Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Directorul DADP Slobozia, Valeriu Roșca a fost DEMIS!

Prima «victimă» a viscolului la Slobozia

Directorul DADP Slobozia, Valeriu Roșca a fost DEMIS!

Vineri, 7 februarie 2020, în cadrul unei conferințe de presă, primarul Adrian Mocioniu a anunțat public că «directorul Direcției de Administrare a Domeniului Public Slobozia a fost demis!». «Am emis o dispoziție prin care am încetat contractul de management al domnului director Roșca...» a declarat acesta.

Demitere în prime-time
Primarul Adrian Mocioniu l-a demis în fața camerelor de filmat pe directorul DADP, Valeriu Roșca. Vineri, 7 februarie a.c., în cadrul unei conferințe de presă, primarul Adrian Mocioniu a declarat: «Datele furnizate de șeful DADP nu au fost conforme cu realitatea din teren... Principala problemă a fost că nu s-a acționat atunci când a trebuit cu material antiderapant, deși în Comandament s-a raportat acest lucru... (...) La verificarea pe care am făcut-o personal în teren nu se vedea niciun fel de implicare! Nu am văzut nici măcar personalul care era raportat... În aceste condiții, astăzi am emis o dispoziție prin care am încetat contractul de management al domnului director Roșca!». Contactat telefonic, directorul DADP a declarat: «Nu știu nimic! Nu am fost informat oficial!». Decizia primarului Adrian Mocioniu de a-l demite pe Valeriu Roșca este așteptată de mai multe săptămâni. Primarul a anunțat că responsabilitatea gestionării activității DADP va fi delegată administratorului public al orașului, Gheorghe Puia.

Mintea de pe urmă Demiterea lui Valeriu Roșca ar putea genera reacții politice. Sprijinit politic pentru a accede în funcție, pe vremea când Adrian Mocioniu era susținut activ de PSD, Valeriu Roșca rămăsese singura punte de legătură cu filiala locală. Transformarea lui în țap ispășitor al disfuncțiilor generate de viscol relansează conflictul mocnit din cadrul Consiliului Local. Primarul Adrian Mocioniu susține că demiterea lui Roșca nu are substrat politic: «Nu vreau să cred că am fost sabotat sau că este vorba despre incompetență... Nu mă pronunț!». În replică la toate acuzațiile care i se aduc, Valeriu Roșca a anunțat că va face public un drept la replică în care își va preciza poziția. Conform acelorași surse, numirea lui Gheorghe Puia la conducerea DADP este temporară, funcția fiind destinată lui Radu Paros, consilierul personal al primarului Adrian Mocioniu. Prezent la conferință de presă, Radu Paros a declarat public că nu va accepta funcția dacă i se va oferi...

7 Februarie 2020, 13:10 (10663 vizualizări - 57 comentarii)

Citiți și:
Adrian Mocioniu și-a luat adio de la Primăria Slobozia
Valeriu Roșca, ex-directorul DADP, a câștigat în instanță războiul cu primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu
«Reportaj de declarații» cu primarul Adrian Mocioniu
Valeriu Roșca l-a dat în judecată pe primarul Adrian Mocioniu

Comentariile cititorilor:


emil:
(8 Februarie 2020, 07:51)
Mociule dute si tu dupa el i-al si pe T. si mergeti cu domnul ,lasati orasul in pace .
O fi adevarat?:
(8 Februarie 2020, 07:39)
Picătura care a umplut paharul a fost opoziția consilierilor locali PSD de a da cimitirul în administrarea DADP Slobozia pentru ca, ulterior, acolo să fie numit șef Radu Paros. Consilierul personal al primarului Adrian Mocioniu deține cea mai puternică firmă de pompe funebre din Ialomița și una dintre cele mai mari din România, potrivit datelor de bilanț al activității pe anul 2018.
Angajat DADP:
(7 Februarie 2020, 23:56)
O motivatie mai puerila si mai prosteasca nici ca gasea... a stat si s-a gandit muuult pana s-o cloceasca... si hopa i-a servit-o vantul... Domnule primar, am apucat cativa directori pe la DADP, dar va spun ca nimeni nu s-a ridicat la nivelul lui Rosca. De cand a venit a facut tot ce i-a fost in putere sa scoata putin la lumina mocirla in care zacea DADP-ul. De la proastele si invechite dotari si utilaje, gestionarea proasta a resurselor financiare si distribuirea corecta a fondurilor, organizarea personalului si stat in spatele lui sa invete ca trebuie sa faca treaba si multe altele... Este apreciat si stimat de muncitori, nu de lepre... A facut cat i s-a permis si cat l-ati lasat sa poata face pentru oras. Fonduri i-ati dat cu portia, asa cate putin... sa se descurce. Cum sa faci deszapezire cu doua sararite si cateva alte vreascuri de utilaje. Cand a venit si v-a spus ca mai degraba gospodarim DADP-ul cu suficiente utilaje ca sa ne descurcam singuri decat sa se arunce asa cu banii aiurea, i-ati dat 20 % din fonduri sa se descurce... care are curajul sa spuna cum se facea deszapezirea acum cativa ani si cate miliarde costa tot procesul, ca se inchiria utilaje de la diversi "beneficiari" si plimba vola ridicata prin oras si incasau bani frumosi... eheeee astea nu se mai spun...
Din zona:
(7 Februarie 2020, 23:04)
Gasca Ginuta se curata???
Cetatean 2:
(7 Februarie 2020, 23:03)
Cetatean 1 este domnul rosca....eubzic sa lasati conferintele de presa ca si asa stati cam prost cu dictia si limba Romana.... mai bine iesiti cu capu' sus ca cine stie ce si cum si cine mai apre in peisaj!
Slobozean:
(7 Februarie 2020, 23:00)
Ne-am rupt picioarele pentru ca nu ati scos oamenii sa dea zapada de la trecerile de pietoni! Nu ma bag in politica dar cineva trebuia sa plateasca pentru acest lucru! La revedere ciuma rosie!!!
Gandesc:
(7 Februarie 2020, 20:28)
Ma gandesc ca in viitorul apropiat Rosca va migra catre PNL si-si va reocupa postul bine-meritat la DADP . Nu este un bun manager dar este gospodar si vrea sa schimbe lucruri . Asta este parerea mea si timpul o va dovedi. Mocioniu este in kkt pana in gat si se mai zbate pe ultima suta ca sa arate poporului ce om hotarat este dar din pacate nu vede gramada de gunoi din ochii/curtea lui si face jocuri politice.
Parazitul:
(7 Februarie 2020, 19:52)
Treaba facuta in "paros way" ca doar saracu om avea nevoie de acces la forta de munca multa si bine platita de la dadp pe care sa o foloseasca moka.cred ca nu mai gaseste sclavi sa.munceasca in cimitir si asa ca la.sfatuuit pe nevinovatul primaras ca e momentul sa se faca remarcat!cum draq sa demiti pe cineva ca in urma unui cod rosu de viscol REAL nu se circula normal in oras pe 06.02 la ora 14?in conditiile care la ora 08:00 expirase codul
Vasile :
(7 Februarie 2020, 19:18)
Eu rog conducerea PNL sa l preia pe domnul Roșca Valeriu si sa l propulseze pentru funcția de Primar al Sloboziei. Este o persoană dedicată oamenilor care chiar merită să ne reprezinte. PSD nu merita sa fie reprezentat de asemenea oameni onești. VALERIU ROȘCA PRIMAR!!!
Pt slobozean2:
(7 Februarie 2020, 19:06)
Sunt curios cate sesizari ai facut cu privire la copaci care stau sa cada si nu ai primit raspuns!eu am semnalat de 2 ori pe pagina de fb a dadp ca un copac sta sa cada pe cuza voda si in 3ore au intervenit si au rezolvat problema si ca in zona chimie nu se poate urca pe trotuar cu un carucior de copii si cam intr-o sapt a fost remediata problema refacand rampa dintre sosea si trotuar.foarte usor sa stai pe margine sa comentezi, ca poate cineva o sa faca ceea ce trebuie facut sau sa pice din cer de la Dzeu.ma mai uit(avand 2 copii) la cate locuri de joaca civilizate au aparut in oras si in care nu imi este frica sa imi las copii sa se joace. Pun pariu ca daca participa la alegeri o sa ia mai multe voturi ca Mocioniu!:)
Chifla 2:
(7 Februarie 2020, 18:29)
Ăsta e blestemul acestei nații, să dăm cu rahat, să trădăm, să vindem, să scuipăm de fiecare dată când apare un individ care chiar vrea sa faca ceva pentru semenii lui. Păcat, istoria României e plină de exemple.
Cetatean:
(7 Februarie 2020, 18:22)
Nu mai bateti campii... nu este bun manager Rosca. Habar nu are pe ce lume este. De vina este cine la numit.
slobozean2:
(7 Februarie 2020, 17:32)
Dacă era implicat 100% nu ne cădeau pomii pe masini la cea mai mica viitura.Am stat un an după furtuna de acum doi ani cu crengi groase gata sa cada, fara ca nimeni sa intervină. Si acum străzile mai mici si fara importanta pentru administratia locala sunt pline de zăpadă, asa ca despre ce implicare vorbim.Uitati-va pe strada perpendiculară pe bd Chimiei, vis a vis de consiliul județean cum nu se poate circula fiind plina de zăpadă și degeaba încerci să cureti făcând troiene laterale, ca nu rezolvi nimic daca dupa ce înlături zapada nu o si iei dupa loc.
Ggg:
(7 Februarie 2020, 17:13)
Toți îl lăudați. Orașul arăta și azi la fel cum arată și pregătirea lui roșca în domeniu, adică dezastru.
Slobozean:
(7 Februarie 2020, 16:20)
Pentru faptul ca ne-ai mintit in campanie spunand tu si moraru ca veti finaliza gropa cu bani europeni, cine trebuie sa te demita? marlanilor!!