Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Vom avea candidați proprii pentru toate cele 66 de administrații locale. Și pentru Consiliul Județean!»

Gheorghe Tinel, deputat PNL

«Vom avea candidați proprii pentru toate cele 66 de administrații locale. Și pentru Consiliul Județean!»

Deputatul Gheorghe Tinel susține necesitarea reconfigurării scenei politice locale. În acest sens, el a dat asigurări că PNL Ialomița va avea candidați la nivelul tuturor administrațiilor locale. De­clarațiile au fost făcute în prezența europarlamentarului liberal Cristan Bușoi, care a promis că va des­chide în această primăvară cabinetul europarlamentar din Ialomița. «Vom avea candidați proprii pentru toate cele 66 de administrații locale. Și pentru Consiliul Județean!» a mai declarat Gheorghe Tinel.

Ialomița deputatului Tinel Începutul de an i-a oferit deputatului ialomițean Gheorghe Tinel șansa de a relua câteva dintre temele predilecte ale discursurilor sale. Prezent vineri, 24 ia­nuarie 2020, la manifestările oficiale legate de «Mica Unire», el a organizat și o conferință de presă în care a făcut primele declarații politice ale anului. Țintele predilecte ale campaniei sale politice rămân liderii PSD, însă discursul principal a vizat Alegerile Locale din 2020. «Ne pregătim de Alegerile Locale și, sper eu, și de Anticipate... Am intrat în linie dreaptă privind desemnarea candidaților și avem un calendar foarte strâns cu privire la sondajele de opinie în următoarea lună acolo unde credem că doi sau trei candidați de-ai noștri au șanse reale... Anunț de-acum că vom avea candidați proprii pentru toate cele 66 de admi­nistrații locale. Și pentru Consiliul Jude­țean!» a declarat Gheorghe Tinel pe mar­ginea acestui subiect. Gheorghe Tinel a re­fuzat însă să precizeze cine este candidatul PNL Ialomița la Consiliul Județean. «Nu știu dacă voi fi eu sau va fi altcineva... Ca și în cazul candidatului pentru Slobozia, Dragoș Soare, vom alege cel mai bun om pentru această poziție! Ce pot să vă spun însă este că, dacă se va reveni la alegerea pe liste, și eu voi fi pe această listă!» a mai declarat Gheorghe Tinel.

Bușoi visează și el Alături de Gheorghe Tinel, la confe­rința de presă organizată la sediul PNL Ialomița a participat și europarlamentarul liberal Cristian Bușoi. Acesta a rei­terat promisiunea deschiderii unui cabinet europarlamentar la Slobozia pentru a oferi ialomi­țenilor șansa unui «contact permanent cu Uniunea Europeană» și a făcut o serie de precizări, în calitatea sa de președinte al Comisiei pentru Industrie, Cercetare și Energie din Parlamentul European cu privire la po­liticile europene în domeniu: «Este, poate, cea mai importantă Comisie din Parla­mentul European... Și, dincolo de problemele europene, mă interesează ce pot face concret pentru România și, implicit, pentru județul Ialomița! Unul dintre obiectivele mele este să beneficiem într-o proporție cât mai mare de cele 7,5 miliarde de euro destinate Fondului de tranziție justă, pentru acele regiuni care trebuie să își schimbe sistemele energetice. Pentru Ialomița, prioritar pentru mine este atragerea de inves­tiții pentru interconectarea comunităților la rețelele de gaze. Și un al treilea obiectiv care, de asemenea, vizează și Ialomița, îl reprezintă investițiile în tehnologii nepoluante, în tehnologii noi. (...) Pot fi nenumărate idei care pot fi finanțate din aceste fonduri europene, fonduri care pot fi accesate direct de la Bruxelles...».

30 Ianuarie 2020, 13:20 (3595 vizualizări - 18 comentarii)

Citiți și:
«Vor fi investiții macroeconomice pentru Ialomița!»
«Șansa acestui județ este resursa umană!»
Legea pentru amânarea ratelor bancare, în viziunea parlamentarilor ialomițeni
Cabinet europarlamentar la Slobozia

Comentariile cititorilor:


De la slobozia :
(29 Februarie 2020, 19:40)
Vad ca mor unii de pe aici, pe de ce "x" , ba de ce "y".... simplu pt ca asa vrea poprul... ca majoritatea decide!!! Asa e democratia comunistilor! :)))
De ce...?:
(6 Februarie 2020, 13:43)
Nu înțeleg de ce sunteți așa de aspri cu cei doi liberali, Tinel și Bușoi pentru că ei nu au nicio vină, sunt niște oameni politici legitimați prin vot de un număr de cetățeni care i-au trimis în Parlamente diferite, pe unul în Parlamentul European, iar pe celălalt în Parlamentul Român! „Vina” o avem noi cei care cu o ștampilă în mână, în ziua votului aplicăm pe buletinul de vot acel cuvânt „VOTAT”, convinși fiind că am făcut o treabă bună! Cum toate cele 16 comentarii sunt foarte aspre cu cele două personaje, încerc, fără să-i apăr să-mi exprim o nedumerire care este foarte vizibilă; În județul Ialomița, cândva fief al P.S.D-ului, în ultima perioadă, P.N.L-ul este partidul care aproape a depășit P.S.D.-ul ca procente și încredere. Fără valori, liberalii sunt pe val datorită Președintelui țării și există o unanimitate aproape în toată țara că numai ei (liberalii) indiferent ce-ar face trebuie să conducă țara, social democrații trebuie să stea în opoziție, ba chiar să dispară ca partid politic.Acest lucru este spus cu multă înverșunare și ură, ba mai mult pare ca o poruncă către alegători să nu mai voteze candidații P.S.D.-ului! De ce s-a ajuns aici? După părerea mea datorită tot nouă alegătorilor care ne este mai comod să ascultăm de un „tătuc” și să legiferăm un sistem care ne va îndepărta de normele democratice.Atenție, să nu fie prea târziu când vom ajunge să ne punem întrebarea: DE CE? 
Mary:
(4 Februarie 2020, 12:35)
  Atât timp cât veți veni cu "iz de Câțu" și probabilitățile lui, incerte de fapt, vis-a-vis de mărirea pensiilor, nici să nu visați la guvernare!!!!
Chhh :
(2 Februarie 2020, 17:54)
Din oacate voi ia-ti ales, fericitilor, va reprezinta 90%, fara suparare, sunteti oglinda celor doi. Asta ati votat, asta aveti, nu va mai plangeti aiurea. Fetele si carecterul a doi scavi este 90% prezent. Fara ale cuvinte, traiti in spatele normalului. Bravo Tinele tine-le bocancul pe cap si indoctrineaza-i cu prostie. Tinele o mai tii minte pe aia, cu sa traiti bine. Acum ca este inca calda, baga si replica, si sa mancati ce a taiat ciomu.
Florin:
(1 Februarie 2020, 14:37)
Uitati-va atent la SOSOI parca-i speriat de maciuci mincinosul,marele ipocrit.I-a intrat in cap politica dar de unde nu e, nici D-zeu nu da. Dute SOSOI sI i-a in primire un card de oi la Sibiu ca sa fii langa el si Sambata si Duminica. Este al doilea dupa Basescu cei  pe care l-ai lasat fara pilozitati in rect.Familia ta te accepta ca Slugoi si pupincurist?
Firicel:
(31 Ianuarie 2020, 15:14)
Alo vecine, Tinel de unde dreacu ai pescuit si gaina asta naufragiata de la Brussel, pe care-o ti langa tine, cine dreacu ti-a bagat-o pe gat, mai vecinicule. Ai grija vecine ca da cu ciocul, ar fii mai bine sa-i pui lesa si sa-i legi ciocul cu banda adeziva, ca sa nu mai cotcodaceasca pe gadul Cotrocenilor. Alo vecine, mai dat pe spate cu listelele pe care te visezi, individual nu incerci, au ti-e frica ca te face muci candidatul Gigel pensionarul. Am inteles ca esti ca esti viteaz ca ai contribuit cu vorbe la pensionarea lui TutacaMuschi, da las-o mai moale ca zgarai pianul. Vecine cand te muti la Slobozia ca sa ne spui care sunt sunt nominalizatii aia extraordinari pentru, Oscarul primariilor. Aculta aici vecine ca la loto cel mult 5 din 66 si aia cu ?
Prefect pnl:
(31 Ianuarie 2020, 14:14)
Umblă vorba prin sat că, o parte din prefectura s-a mutat în sediul nou de la Urziceni, cel din rondul spre Barbulesti, cică e mai profitabil și mai discret pentru unii. Participanții sunt scutiți de unele obligații de serviciu și încărcați cu datorii personale.Multumim Tinel, așteptăm votul.
@toti comentatorii de mai jos:
(31 Ianuarie 2020, 11:52)
Avem marfa "------ maria ta" Dragos Soare si Tinel vor candida peste tot, si la primarie, la CJ, la primariile de municipii, deconcentrate, tot. Avem cate 30 de peruci de fiecare, toate culorile(pe portocaliu in special). Pana la alegeri modificam legea si o sa avem voie cate 3 primarii, ca la membri de CA. Dragos: Primar de Slobozia-Fetesti-Tandarei-facem Adi-Periurbana, scad cheltuielile(sanchi), Tinel: la CJ si primar de Urziceni si de Fierbinti/Cazanesti. Simplu nu? Merge uns, am vazut noi in Germania cand lucram la carnati-Landul Ialomita se va numi...
fan:
(31 Ianuarie 2020, 10:53)
Ma busoi pai ce cauti tu in comisia de energie ca tu parca esti medic de profesie ?
A:
(31 Ianuarie 2020, 09:31)
La Mititica cu voi,Hotiloor!sunteti in politica de 30 de ani si n ati facut nimic,nemernicilor.Si va rog nu mai iesiti voi in prim plan ,lasati tinerii din partid.Provocati reactii grave asupra privitorilor cum ar fi greata ,senzatie ee prea plin si voma!sa va ia naiba
Alt alegator:
(31 Ianuarie 2020, 09:25)
Pentru Alegător sincer! Bravo prietene, ai pus punctul pe i. Am votat schimbarea de garnitură politică în plan național, dar ceea ce văd că se întâmplă în județul unde Tinel nu are nicio realizare notabilă, în afara acelor conferințe de presă unde debitează vrute și nevrute, pur și simplu mă dezgustă. Da, extrem de bună varianta cu Dragoș S., un tip foarte bătăios și în Consiliul județean, foarte pertinent și cu vorbele la el. Dar până acum, numirile PNL-ului local au fost dezastruoase, inclusiv la Prefectură. 
Așa că dragi ialomițeni, vă invit să fiți vigilenți!
Revoltat:
(31 Ianuarie 2020, 09:18)
Nu știu de ce un bun primar trebuie sa aibă și studii superioare ? Facultatea te învață o meserie pentru cei care au făcut o facultate adevărată . Multi primari au ridicat catune la standarde europene și nu au facultăți . Ca un bun primar pe lângă cei șapte ani de acasă maI are și o facultate adevărată e un lucru bun dar nu văd obligatoriu acest lucru.
Snagoveana:
(31 Ianuarie 2020, 08:23)
Bre, nene Tinel prin 2016 in comuna Dridu racolai un primar lingau psd.ist, fost si agrarian fost prieten raposatului Surdu, pe care l-ai pus cap de lista si candidat din partea pnl.ului. Dupa cum te spovedeai singur, iti era prieten bun. Bre nene Tinel te intreb si eu asa pentru un prieten, tu lingi fleclele psd.iste, ce foloase ti-a adus, ca sunt sigura ca nu ai facut, talica acte de caritate, adunand rahatul ciumei rosii. Ia spovedeste-te talica ce avantaje ai avut cu rahatul psd.ist in geanta pnl.ista. Da mai repede sa nu puta geanta. Era sa uit, lui Busoi dentistul i-ai umplut geanta cu ce arunca psd.ul, barbut ca la Barbulesti l-ai invatat. Mare panarama, bun la prosteala mai esti bre, nene Tinele. Cum dumnezu reusesti sa gasesti numai prosti, pe care sa-i minti in fata si sa te si creada. Daca vrei mai multe suna-ma sa te inscrii in audienta.
George :
(31 Ianuarie 2020, 06:58)
Auzi bre nea Tinele?Sti ce ar fi zis tata-moșu? "Aveți pe dracu'sa va ia pe toți!".Unde va scoliti voi in economie,social-politic?In pădurea cu alune?Zici ca vă inruditi pe linie paternă cu gibonii!Pe la scoala voi nu ati trecut?Aveti diplome de GheCristea chiar toti?? Ca suntem chinuiti rău doar cu candidati ce erau repetentii claselor 5-12 si ne este greu.Probabil niste straini ar reprezenta mai corect cetatenii si interesele lor,ca voi prea vă vindeți ușor.
PSD ist de Slobozia:
(30 Ianuarie 2020, 21:17)
Nu e rau. Bravo. Dar suntem curioși daca va revin trădătorii la candidatura. Dacă vin de la alte partide.ca daca e asa...Va cam deziceti. Sunt oameni capabili sibdaca Nu Sunt primari in functii. Trebuie doar sa i descoperiți.daca va raportați la din astiavcare doar fac sensul giratoriu politic e grav. Caci astfel de oameni nubvad decât propriul lor interes. Fiti voi demni si asa cum poporul așteaptă. Puneti punct la oportunism si hahalere politice.unii fiind si primari clovni. Am vazut pe facebok ditamai primarul la costum si cravată urcat pe platforma la stâlp de iluminat.parca la Perieti sau ciochina . Bai ăștia nu mai judeca. Grandomanie combinată cu lipsa de educatie ne da nebuni politici.