Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița are buget pentru 2020

Ialomița are buget pentru 2020

Consiliul Județean Ialomița a organizat miercuri, 22 ianuarie a.c., o acțiune de consultare a edililor locali din Ialomița cu privire la proiecția bugetară pentru anul 2020. Potrivit datelor oficiale, administrațiile locale și Consiliul Județean Ialomița vor avea la dispoziție 433,36 milioane de lei. Spre deosebire de anul trecut, Consiliul Județean Ialomița are un buget mai mic cu 60 de milioane de lei. În schimb, administrațiile locale vor primi anul acesta aproximativ 200 milioane de lei în plus.

Un buget care nu mulțumește pe nimeni
Deși similar ca valoare cu cel de anul trecut și funcțional cu 3 luni mai devreme, bugetul prognozat la nivel județean pentru anul în curs nu mulțumește pe nimeni. În cadrul unei acțiuni de consultare a edililor locali, oficialii Consiliului Județean au explicat modalitatea de calcul care stă la baza alocărilor bugetare insistând asupra schimbărilor apărute. Expozeul a fost realizat de către administratorul public al județului, Larisa Elena Mihai, care a subliniat faptul că, procentual, sumele de echilibrare pentru bugetele locale au crescut de la 60% la 63%. Este prima oară după mai bine de 2 ani când administratorul public al județului susține un discurs public pe baza documentației puse la dispoziție de funcționarii instituției. Potrivit datelor oficiale, administrațiile locale și Consiliul Județean Ialomița vor avea la dispoziție 433,36 milioane de lei. Spre deosebire de anul trecut, Consiliul Județean Ialomița are un buget mai mic cu 60 milioane de lei. În schimb, administrațiile locale vor primi anul acesta aproximativ 200 milioane de lei în plus. În pofida informațiilor furnizate de autoritățile județene, mulți dintre primarii ialomițeni s-au declarat nemulțumiți de sumele repartizate. Ei au cerut ca administrația județeană să susțină cu prioritate administrațiile locale care au proiecte derulate prin fonduri europene. Un criteriu interesant propus pentru creșterea alocărilor a fost lansat de către primarul orașului Urziceni, Constantin Sava: «Nu mi se pare corect ca orașul Urziceni să susțină cheltuielile pentru funcționarea unui Spital care deservește 90 mii de oameni! Ar trebui să se ia în calcul acest aspect peste tot acolo unde există aceste spitale, adică la Urziceni, Slobozia, Țăndărei și Fetești... Dacă este posibil și se vrea, evident!». Reamintim că de la nivelul Consiliului Județean Ialomița se distribuie anual o sumă de aproximativ 20 milioane de lei către localitățile județului, după criterii care nu au fost făcute publice niciodată. Anul acesta suma aflată la dispoziția Consiliului Județean Ialomița pentru finanțarea cheltuielilor descentralizate la nivelul județului se ridică la 19,62 milioane de lei.

22 Ianuarie 2020, 17:10 (3171 vizualizări - 18 comentarii)

Citiți și:
Consiliul Județean va cheltui 399 milioane de lei în 2020
Legile administrației Moraru pentru Ialomița
Ialomița are un buget de investiții de 84,6 milioane de lei

Comentariile cititorilor:


BRISCU:
(25 Februarie 2020, 12:43)
Oare  cand  devin  barbatii  rautaciosi .....?
platitor:
(25 Ianuarie 2020, 13:38)
Privind aceasta figura cu unul de cele mai mari salarii din CJ care este prezenta la orice ora din zi si din noapte la dispozitia lui Victorasi ,mi se pare ca acceptam prea multe din mofturile acestui neica nimeni care nu face nimic si ii platim inclusiv amantele .De  mentionat ca acesta a reusit prin modul de a se comporta sa aiba si alte metrese in CJ ,PLATITE DE NOI .
Cu electrica pân zonâ:
(25 Ianuarie 2020, 12:01)
Sa observi intre 7.50 si 8.10 la intrarea in sediul CJ sa te minunezi de angajatii acestei institutii. Parada modei,arome de parfumuri de zici ca au intrecere,figuri ce isi doresc sa para intelectuale,afisand ochelari cu rame de peste 1500 lei...Chipuri palide,anemice,rasete de fatada,gesturi de zici ca sunt suprapamantene...Cum se suporta intre ele,cu atat de multa falsitate??Pentru ceva gen"Las Fierbinti"ar fi de turnat filme pentru 5 ani cel putin in 10 zile de observare.Ai echipa"dă"valoare domnu presedinte dă CJ...Ca invata mai greu exprimarea in citire,nu e problema,e greu primii 5 ani,p'ormă e bine.Ai uitat o pă Dăncilă??
CETATEAN:
(24 Ianuarie 2020, 14:14)
Apropo de alte larise de S., vadana ce zici .
A de la Amara :
(24 Ianuarie 2020, 08:48)
Bă Andrei,avem tara plina de tinere cu facultati.Spune i fetei ca la moda e doctoratul, faza cu masterul e depasita(avem in intitutiile de stat doar in judet peste 400 masteranzi, daca nu stiai).Are psdul o bruneta putin cocosata(statea pe langa dragnea,neacsu,pavel,mai nou-se gagicarea cu potor-fata care este un fel de Morticia Adams...Nu zambet(ranjet,poate),are o gravitate de zici ca are ascuns sub parchet dovada ca extraterestii exista...Cunoastem specimenele,stai calm.Revenind-Larisa lu'victor nu este descendenta a lui Tesla ori Iustin Capra...Fata are niste calitati fara multa celulita,e tanara,nitelus parfumata nu e de dat la o parte.Crezi ca plugul lui victoras nu a dat si in brazde de 45 ani? Ceva tanar bagă sangele'n clocot,vâjâie chilotii de priapismul afrodisiacelor domnului presedinte...Stai jos Andrei,stai jos...
@Andrei:
(23 Ianuarie 2020, 21:19)
O fi rautate(mai degraba ironie, as zice eu) in noi dar in tine e multa ignoranta. Atentie, "scrisul intentionat" cu greseli este ca si poanta cu culmea ghinionului: cand tot faci pe prostul risti sa ramai asa.. 
plătitor de taxe:
(23 Ianuarie 2020, 20:06)
să ne documentăm? despre ce ? despre competenta drei?? Intr o societate normala, unde se promovează datorita competenței, ar fi fost la casierie...serios, nu iese cu nimic în evidenta, profesional vorbind...ne " documentăm " zilnic Intr un judet fără perspectiva...consiliul județean...este interesat de demografie...praf in ochi...probabil, cel care vezi altceva decât noi, cetățenii obișnuiți....ești ca împăratul care umbla dezbrăcat crezând că poarta cele mai fine haine...sau ai clar interes.. să sustii o ilustra necunoscută...
Andrei:
(23 Ianuarie 2020, 19:41)
GIGEL@ offf.ai auzit de scris intentionat gresit.si acum sigur te intrebi de ce? Ca sa pot gasi o persoana perfecta in lumea imperfecta in care traim, ca sa ma poata judeca.multumesc ca te-am gasit.Si rautatea este in voi!
Gigel:
(23 Ianuarie 2020, 17:40)
@Andrei, frate, ce ai cu limba romana? Lasandu-te la o parte, Larisa are facultate, ca restul de 10.000 de bugetari din Ialomita. Asta o face competenta?
@Andrei:
(23 Ianuarie 2020, 16:50)
Amice, intelegem ca ai "emitii" sau "emoti", cand te exprimi pe net; dar cu limba romana ce ai avut?
VASILE:
(23 Ianuarie 2020, 16:13)
Imi spune si mie cineva de ce primarii au voie sa fie alesi mai mult de 2 mandate?nu credeti ca in cele 2 mandate se imbogatesc destul?oare le verifica cineva averile la sfarsitul mandatului?
Slobozia:
(23 Ianuarie 2020, 10:39)
Bani sunt in Buget dar in buzunarele la Mafia cu Epoleți!!!
Andrei:
(23 Ianuarie 2020, 10:27)
Vorbiti mult si prost.Dar este tipic romanului de a judeca.Sa spunem de emoti daca vine un reporter sa va ia un interviu fugiti.Dar emitiile sunt esenta vietii inseamna ca traim.Lipsa de pregatire eu zic sa va documentati inainte de a fi cunoscuta in administratia publica a facut o facultate.deci de pregatire nu se pune problema. Asa ca inainte de a judeca documentativa.
amic:
(23 Ianuarie 2020, 09:25)
Care sunt ma celelate Larise ca ma innebuniti si ma faceti invidios?
ANCA:
(23 Ianuarie 2020, 08:58)
Da dupa aproape doi ani si- a facut ciraj duduia sa iasa la vorbitor, doar are cine sa o apere si nu este normal ca ia un porcoi de banii mumia asta. Directori din subordine sa iasa la vorbitor sa lamuresca situatia. Adica toate fufele din Amara au devenit experte directori minunate doar ca vrea moraru.
Inca putin si vom scapa de fufe .....