Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Hologramele administrative ale futurologului Mocioniu

Hologramele administrative ale futurologului Mocioniu

Vi-l mai aduceți aminte pe Hâncu?! Ăla care promitea câte un cutremur pe an până s-o alege praful din România... Ei, bine, așa face și primarul Sloboziei, dar cu metode diferite. În campania electorală din 2016, ca urmare a decodării unui mesaj european venit din viitor, Adrian Mocioniu promitea Sloboziei 22 de proiecte edilitare. După aproape 4 ani de mandat, reia 10 dintre promisiuni pentru mandatul 2020-2024 și cosmetizează restul eșecurilor în realizări parțiale. Captura de ecran care însoțește textul este de pe pagina sa de Facebook, de unde a lansat în spațiul public scrisoarea anuală către slobozeni. Ca în fiecare an, fanteziile sale administrative acoperă tot spectrul socio-economic al ora­șului, de la parcuri europene, la mega-investiții și colectare selectivă a gunoiului. Numai că previziunile administrative nu sunt la modă anul ăsta. Iar comentariile slobozenilor vă scutesc de cele pe care le-am putea produce noi. Iată ce spune, de exemplu, Ion Istrate: «Cu transportul sunt de acord, restul sunt promisiuni electorale. Să vedem și pe urmă apreciem!». Cum până la alegeri mai sunt 5 luni, e puțin probabil că vom mai vedea ceva. Soluția, credem noi, o repre­zintă achizițio­na­rea unui proiector 3D. Caz în care, primarul Sloboziei va putea oferi, la cerere, holograme administrative personalizate tuturor slobozenilor.

23 Ianuarie 2020, 17:05 (2595 vizualizări - 24 comentarii)

Citiți și:
Camioanele care aprovizionează supermarketul «ilegal» blochează domeniul public
«MMA politic» între primarul Mocioniu și fostul șef DADP, Valeriu Roșca
Directorul DADP Slobozia, Valeriu Roșca a fost DEMIS!

Comentariile cititorilor:


vaidenoi:
(2 Februarie 2020, 19:58)
Da, e adevărat, pe vremea lui Pinter Slobozia arăta mult mai bine. Paradoxal, am involuat. Totul e murdar: infecte trotuarele pline de denivelări, cu dalele aiurea montate, spații ”verzi” amărâte, pline de gunoaie, fără îngrijire și uscate vara(gândiți-vă cum alții, în piatră sau deșert, au adevărate gradini, PE CARE LE UDĂ ZILNIC!), spațiile comerciale alandala, care cum a vrut, totul arată ca un târg de vechituri, Casa de Cultură  - masivă, inutilă, un colos lasat ăn paragină, , groapa de la Prefectură scumpa și inundată, mai inutilă decât orice. GROAPĂ ÎN FAȚA PRIMĂRIEI!!! CU BURUIENI ȘI BROAȘTE!!! Nu sunt coșuri de gunoi suficiente, totul e murdar, murdar, murdar. Jegos. Nu mai e de mult timp o plăcere să faci o plimbare, niciunde în acest oraș. Mizerie multă, mirosuri pestilențiale, apă otrăvită. Țânțari Etc........
Domnule primar, pune mâna și fă curățenie! Spală străzile cu detergent și apă cu presiune, pune poliția locală la treabă, asociațiile de locatari și patronii spațiilor comerciale să curețe totul în jurul blocurilor și al spațiilor lor și ”Înverzește” și ”Înflorește” orășelul ăsta” Lasă ”planurile mărețe” și vorbele fără rost! Fă ăn așa fel să rămână și ceva bun după dumneata! Să nu-ți fie rușine să ieși pe stradă, printre oameni.
platitor:
(27 Ianuarie 2020, 16:46)
'' Dragi slobozeni " in citeva zile pregatitiva sa primiti realizarile lui Mocioniu concomitent cu decizia de impunere pe 2020 primiti si scrisoarea cu asa zisele realizari ale primarului .O perioada comunitatea o sa-i umple frigiderul cu tot ce are nevoie .
cetatean:
(27 Ianuarie 2020, 14:34)
Am iubit Slobozia lui Pinter......ai dreptate suta la suta !  felicitari ! 
Am iubit Slobozia lui Pinter :
(27 Ianuarie 2020, 12:39)
Buna ziua,

Am trait in Slobozia lui Glodeanu, a lui Pinter  si imi placea cum arata - cel putin pe timpul lui Ioan Pinter  - un oras curat, verde, cu mult spatiu verde .
Apoi, nu stiu ce s-a intamplat  - ca din an in an Slobozia a decazut din punct de vedere economic , dar si al arhitecturii urbane.
Fiecare neavenit  ( primar ) a avut grija sa isi impuna " creatia " , au ciopartit strazile, au inventat monumente si spatii care nu au nicio legatura cu nimic...  
 Intrarea in Slobozia ( dinspre deja celebrul pod peste Ialomita) arata ca la  19.. , acum ce au inceput sa refaca sensul giratoriu si sa mai puna niste asfalt . ( poate schimba si  ce a mai ramas bordurile ala  vopsite cu galben )
Fiecare  om de afaceri si-a aranjat magazinul dupa chipul si asemanarea lui ... tot bulevardul Matei Basarab este o sorcova; fiecare a mai ocupat putin din trotuar, cu o vitrina, cu o usa, o scara ... ( daca ii cauti, toti au autorizatii )  
Trotuarele  dupa stradutele secundare sunt un pericol pentru oricine  - te impiedici in  gropi si in  gropite, spatiile verzi sunt o rusine, sosele toate  sunt peticite !
Toata lumea cara apa la bidoane !!  -  din punctul meu de vedere este cel mai mare atentat la sanatatea populatiei  !  
Si poate lista ar putea continua  ... 
....  nu inteleg,  unde sunt Oamenii Frumosi din Slobozia?   
Ghinion rosu :
(26 Ianuarie 2020, 12:13)
Multumim guvernarii locale psd!Avem asa multe amintiri cu noroiul din Cart.Garii Noi,ca le am uitat pe alea din copilarie!Multumiri pentru amenajarea parcarii din zona Primarie-parc E14.Bine ca v ati rezervat locuri ptr masinile MAi.Pentru 20 locuri de parcare in plus ati distrus intreaga zona,plus locurile pierdute intre primarie si prefectura. E un mare sant acolo.Multumim.Pentru lipsa arborilor din intreg orasul=mtumim.Pentru maturoaiele ce ridica nori de praf=multumim.Pentru slaba iluminare a multor zone din oras=tot in gura va multumim!Mă mocioniule!Ai vazut cum arata acum Parcul Mare pe Chimiei?Cum arata acum 10 ani?Verdeata,arbori,nu atatia rahati de câini ...Care este zona de promenada a orasului?Vai de"realozarile "voastre!
Alo, Alo!:
(25 Ianuarie 2020, 11:20)
Stati linistiti la locurili dvs. tovarasi! Asa ne linistea cel mai iubit fiu al poporului. Ce, ne-a apucat revolutia acum? Pastrati-va energia pentru alegeri! Atunci, calm, cu mintea lucida puneti stampila pe un primar care nu este tributar unor partide mafiote, cum sunt cele care s-au rotit la putere de 30 de ani. Chiar nu intelegem ca actualul "gluga de ciocani" este rodul psd? si ca urmatorul propus de psd va fi cel putin la fel? Candidatul pnl, de fapt fostul pdl al lui basescu, credeti ca nu va face cei va dicta tinel? Nu exista oameni providentiali in partidele astea corupte, ci doar slugi, care executa orbeste comenzile venite de la partid si de la firmele lor de casa. Doar de aia ii arunca in lupta, pentru resurse, bani si influenta pentru partid. Asa ca, haideti sa ne gandim de 100 de ori inainte de a pune stampila pe buletinul de vot!
P.S. Stiti ca intrebarile voastre pentru primar sunt retorice, el nu va raspunde niciodata pentru nerealizarile sale, va continua sa se laude pe retelele de socializare...
Horațiu:
(24 Ianuarie 2020, 23:47)
Interesante observațiile ante-comentatorilor cu privire la prezentarea eficienței angajaților primăriei în raport cu salariile/beneficiile acestora. Dar cu siguranță nu o să vedem așa ceva, drept urmare să ne prezentăm la vot și să ștergem pe jos cu această clică de incompetenți.
MINCINOSI:
(24 Ianuarie 2020, 22:34)
DOI MINCINOSI ADRIAN SI MORARU sau certat pe minciuni .tu ai mintit ,ba tu mai pus sa zic nu uitam IN ULTIMILE SAPTAMINI DE CAMPANIE ATI SCORNITO PE AIA CU GROAPA  cind ati vazut ca slobozeni au pus botul VOI ATI RIS DE BUCURIE CA IATI PACALIT .......
Mihale:
(24 Ianuarie 2020, 15:59)
Dragul nostru Primar, auzi cumva ce-și doresc cetățenii acestei localități? Ai curaj să treci de la limbajul de lemn la o discuție sinceră despre obligațiile funcționarilor publici față de cetățeni, despre corectitudine și cinste, despre transparență și onestitate? Sau ești bun doar de dat din gură cu ziceri politice și propragandistice.
Da, vrem transparență în ce privește cheltuirea banului public!
Da, vrem onestitate în ce privește eficiența angajaților primăriei!
Da, vrem să știm pe ce sunt cheltuiți banii noștrii!
Cerem prea mult? Dacă da, ne vom vedea la vot și pe urmă nu cred că ne vom mai vedea!!!
ion:
(24 Ianuarie 2020, 14:49)
Ilie ai omis sa ceri salariul si realizariile lui A. angajat cu juma de norma de Oyl si firma care a cumparat sediul facultati Biotera care dupa ora 13 intra in circiuma si este imbalsamat zilnic din ofertelor firmelor mentionate.
ilie:
(24 Ianuarie 2020, 14:10)
Radu te sustin si doresc ca primaru sa prezinte activitatea si salariile inregistrate de directorii A., T., D. si A. sef serviciu fonduri si C. sef birou .{inclusiv consiiliile de administratie ,cenzoratele)Sa mai adauge si salariul menegerului P. si realizari . 
@Radu:
(24 Ianuarie 2020, 12:05)
Da, de acord, vreau să știu și eu performanțele acestei administrații în raport cu salariile încasate de angajații primăriei. Pentru că în comunitate nu s-a schimbat nimic în bine, totul merge mai rău, iar primăria ne îndatorează pe zi ce trece.
Alin:
(24 Ianuarie 2020, 11:57)
De curiozitate, avem oare vreo șansă să apară și un tip cu adevărat serios, cu ceva carte/studii făcute pe bune, cu vocabular și exprimare corectă? Dacă se poate să fie și tânăr, dacă se poate să aibă și ceva experiență de viață și poate și în politică! Cer oare prea mult???
Locatar:
(24 Ianuarie 2020, 11:53)
Că tot discutam de subalternii lui Mocio cel neastâmpărat. Cică urbanistul șef a trimis la instanță o notificare, în procesul pe care îl are administrația cu o asociație de locatari, că autovehiculele de tonaj greu nu pot aproviziona magazinul PROFI în cauză, ținând cont de tipul de activitate desfășurată și de lățimea carosabilului care este destul de îngust (spune reputatul funcționar public). Surpriză, locatarii au atașat la dosarul instanței zeci de fotografii în care respectivul magazin este aprovizionat cu auto de peste 7 to, în unele situații chiar și de 12 to. Noi ce să mai credem! Domnule Primar, aveți vreo reacție?
Radu:
(24 Ianuarie 2020, 11:39)
Bravo Alina. Subscriu la solicitarea ta și îl provoc pe primar să ne prezinte și nouă eficiența funcționarilor din Primărie, comparativ cu realizările acestora pentru comunitate. Să ne prezinte salariile consilierilor personali, ale șefilor de direcții, ale unor protejate de tipul G.P. La fel salariul reputatului administrator al orașului, domnul P. Pur și simplu s-au creat niște funcții pentru protejații de partid, dar oamenii aceștia nu au făcut nimic pentru comunitate! Aștept reacția oficialului!