Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Primul succes în amicale

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Primul succes în amicale

Unirea Slobozia a debutat în seria meciurilor amicale cu două înfrângeri: 0-2 cu Metaloglobus și 0-1 cu Gloria Buzău. Ambele meciuri s-au jucat în deplasare și ambele adversare sunt echipe de ligă secundă, nivel spre care tindem și noi să ajungem. Sâmbătă, 1 februarie a.c., a fost momentul primului succes pentru echipa noastră. Unirea a primit pe terenul de la Bucu vizita brăi­lenilor de la Victoria Traian, echipă care evo­luează în Liga a IV-a din județul vecin. Așa cum ne-a obișnuit în această iarnă, antrenorul Enache Costea a fo­losit garnituri distincte în cele două reprize. În prima parte au jucat: Gurău-Comșa, Lazăr, Dumbrăvean, Toma-Lemnaru, Unguru, Chebac-Năstase, Ene, Mihalache. În repriza secundă au evoluat: Poiană-Drăghici, Dinu, Ibrian, Gherasim-Milotin, Danciu, Suciu-Răduca, Moldovan, Dragomir. Nu a jucat Alexandru Muscă, răcit, iar tinerii Stroe și Negoiu au evo­luat pentru echipa secundă, care a terminat la egalitate 5-5 amicalul cu CS Amara. În jocul cu Victoria Traian, Unirea s-a impus cu 1-0. Golul l-a avut la origine pe Lazăr, care l-a lansat cu o diagonală pe Toma, iar centrarea acestuia a fost reluată în poartă din 16 metri de Ricardo Mihalache. De marți, 4 februa­rie 2020, galben-albaștrii au plecat în cantonament la Izvorani. În cele 10 zile ale stagiului de pregătire, ialomițenii vor susține și două jocuri amicale cu Progresul Spartac și CS Balotești.

Debut pentru Dragomir
În repriza secundă a meciului cu Victoria Traian a fost introdus, în premieră, foarte tânărul atacant Denis Dragomir, una dintre cele mai mari speranțe ale Centrului de Copii și Juniori de la Unirea. Denis este născut în 2005 și este un obișnuit al acțiunilor lotului U15 al României. Dragomir și alți cinci juniori (Chiriță, Dorobanțu, Stoica, Munteanu, Lungu) sunt în cantonament alături de seniori și, probabil, vor mai apărea în meciuri amicale și chiar cele oficiale.

4 Februarie 2020, 14:20 (1445 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Început de bun augur
S-au încurcat fruntașele
Să vină promovarea

Comentariile cititorilor:


Suporter:
(5 Februarie 2020, 22:42)
Nu mai avem fotbal in Ialomita totul este pe pile si nu pe buna dreptate asta se vede și la nivel național. In Romania nu o sa mai fie fotbal bun multi ani vorba lui Hagi.Este cel mai urât campionat la Toate categoriile din lume cred
George.:
(5 Februarie 2020, 13:29)
Felicitari.Astia nu scriu de Doja.Nu vor sa mediatizeze acest club,din anumite motive.O tot unfla pe Unirea de parca ar juca in A!! Oricum nu o sa promoveze.Veti vedea.....
Suporter:
(5 Februarie 2020, 09:43)
Agricola Borcea- Recolta Gheorghe Doja 2-3 într-un meci amical disputat pe terenul celor de la Borcea.