Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

BÎRFE

telegrafice

Dom’le, scriu ăștia la ziar niște minciuni de nici nu știi ce să mai crezi. Auzi, cică zaraful Gigi a devenit extrem de iritat în ultimele zile, că nu poate produce integral schimbările alea la Finanțe. Adicătelea, cum ar veni, Daniel cu mușchideoțel și siluetătopmodel nu poate fi clintit. Și degeaba zaraful i-a făcut adeziune doamnei Carmen și i-a prezentat-o Titelului, că nervozitatea persistă la nivelul neuronului masonic. Cum care masonerie? Aia cu loja de perfecție strâmbă ce l-a proptit pe zaraf în poziția 33. Acuma, suntem convinși că nici masoneria nu mai e ce-a fost, dar zaraful Gigi e pe cai mari. Din cei nărăvași și de prăsilă. Că doar i-a simțit și nea Petrică, proaspăt revenit la etajul 5, prins în două chingi... Iar ne-a luat valul!

Rămânem în zona Palatului Administrativ. Locație unde dragostea cu năbădăi a revenit în clădire, proaspăt instalată. După ce regimul din clădirea de peste drum a atentat la iubirea persistentă în și pe sub birouri, o persoană și-a cerut transferul de revenire la Amara. Cum s-ar spune, înflăcărata focoasă s-a reîntors la vechea dragoste administrativă de unde, cu iubire, a fost preluată și înaintată. Love is in the air...

Din ce nu prea am priceput noi, venerabilul Titel, mare maestru boit liberal, a fost sărit din schemă la niște numiri. Prospăturile unse prin diferite sinecuri la nivel guvernamental nu se diferențiază cu nimic de ipochimenii pesediști atârnați identic acum ceva timp. Se punctează la impresie artistică și cam atât. Ceea ce vrem să spunem e că, de fapt, unii dintre liberalii ăștia proțăpiți la stat chiar nu aveau din ce să-și câștige traiul de zi cu zi și, îngăduitor, Orban le-a oferit o pâine. Să mănâncă și gura lor ceva!

Cineva, nu spunem cine, ne întreba ritos care sunt diferențele dintre coafezele angajate la Poliția de județ și ospătărițele încadrate la Locala din Slobozia. Din punctul nostru de vedere, există numeroase deosebiri. Cea mai relevantă în context face referire la gradul de sa­tisfacere al superiorilor ierarhici, în condițiile în care, de ceva timp, cei cu grade din instituțiile menționate se declarau nemulțumiți de persoanele aflate sub domniile lor. Și cum, spre exemplu, Departamentul de Informații și Protecție Internă s-a trezit să purice niscaiva activități la nivelul Poliției Județene, este posibil ca și încadrările de la Locală să fie disecate. Ca fapt divers.

Întrucât ne autodeclarăm vidanjori sociali, suntem în măsură să vă comunicăm că numărul pesedeilor cu sau fără funcții din instituțiile publice este mai mare decât totalitatea membrilor liberali cu care nea Titel se laudă că sunt înregimentați politic. Cu alte cuvinte, nea Titel, luat de val și îndrăznind să exmatriculeze activul pesede, nu va avea membri penele cu care să ocupe funcțiile în cauză. Aceasta a fost o bârfă utopică.

Impresionat până la lacrimi de situația de la ANIF, cu al său directoraș cel viteaz plin de dosărele și monitorizat, liberalul de-acum Găină a promis Titelului o nouă adeziune. Botanist din fire, nea Titel, dată fiind adeziunea de mai sus a soției, a fost cât pe ce să o accepte și pe cea a directorașului-soț. Acuma, încurcate sunt căile partidului și cu atât mai multe cele ale gândirii deputatului galinaceu.

La final, să consemnăm următoarele. Primarul de la Buești (cu B, de la Bou) a fost declicul scandalului iscat în munții unde s-au refugiat edilii majoritari pesede. Scandal care a culminat cu un deputat, Fănică pe numele mic, ce și-a ieșit din pepenii senatorului. Revenind la implantații noștri de la Buești, primăruțul cu pletele-n vânt ar fi zis că partidul din care face parte îl încurcă la șuvițe și, drept urmare, neuronii săi s-ar reinventa pe partea dreaptă. Nu cunoaștem exact ce s-a mai petrecut după, dar chiolhanul cu cursuri pe banii poporului s-a terminat prost.

31 Ianuarie 2020, 17:05 (2659 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Carmencita:
(3 Februarie 2020, 11:37)
Sobolanii parasesc barca, au ros ani de zile, acum fug.
Giany:
(3 Februarie 2020, 08:03)
Dar ce va asteptati de la Giovani a lu Carmena? Vreti moralitate? Se duce si el ca oaia, unde e iarba mai verde.