Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Directorul DADP Slobozia, Valeriu Roșca a fost DEMIS!

Prima «victimă» a viscolului la Slobozia

Directorul DADP Slobozia, Valeriu Roșca a fost DEMIS!

Vineri, 7 februarie 2020, în cadrul unei conferințe de presă, primarul Adrian Mocioniu a anunțat public că «directorul Direcției de Administrare a Domeniului Public Slobozia a fost demis!». «Am emis o dispoziție prin care am încetat contractul de management al domnului director Roșca...» a declarat acesta.

Demitere în prime-time
Primarul Adrian Mocioniu l-a demis în fața camerelor de filmat pe directorul DADP, Valeriu Roșca. Vineri, 7 februarie a.c., în cadrul unei conferințe de presă, primarul Adrian Mocioniu a declarat: «Datele furnizate de șeful DADP nu au fost conforme cu realitatea din teren... Principala problemă a fost că nu s-a acționat atunci când a trebuit cu material antiderapant, deși în Comandament s-a raportat acest lucru... (...) La verificarea pe care am făcut-o personal în teren nu se vedea niciun fel de implicare! Nu am văzut nici măcar personalul care era raportat... În aceste condiții, astăzi am emis o dispoziție prin care am încetat contractul de management al domnului director Roșca!». Contactat telefonic, directorul DADP a declarat: «Nu știu nimic! Nu am fost informat oficial!». Decizia primarului Adrian Mocioniu de a-l demite pe Valeriu Roșca este așteptată de mai multe săptămâni. Primarul a anunțat că responsabilitatea gestionării activității DADP va fi delegată administratorului public al orașului, Gheorghe Puia.

Mintea de pe urmă Demiterea lui Valeriu Roșca ar putea genera reacții politice. Sprijinit politic pentru a accede în funcție, pe vremea când Adrian Mocioniu era susținut activ de PSD, Valeriu Roșca rămăsese singura punte de legătură cu filiala locală. Transformarea lui în țap ispășitor al disfuncțiilor generate de viscol relansează conflictul mocnit din cadrul Consiliului Local. Primarul Adrian Mocioniu susține că demiterea lui Roșca nu are substrat politic: «Nu vreau să cred că am fost sabotat sau că este vorba despre incompetență... Nu mă pronunț!». În replică la toate acuzațiile care i se aduc, Valeriu Roșca a anunțat că va face public un drept la replică în care își va preciza poziția. Conform acelorași surse, numirea lui Gheorghe Puia la conducerea DADP este temporară, funcția fiind destinată lui Radu Paros, consilierul personal al primarului Adrian Mocioniu. Prezent la conferință de presă, Radu Paros a declarat public că nu va accepta funcția dacă i se va oferi...

7 Februarie 2020, 13:10 (10619 vizualizări - 57 comentarii)

Citiți și:
Adrian Mocioniu și-a luat adio de la Primăria Slobozia
Valeriu Roșca, ex-directorul DADP, a câștigat în instanță războiul cu primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu
«Reportaj de declarații» cu primarul Adrian Mocioniu
Valeriu Roșca l-a dat în judecată pe primarul Adrian Mocioniu

Comentariile cititorilor:


@gigi:
(10 Februarie 2020, 17:52)
..iar cel care te plateste este platitorul de taxe, cetateanul Sloboziei.
gigi:
(10 Februarie 2020, 16:51)
Cind esti angajat asculti de cel care te plateste punct
Ggg:
(10 Februarie 2020, 16:45)
Unde a lucrat Roșca de a ajuns director ? Are vreo meserie in afara de cluburi și băutură? Nu-i mai ajungeai la nas de când a ajuns director (cu ajutorul escrocului de Stoica, prieten cu Roșca senior). Mai bine făcea ceva cu străzile din oraș decât sa planteze mii de flori in fata blocului unde stă / MB6 și lângă spălătoria auto (spală mașinile cu șampon de urzici) a seniorului.
Marius :
(10 Februarie 2020, 14:37)
Eu nu înteleg de ce se cramponeaza atat dl.Rosca de aceasta functie. Familia lui s-a îmbogatit tot din afaceri cu primari Slobozeni. Asta e, mai castigi, mai pierzi...
Stsn:
(10 Februarie 2020, 11:47)
Lasă că vorbește tac-su cu Stefu si îl pune la loc
Mary:
(10 Februarie 2020, 09:04)
  Bravo, domnule primar!!!   Știu că citești ecourile din presă!!  Dcă tot ai fost pe teren, nu ai căzut în gropile pe strada Lacului?! Nu te-ai împiedicat de plombele puse la f-tui pomana?! Ori să te pierzi prin gurile de canal neridicate la nivelul asfaltului?! Sau porțiunile lăsate din asfalt, adevărate șanțuri de când a a fost refăcută rețeaua de apă care nici la ora actuală nu este potabilă?! Nu este nevoie să te urci în vârful bradului stilizat din Piața Revoluției, este deajuns să cobori scările la primărie și să observi blocurile tărcate, îndeosebi blocul de garsoniere din piața cu același nume, care străjuiesc de un prost gust ieșit din comun toată "grandioasa" carte de vizită a instituției pe care o "patronați"!!! 
 Acum la sfârșit de mandat vă spun că Primăria Slobozia, a fost pentru dumneavoastră o vacă de muls lapte și miere în propriul interes complementar cu meseria pe care o aveți la bază!
 Să nu visați la un nou mandat, că nu se va întâmpla!!! Trebuie să mai așteptați, "stând la coadă"!!!
Fisc:
(10 Februarie 2020, 07:53)
Controlati-l pe paros la stocuri. Are stocuri de materiale de vreo 500.000 lei. Pe bune?
Calcat pe picior:
(10 Februarie 2020, 06:56)
Oras de campie in care toata lumea cunoaste pe toata lumea.O"moromețeală"actualizata,ieftina,cu personaje cunoscute.Acum ziarul este smartphone iar fieraria s-a transformat in cafenea.
Marian Tămâie:
(10 Februarie 2020, 06:28)
Control la dl. Paros se va face cand o sa fie debarcat R. de la ANAF. Adica niciodată.
Vasile:
(9 Februarie 2020, 20:47)
Si uite asa s-a sfarsit o prietenie veche. 
gigel:
(9 Februarie 2020, 19:23)
Lui Paros cind i se face un control de tip "antifrauda" pentru a justifica veniturile din societate si investitia imobiliara personala din cartierul ce duce catre lidl-ul de la gara?
platitor:
(9 Februarie 2020, 16:14)
LA  DADP LUI MOCIO DACA NU II ESE CU COCLU IL PUNE DIRECTOR PE PRIETENUL SAU MENESTRELUL DE LA BUCATARIA SPAS ,CARE ESTE LA DISPOZITIA PRIMARIEI IMPREUNA CU NEVASTA CU TOT.CE ZICI T.?
Interese personale:
(9 Februarie 2020, 15:17)
Degeaba aș încerca să-i explic eu acestui parazit fără Dumnezeu și fără scrupule, paros, ce înseamnă cu adevărat cuvintele: adevăr, cinste, loialitate, caracter. Mă simt obligat însă, să te stigmatizez cu aceste gânduri, un fel de bulină roșie pentru ruina care ești. Carcinomule, te simți lezat în interesele tale. Dar om te mai simți?
Miza=cimitirul :
(9 Februarie 2020, 11:11)
Toti primarii au dorit pe langa ei lingai cu lesa scurta,care sa ajunga sa-i pupe doar cwrwl!Acum este episodul-cearta pe cimitir,Rosca s a opus lui Mocio si iata!
DADP:
(9 Februarie 2020, 07:41)
Prefăcătoria, cinismul și ipocrizia. Ce e cu astea? Arsenalul "respectabilului" ,,don paros". Fățărnicie - Vopeste sicriele numai la exterior. Sanchi, nu accepta director la DADP, abia asteapta, are foamea in gat. Nu i-a iesit cu cimitirul, consilierii baietii destepti au inteles joaca, si a trecut la planul doi . De fapt miza e tot cimitirul pe care l-a avut mai demult in administrare si a facut numai potlogarii, iar mojo, pe care pe la radioul personal cioclu il numea ,,sorel cu capul chel", are capul atat de ,,chel" ca face tot ce spune acest semianalfabet, patron de SRL.