Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Varză á la Slobozia

Handbal, Liga Națională, Universitatea Cluj Napoca-HCM Slobozia 27-22 (12-7)

Varză á la Slobozia

Rebeca Necula are 16 ani, este coordonator și în meciul contra Sloboziei a marcat 10 goluri. Interul stânga Patricia Moraru are 19 ani și, la rândul ei, se poate mândri cu 6 reușite în poarta echipei noastre. Și ele sunt debutante în Ligă la fel ca Vacariu, Ilie, Moldoveanu sau Naumenco... Totodată, ele nu au nici pe departe experiența lui Ivan, Georgescu sau Toma, dar asta nu a părut să le de­ranjeze. Alin Bondar, antrenorul Clujului, le-a aruncat în luptă într-un meci atât de important și ele au știut să profite de încrederea lui. Cu cele două jucătoare în prim plan, Clujul a bătut lejer Slobozia, care a făcut un joc slab atât în apărare, cât și în atac. Astfel, Bondar este la a treia victorie în 4 meciuri contra lui Gheorghe Covaciu.

Asaltul puștoaicelor N-a fost ziua lui Chintoan, Gandulfo sau Araujo. De acolo ne așteptam să vină loviturile. Din start a ieșit la rampă o handba­listă care anul trecut își făcea de lucru pe la Junioare II. Rebeca Necula a egalat la 1, după ce Georgescu a deschis scorul. Tot ea a fost la baza desprinderii gazdelor, marcând de 6 ori în prima repriză. Avântul ardelen­celor a venit pe fondul ratărilor și, mai ales, a greșelilor de construcție din tabăra Sloboziei. O tresărire de orgoliu am remarcat în ultimele 5 minute, când la 10-4 pentru Cluj, HCM a punctat de 3 ori consecutiv. La pauză a fost totuși 12-7 pentru gazde, dar continuam să sperăm într-o revenire. Din păcate, aceeași partitură s-a jucat și în partea secundă. Ceva culoare în obraji am prins la golul lui Obedeanu din minutul 39, care ne-a adus la 13-16. Au urmat încă două croșee rapide de la Dindiligan și o decisivă a lui Chintoan, care ne-au culcat definitiv la pă­mânt. Clujencele s-au dovedit necruță­toare cu suferința noastră și ne-au dat lovituri cu nemiluita. Abia mai respiram în minutul 48, când Patricia Moraru marca pentru 25-15. Chintoan a făcut 27-18 în minutul 57, iar apoi Clujul și-a permis 3 minute de siestă. Handbalistele Sloboziei au declanșat «cursa de urmărire», dar nu au mai avut timp decât pentru 4 goluri care le-a oferit o insipidă consolare. S-a terminat 27-22, dar victoria Clujului a fost mult mai clară decât o arată tabela. La fel de clar este că vom avea viață foarte grea în cele 10 etape rămase. Rapidul a învins miraculos pe HC Zalău și astfel HCM Slobozia devine ultima clasată și «favorită» la retrogradare. Cum spuneam, însă mai sunt 10 etape, iar pe 7 martie 2020 va fi meci de totul sau nimic contra Rapidului în Sala «Andreea Nica».

11 Februarie 2020, 08:20 (1381 vizualizări - 16 comentarii)

Citiți și:
HCM Slobozia suspendă plata contractelor
Încă mai speră la salvare
Apogeul neputinței

Comentariile cititorilor:


Adevaratul Beni suporter :
(16 Februarie 2020, 12:58)
Lena bravo fata ! Te sustin in tot ce spui. Ptr.Benny un sfat: nu te mai ascunde dupa alte nume. Fii barbat(ă) daca ai ceva de spus. Daca nu stai in ignoranta ta. Ptr. toti suporterii platitori de taxe(ȘȊ EU sunt unul) platiti abonamente sau bilete de intrare fratilor ptr.sportul ialomitean si cand veniti la sala sau la stadion puteti sa incurajati si sa apaludati echipele noastre. O sa vedeti ca nu muriti. Sa auzim numai de bine. 
Lena:
(14 Februarie 2020, 21:25)
Ha, Ha,Ha, am avut dreptate, sport de performanta doar in capul tau ala sec.Iti raspund la ambele mesaje...ca vad ca scrii la doua maini, dovada teancurilor de bani care te au innebunit tot nu o ai...ai auzit tu prin mahalaua in care traiesti nu stiu ce zvonuri.Nu sunt handbalista nu te agita,da, am facut handbal doar pana la junioare ca n am avut valoare de mai mult, in schimb sustin echipa din tot sufletul ca asa face un suporter adevarat.Cat despre taxe, si eu platesc si as vrea sa se duca toate spre sport, asa ca stai linistit ca ale tale se duc la zugravit ....daca tot iti doresti.Si apropo, oi avea impresia ca dai ceva miliarde taxe....daca oi avea vreun loc de munca ...ca vad ca ai timp sa scrii la orice ora.Taxele alea, pentru cultura ta generala se impart peste tot, nu doar la sport....asa ca te astept pe la sala sa ti dau aia 5 lei, cat poate o reveni pentru sport din taxele alea dupa care plangi pe aici. Sau ti las din banii mei la intrare in poarta de la stadion.Cu astea spuse... o sa inchei cu scrisul pe aici...ca oricum nu intelegi nimic....si pentru ca.....cel mai destept cedeaza.P.S.nu prea ti a placut scoala mai.... Viorica
Viorel:
(14 Februarie 2020, 12:33)
As vrea sa vad atitudinea din meciul cu Vâlcea,și atunci voi spune:jos pălăria!sunteți limitate,atât puteti,sa speram la mai bine!dar bătaia de joc nu o voi tolera,atât cât imi este permis ,pe site ul unui ziar local.din taxele care le plătesc eu mai bn să se renoveze spitalul ,o școală,o grădinița,etc.nu sa plătesc pseudovedete cu enspe mii de ron pe luna.daca ar fi după mine după meciul de la cluj cand a dat de pământ cu voi o fata de 16 ani,nu ati mai vedea un sfant,sa va duceți voi binisor sa va căutați echipa.atat am avut de spus,sper si sunt sigur ca se citesc comentariile de către cei ce încă pompeaza bani în această echipa jalnica,sa stopeze acest lucru ,ca nu face bine nimănui,și sa stam acolo unde ne este locul si anume în liga secundă.multumesc
Cunoscator:
(13 Februarie 2020, 23:12)
Draga “Lena”....100% îți spun ca sunt salarii peste 130 milioane...maxim 160 mil net, știu ce vorbesc pentru ca fetele sunt fete și.......mai vorbesc . Te am pupat handbalista “Lena”! Poate dai și tu mai mult de 1 gol pe meci.
Viorel:
(13 Februarie 2020, 22:32)
Creierul tau e mic ,mic de tot,Leana.am folosit numele a 4 jucătoare pt ca au fost împreună la slobozia în același timp și echipa a retrogradat.nu sunt antrenor, nici nu vreau sa fiu.nici macar frustrat ca n am pe cine.imi e bn așa cum sunt,dar nu pot sa înghit galuste băgate pe gâtul nostru,al contribuabililor de către infecția ce vine din politică. Am făcut sport, chiar de performanta,si stiu foarte bine cum stau lucrurile la Slobozia.sunt 3,4 care nu au ce cauta nici macar in preajma bazelor sportive,dar sa conduca!!!Cand vi cu gogoși de genul "echipei de handbal si fotbal"care nu au nicio legătură cu ceea ce se intampla cu adevarat in aceste fenomene, un singur lucru încă ma deranjeaza:cum oare an de an înghițim mimarea performanței și a nepotismelor din jurul echipelor???
Benny:
(13 Februarie 2020, 22:28)
Viorel, stai tata la tine la tara ca e greu la oras!
Lena:
(13 Februarie 2020, 21:08)
E clar, esti vreo frustrata care a fost si ea 'handbalista",sau vreun pseudoantrenor  si acum arunci cu pietre pe aici...ca nu ciugulesti nimic, e adevarat ca Bacaoanu a stat 7 ani, in schimb celelalte nici pe departe...ca ar fi trebuit sa fie de la gradinita pe aici.Daca tu aduci vreo dovada ca exista macar una cu 10000 de lei ...jos palaria...dar nu ai cum ca nu exista...si tu sti bine asta.Mercenare?Ei bine da...asa sunt toti sportivii, pentru ca viata de sportiv e scurta, si ei isi pun sanatatea in pericol la fiecare antrenament si joc.Fracturi, ligamente rupte,menisc,operatii, calvarul recuperarii,binenteles.... sunt mercenari!Va ascundeti dupa pseudonime si aruncati cu noroi si minciuni, veniti la jocuri doar sa varsati rautatea din voi...imi e sila! P.S. sa mi spui daca tu acolo unde lucrezi (daca oi lucra pe undeva) ai numai reusite

Viorel:
(13 Februarie 2020, 08:48)
Lena ,tu ai memorie scurta.fetele care le am mentionat au stat ani buni la slobozia. Chiar 6 -7 ani,si s au bătut la retrogradare de fiecare dată.adevaratii profitori stau bine merci, si se dau profesori,ca si la fotbal,unde e aceiasi imputiciune.
Perr:
(12 Februarie 2020, 22:48)
90% din jucatoarele ce au plecat de la Slobozia acum sunt la echipe mult mai bune + lot național. Domn’ președinte, un semn de întrebare sa ti pui.
Cunoscator:
(12 Februarie 2020, 22:43)
“Lena” esti prost informat, echipa aceasta care este pe ultimul loc, are in lot 3-4 jucătoare cu salarii între 100 și 160 de milioane net. Despre ce vorbim? Și stai liniștit, ca atunci cand primesti un salariu din asta o duci 2,3 luni și restantele le primesti prin memorii și etc. Mercenare, unele...
Lena:
(12 Februarie 2020, 21:25)
De ce crezi tu ca jucatoarele pe care le ai enumerat nu mai sunt la Slobozia? Fiindca nu au fost platite,bugetul poate parea mare pentru un oras mic, dar este infim pt o echipa de liga nationala, care are pretentia de a ramane in liga.Asa ca transferurile sunt facute cu jucatoare tinere si fara experienta si rezultatele lasa de dorit.Si cel mai grav jucatoarele nu sunt platite, tot timpul sunt restante si nu se respecta contractele negociate.Poate ca ar trebui sa spuna ca nu pot sustine sportul de performanta, sa renunte,nu sa se arunce cu noroi prin ziare sau prin comentarii.
Viorel:
(12 Februarie 2020, 17:29)
Lena ,draga,atunci când de la minuscululul buget al sloboziei ,ialomitei mai nou , se injecteaza bănuți si nu puțini, în cele 2 sporturi de "masa",fotbal si handbal,e normal sa se ceară performanta.gandeste te ca sunt județe unde persoane fizice investesc, fac performanta pe banii lor,uneori greșesc, dar sunt bani privați.in slobozia cele 2 echipe toaca bani=publici și se zbat intr o mediocritate cruntă.handbalul nu e capabil sa schițeze un gest,fotbalul se luptă cu echipe de la tara in liga 3 încercând să promoveze.daca tu te mulțumești cu putin,e treaba ta.sacali sunt cei ce stau de decenii în fruntea echipelor "fanion"- sub bine meritata protecție roșie.
Lena:
(12 Februarie 2020, 13:01)
Gata, au ieșit șacalii!
Păcat...!:
(12 Februarie 2020, 09:25)
Am urmărit desfășurarea meciului de la Cluj cu ajutorul aplicației „live scor” și am înțeles încă de atunci că la Cluj se întâmplă lucruri foarte rele pentru echipa noastră. Evoluția scorului vorbea de la sine, dar citind articolul de mai sus „Varză a la Cluj” am înțeles mult mai bine ce s-a întâmplat practic pe teren! Dacă o handbalistă a echipei gazdă în vârstă de 16 ani s-a distrat cu echipa noastră, iar alta de 19 ani a jucat bine, ce concluzii să mai tragem? Când o echipă de handbal la acest nivel, fie ea din Slobozia, marchează doar trei goluri în 21 de minute, este foarte greu să mai găsim explicații ce să se încadreze într-o minimă logică! Asta dacă logica are fluctuații și facem abstracție de sensul filozofic al acestui cuvânt! Filozofic sau mai supărați, rămâne realitatea dură și tristă în care se află echipa de handbal H.C.M. Slobozia și cel mai optimist iubitor al handbalului nu mai crede că va veni o minune, un miracol astfel încât să se ajungă la BARAJ! Corecte observațiile făcute de Viorel...Se pare că nimeni din cei responsabili, nu vor da socoteală pentru situația creată! PĂCAT, MARE PĂCAT...!
Praf conducerea:
(12 Februarie 2020, 08:52)
Cum va simțiți ma,cand știți ca ați retrogradat echipa de 2 ori????...