Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Mica Unire» de la Slobozia

«Mica Unire» de la Slobozia

Vineri, 24 ianuarie 2020, oficialii locali și județeni au marcat «Ziua Unirii Mici» la Slobozia, în fața statuii lui Mihai Viteazul. Au fost prezenți liderii administrației județene, directorii serviciilor descentralizate ale statului și liderii politici locali. Cel mai numeros grup a fost cel al PSD, mobilizat ca după manual de către consilierul local Vasile Caragioiu. O absență notabilă de la manifestări este cea a primarului Adrian Mocioniu. Totodată, se cuvine a fi remarcat că este primul eveniment în care prefectul Tonița Manea își exercită public atribuțiile oficiale.

«Unirea Mică» nu-i ca «Unirea Mare»...
...și iarna nu-i ca vara, evident. Așa că pe 24 ianuarie 2020, din cei peste 300 de oficiali prezenți de obicei la astfel de manifestări au venit jumate. Noroc cu masa de manevră de la PSD, bugetari serioși și disciplinați, de s-a umplut platoul din fața statuii Lui Mihai Viteazul. Da, da, aia de nu are nici acum autorizație... Dar uite că ne luarăm cu vorba și nu am făcut apelul oficial. Păi au fost vicii, căci la primarul Adrian Mocioniu e sita nouă și nu-i stă gândul la Unire. L-am văzut și pe unul dintre vicii de la Consiliul Județean, Cătălin Grigore, care a arătat că știe a hori. L-am văzut și pe Cerbureanu, dar n-am avut unghiul bun de pozat... Și au mai fost și ceilalți, de la Ginuța la Gheorghe Tinel și de la domnul Minciu la șeptari mititei care dau din coate de ani să prindă și ei câteva firimituri de la masa aleșilor. Sunt mereu aceiași de 20 de ani... Mai puțin ex-prefectul Gigi Petre, firește. Al cărui discurs poticnit și peltic a fost înlocuit, pentru prima dată în 20 de ani,  de cel al noului prefect, Tonița Manea, clar și responsabil. Nu o lăudăm, că funcția e piatră de moară... Dar a fost singura pată de culoare într-o mare de inveterați ai sistemului, capabili de orice ca să ajungă și să rămână acolo și, tocmai de aceea, convinși că modul în care au ajuns în funcție îi validează social și politic. Și vor mai fi fost și alții pe care ori nu i-am văzut, ori n-am vrut...

Alăturea de Unire
În vreme ce oficialii serbau aparte «Unirea Mică», orașul o serba și el cum putea. În parcul de lângă statuie, pensionarii o serbau jucând table și înjurând la rând, de la președinte în jos, până la primar. Noi am consemnat doar gândurile despre primar, că pentru Iohannis nu mai e nimic de făcut: «Unde-i primarul? Așa-i că n-a fost!? Păi cum să fie, dacă a schimbat partidul... Nici nu mai are loc între ei, vai de capul lui. Ce-ai dat? 6-4? Poartă-n casă! Mai joci? Joci degeaba, că te-am bătut!». Cine nu-i pensionar și doar trece prin cadru se uită lung și dă din cap. Sunt și copii, și oameni cu treabă, și cerșetori, și gură-cască... Iar la horă s-a prins cine-a vrut, că Unirea e pentru toți! Pentru Ioana David nu mai e loc în horă. Are 86 de ani și se satură din privit. «Eu sunt din Smirna, maică... Și-am venit și eu aici, la spectacol, că stau la fată, la Slobozia. Am zis să mai ieșim și noi din casă, să ne înviorăm! E frumos, dar la noi la Smirna era mai frumos... Ne chema comuniștii în Centru și organiza acolo... Peste tot organiza, nu era sat să nu facă spectacol. Și nu puteai să lipsești! Și pe vremea aia puteam să joc și eu maică, îmi era drag! Acuma am pensie șapte milioane și nu cred că mai apuc să mi-o mărească, cum mi-a promis. Și sunt vădană de 37 de ani, să știți! Și mi-am crescut copii singură, cu acul de cusut... Și acuma mai cos, că văd să bag ața în ac!».

24 Ianuarie 2020, 14:50 (3404 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Fanfară de închiriat

Comentariile cititorilor:


@curios:
(27 Ianuarie 2020, 17:22)
Dorinta ta se poate implinii: plateste(din veniturile tale) niste salarii babane comentatorilor"frustrati si orgoliosi" cateva luni sau cativa ani de zile si, apoi, drept razbunare pt ca n-au facut nimic din ce spuneau ca fac pt tine, arata-le comentariile de acum..Vezi tu, singura racorire a platitorilor de taxe(cel care asigura salariile -nu mici!-ale mancatorilor de vorbe din politica si administratie) este comentariul pe net.
curios:
(26 Ianuarie 2020, 13:14)
trec in revista citind sau rememorant, toate comentariile, marea lor majoritate nascute din frustrari si orgolii.
mari frustrari si nejustificate orgolii.
tare as vrea sa va vad si pe voi la treaba, sa va vad in actiune sub ochii lumii, pe voi  anonimii savanti atoate cunoscatori, gata oricand sa critice si sa dea lectii.
si dupa aceea v-as pune in fata toate comentariile voastre.
Flori:
(25 Ianuarie 2020, 08:33)
O frimitură de speranță pentru Slobozeni vine de la Luminița Croitoru, o femeie simplă care spune multe lucruri fără frică! Sper doar sa nu-i taie elanul primarul, Păros și compania. HAI! CURAJ FEMEIE!
giovani:
(25 Ianuarie 2020, 07:35)
bravo ma ! si  iai bagat pumnul in gura.
Mihaita:
(25 Ianuarie 2020, 00:07)
Sincer acum, după Jiji oricine este mai de calitate. Jiji în afara de a se juca toată ziua pe calculator, nu producea nimic, Asta-i realitatea!
panait adrian:
(24 Ianuarie 2020, 20:59)
am spus discurs citit `clar si responsabil`.si am o slabiciune pentru mov. si am auzit ca Romania e o tara libera. si am mai auzit ca doar cine n-a gresit niciodata poate sa ridice primul piatra. si, de asemenea, ca Indcependent nu e singurul ziar de pe internet. mouse-ul dumneavoastra nu are telecomanda?
Cetatean:
(24 Ianuarie 2020, 18:54)
Draga redactie, asa cum spune si titlul ziarului"Independent", nu prea pare independent, apolitic. Se pare ca aveti afinitate spre dna prefect, spre PNL. Nu cred ca este tocmai" pata de culoare", "clar si responsabil".Totusi sa mai asteptam ca sa o laudam, ca doar ce a fost unsa pe scaunul de prefect.Ca si subprefect cand a fost nu transmitea nimic , nici social si nici politic. E doar parerea noastra, a unora, asa cum aveti si dv.parerea dvs.
Viorel:
(24 Ianuarie 2020, 16:04)
Onorată redacție, nu vreau să vă critic, dar sincer de ăștia sunt sătul deja. Pur și simplu nu mai au loc în inima mea. Dar nu ați pomenit nimic de reprezentanții partidelor de la care așteptăm alte soluții de guvernare, mai precis cine a fost de la PNL, de la USR, de la PLUS? Sunt oameni noi, tineri, au ceva calibru intelectual? Cred că ar fi interesantă o punere în pagină între PSD și ceilalți, între garnitura veche și cea nouă. Este doar o propunere, poate nu deranjez atât de tare.