Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Orașul fără locuri de veci

Orașul fără locuri de veci

E  oficial! Slobozia nu mai are locuri de veci. Are în schimb soluții pe termen lung. Prima ar fi un nou cimitir în valoare de 10,5 mili­oane de lei. A doua constă în extinderea cimitirului de la Bora pe tere­nurile achiziționate de Primărie cu o sută de mii de euro în 2018 și 2019. Iar a treia va fi propusă în ședința de Consiliu Local de la sfârșitul lunii ianuarie, când consilierul local Luminița Croitoru va cere rezilierea contractului de concesiune cu firma Petracom, care are în cimitir o concesiune de 1500 mp. Adică vreo 400 de locuri de veci. Până atunci, în cimitir e liniște și pace...

La poarta cimitirului E zi de vineri, ziua Sfântului cuvios Antonie cel Mare, cu dezlegare la ulei și vin. Dar în cimitirul de la Bora nu-i nici țipenie... Doar paznicul și programul de vizitare. De când a venit Dorina s-au mai schimbat lucrurile. Tot se mai fură, dar nu ca pe vremuri. Iar gardurile de fier apucă și ele să ruginească în pământ... Numai locuri de veci nu-s! Că de unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere, d-apăi administratorul! Printre cruci e liniște și pace. Locul ăla din dreapta, amenajat anul trecut, e plin ochi, că slobozenii n-așteaptă. Din stânga se-aud manele. Or fi de la Paros, că numai el a mai rămas... Paros e consilierul primarului Mocioniu și proprietarul singurei firme de pompe funerare care funcționează cu aviz de la Primărie. Așa zice el! Consilierul local Luminița Croitoru zice că nu și cere denunțarea unilaterală a contractului pentru că «interesul local o impune» în baza Legii 102 din 2014, privind cimitirele, a hotărârii Consiliului Local 741 din 2016 și a Regulamentului privind cimitirele. Numai că în Regulament nu scrie nimic despre denunțarea unilate­rală și nici despre aviz. Pentru că de-abia acum se face un Regulament care să le conțină...

Morții cu morții, viii cu viii După o jumătate de oră de plimbat prin cimitir, găsim un aparținător. Georgeta Grigore are aproape 70 de ani și copiii în Spania. Așa au făcut bani și i-au cumpărat o casă la Săveni, mare, cu pridvor, că le sunt dragi tradițiile. Și-acum ar vrea să aibă ea grijă de casă până or veni ei și cât o mai putea... Dar nu vrea să-și lase bărbatul aici, în cimitir. «A fost bărbat bun, maică. Nu m-a bătut, a adus banii acasă, a avut grijă de copii! Și nici nu bea săracul, că suferea de stomac. De-aia a și murit. Iar acum vreau să-l mut și pe el la Săveni, să ne îngroape copiii acolo pe amândoi. Și caut o firmă să îmi ia mortul cu tot cu cruce și să le las groapa la schimb. Că am auzit că e scump, maică, locul în cimitir. Și uite, eu le dau două, numai să mi-l ducă pe Ionel la Săveni. Nu știți unde să întreb?!». De știut, știm. Dar nu e legal. Ridicăm prudent din umeri și o lăsăm cu grijile ei. În drum spre ieșire dăm peste angajații cimitirului. Ne privesc ca pe niște intruși și au dreptate. Toată lumea vrea să le ia pâinea de la gură. Ultimul a fost primarul!

200 mii de lei pentru 400 de morminte Primarul Adrian Mocioniu are soluții pentru criza locurilor de veci la Slobozia. Le știu până și groparii. Prima a fost să ducă cimitirul la granița dinspre Cosâmbești. O bagatelă de 10,5 milioane de lei pentru 7 hectare de loc cu verdeață și 2376 de locuri de veci. Iar dacă îi ajută Dumnezeu și slobozenii cu încă un mandat, îl face și pe-ăla! Dar prin 2023-2024... Dar până atunci oamenii se duc, că n-au încotro și nu pot să aștepte după promisiunile lui. O altă soluție ar fi extinderea aia păcătoasă pentru care a plătit din buget o sută de mii de euro. Dar de un an proiectul zace prin sertare, deși nu e nevoie de PUZ, că legea nu mai cere. Și, spun gurile rele, în ritmul în care se mișcă Urbanismul, și ăsta mai durează un an... Așa că, vrei, nu vrei, soluția e să denunțe consilierii locali contractul de concesiune cu Petracom. Adică cu consilierul său personal, Radu Paros. Numai că Paros cere douăzeci miliarde de-ăia vechi pentru ăia 1500 de mp, că are firmă premiată de 5 ori la târgurile funerare naționale. Da, da! Sunt și de-astea! Prin urmare, soluții există. Numai să vină o dată alegerile și să fie reales. Iar până atunci, să se înghesuie și ei pe unde mai e loc, că n-a rămas nimeni neîngropat pe lumea asta...

26 Ianuarie 2020, 09:15 (4213 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Slobozia percepe taxă pentru identificarea locurilor de veci
Slobozia nu mai are locuri de veci

Comentariile cititorilor:


cetatean:
(28 Ianuarie 2020, 09:02)
Pentru ce platim 72 lei taxa cimitir ?! pentru nimic......are dreptate in tot ce spune domnul mai sus.......o batjocura ?!  
Dă bine cu șampon că iese:
(28 Ianuarie 2020, 07:44)
Legatura intre ONG animale si oameni?Disproportia! Unul a spanzurat un caine(un dezaxat,oricum) si au strigat cu totii pana l au identificat. (foarte bune). La Dinca in Caracal,daca urla un animal-vuia presa,politaii sapau sa ajunga acolo...Dar pentru o fetita ce a sunat de 3 ori...Nu s a facut nimic.Se cerceteaza!Pentru animale gasim loc de cimitir,sunt importante-dreptul animalelor(??!?) vs oameni..Parca se exagereaza cu iubirea de animale. Parca.Incompetenta locala,de a nu avea idei,teren si oameni potriviti se datoreaza sistemului de angajare,neprofesionalismului si coruptiei.Asa cum avem cimitir in SlNoua,cu ce ar deranja spre Vestul orasului?
si aici e o alta batjocura:
(27 Ianuarie 2020, 22:15)
Cimitirul Bora e o alta batjocura la adresa cetatenilor din Slobozia, dar si o vaca de muls pentru smecherii din psd.
Maresc anual tarifele pentru servicii care nu exista.
Nu exista retea de apa curenta, e doar un robinet in fata biroului unde incaseaza banii.
Nu exista nicio toaleta ! Batranii au nevoie destul de des la toaleta, sunt umiliti sa faca pe ei sau sa faca pe langa garduri.
O mare rusine !!!
Nu te lasa sa faci lucrari cu meseriasi din afara, te obliga sa faci lucrari cu atelierul lui Paros din incinta cimitirului, in vale. 
Paros acum e sfatuitorul personal al primarului Mocioniu si din pozitia ce o are face trafic de influenta. Ar trebui dat afara din cimitir !!
Puradeii misuna si cersesc sau te forteaza sa facceva curatenie cu e ca daca nu iti fac stricaciuni cand pleci.
Nu pazeste si nu protejeaza nimeni.
Am reclamat si au zis ca sunt putini, cimitirul e mare si nu pot sa faca fata la toti.
De ce sa la tot dam bani daca isi bat joc de noi pe toate pozitiile ?
Poate vor acum iar voturile noastre ? Mocioniu, Paros, Ionascu, Stoica numai oameni deosebiti, care de fapt au distrus si furat orasul asta Slobozia !
Flori:
(27 Ianuarie 2020, 19:55)
Bravo,Luminița Croitoru! Hai cu curaj!
#pasajladrajna:
(27 Ianuarie 2020, 18:07)
Nu s-a gandit nimeni la parcarea subterană?Ar fi loc destul, se poate folosi si pe verticală....
@Mai scump sa mori:
(27 Ianuarie 2020, 14:17)
Minte...probabil ca ai, suflet ce-ti mai trebuie! Care este legatura intre ONG pentru animale (care oricum sunt f putine) cu faptul ca primaria nu s-a ingrijit de 10 ani sa extinda cimitirul uman? Vrei sa rezolvi tu problema? esti bine-venit, implica-te, infiinteaza un ONG, du-te in audienta, protesteaza, zbate-te, fa ceva ca sa se vada. Nu, tu scrii doar, blamand iubitorii de animale, care nu au nicio legatura cu lipsa locurilor de veci. Se vede ca nu iubesti nici animalele si nici oamenii. Daca gandeai totusi ceva mai profund ai fi facut alta legatura: din cauza investitiilor paguboase facute de primarii orasului (ionascu - apa nepotabila si stoica cu groapa), care au indatorat foarte mult bugetul local pe zeci de ani, adaugand aici incompetenta actualului, nu sunt bani pentru amenajarea unui nou cimitir, sau extinderea celui existent. Stoica a facut un infochiosc din carton, care a costat cat un apartament cu 2 camere, in loc sa se ocupe de cimitir, iar mocioniu viseaza sali polivalente...
Mai scump sa mori:
(27 Ianuarie 2020, 07:46)
Pentru ca avem organizatii si iubitori de animale nefiresc de mulți,stim unde vom ingropa animalutzele,pentru oameni asteptam infiintarea unor ONGuri ce iubesc semenii si vom rezolva situatia.Radem,dar sa vedeti ce agatam mortii in pomi,la uscat.Sau se vor inventa coparseie cu 2 locuri si se rezolva,era s'un cantec"io pă jos si tu deasupra".
ionascu salvatorul:
(26 Ianuarie 2020, 12:04)
Gaseste ionascu o rezolvare,ca el este inginerul orasului,altul ca el nu se gaseste.Probabil parcarea subterana va fi locul in care acopeiri in ipsos vor putea fi bagati oamenii,ca in China-armata din teracota,la Slobozia armata de trihalometani!Dupa atata apa"potabila"consumata dupa ce moare unul il mai ti in picioare la geam 6 luni si ii incasezi pensia.
Ana:
(26 Ianuarie 2020, 11:31)
Este crunt să-ti decedeze un membru al familiei si să nu ți se poată da loc de veci...Am fost in situația asta!in final s-a rezolvat,dar a fost un stres in plus pe lângă celelalte pregatiri...că de,totul te ia prin surprindere,nu cu "pregătire"!Am vrut să iau 2 locuri de veci c-așa ar fi normal pentru o familie,insă nu s-a putut!Pentru taxa ce se percepe ar fi normal ca cimitirul să aibă patrulă de la poliția comunitară,motivul fiind agasarea din partea copiilor de etnie romă care nu se mulțumesc cu un pachet ce-l primesc,cer si bani,plus că te poți aștepta ca data care vine să-ți găsesti monumentul funerar deteriorat că nu le-ai dat bani!Acum mai nou e oprită si apa in cimitir....in rest toate bune!!!Cât despre dl Paros,e normal să incomodeze,cunoaște multe ,ca fost administrator de cimitir!