Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Firmele care fac cei mai mulți bani în județul Ialomița

Stâlpii prosperității

Firmele care fac cei mai mulți bani în județul Ialomița

O analiză a celor mai profitabile societăți din Ialomița, întocmită de site-ul cu profil economic topfirme.com, scoate în evidență care sunt cele mai prospere 20 firme din județul nostru. Potrivit ultimelor bilanțuri depuse de către respectivele entități, valoarea profitului net al acestora este de 136,6 milioane de euro, adică 600,9 milioane de lei. În cadrul acestor societăți sunt angajați peste 23 mii de ialomițeni.

Campionii profiturilor Chiar dacă puține ca număr, firmele din Ialomița reușesc să aibă parte de profituri considerabile. Pe baza ultimelor bilanțuri contabile depuse de societățile active din județul Ialomița, specialiștii au putut să estimeze care sunt cele mai prospere entități din județ. Studiul efectuat a fost realizat în baza profiturilor nete care s-au apropiat de cifra de 1 milion de euro, adică 4,7 milioane de lei. Cercetările efectuate au evidențiat o listă cu 20 de societăți comerciale al căror profit net a depășit indicatorul de referință. Valoarea totală a profiturilor nete obținute de firmele cuprinse în cadrul acestui top a fost de 136,6 milioane de euro, adică 600,9 milioane de lei. Printre campionii profiturilor din județul Ialomița se numără firme specializate în fabricarea uleiurilor vegetale, cultivarea plantelor sau fabricarea textilelor. Prima poziție a clasamentului este ocupată de societatea Expur SA, care a înregistrat un profit net de 4,5 milioane de euro, adică 20 milioane de lei. Pe a doua poziție se află Intercereal SA, cu un profit de 3,3 milioane de euro, adică 14,4 milioane de lei. Pe poziția a treia se situează Somalex SRL, cu un profit de 2,7 milioane de euro, adică 11,8 milioane de lei. Pe ultimele trei poziții se află Agro Ram SRL, Miracom SRL și Adi Flora SRL, cu profituri cuprinse între 931-948 mii de euro, adică 4,1-4,3 milioane de lei.

Angajați în mediul privat Specialiștii în economie au făcut și o analiză a numărului de angajați care lucrează în cadrul firmelor din județul Ialomița. Estimările arată că numărul ialomițenilor care își desfășoară activitatea în mediul privat depășește 23 mii de persoane. Într-un top 3 al celor mai mari angajatori privați din Ialomița, societatea Expur SA ocupă din nou prima poziție. În cadrul societății își desfășoară activitatea peste 400 de persoane. A doua poziție este ocupată de Avicola Slobozia, cu 388 de angajați, iar pe poziția a treia se află Oyl Company Holding AG, cu 344 de angajați.

Peste 6000 de firme în Ialomița
Chiar dacă din punct de vedere economic Ialomița poate mai mult, o altă serie de date statistice arată faptul că la nivelul județului există peste 6500 de firme. Mai bine de un sfert dintre societățile active care există la nivelul județului nostru își desfășoară activitatea pe raza municipiului Slobozia. Pe locul 2 se află municipiul Urziceni, iar poziția a treia este împărțită între municipiul Fetești și orașul Țăndărei.

27 Ianuarie 2020, 13:05 (5146 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Ialomița, un deșert economic

Comentariile cititorilor:


Mary:
(4 Februarie 2020, 12:28)
  Și ce salarii dă banditul ăla de la Avicola??!! Și ce condiții de muncă oferă??!! Angajații de acolo le este frică să vorbească, pentru că își pierd locul de muncă, câte măgării înghit din partea patronului. Oare, Inspecția Muncii nu merge să verifice, să întrebe oamenii câte zile de concediu au efectuat și dacă sunt plăti salariații când sunt în concediu medica??!!!
Leila:
(28 Ianuarie 2020, 09:06)
Vad ca aveti date despre societati comerciale, dar despre societatile cu cea mai mare evaziune fiscala, care invartesc zilnic mii de lei cand scrieti?