Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Grădiniță de 1,89 milioane de lei pentru 24 de copii

Unde se duc banii publici când se duc?

Grădiniță de 1,89 milioane de lei pentru 24 de copii

Comun Colelia a accesat prin PNDL2 1,89 milioane de lei pentru reabilitarea grădiniței din sat. Între timp, copiii nu au mai avut răbdare, au crescut și s-au dus la școală. Acum grădinița e aproape gata. Directoarea școlii, Elena Neagoe spune că va transforma grădinița într-o școală mixtă. Primarul Niță Nichita spune că în sălile de clasă goale se vor amenaja «spații de joacă moderne». Adevărul, numai Dumnezeu și Experience Com, firma care lucrează la toate investițiile din comună, îl știu...

După 16 ani de făcut nimic Niță Nichita e primar la Colelia de la facerea comunelor. Adică de prin 2004... Iar până anul ăsta nimeni nu l-a deranjat și toată lumea l-a votat. Numai că electora­tul se mai schimbă și, după 16 ani, oamenii se trezesc. Ca să-i adoarmă la loc, Niță Nichita a accesat nu mai puțin de 9 proiecte de investiții prin PNDL2. Printre ele se numără și mo­dernizarea grădiniței prin «extindere cu grupuri sa­nitare, reabilitare instalație termică, consolidare, anvelopare, eficiență energetică și amenajare incintă». Lucrarea este executată de Experience Com, o firmă de casă a PSD care a plecat de la văruit apartamente și a ajuns la lucrări de mili­oane... Până aici toate vechi, că doar nu a inventat Niță Nichita roata și nici Ionuț Răileanu, zis Brusli, tabla împărțirii la partid... Cum care Brusli?! Ăla de a fost subcontractor când s-a pus țiglă pe Școala nr. 3 din Slobozia. Da, da! Atunci când i-a căzut un muncitor de pe aco­periș și a trebuit să pună mâna pe telefon și să spună cine e în spatele lui ca să se rezolve problema la ITM.

Grădinița fără copii Târâș-grăpiș lucrările s-au executat și grădinița e în pragul inaugurării. Numai că, între timp, copiii de vârstă preșcolară au crescut și s-au împuținat. Oficial, mai sunt 24, dar în realitate vin mai puțini. Și grădinița are 4 clase și a costat 1,89 mili­oane de lei. Știm, copiii merită orice, iar ca primarul Niță Nichita, după cum ne-a explicat secretara școlii, «mai rar primar care să se implice atâta...». Iar cea mai bună dovadă a acestei implicări o repre­zintă faptul că, în așteptarea canalizării și a apei curente, primarul a cerut o budă în fundul curții, să aibă copiii unde se duce... Tânără și supusă, directoarea școlii, Elena Neagoe, susține că există soluții pentru optimizarea investiției: «Vom reloca copiii din clasele primare și vom putea, în sfârșit, să lucrăm și noi într-un singur schimb!». Sigur, varianta doamnei directoare nu-i totuna cu cea a primarului care spune că în sălile de clasă goale se vor amenaja «spații de joacă moderne». Dar poate nu am înțeles noi exact declarațiile lor...

Investiții Experience Com Grădinița din sat nu este singura in­vestiție prin PNDL 2 de la Colelia. Comuna e plină de ele. Trotuare, modernizare de drumuri, teren de sport, iluminat stradal... Să tot fie vreo 45 milioane de lei pe care Niță Nichita urmează să le gestioneze în următorul mandat, dacă vor mai fi alocate fonduri. Până atunci, cele care au venit, s-au cheltuit cu hărnicie... Și firma Experience Com a reușit pentru prima dată în 16 ani să finalizeze lucrările la o primărie nouă, peste drum de biserică, la grădinița despre care v-am povestit și, cu puțină răbdare, și la Dispensar, unde s-au cheltuit alte 1,65 milioane de lei pentru amenajarea cabinetului medical și recompartimentarea acestuia. Sigur, în sat nu e medic, că doar nu era să aștepte în stradă PNDL2! Dar Niță Nichita promite că vor fi doctori și încă de mai multe specia­lități! Altfel și investiția asta, ca și cea de la grădiniță, devine inutilă. Și tare ne temem că va face acolo o sală de păcă­nele, să nu mai facă naveta la oraș...

10 Februarie 2020, 07:50 (3177 vizualizări - 6 comentarii)

Comentariile cititorilor:


bbb:
(11 Februarie 2020, 10:06)
Luati va rog toate contractele lui Bruce lee asta si o sa vedeti ca el numai cu statul face afaceri..Oare nu tot el a facut si Wc acela de bogatii de la Ograda..
PSD ist de Slobozia:
(10 Februarie 2020, 22:02)
Avem politicieni circ. Uitati va la conducere a PSD la conducere a PNL.la unii primari.Circuri.si circari. Ce pretentii sa avem? sibasta ptr.ca oameni competenti nubfac nimic.nu se impl8ca si lasa prostii, unii cica mai aubsibfavultate, ca sa se bage.cu tupeu si care striga uite ce se fac. Lumea naivă...ba da e bun. si jubrralizwaza ca peste noapte X E bogat asa din senin. din ce bani? comisioanele de la firme...pe lucrări de tot rasul. Cum va explicați asa ceva? trăim intr o lume condusă de mafie si prostie.
Bularu:
(10 Februarie 2020, 20:30)
Republica Ialomița stat in, sud estul statului România ce nu intelegeți mă, rătăciților. Republică independenta condusă de hoți, corupti si șarlatani, ce mă va faceți că nu știti. Stat, in interiorul Romaniei unde numai, hoții marunți, adicalea aia de fură o legatura de patrunjel sau ăia de fura scobiltori uscate si scandalagii bețivi cu burțile pline de rumeguș uscat. Șmecherii din pnl si masonii din primarii sunt protejati si au liber la ciordeala fara numar.
Da Nu:
(10 Februarie 2020, 17:02)
@Cucu avem politie, avem procurori prieteni cu primarii, pai tu vrei sa-si ancheteze prieteni si sa-i bage la inchisoare, ba esti nebun. DNA este o tarla de prieteni, cu prieteni lor, asa ca mai peste 30 ani poate, poate. Pana atunci fura tot ce ce poate cu protectie. Pana cand o fii legea aia cu raspunderea magistratilor tot sa fure, e la oala si nu se pune.
gigi:
(10 Februarie 2020, 16:46)
Ionut unul din cei mai buni constructori di ialomita
Cucu:
(10 Februarie 2020, 08:40)
Domnule e jaf mare in toate primariile din Ialomița,mai grav este ca nu avem politie,procurori nu mai vorbesc.INSA D.N.A. CE FACE? LUAȚI-I DOMNE LA PURICAT PE TOTI PRIMARII SA VEDEM DE UNDE SUNT AȘA BOGATI!