Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Polițiștii ialomițeni se pregătesc de pensionare

Polițiștii ialomițeni se pregătesc de pensionare

Veștile apărute în spațiul public cu privire la faptul că Guvernul actual ar putea schimba condițiile de pensionare pentru polițiști, a creat panică printre angajații Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. În prima săptă­mână de lucru din anul 2020, 8 agenți și ofițeri cu ștate vechi au făcut demersuri pentru a se pensiona. În funcție de modul în care Guvernul va decide cu privire la pensionarea timpurie a cadrelor MAI, numărul solicitărilor de pensionare venite din partea polițiștilor ialomițeni ar putea să crească. Oficialii instituției au dat însă asigurări că iminentul val de pensionări nu va afecta activitatea la nivelul IPJ Ialomița.

Polițiștii ialomițeni vor la pensie În ultimele săptămâni, în spațiul public au apărut numeroase informații cu privire la faptul că Guvernul Orban dorește să aducă modificări cu privire la legea care permite pensionarea timpurie a polițiștilor. Una dintre aceste mo­dificări vizează majorarea vârstei la care oamenii legii își pot depune dosarele pentru pensionare. Vestea a picat ca un trăsnet printre polițiști, așa că, la nivel național, inspectoratele de poliție județene au fost asaltate de cereri de pensionare. O situație similară se regăsește și în județul Ialomița. Potrivit informațiilor oferite de reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, în prima săptămână de activitate din 2020, la nivelul instituției au fost înregistrate 8 cereri de pensionare. Solicitarea vine din partea agenților și ofițerilor cu experiență în sistem și care ar fi putut să-și continue activitatea fără probleme. Marea miză a pensionărilor timpurii o reprezintă avantajele financiare de care se bucură, în prezent, polițiștii pensio­nari, și pe care le-ar putea pierde dacă Guvernul va modifica actele normative. Oficialii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au dat însă asigurări că instituția nu va fi afectată, chiar dacă numărul solici­tărilor de pensionare va crește în perioada următoare.

22 Ianuarie 2020, 08:20 (6016 vizualizări - 45 comentarii)

Citiți și:
Ordin de evacuare pe numele a doi foști polițiști din Ialomița
Polițiștii ialomițeni își primesc drepturile salariale în «rate»

Comentariile cititorilor:


@eu:
(8 Februarie 2020, 18:52)
poate ati aflat ca acest hot a fost prin si scapat de doua ori fugind din politie de geam de la etajul 1. asta nu stiati si nu s-a raportat
Eu:
(1 Februarie 2020, 00:45)
@pagubas ! Mulțumim poliția tandarei ca ați prins de atâtea ori persoana care sparge mașinile. Felicitari Judecătoria fetesti ca l ați lăsat de fiecare data in libertate.
fb:
(29 Ianuarie 2020, 20:56)
intrati pe fb sa vedeti ce iubita e politia din Tandarvil
pagubas:
(29 Ianuarie 2020, 17:20)
Multumim politia Tandarei pentru masinile sparte din noaptea trecuta, pentru siguranta , incredere asa cum scrie pe masinile de politie. Multumim pentru tot.
anda:
(26 Ianuarie 2020, 06:26)
pompier=politist
Anonim:
(25 Ianuarie 2020, 14:07)
Cum să nu râdă lumea de polițiști dacă ei sunt singurii care se gândesc prin presă și prin orașe. Vai steaua noastră de contribuabili!
Curiosul :
(25 Ianuarie 2020, 11:20)
Păi dacă la locală șef este un inginer,la județ un veterinar,la ip j eu propun să pună un preot că tot au ei afacerile lor cu statul.
PUTUROSI ROMANIEI:
(24 Ianuarie 2020, 22:12)
pleaca din mafia bugetara si intra in cea particulara si cu pensie speciala sugative nu sinteti buni de NIMIC institutia vazuta cel mai prost 

Marian& Dan:
(24 Ianuarie 2020, 21:28)
Marcelino cocolino te-am lucrat,te-am sifonat si de tine am scăpat.Vezi că tot noi dăm ora exactă!Tu in funcție,noi mafioți!
MO:
(24 Ianuarie 2020, 20:09)
Da si eu MO am iesit din cauza unor comentarii, mi-a fost frica de mititica
Andu:
(24 Ianuarie 2020, 16:47)
Am observat ca din cauza unor comentarii la anumite articole din ziarul dumneavoastra multi poltisti s-au pensionat, au fugit din sistem. Voi aveti putere mai mare ca structurile care se fac ca muncesc. Asta pentru ca nu ati cenzurat anumite comentarii.
Zaharia:
(24 Ianuarie 2020, 16:14)
Ferească Dumnezeu să ne bazăm vreodată pe Poliția Locală Slobozia. Oamenii aceștia sunt monumentali, sunt de neegalat, trebuie să-i punem în ramă și să ne uităm la ei ca la niște zeități. Nu știu legislație, se încurcă în indicatoare rutiere, comit accidente cu autoturismul de serviciu cu care ar trebui să monitorizeze circulația rutieră, sunt pur și simplu fabuloși.
Așa că hai să mai ținem de polițiștii adevărați, cu gândul că la vărful instituției lucrurile se mai pot schimba.
gica:
(24 Ianuarie 2020, 13:50)
traiasca gardienii publici...
Mihai:
(24 Ianuarie 2020, 12:01)
Sunt fost polițist și urmăresc cu tristețe comentariile, dar există o realitatea sumbră în ceea ce se afirmă. Nu cred că IPJ Ialomița a mai fost vreodată într-o asemenea derivă, nu cred că au existat vreodată asemenea exemple de management defectuos. Păcat, pentru că activitatea lor se răsfrânge în serviciile prestate cetățenilor.
sandokan:
(23 Ianuarie 2020, 19:13)
dar pe noi cine ne mai apara? apara? ajuta? ca doar amenzi primim.