Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

Dinu Păturică&comp.

Ialomița rurală este condusă de primarii care al căror unic scop în viață îl reprezintă supraviețuirea în funcție. Fie că au 4-5 mandate la activ, fie că sunt pifani în ad­ministrație, după primii doi ani de activitate devin dependenți de funcție. Fie că au făcut liceul la seral, fie că au plătit cu bani grei di­plomele de facultate din CV, toți au aceeași obsesie: încă un mandat. Sigur, sunt și excepții. Unele chiar notabile! Dar în majoritatea ca­zurilor vorbim de o mentalitate de tip Dinu Păturică, care contaminează implacabil orice primar în funcție. Legitimat de votul conjunctural al electoratului și convins că își merită locul în comunitate, Primarul uită «de unde a plecat» și, constatând că poate face aproape orice de la înălțimea biroului personal, se meta­morfozează. A muncit cinstit, acum vrea răsplată fără muncă, a fost un om demn, acum își vinde sufletul, n-a mințit niciodată, acum poate să o facă fără regrete. A avut Dacie, acum e musai să își cumpere Mercedes. Și toți deopotrivă, asemenea lui Dinu Păturică, visează să parvină. Primăria nu e de ajuns. Poziția socială nu îi satisface. Ciosvârtele bugetare nu îi satură. Vor tot ce pot cuprinde cu privire, cu gândul. Hulpavi, cinici, vicleni, lipsiți de scrupule, acaparează sistematic resur­sele comunității. Controlează terenurile agricole din localitate, au afaceri de familie, înființează firme de consultanță, își plătesc amantele din bani publici, cumpără apartamente și case de vacanță... Totul li se cuvine și totul este posibil. Ei nu sunt «conducătorii pe care îi merităm», ci conducătorii care nu merită! Iar în următoarele luni vom oferi sistematic dovezi care să confirme aceste afirmații. La bună vedere, Dinu Păturică&comp.

1 Februarie 2020, 09:20 (1982 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
arta ipocriziei
bullying-ul instituțional
reprezentativitate

Comentariile cititorilor:


Auras, nu din oras:
(4 Februarie 2020, 07:00)
Dar de cei cu mediul "urban?"Căzănești,oras mentinut din neputinta,prostie si pentru cheltuieli mari din partea locuitorilor,cu beneficii de sat get beget.Se zice ca pentru a reface strazile,pentru canalizare,modernizare,insa avem in tara multe comune ce se prezinta mai bine ca infrastructura.Magariile primarului de la acea vreme a jupuit financiar locuitorii prin taxe si impozite.Avem referendum validat,de ce nu revenim la statul de comuna?
@potera:
(2 Februarie 2020, 20:24)
La cum merg lucrurile in România, acum, ho, ho, hooo, tare cred ca intr-un final, multi artisti isi vor baga singuri capete in pungi de plastic. De asteptat s
@haiduc:
(2 Februarie 2020, 09:07)
Revin, dragii mei, aceeasi tendinta se manifesta si la cei care stapanesc de ani de zile diverse institutii. Dau exemplul aici al DSV Ialomita, ANAF si cred ca mai sunt si alte institutii. Acestea sunt conduse de aceeiasi oameni de 20 de ani.... nu este normal. La un moment dat, ei se identifica cu institutia, ei o stapanesc, ei prin prisma functiei isi fac poteci atat catre politicienii care ii pun in functii cat si catre cei care doneaza pentru liniste. Asa apar vile mari, proprietati care le cumpara nu ei, ci diverse rude de incredere, si atitudinea de Dumnezei.
Pescarita:
(1 Februarie 2020, 20:41)
In 4 ani cat dureaza un mandat iti dai lejer seama cat de capabil un primar se vede ce este in urma lui si ce este de capul lui. Vezi si cunosti cat de legat este de comunitate. La mine in comuna, iti este scarba de cum arata terenul viran din jurul gardului, primariei. Cand intri in curtea primariei, te pocneste un miros intepator de pisat care vine de la wc.ul instalat la cca 6 metri de intrarea in institutie. Un vc.u turcesc, imputit cu rahat pe pereti. Vara pute de iti muta nasul din loc. In curtea, primariei, mizerie, bai nimic, asemanator unui cotet de gaini. Da nici in interior, nu te da pe spate vu ceva, in afara, camerelor de supraveghere amplasate, pe coridoare, dar si in fiecare birou, pentru spionatul cetatenilor cat si a angajatilor. Pam, pam ghici unde este serverul de stocare imgini si monitoarele. Hai ghiciti, chiar in biroul, intaiului cetatean al comunei. Un part nu poate trage nimeni, fara ca boss sa nu stie. Primar, de primar, dragii mei, primar de cca, 18 ani in functie, primar care cand intra in baraca, ingheata de spaima musca pe perete iar gandacii intra in fibrilatie de frica, nebunului cu pungi sub ochi, mari cat o sfecla furajera. Stati asa nu va ganditi ca este asa din cauza muncii depuse, sau a orelor petrecute la munca. Stati asa sa va zic, omul este mai mult, musafir, doar are secretara. Femeia face tot. Nu stiu unde isi face treaba mare sau unde se pisa, dar sigur in hasnaua din curte, nu. Primar de cca 18 ani, bai nene bai. Ales si para ales atatea mandate. Dar cinstit baiatul, si-aangajat la primarie o mare parte dintre, imprastietori de pliante si flaiere electorale, de nuntasii care iau facut campanie, birlici de bateau in portile satenilor. Echipa mare, formata din batausi, mardeiasi incasatori, neveste, cumnati, toti absolventi de studii superioare. Maine revin si va zic mai multe. Cu rudele, cu amantele, cu averea, cu relatiile si altele. Ghiciti cum se numeste comuna si primarul, supranumit cancerul femeilor, uni pe la dos zic
Maria Irina:
(1 Februarie 2020, 16:57)
Este esențial să se reducă numărul de mandate pentru primari. Mulți dintre ei au tendința să iasă cu picioarele înainte din primărie. Mai grav e că, au ideea de a lăsa funcția de primar" moștenire" copiilor.
Alegator:
(1 Februarie 2020, 15:13)
Fix in mijocul tintei ai plesnit-o curajosule! Articol bun dar fara esenta! “Hulpavi, cinici, vicleni, lipsiți de scrupule, acaparează sistematic resur­sele comunității. Controlează terenurile agricole din localitate, au afaceri de familie, înființează firme de consultanță, își plătesc amantele din bani publici, cumpără apartamente și case de vacanță.” Ai uitat sa scrii ceva de baza “Hoti, corupti, târtani” ai mai omis sa scrii pe langa “isi platesc amantele din bani publici” le construiesc case, vile la sosea amantelor, ei stiu din ce bani, trecand la piederi sotiile! Pe unele le angajeaza pe langa ei, le promoveaza in functii la care nu visau vreodata! Ai mai uitat sa scrii despre copii lor, concedii, excursii regulate la intervale mici, pe bani multi in Evetia, Spania, Austria! “Totul li se cuvine și totul este posibil. Ei nu sunt «conducătorii pe care îi merităm», ci conducătorii care nu merită! “ Opinia mea este alta, unii dintre voi va meritati conducatori, voi ati ales soarta asta murdara. Ai vazut ca in 4, 8 ani de mandat pe care l-ai dat râmei și râma ti-a furat increderea, speranța, ti-a dat teroare, te-a umilit, tu alegator cu care ai dat votul, alegi tot râma aia sa te conduca în continuare, in loc sai dai un scuipat in fața prin votul tau, tu alegatorule accepti in continare umilinta. Da, totul este posibil pentru ca au promovat teroarea, se impun prin teroare si amenintari, tet a tet, facute asupra cetatenilor fricosi, angajatilor lasi le este frica si isi pierd, salariile. Iar în următoarele luni in loc sa-i trimiteti acasa, dupa aia sa-i cocosati cu ce va dat, voi va lasati prostiti. Nu frate rupe-i capul si sa vezi cand nu are sa mai fie primar ori consiler cum merge in dunga pe strada, de frica sa nu-si ia un par in cap sau o coarba de masina pe spate. Am glumit frumosilor!
Mama Natura:
(1 Februarie 2020, 15:03)
Nu ați auzit de boala Dinu Alexandru 70 de ani de la Kogalniceanu!
@Haiduc :
(1 Februarie 2020, 15:02)
In sfarsit, radiografia oamenilor politici, prezentata fara menajamente. De fapt, descrierea este aplicabila oricarui om politic. Lor li se cuvine orice, sa ia terenuri ieftine in concesiune, sa construiasca pe fonduri europene diverse cladiri, care sunt edificate doar cu gandul valorificarii ulterioare, dupa expirarea perioadei de gratie de 5 ani, sa capuseze bugetul local si central, sa dea contracte numai celor care platesc comisioane... Si continuam : sa puna in functii doar persoane aservite, care periodic sa care bani. Asta este PSD : (...), iar mai nou : (...). Trist este ca cei tineri nu curata un pic mizeria existenta, ci se murdaresc si ei.