Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Directorul DADP Slobozia, Valeriu Roșca a fost DEMIS!

Prima «victimă» a viscolului la Slobozia

Directorul DADP Slobozia, Valeriu Roșca a fost DEMIS!

Vineri, 7 februarie 2020, în cadrul unei conferințe de presă, primarul Adrian Mocioniu a anunțat public că «directorul Direcției de Administrare a Domeniului Public Slobozia a fost demis!». «Am emis o dispoziție prin care am încetat contractul de management al domnului director Roșca...» a declarat acesta.

Demitere în prime-time
Primarul Adrian Mocioniu l-a demis în fața camerelor de filmat pe directorul DADP, Valeriu Roșca. Vineri, 7 februarie a.c., în cadrul unei conferințe de presă, primarul Adrian Mocioniu a declarat: «Datele furnizate de șeful DADP nu au fost conforme cu realitatea din teren... Principala problemă a fost că nu s-a acționat atunci când a trebuit cu material antiderapant, deși în Comandament s-a raportat acest lucru... (...) La verificarea pe care am făcut-o personal în teren nu se vedea niciun fel de implicare! Nu am văzut nici măcar personalul care era raportat... În aceste condiții, astăzi am emis o dispoziție prin care am încetat contractul de management al domnului director Roșca!». Contactat telefonic, directorul DADP a declarat: «Nu știu nimic! Nu am fost informat oficial!». Decizia primarului Adrian Mocioniu de a-l demite pe Valeriu Roșca este așteptată de mai multe săptămâni. Primarul a anunțat că responsabilitatea gestionării activității DADP va fi delegată administratorului public al orașului, Gheorghe Puia.

Mintea de pe urmă Demiterea lui Valeriu Roșca ar putea genera reacții politice. Sprijinit politic pentru a accede în funcție, pe vremea când Adrian Mocioniu era susținut activ de PSD, Valeriu Roșca rămăsese singura punte de legătură cu filiala locală. Transformarea lui în țap ispășitor al disfuncțiilor generate de viscol relansează conflictul mocnit din cadrul Consiliului Local. Primarul Adrian Mocioniu susține că demiterea lui Roșca nu are substrat politic: «Nu vreau să cred că am fost sabotat sau că este vorba despre incompetență... Nu mă pronunț!». În replică la toate acuzațiile care i se aduc, Valeriu Roșca a anunțat că va face public un drept la replică în care își va preciza poziția. Conform acelorași surse, numirea lui Gheorghe Puia la conducerea DADP este temporară, funcția fiind destinată lui Radu Paros, consilierul personal al primarului Adrian Mocioniu. Prezent la conferință de presă, Radu Paros a declarat public că nu va accepta funcția dacă i se va oferi...

7 Februarie 2020, 13:10 (10618 vizualizări - 57 comentarii)

Citiți și:
Adrian Mocioniu și-a luat adio de la Primăria Slobozia
Valeriu Roșca, ex-directorul DADP, a câștigat în instanță războiul cu primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu
«Reportaj de declarații» cu primarul Adrian Mocioniu
Valeriu Roșca l-a dat în judecată pe primarul Adrian Mocioniu

Comentariile cititorilor:


Chifla :
(7 Februarie 2020, 15:46)
Foarte urat din partea dvs. Domnule Primar. Domnul Valentin Roșca chiar își merita functia deținută. A fost foarte activ, foarte implicat în activitatea desfășurată în comparație cu mulți alți funcționari din subordinea dvs. E o vorbă ticălosă:cei buni la groapă, ordinarii si viermii la adăpost.
Elena:
(7 Februarie 2020, 15:38)
I-au cautat nod in papura aiurea. Rosca chiar se implica si s-au vazut rezultatele. Evident ca vor pune iar o muratura in fruntea DADP si nu vom mai auzi de ei si nici nu le vom simti prezenta in oras..
RoMania:
(7 Februarie 2020, 15:17)
Prost ....prost făcut!!! Roșca era chiar dedicat muncii ăsteia!Si apropo...sunt apolitică!ca sa numai zica alți cetățeni ceva....
Maria:
(7 Februarie 2020, 14:59)
Cetatean, P...omul o fi fost pe strazi, dar treaba nu a facut si asta am putut sa vedem toti ieri in drum spre casa sau astazi in drum spre serviciu :-)
Cetatean:
(7 Februarie 2020, 14:42)
Pacat!rosca chiar era altceva in comparatie cu fostele conduceri ale dadp .la orice eveniment deosebit din punct de vedere meteorologic era pe strazi sa intervina si sa supravegheze personal actiunile subordonatilor!
Observator:
(7 Februarie 2020, 14:41)
Dom" primar, feriti-va ca dracu de tamaie in caz ca va ofera Paros coliva, sau ceva de pomana, sa nu va ia cu greata si mai ales ameteala! Daca nici de data asta nu-i iese miscarea cu Dadp- ul, urmatoarea propunere va fi sa va inversati scaunele, de-o sa ajungeti sa va demiteti singur-singurel, pe persoana fizica...ca tot incepura sa se agite ,,calamitatile" cu cod rosu. 
Eileed:
(7 Februarie 2020, 14:35)
L ati demis pe unul dintre puținii care își făcea treaba bine. Chiar se implica si a fost pe strada făcând ceea ce trebuie. Bravo mocio..Sa ii dai lui paros tot..cimitirul îl are..Dadp..pune l si primar in locul tau
Incompetența se sancționează:
(7 Februarie 2020, 14:29)
Foarte bine i-a făcut, ori câte probleme sesizezi nu se încumetă nimeni din DADP să își miște trupul, in stația de la MB13 (flavours) sunt 3 stâlpi cu becurile arse, unu dintre ele chiar de peste 1 an se zile, nici să schimbe un bec nu sunt in stare, pe Str M. Eminescu este, sau ar trebui sa fie o trecere de pietoni care nici dracu nu o respectă sau vede, degeaba sunt semnele de avertisment, dacă marcajul de pe sosea este șters și melteanu îi dă talpă că deh, e liber...
Consatean:
(7 Februarie 2020, 14:27)
Din pacate,oamenii care au incercat sa isi faca treaba sunt demisi....Sa nu uitam si cazul directorului de la OCPI demis dupa ce a reusit performante la nivel national ! Asta este Politica !
cineva:
(7 Februarie 2020, 14:22)
Dl Rosca facea o treaba foarte buna la DADP,e pacat ca a fost demis.Probabil este doar o lupta politica si primarul ne arata pentru a nu stiu cata oara ca este un personaj imatur care nu merita aceasta demnitate.In 4 ani de mandat nu a realizat absolut nimic.Il invit in cartierul Garii noi unde locuiesc la o plimbare pe strazile pe care a zis ca le asfalteaza cand a preluat mandatul!
Cetatean:
(7 Februarie 2020, 14:02)
Nu am nici o treaba cu acest om.pot spune doar ca in seara de 5 spre 6 februarie acest om in timp ce domnul primar era la caldura alerga in tot orasul si pusese osul la treaba cu oamenii din subordine.era degerat ca toata lumea care era acolo de altfel.sunt apolitic dar asta ma scuzati e un rahat.apropo...avem orasul impanzit de camere ..domnule primar verificati afirmatiile mele.pacat ca nu va demiteti pe dvs.
P:
(7 Februarie 2020, 13:59)
Este o lupta politică și nu se apreciaza oamenii care muncesc, Rosca era prezent permanent pe străzi si implicat 100% cum nu au mai fost alti directori, de ultimele zvacniri ale viitorului fost primar care a ajuns in aceasta pozitie printr o conjunctură, altfel ar fi ramas cu mana in dorsalul vitelor pentru insamantare