Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Rampele de acces din Slobozia, în atenția Avocatului Poporului

Rampele de acces din Slobozia, în atenția Avocatului Poporului

În decembrie 2019, ziarul nostru publica sub titlul «Slobozia: 3 ani de așteptare pentru o rampă de acces destinată persoanelor cu handicap» un articol în care explica modul reprobabil în care tratează autoritățile locale problemele cetățenilor. Articolul a atras atenția instituției Avocatului Poporului, care a solicitat Primărei Slobozia explicații cu privire la situațiile relatate. Primarul Adrian Mocioniu sus­ține că răspunsul oferit Avocatului Poporului va fi unul «profesionist» și că ajutorul solicitat de slobozeni nu poate fi oferit fără a încălca legea.

Rămâne cum am stabilit
În luna decembrie 2019, după 3 ani de așteptare, câțiva slobozeni au explicat public modul în care au fost tratați de către autorități când au solicitat sprijin pentru construirea unei rampe de acces în blocurile în care locuiesc. «Au trecut 3 ani de când tot încerc, s-au cheltuit 15 milioane pentru acte! Dar dacă ăia de la primărie nu vor, n-ai ce să faci!» a fost concluzia unuia dintre locatari. Articolul publicat de ziarul nostru a atras atenția instituției Avocatul Poporului, care a solicitat Primăriei Slobozia explicații privitoare la acuzațiile formulate de cetățeni. În replică, primarul Adrian Mocioniu ne-a declarat că se simte lezat de aceste acuzații nefondate: «Scrieți numai lucruri neadevărate! Și noi am vrea să facem lucruri pentru cetățeni. Și am făcut de câte ori legea ne-a permis! Am amplasat băncuțe, am construit alei... Dar în cazul de față nu se poate! Am fi primii care am încălca legea. Răspunsul nostru către Avocatul Poporului va fi unul profesionist, ca toate lucrurile pe care le facem pentru interesul cetățenilor...».

Si totuși există soluții
Printre soluțile profesio­niste la care face referire primarul Adrian Mocioniu se numără și Regulamentul privind adaptarea clădirilor civile și a spațiului urban la nevoile persoanelor cu handicap. Regulamentul a fost aprobat în decembrie 2019, la 12 ani de la apariția legii și 3 ani de la solicitarea făcută Pri­măriei Slobozia în anul 2016. Documentul stabilește con­dițiile tehnice în care aceste rampe pot fi construite, precum și obligațiile legale care decurg din acest demers. «Tra­seele amenajate pentru a fi utilizate de către persoanele cu handicap vor fi integrate în sistemul de circulație al construcției, nu izolate și restric­ționate utilizării de către celelalte persoane. (...) Lungimea maximă a unei rampe, măsurată în proiecție orizontală, va fi de 10 m pentru rampe cu panta de 5 grade și 6 m pentru rampe cu panta de 8 grade» se arată, printre altele, în Regulament. O altă soluție «profesionistă» adoptată la nivelul Primăriei Slobozia este promisiunea verbală că «avizele și auto­rizațiile» aferente construirii acestor rampe vor fi elibe­rate «în cel mai scurt timp posibil». Restul cheltuielilor, care oscilează între 1000 și 9000 de lei, rămân în sarcina beneficiarilor.

4 Februarie 2020, 08:05 (1134 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Valeriu Roșca, ex-directorul DADP, a câștigat în instanță războiul cu primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu
«Reportaj de declarații» cu primarul Adrian Mocioniu
Aproape 1 milion de lei pentru un loc de joacă în Cartierul Bora!
Slobozia: 3 ani de așteptare pentru o rampă de acces destinată persoanelor cu handicap

Comentariile cititorilor:


George.s:
(6 Februarie 2020, 17:20)
O idee:

Cum sunt destul persoane care din cauza gradului de dizabilitate căpătat sunt nevoite să folosească acest gen de adaptări și dispun de fonduri pentru a putea să-și construiască în regie proprie astfel de rampe, propun, pentru urgentare, să depună cerere la Primărie, iar în lipsa unui răspuns (afirmativ sau negativ, cum se întâmplă de obicei) să înceapă să o construiască, lipsa răspunsului fiind catalogată drept răspuns afirmativ tacit. Un jurist ar putea lămuri mai bine. Și pe baza acestui principiu, în cazul în care autoritățile se opun, cred că persoana respectivă ar avea câstig de cauză în instanță.
Elena:
(4 Februarie 2020, 09:01)
In general rampele sunt de toata jena in oras. Cele din jurul magazinului ialomita sunt mult prea inclinate ca sa poata fi folosite.