Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Camioanele care aprovizionează supermarketul «ilegal» blochează domeniul public

La Slobozia

Camioanele care aprovizionează supermarketul «ilegal» blochează domeniul public

Scandalul dintre administrația locală a Sloboziei și locatarii blocului din oraș la parterul căruia funcționează un supermarket deschis ilegal este departe de a se termina. Chemați în instanță, reprezentanții Primăriei Slobozia susțin cu documente că accesul mașinilor de mare tonaj care aprovizionează cu marfă magazinul în apropierea imobilului este interzis. În realitate, situația este cu totul alta. Camioanele încărcate cu marfă pătrund pe spațiul verde din spatele blocului și blochează toate parcările din zonă. În tot acest timp, Primăria Slobozia a ignorat situația și nu a sancționat reprezen­tanții magazinului deși are toate pârghiile legale pentru a aplica amenzi.

Indiferență administrativă
Încă din 2009, Consiliul Local Slobozia a adoptat o Hotărâre prin care «se stabilesc și se sancționează contravenții la normele privind gospodărirea, administrarea și întreținerea domeniului public și privat al municipiului Slobozia». În spatele blocului din zona Stadionului «1 Mai», imobil la parterul căruia funcționează de aproximativ 6 luni un supermarket deschis ilegal, este însă un adevărat haos. Locatarii reclamă faptul că accesul pe domeniul public este blocat din cauza mașinilor de mare tonaj care aprovizionează cu marfă magazinul. Chemați în instanță de locatari pentru a explica modul în care au emis autorizația de construire pentru respectivul magazin, reprezentanții administrației locale au recunoscut cu documente faptul că «aprovizio­narea magazinului nu se poate face cu autovehicule de mare tonaj, ținând cont de tipul de activitate desfășurată și de lățimea carosabilului care este îngust». Între realitatea de la fața locului și cea din documente este însă o mare dife­rență, după cum se poate observa în fotografii. Până în prezent administrația locală nu a luat nicio măsură, chiar dacă are un cadru legal pentru a face un astfel de demers.

Juriștii s-au încurcat în legi
Situația este cu atât mai complicată cu cât repre­zen­tanții administrației locale au încercat să convingă instanța de judecată cu privire la legalitatea cu care a fost emisă auto­rizația de construire necesară deschiderii supermarketului, folosindu-se de documente inexacte sau invocând acte normative care nu aveau legătură cu procesul. În momentul în care reclamanții au cerut Primăriei Slobozia eliberarea unor documente, echipa de juriști a administrației locale, condusă la vremea respectivă de Emilian Barbu, actualul subprefect al județului, a refuzat motivându-și decizia în baza unei legi care se aplică în procesele penale. «Am argumentat prin faptul că ne aflăm în procedurile specifice de judecată ale unui dosar civil, iar legea invocată de reputații juriști Emilian Barbu și Ion Liliana se referă la protecția persoanelor fizice în dosarele penale» susțin reprezentanții Asociației de Locatari 31/U. La sfârșitul acestei luni se desfășoară un nou termen în acest proces.

Filmul unui scandal În octombrie 2019, locatarii blocului situat în zona Stadionului «1 Mai» din Slobozia, sus­ținuți de Asociația de Locatari 31/U care admi­nistrează imobilul, au inițiat o acțiune în instanță împotriva Primăriei Slobozia, prin care solicită administrației locale să anuleze autorizația de construire în baza căreia supermarketul aflat la parterul blocului a fost deschis. Modul în care a fost emis respectivul document ridică multe semne de întrebare în ceea ce privește legalitatea sa, având în vedere că Primăria Slobozia a fost amendată cu 25 mii de lei de către Inspectoratul de Stat în Construcții. Contactați telefonic, reprezentanții magazinului susțin faptul că maniera în care au obținut documentele pentru deschiderea supermarketului a fost legală. «Noi deținem toate documentele necesare funcționării în legalitate a magazinului! De asemenea, am luat toate măsurile necesare pentru a evita disconfortul creat locatarilor...» susțin reprezentanții supermarketului.

11 Februarie 2020, 10:50 (3295 vizualizări - 102 comentarii)

Citiți și:
Primăria Slobozia, acuzată că ascunde probe în dosarul supermarketului amplasat ilegal
Sancțiuni aplicate Primăriei Slobozia din cauza unui supermarket deschis ilegal
Profi vrea Piața «500» din Slobozia

Comentariile cititorilor:


Locatar din zona:
(12 Februarie 2020, 22:31)
Are dreptate bunicuțul, autoritățile pur și simplu închid ochii când sunt puse în pericol vieților cetățenilor. Mai deunăzi manipula motostivuitorul o tipă blondă care pur și simplu nu avea habar de ceea ce făcea. De două sau trei ori a ocolit la limită un autoturism albastru al unui locatar din zonă.
Sunt curios când se va întâmpla primul accident cine va fi răspunzător și mai ales cum vor reacționa autoritățile.
Bunic din zonă:
(12 Februarie 2020, 20:02)
Am o nepotică care înainte se juca în părculetul de lângă blocuri, dar de când cu magazinul Profi nu mai am curajul să o las singură. Câteodată traficul este pur și simplu sugrumat de autovehicule de mare tonaj, iar motostivuitorul reprezintă un adevărat pericol pentru pietoni, cât și pentru autoturismele locatarilor din zonă. Chiar este o problemă foarte serioasă.
Emil :
(12 Februarie 2020, 18:19)
De curiozitate ați citit vreodată Raportul de activitate al Poliției Locale Slobozia. După ce o să-l citiți, o să vă minunați de faptele de arme ale respectivilor. Și dacă le comparați și cu salariile încasate, atunci aveți întreaga splendoare a imposturii și incompetenței. 
Semnez petiția cu desființarea poliției locale!
Lucica:
(12 Februarie 2020, 17:51)
Super tare faza cu polițiștii locali care fac monitorizarea zonei în perioada în care aprovizionarea este interzisă. Asta clar trebuie popularizată. Oamenii sunt beton (de fapt șef este un inginer așa că este normal).
Alegator constatnt:
(12 Februarie 2020, 17:12)
Vă mai aduceți aminte de cum arăta administrația locală pe vremea lui Pinter? Cum ați putea să o comparați cu administrația Mocioniu?
Acum, cu sinceritate, există vreo realizare făcută de actualul primar în mandatul său? Vă provoc și îl provoc la dezvăluiri!
Tim:
(12 Februarie 2020, 16:40)
Da, chestia cu Dragoș Soare este foarte bună. Merită promovat, a fost fosrte bătăios în Consiliul județean.
AP 31:
(12 Februarie 2020, 16:39)
Începând cu data primei petiții adresate Primarului Mocioniu, angajații Poliției Locale au început să monitorizeze zona magazinului Profi și chiar să facă adevărate pânde. Singura problemă este că, în general, aceste monitorizări le-au realizat în intervalul 13.00 - 17.00 când există o interdicție a DSP-ului de a se aproviziona magazinul (conform legislației naționale). Deci în perioada respectivă nu sosesc autovehicule de niciun fel. 
Ar fi oare prea hilar dacă le-ar spune și lor cineva aceste lucruri?
Leon:
(12 Februarie 2020, 16:16)
OK, scăpăm de ei dar ce soluții avem? Speram că Dragoș Soare ar fi o variantă, dar uitați-vă la ce numiri idioate face stimabilul Tinel! Aveți încredere că îl va lăsa pe Dragoș să candideze la Primărie sau o să-și promoveze vreun om de paie?
Laurențiu:
(12 Februarie 2020, 15:33)
Cea mai incompetentă administație pe care a avut-o vreodată Slobozia. Sper să scăpăm cât mai repede de ciuma roșie.
@Miruna:
(12 Februarie 2020, 14:49)
Cred că subiectul ante-menționat ar trebui dezvoltat, pentru că dacă șeful Poliției Locale este amesteca în așa ceva, nu există decât o singură soluție - demiterea acestuia și sesizarea Parchetului. Avem și noi o Belina?
Miruna:
(12 Februarie 2020, 14:22)
Știați că Poliția Locală, la solicitarea lui Mocio, a introdus în urmă cu câteva luni o propunere de modificare a HCL-ului în discuție? Se propunea modificarea unui singur paragraf, exact cel invocat de asociația de proprietari și care se bate cap în cap cu un alt HCL redactat tot de reputații juriști ai Pimăriei Slobozia. Noroc că opoziția liberală din Consiliul local are și câțiva oameni cu gândire limpede. Și-au dat seama despre ce este vorba și au respins modificarea!
Și ziceați că șeful Poliției Locale Slobozia nu este diabolic când i se cere!
Valentin :
(12 Februarie 2020, 13:55)
Există cumva vreo posibilitate să-i transformăm pe cei din Poliția Locală în Gardienii Publici, așa cum au fost odată? Pentru că nivelul de pregătire a rămas același, dar costurile cu ei au crescut enorm. Noi ca cetățeni nu ne simțim deloc în siguranță cu acești paznici cu aere de polițiști adevărați.
Putem încerca vreo pețiție, ceva???
Fost funcționar:
(12 Februarie 2020, 11:48)
Nu toți funcționarii Primăriei Slobozia sunt incompetenți și nepregătiți profesional, dar pe linie politică au fost realizate foarte multe angajări fără concrus sau cu concursuri trucate. În Primărie este plin de pițipoance și de fetișcane cu aere de intelectuale, dar cu facultățile făcute pe la Biotera sau Gheorghe Cristea. Verificați doar angajările făcute în mandatul lui Mocio.
Viorica:
(12 Februarie 2020, 11:22)
Curaj locatarilor în lupta cu autoritățile locale. Suntem alături de ei.
Iar referitor la comentariile despre Poliția Locală Slobozia, suntem în totalitate de acord. Nu credeam că există vreo structură atât de ineficientă ca aceasta. Și mai ales consumatoare de resurse financiare. 
Alegator sincer:
(12 Februarie 2020, 11:07)
Nu-mi vine să cred că există și cetățeni ai acestui oraș care au curaj de a riposta administrației locale. Într-un oraș în care aproape toată lumea vota cu PSD-ul, să te revolți împotriva reprezentanților săi este ceva nemaipomenit. Salutări cetățenilor care au realizat acest lucru. Sunteți câțiva, dar pentru mine reprezentați enorm.