Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Nu sunt mulțumit de modul în care s-a gestionat situația!»

Primarul Sloboziei așteaptă explicații

«Nu sunt mulțumit de modul în care s-a gestionat situația!»

Slobozia a fost paralizată de puseul de viscol din noaptea de miercuri spre joi, 5/6 februarie 2020. Primarul Adrian Mocioniu susține că nu este mulțumit de modul în care s-a intervenit: «Graficul de lucrări stabilit nu a fost respectat! Aștept explicații de la directorul DADP!».

E rău, dar numai pentru o zi Noaptea de viscol de miercuri spre joi, 5/6 februarie 2020, a paralizat traficul din Slobozia. Deși utilajele DADP au intervenit încă din cursul nopții, unele dintre arterele de circulație din oraș au rămas blocate mai multe ore. Primarul Adrian Mocioniu susține că a verificat personal situația și că a intervenit acolo unde a fost cazul. «Am avut câteva probleme, sunt în curs de rezolvare... M-a nemulțumit modul în care s-a făcut deszăpezirea! Graficul de lucrări stabilit nu a fost respectat. Aștept explicații de la directorul DADP în această după-amiază... Îi asigurăm pe slobozeni că situația va reintra in normal. Așteptăm din moment in moment reluarea transportului public către Slobozia Nouă și facem eforturi pentru a asigura fluența circulației pe toate străzile din oraș...» a declarat primarul Sloboziei.

Banii publici nu sunt de ajuns Nemulțumirea primarului Adrian Mocioniu pare justificată în condițiile în care administrația locală a investit masiv în utilaje de deszăpezire. Reamintim că, imediat după numirea în funcție a directorului DADP, Valeriu Roșca, acesta a solicitat achiziții de utilaje în valoare de peste 6 milioane de lei. Deși suma finală investită în utilaje a fost mult mai mică, șeful DADP a declarat în repetate rânduri că Direcția este pregătită pentru a face față oricărei situații. Principalele achiziții cu care se mândrește directorul DADP sunt cele două sărărițe computerizate și utilajele de deszăpezire pentru trotuare. «Sperăm să acționăm în proporție de 90% mecanizat pe trotuare. Și manual doar unde nu există spațiu...» declara Valeriu Roșca după achiziționarea utilajelor.

6 Februarie 2020, 16:10 (3374 vizualizări - 18 comentarii)

Citiți și:
«Centrul de carantină de la Amara a devenit un focar de infecție!»
Primarul Mocioniu a semnat pentru o investiție de 28 milioane de lei
Camioanele care aprovizionează supermarketul «ilegal» blochează domeniul public
«MMA politic» între primarul Mocioniu și fostul șef DADP, Valeriu Roșca
Primarul Adrian Mocioniu a cerut demisia șefului DADP Slobozia

Comentariile cititorilor:


slobozia:
(8 Februarie 2020, 16:07)
Păi dacă nu ești multumit, da-ti demisia, domnule primar!
Fostului coleg al demisului:
(8 Februarie 2020, 10:42)
Bravo domnule primar,bravo!Cum sa procedam insa noi,cetatenii ce achitam taxe si impozite si avem aateptari de viata normala,nu gen SFiction? Adica:apa nepotabila,autorizatii eliberate pentru interese obscure, iluminatul stradal ineficient,nu avem cu led,cum ar fi normal,trecerile de pietoni ce noaptea sunt pericole ca sunt si ele slab iluminate,vara este un calvar prin lipsa arborilor din oras,strazile-ati dat voie sa fie maturate cu maturoaiele,ati facut sali de spectacole la care va invitati intre voi,ati distrus zona de parcare primarie-prefectura ca veti adauga 15 locuri in plus,in fapt s au pierdut mult mai multe+disconfort... Cui sa ne adresam? Sa va demitem pe toti cei ce hotarati pentru banii,timpul si viata noastra?Am avea multe de adaugat,ca s-au adunat de ani buni.Am cerut si cerem situatii normale conforme perioadei in care traim,repet nu vrem fitze.Strazi curate,fara tarana,aer respirabil,arbori plantati,proiecte bune,finalizate pentru cetateni.
Zamfir:
(7 Februarie 2020, 21:42)
Aoleu!A rămas Vali fara duster,pe care îl conducea și în weekend. Pardon-lucra.A uitat sa conduca BMW-ul pe care nu l-a maifolosit de cand l-a pus Mocio director.Pentru că balbaitul lui Roșca nu a dat examen,i-a dat subiectele Adita!Așadar Adita ai grijă să nu te denunțe Vali la DNA!Si se pare că știe multe despre ilegalitățile făcute de tine.Deja a inceput se pare să vorbească printre cei apropiați lui.
Dinu:
(7 Februarie 2020, 18:59)
De ce la vaci? Fiecare unde s a pregatit. Primarul la animale,iar Vali,la...nu stiu ce profesie are. Ca a fost pus director de la firma de spalat masini a lui nea Nicu Rosca. In acelasi timp su sonsorizarea tineretului venit de la centru cu pipite cu tot!Dar Valica a spus ca nu pleaca din functie...Are la mapa dosare ca si tatal lui. Pentru toti! Succesuri!
RoMania:
(7 Februarie 2020, 15:13)
Pt Cetățean...ai lins bine birourile PNL la ultima ședință??? Dacă nu,mai da o fugă repede repede! Și daca iti simti limbuța "grea" dupa,du-te tu la spalatoria lui tata Roșca...iti face o spălătură!!!
Mihaela:
(7 Februarie 2020, 15:00)
Mai atoatestiutorilor care va dati cu parerea, in ce tara din lumea asta ati vazut voi ca se intervine pe trotuare si strazi cand afara viscoleste??? Era mai bine sa faca asa, sa cheltuiasca banii aiurea pe combustibil, ca sa va simtiti voi bine?? Si, in urma utilajului ce ramanea?! Acelasi strat de zapada depus imediat de viscol!!! Dar e simplu sa stai in casa, la caldura, si sa iti dai cu parerea! Mult mai simplu decat sa pui mana pe o lopata si sa iti dai zapada la o parte din fata usii de la intrarea in bloc!!!! Ca doar noi vrem o tara ca afara, dar sa o faca altii, nu si noi! Noi sa persistam in rautate si nesimtire! Rusine sa va fie pentru ca loviti intr-un om care, de cand se afla la conducerea DADP, a muncit zi si noapte alaturi de oamenii din subordine pentru ca lucrurile sa fie facute bine!
Albert:
(7 Februarie 2020, 11:39)
Primar mai incompetent ca asta, nu a avut Slobozia. Acum umbla de mana cu M.B. prin discoteci. Alta epava a politicii ialomitene, care se mai uita de ceva sa fure.
cetatean:
(7 Februarie 2020, 10:01)
pt. RoMania............ai spalat masina la service la tata Rosca? 
enel:
(7 Februarie 2020, 09:33)
cea mai mare problema a ridicat-o ca de obicei enelul.la prima batere de vant, judetul intra in intuneric total,rezulta lipsa caldurii in case.si oamenii au copii mici, sunt batrani afectati, plus tremuratura extinsa pe cateva zile.nimeni nu vede adevarata problema,autoritatea de supraveghere a energiei nu ia masuri impotriva acestei nenorociri care e enel si care doar colecteaza banii din facturi??nu ii obliga nimeni sa faca o minima investitie???ridica din umeri si tot cetateanul platitor e vinovat?cum va explicati ca in orase s a furnizat energie, iar restul satelor, cartierelor au fost in bezna zile si nopti?ca vantul a batut peste tot la fel....deszapezirea, drumurile afecteaza mai putini cetateni daca trebuie sa stea in casa, dar intunericul si frigul//suntem in lumea a treia in slobozia asta, iar oamenii nu observa manipularea asta jalnica ....primarul, mai bine ar lua atitudine impotriva furnizorului de energie care a provocat dezastru mai mare decat vantul..Daca te plangi la primarie, cica nu e de competenta lor...ce o fi de competenta lor???
Cod vantos nu omatos:
(7 Februarie 2020, 08:08)
Buna ideea cu inchiderea scolilor ca altfel era nebunie.Curatarea soselelor/trotuarelor a inceput dupa pranz.Se mai asteptau la o vijelie?Marea problema ce a punctat cod rosu a fost viteza vantului,neobisnuit de mare pentru Campia Baraganului,fapt ce a adunat niste acoperisuri pe trotuare.Cazut de pe blocul fostei Bancoop,un ansamblu de lemne si tabla ne-a dezvaluit ca fusese construit de 2 contabili,1 fochist si 3 fosti politisti.O gluma? Ala purta denumirea de acoperis?Cine a avizat acel pericol?Parca era acoperis ptr sopron de lemne de foc.Niste controale+sanctiuni?Daca venea zapada mai multa? Pffff Voi primarii realozati ca angajarile politic dauneaza societatii doar cand trebuie sa si munceasca secaturile numite pe posturi. Bre nea candidatul pnl,matale ce invataminte cumulezi?
RoMania:
(7 Februarie 2020, 07:08)
Nu va place de Roșca???sa vedem ce va face următorul director DADP.... Garantat altul mai dedicat decat Roșca,nu găsești!!!
Benoit:
(6 Februarie 2020, 21:31)
Valica tata... dacă nu te dusesi după autist...acum sufera
Stelu:
(6 Februarie 2020, 21:28)
Apa lui Ionașcu, groapa lui Stoica, Mocioniu... nimic... o sa între în istorie ca... primarul care n a făcut NIMIC!
Rr:
(6 Februarie 2020, 19:28)
Pe dl Rosca l am vazut personal la 5 dimineata si apoi in repetate randuri in diferite zone ale orasului intr-un duster alb, pana seara tarziu. Dl Mocioniu privea cu ingrijorare pe facebook in acest rastimp?
MMC:
(6 Februarie 2020, 17:56)
Asteptam noaptea cutitelor lungi in care primarele il va executa pe colegul de clubareala si drogangeala Rosca... Cea mai mare curva este politica mai Valica