Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Dan Noel a revenit la conducerea Direcției de Sănătate Publică Ialomița

Dan Noel a revenit la conducerea Direcției de Sănătate Publică Ialomița

Schimbările din fruntea instituțiilor publice ialomițene continuă. Luni, 27 ianuarie 2020, Ministerul Sănătății a decis să numească un nou șef în fruntea Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Astfel, prin Ordin al ministrului Sănătății, Dan Noel a revenit la conducerea instituției.

La vremuri noi, același șef Prin numirea făcută, Ministerul Sănătății a înlocuit-o din funcție pe Cristina Iorga, funcționar public în cadrul Departamentului de Inspecție Sanitară al Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Iorga a fost numită la conducerea DSP Ialomița în urma numeroaselor sesizări făcute de angajații instituției cu privire la atitudinea abuzivă a fostului director, Gabriel Modrea. Modrea a preluat mandatul de director în vara anului 2017 de la Dan Noel, acesta din urmă fiind schimbat prin Ordin al ministrului Sănătății de la vremea respectivă, Florian Bodog. Motivul înlocuirii lui Dan Noel l-ar fi reprezentat faptul că acesta ar fi refuzat să răspundă comenzilor politice și să emită două avize sanitare ilegale. Dan Noel a revenit la conducerea DSP Ialomița în baza unui alt Ordin al ministrului Sănătății, semnat în data de luni, 27 ianuarie 2020. Acesta va conduce instituția în baza unui interimat, pentru o perioadă de 6 luni.

28 Ianuarie 2020, 16:20 (4171 vizualizări - 18 comentarii)

Citiți și:
Dan Noel a rămas fără funcție refuzând să emită două autorizații sanitare ilegale!

Comentariile cititorilor:


Mary:
(4 Februarie 2020, 12:08)
   Și toate buletinele ce atestă potabilitatea apei din Slobozia vor fi adevărate? Să vedem! Cum a zis orbul.
&x:
(30 Ianuarie 2020, 22:04)
Dan Noel este asistent medical (si lucreaza la Dsp)gostul sanepid de apriaoe 40de ani,din care 4-5aniscazuti cit a urmat facultatea(inginer).Oricum stie foarte bine cu ce se maninca "directia de sanatate publica", chiar si menegenentul acestei institutii.Aceste mici lamuriri sint pentru cei curiosi de la colturi care sparg seminte.
Ioana:
(30 Ianuarie 2020, 20:36)
Si Romeo si Julieta se plimba la ceas de seara sa comploteze cum faceau asta vara la Amara? Sau Julieta se intoarce la fostul, ca doar la asta se pricepe!!! Atentie domn director la vipere!
Salariat:
(30 Ianuarie 2020, 07:43)
Noi , peste 85 % din salariati l_am dorit inapoi director , inclusiv Sanitasul si o mare parte din medicii ialomiteni cinstiti ! Va asiguram ca vom vota cu familiile noastre cu cine labrepus in functie pe Directorul nostru !
cetatean:
(30 Ianuarie 2020, 07:12)
SA AUZIM NUMAI DE BINE DL DIRECTOR........SPOR LA TREABA!

Cetatean2:
(29 Ianuarie 2020, 19:27)
Încă nu s-a ințeles că oamenii nu au votat doar sa scape de PSD, au votat sa scape de acele persoane nepregătite din punct de vedere profesional de la toate partidele politice. Degeaba puneți unul de la PNL care nu merita sa se afle pe o anumită funcție,că pe noi nu partidul cu care simpatizează ne interesează, ci calitatea, onestitatea, profesionalismul,  corectitudinea de care da dovada in exercitarea funcției....chiar nu exista oameni cinstiți  care sa fie capabili să înlocuiască aceste persoane rău famate????Cu ce a ajutat spitalul acest director in trecut??? Câți medici sau asistente a sancționat pentru neîndeplinirea condițiilor de igienă legale în spital???
Cum ajută cetățenii care fac reclamație că nu mai pot sta in bloc din cauza focarelor de infecție care există în unele apartamente??Cu nimic, cu asta ajută...tot personalul e dezinteresat sa răspundă reclamațiilor primite, iar daca insiști te mai trezești și cu injurii și indiferența...
Și pe noi cine ne apără???Cine ne ajută????
Nimeni, ne resemnăm....
Oly.. :
(29 Ianuarie 2020, 18:34)
Și acum.... încep vizitele de "curtoazie" pe unde și-a lăsat loc de" buna ziua" la niște nevastuici de domni...
@Ion:
(29 Ianuarie 2020, 18:26)
Gura pacatosului, adevar graieste :)))
Nea Dane! Ion te-a facut, o recunoaste in scris....
asistenta Lulu:
(29 Ianuarie 2020, 15:40)
As vrea ca DSP sa verifice cabinetele medicale unde asistentele sunt obligate de catre medici sa faca munca laboratoarelor de recoltare . Daca se intampla ceva cu persoanele de la care se recolteaza cine raspunde ? Cine raspunde domnilor de la DSP Ialomita ? Voi cunoasteti faptul ca sunt aceste practici prin care medicul ne obliga pe noi asistentele sa recoltam sange la pacienti sa facem treaba laboratoarelor pe bani putini ceea ce nu e legal . Nu mai acceptati si va mai faceti ca nu stiti pentru ca o sa raspundeti si voi daca se intampla ceva , intr-o zi o sa bubuie si asta . Se fac si recoltari ginecologice fara sa fim autorizate.
Asistenta medicala:
(29 Ianuarie 2020, 14:49)
Vreau ca noua conducere sa ia masuri cu medicii de famile sa nu mai forteze personalul din subordine sa faca munca laboratoarelor de recoltare adica sa nu mai faca contra cost recoltari pentru laboratoare, sa recoltam sange, urina ca nu suntem autorizati pentru asa ceva. Va faceti ca nu stiti ce combinatii se fac cu laboratoarele de analize , cum petru o suma mica asistentele se risca.
EU:
(29 Ianuarie 2020, 12:26)
"sa nu va faca din nou pe la spate"este corect!
Ion:
(29 Ianuarie 2020, 12:18)
Aveti grija de Romeo si Julieta ca sunt disperați, două lichele.
ION HHH:
(29 Ianuarie 2020, 10:04)
F E L I C I T A R I ,
GIGI:
(29 Ianuarie 2020, 09:18)
Leon, pe M. cine il recomanda? Amanta? Daca nu scapa institutia de cele 2 javre umane, degeaba. 
@Leon:
(29 Ianuarie 2020, 08:57)
În toate unitățile/instituțiile de stat există și oameni extrem de bine pregătiți profesional, dar mai ales extrem de onești. Aceștia nu ajung niciodată să fie numiți în funcții publice deoarece nu sunt manevrabili, sunt oameni care au coloană vertebrală. În schimb, sunt numiți toți agramații, toți cei care nu au dat în viața lor concurs pentru vreo funcție de conducere, ci doar au fost impuși politic. Avem această situație, acum, la DSP Ialomița.
Conducerea PNL-ului local, căci de Tinel este vorba în propoziție, nu pricepe că pur și simplu noi am votat împotriva PSD-ului pentru abuzuri de acest gen (și nu numai). Dacă va continua în aceeași manieră, se va vedea destul de curând, la alegerile locale, câtă susținere are cu adevărat Tinel și gașca lui de oportuniști. 
Ialomițeni, treziți-vă odată!