Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Camioanele care aprovizionează supermarketul «ilegal» blochează domeniul public

La Slobozia

Camioanele care aprovizionează supermarketul «ilegal» blochează domeniul public

Scandalul dintre administrația locală a Sloboziei și locatarii blocului din oraș la parterul căruia funcționează un supermarket deschis ilegal este departe de a se termina. Chemați în instanță, reprezentanții Primăriei Slobozia susțin cu documente că accesul mașinilor de mare tonaj care aprovizionează cu marfă magazinul în apropierea imobilului este interzis. În realitate, situația este cu totul alta. Camioanele încărcate cu marfă pătrund pe spațiul verde din spatele blocului și blochează toate parcările din zonă. În tot acest timp, Primăria Slobozia a ignorat situația și nu a sancționat reprezen­tanții magazinului deși are toate pârghiile legale pentru a aplica amenzi.

Indiferență administrativă
Încă din 2009, Consiliul Local Slobozia a adoptat o Hotărâre prin care «se stabilesc și se sancționează contravenții la normele privind gospodărirea, administrarea și întreținerea domeniului public și privat al municipiului Slobozia». În spatele blocului din zona Stadionului «1 Mai», imobil la parterul căruia funcționează de aproximativ 6 luni un supermarket deschis ilegal, este însă un adevărat haos. Locatarii reclamă faptul că accesul pe domeniul public este blocat din cauza mașinilor de mare tonaj care aprovizionează cu marfă magazinul. Chemați în instanță de locatari pentru a explica modul în care au emis autorizația de construire pentru respectivul magazin, reprezentanții administrației locale au recunoscut cu documente faptul că «aprovizio­narea magazinului nu se poate face cu autovehicule de mare tonaj, ținând cont de tipul de activitate desfășurată și de lățimea carosabilului care este îngust». Între realitatea de la fața locului și cea din documente este însă o mare dife­rență, după cum se poate observa în fotografii. Până în prezent administrația locală nu a luat nicio măsură, chiar dacă are un cadru legal pentru a face un astfel de demers.

Juriștii s-au încurcat în legi
Situația este cu atât mai complicată cu cât repre­zen­tanții administrației locale au încercat să convingă instanța de judecată cu privire la legalitatea cu care a fost emisă auto­rizația de construire necesară deschiderii supermarketului, folosindu-se de documente inexacte sau invocând acte normative care nu aveau legătură cu procesul. În momentul în care reclamanții au cerut Primăriei Slobozia eliberarea unor documente, echipa de juriști a administrației locale, condusă la vremea respectivă de Emilian Barbu, actualul subprefect al județului, a refuzat motivându-și decizia în baza unei legi care se aplică în procesele penale. «Am argumentat prin faptul că ne aflăm în procedurile specifice de judecată ale unui dosar civil, iar legea invocată de reputații juriști Emilian Barbu și Ion Liliana se referă la protecția persoanelor fizice în dosarele penale» susțin reprezentanții Asociației de Locatari 31/U. La sfârșitul acestei luni se desfășoară un nou termen în acest proces.

Filmul unui scandal În octombrie 2019, locatarii blocului situat în zona Stadionului «1 Mai» din Slobozia, sus­ținuți de Asociația de Locatari 31/U care admi­nistrează imobilul, au inițiat o acțiune în instanță împotriva Primăriei Slobozia, prin care solicită administrației locale să anuleze autorizația de construire în baza căreia supermarketul aflat la parterul blocului a fost deschis. Modul în care a fost emis respectivul document ridică multe semne de întrebare în ceea ce privește legalitatea sa, având în vedere că Primăria Slobozia a fost amendată cu 25 mii de lei de către Inspectoratul de Stat în Construcții. Contactați telefonic, reprezentanții magazinului susțin faptul că maniera în care au obținut documentele pentru deschiderea supermarketului a fost legală. «Noi deținem toate documentele necesare funcționării în legalitate a magazinului! De asemenea, am luat toate măsurile necesare pentru a evita disconfortul creat locatarilor...» susțin reprezentanții supermarketului.

11 Februarie 2020, 10:50 (4084 vizualizări - 102 comentarii)

Citiți și:
Primăria Slobozia, acuzată că ascunde probe în dosarul supermarketului amplasat ilegal
Sancțiuni aplicate Primăriei Slobozia din cauza unui supermarket deschis ilegal
Profi vrea Piața «500» din Slobozia

Comentariile cititorilor:


Mimi:
(19 Februarie 2020, 05:13)
Cineva vorbea despre tulburarea posesiei prin construirea de terase,batatoare de covoare,uscatoare de rufe,balcoane pe acoperisul spatiilor comerciale.Sunt convins ca Politia locala trebuie sa rezolve problema dvs si daca tot vin pe acolo sa,sa ceara si autorizatiile de constuire pt cele enumerate mai sus...Eu stiu ca au competenta in domeniu....
Lulu:
(19 Februarie 2020, 00:32)
Trăim în Românica, primar corupt, polițiști locali asemenea, DSP să fim serioși, tocmai ce l-au numit pe Leon (inversat ce naiba). Așa că mai bine emigrăm din orașul primarului degeaba și a partidului care a distrus tot. Nu ne mai facem bine.
Filip:
(18 Februarie 2020, 22:15)
Oameni buni ce tot îi dați cu Poliția locală care să facă ceva, cu Primăria care să facă ceva, chiar nu înțelegeți că aici e vorba de bani mulți, mulți. Că cineva și-a luat dreptul și nu mai are cum să dea înapoi? Cum să trimită polițiștii locali când ar putea fi dat de gol? Pe bune, e chiar atât de greu să pricepeți? Asta numai instanța o lămurește dacă e să fie un proces pe bune!
Cetatean:
(18 Februarie 2020, 17:23)
Eu tot nu înțeleg, dacă nu ai voie cu trafic greu în zona respectivă, că există legislație în domeniu aprobată de Consiliul local, atunci de ce nu intervine Poliția locală? Numai din amenzi pe trefic greu și-ar face norma pe 6 luni. Ceva e putred fraților, să fim serioși.
Magda:
(18 Februarie 2020, 13:23)
Stimată redacție, dacă ai curaj să faci ancheta despre Poliția Locală, dar pe bune, cu consultarea tuturor părților, dar mai ales a cetățenilor, îți devin simpatizant pe viață. Dar am ceva îndoieli privind intenția voastră, fără supărare.
Gigi P:
(18 Februarie 2020, 12:48)
Băi băiatule ai boașe nu glumă. Bravo taicutule, de te legi de poliția comunitară esti al meu frate. Da tată evaluare și desființare că sunt prea îngrămădiți cu capul. Nu-i suport nici pă ăilalți dar localii sunt prea rudimentari tată
Matilda:
(18 Februarie 2020, 11:34)
Bravo! Susțin total propunerea de realizare a unei anchete/interviu despre activitatea Poliției locale Slobozia. Trebuie devoalată această instituție cronofagă.
Fost polițist:
(18 Februarie 2020, 11:06)
Nici nu stiți câtă dreptate au antecomentatorii mei. Decalajul de pregătire profesională este enorm și este net în favoarea polițiștilor adevărați, dar salarizarea este exact invers. Am ajuns să promovăm lipsa de pregătire, specializare, incultura, pilele și nepotismul. Polițiștii locali au dificultăți majore să înțeleagă chestiuni simple de legislație de ordine publică sau rutieră, dar să fie capabili să poarte o discuție la un alt nivel. 
Sunt și excepții, sunt și polițiști locali cu bun simț, cu ceva pregătire, serioși, dar sunt extrem de puțini, majoritatea au rămas la nivelul de gardieni publici. Sunt subordonați politic și nu vor acționa niciodată împotriva dispozițiilor primarului.
Relu:
(18 Februarie 2020, 10:08)
Total de acord cu ce-a zis contribuabilul cinstit. Așa-i normal tată într-o democrație, să știm și noi pe ce se duc banii de la bugetul local. Ne-am cam săturat să plătim toți incompetenții și gușații. Da tată, transparență.
Contribuabil cinstit:
(18 Februarie 2020, 09:00)
Stimată redacție, nu credeți că ar fi oportun să realizați și un reportaj documentat despre realizările și nerealizările acestei blamate Poliții Locale Slobozia, pentru că extrem de mulți comentatori și-au exprimat nemulțumirile privind funcționarea respectivei instituții.
Cred că, în acest mod, transparent, deschis și sincer, cititorii dumneavoastră ar putea să afle realizările de arme ale polițiștilor locali, comparativ cu salariile imense pe care le încasează în detrimentul polițiștilor adevărați (care pe deasupra au studii și pregătire adecvată).
Ați putea să le dați astfel posibilitatea de a-și prezenta CV-urile, să vedem și noi care sunt studiile dumnealor, câți dintre ei au Gheorghe Cristea sau Biotera, să ne dăm seama de sunt purtători de armament letal în condițiile în care rezultatele de până acum nu sunt nici măcar modeste, de ce au la dispoziție un poligon de antrenament pentru tragerea cu pistolul (realizat cu banii contribuabililor și nu din încasări proprii) în condițiile în care jandarmii și polițiștii adevărații au cu adevărat nevoie de așa ceva. Repet, misiunile, atribuțiile și faptele de până acum ale acestor polițiști locali nu confirmă sub nicio formă investițiile făcute în dotarea acestora și cred că ar fi corect să punem în balanță realizările și/sau nerealizările cu cheltuirea banului public.
Este doar o propunere decentă, morală și mai ales extrem de sinceră!
Rom antic:
(17 Februarie 2020, 17:42)
Gata tată mă scuze, asta e am fost mai mult plecat ca și Răducioiu. Dacă vrei pe alte limbi, facem tăicuțule o vorbire, nu-i problem.
Da cu numele o feșteli, da acu te prinzi mata
@Romantic:
(17 Februarie 2020, 17:21)
Romantic, romantic dar de la orele de limba romana ai cam chiulit, manca-te-ar tata de tantalau.. ..
Alt taximetrist:
(17 Februarie 2020, 15:22)
Confirm ceea ce a povestit colegul meu mai devreme, puri și simplu zici că esti în București, stau mașinile la coadă și pe stânga și pe dreapta. Și mai e și câte o manipulantă blondă care nu știe ce să facă cu motostivuitorul și blochează toată strada atunci să te ții frate.
Pe corecte, asta-i de Poliția locală clar, că n-au cum să blocheze aleile și parcările în așa mod, dar cu cine să vorbești că ăștia -au niciundumnezeu în ei.
Romantic:
(17 Februarie 2020, 13:26)
mancavar tata dar poliția locală, ăia a lui abaza ce fac frate. că altfel toată ziua se dau cu mașăna prin Bora, nu le mai ajngi la nas de tăntălăi ce sunt. păștia nui vede nimeni frate?
Taximetrist:
(17 Februarie 2020, 11:32)
Oameni buni, chiar au dreptate locatarii rspectivi. Am luat de dimneață o persoană din zona respectivă și era ditamai un mastodont de peste 7 tone, la descărcat. A trebuit să astept până când motostivuitorul a făcut 2-3 curse cu paleți, pentru că nu aveai pe unde să treci. Acum 5 minute, am dus doi clienți tot în zona respectivă și pur și simplu nu am reușit să trec. erau 3 dube de 3,5 tone la descărcat și ocupaseră tot drumul. După ce că aleea nu este foarte lată, mai apar și dubele. Pă bune, dar nu au cum sa aibă autorizările legale, să fim serioși