Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Certificat de urbanism pentru prima fabrică de ars cauciucuri

Bomba ecologică de la Iazu

Certificat de urbanism pentru prima fabrică de ars cauciucuri

Firma Adora TECH a demarat procedurile legale pentru construirea primei instalații de piroliză a cauciucului din Ialomița. Conside­rată de experți drept «bombă ecologică», investiția a fost mascată în «două corturi me­talice» în curtea fostului CAP din Iazu, în imediata vecinătate a caselor. Certificatul de urbanism a fost deja eliberat de către autori­tățile locale din Scânteia, iar acum se așteaptă avizul de la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița. «Este o investiție complexă pentru care e nevoie de autorizație integrată de mediu...» a precizat Laurențiu Ghiauru, directorul Agenției.

Noi afaceri cu deșeuri
Ialomița pare să fi devenit raiul afacerilor cu deșeuri de orice fel. După Vivani Salubritate, care va construi o groapă de deșeuri periculoase de 1 hectar, o firmă locală, Adora TECH, a obținut din partea Primăriei Scânteia un certificat de urbanism pentru construirea unei instalații de piroliză a cauciucului. Altfel spus, o stație de ardere a anvelopelor uzate în vederea obținerii de produse derivate, respectiv aditivi pentru benzină și gaze. Investiția ar urma să fie realizată la Iazu, la 20 de kilometri de Slobozia, în incinta fostului CAP, în imediata vecinătate a caselor din sat. Conform esti­mărilor inițiale, capacitatea de prelucrare a instalației este de 36 de tone, iar materia primă ar urma să fie depozitată în același loc. Alexandru Dascălu, unul dintre reprezentanții firmei, susține că «procesul este sigur și că impactul asupra mediului este minim...». Lo­cuitorii din Iazu sunt însă în­grijorați și se tem că vor ajunge asemeni celor din Ciulnița și Slobozia, afectați direct de acti­vitatea firmei Clean TECH, specializată în producția de hrană pentru animale. «Băiatul ăsta spune că nu e niciun pericol și că nici măcar fum nu iese. Dar dacă ard cauciucuri, tare mi-e teamă că n-o să fie așa. O să vedem!» ne explică un localnic cu casa lipită de gardul fostului CAP.

Autoritățile bat în retragere
Imediat după eliberarea certificatului de urbanism, primarul comunei Scânteia, Georgeta Ilie a bătut în retragere: «I-am elibe­rat certificat de urbanism pentru două corturi metalice... Apoi am aflat că vrea să facă o stație de piroliză! Nici nu știu prea bine ce înseamnă asta... Sigur, toate autoritățile locale vor agenți economici care să investească. Toți vrem industrie locală! Dar locui­torii sunt îngrijorați... Au aflat și au început să mă întrebe. Dacă mă întrebați pe mine, nu sunt de acord! Dar eu nu sunt un specia­list. Ar trebui să se pronunțe cei de la Mediu, să ne explice, să ne consilieze... În schimb, ei ne cer nouă explicații și clarificări...» a declarat ea pentru ziarul nostru. Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița analizează la acest mo­ment dosarul de autorizare al instalației de piroliză a cauciucului depus de Adora TECH. Con­form informațiilor oficiale, procedurile sunt în derulare, însă procesul va fi unul de durată: «Este o investiție complexă pentru care e nevoie de autorizație integrată de mediu... Aceasta este opinia mea. Pe cale de conse­cință, putem vorbi de această investiție începând cu anul viitor!» ne-a declarat Laurențiu Ghiauru, directorul Agenției.

Adora TECH, un pui de Clean TECH Surse mai bine informate decât noi susțin că în spatele Adora TECH se ascunde același Shimon Kashti, investitorul israelian care a reușit să construiască la Ciulnița fabrica de hrană pentru câini pe un teren care avea destinație de pășune. Cu sau fără el, investiția de la Iazu rămâne una extrem de controversată. Puținele instalații de piroliză a cauciucului care funcționează în România generează probleme de mediu grave. Și, peste tot unde se încearcă realizarea unor astfel de investiții, locuitorii din zonă protestează și cer autorităților să intervină pentru stoparea acestor demersuri.

13 Februarie 2020, 10:10 (3377 vizualizări - 19 comentarii)

Citiți și:
Adora TECH a construit ilegal instalația de piroliză

Comentariile cititorilor:


Cineva!:
(24 Februarie 2020, 16:34)
Apropo:Acel fermier MGG care se zice ca este lipit de gardul CAP nu e cel care a făcut pușcărie 9 ani!A nu confunda marfa cu ambalaju.
laurentiu ghiauru:
(18 Februarie 2020, 18:04)
mai potolitiva ca eu autorizatie de mediu tot ii dau indiferent de ce scrieti voi aici.
MGG:
(17 Februarie 2020, 13:53)
Nu cumva cetateanul ala cu gardul lipit de CAP, este un fermier care isi bate joc de angajati: ii munceste fara libere, concedii de odihna si le da doar jumatate din salariu? Poate se gandeste ca la statia aia de piroliza oamenii isi vor gasi de munca in conditii mai bune si vor pleca de la el si va ramane „Apa-n Cap" fara sclavi pe mosie? Altele sunt interesele sa nu se construiasca acolo nimic, nu teama cetatenilor. Apropo, popa din Iazu face campanie impotriva investitiei in biserica, de ce credeti? Cel mai bun cotizant la biserica si altele, este fix cetateanul ala ingrijorat!
Euronews:
(15 Februarie 2020, 12:27)
Titlu Euronews:"Romania, prostul Europei". Din cauza ca in tara noastra pretul pt neutralizarea deseurilor e cel mai mic(doar 17 euro, fata de 250 euro/tona in orice tara din UE) Romania e coplesita de deseuri!
Pentru eu de la mine:
(14 Februarie 2020, 19:34)
In loc sa fie accesate fonduri pentru impadurirea dealurilor sterpe din comuna(sute de hectare), parcuri fotovoltaice, masuri ecologice,  sunt aprobate  autorizatii pentru bombe ecologice.
Constantin:
(14 Februarie 2020, 19:28)
O fabrica de conserve, sucuri nu fac, vin sa arda cauciucuri.
David:
(14 Februarie 2020, 15:28)
Pentru dmna primar, daca vrea sa aducă investitori în comună, de ce nu a dat autorizația cu locația in Scânteia? Satul Iazu a rămas în paragină.Doar asta mai lipsea....!Vai de satul ăsta!x
laurentiu ghiauru:
(14 Februarie 2020, 15:17)
da confirm aprobarile le da Agentia de Protectie a Mediului.
Gigel:
(14 Februarie 2020, 09:04)
Dacă vă veți uita pe harta http://www.calitateaer.ro veți observa că peste tot în România, unde calitatea aerului este mai slabă, se datorează acestor pulberi în suspensie. Iar acolo unde calitatea aerului pare a fi bună, aceste pulberi NU sunt măsurate. În București, de exemplu, sunt decât 2 stații care măsoară acest indicator, și calitatea aerului este proastă. La celelalte stații acest indicator NU se măsoară, și calitatea aerului este bună. Vrăjeală de adormit copiii mici. Această vrăjeală (nemăsurarea pulberelor) a fost identificată și de Primăria Capitalei, care vrea un audit extern: https://www.g4media.ro/video-firea-vrea-audit-international-la-statiile-de-masurare-a-poluarii-in-bucuresti-sa-ne-spuna-daca-informatiile-furnizate-de-aceste-laboratoare-sunt-corecte-si-cum-trebuie-sa-procedam.html
Gigel:
(14 Februarie 2020, 08:53)
Agenția pentru Protecția Mediului NU a auzit niciodată de poluarea aerului. Domnul Ghiauru este cunoscut pentru expresia "Dacă are aviz de la Apele Române, nu am cum să nu îi dau avizul". Aerul nu face parte din mediu, probabil. Iar la Slobozia, de indicatorul esențial "Pulberi în suspensie" PM10 - nu a auzit, nu se măsoară. La Călărași (Modelu), de exemplu, unde acest indicator PM10 se măsoară, indicele este execrabil de prost - 4 din 6 (6 fiind deja bombă ecologică). La Slobozia acest indicator nu se măsoară! (deși avem poluatori importanți - Chemgas, Vivani, Clean Tech, Orion - care produc o grămadă de puiberi în aer) Oare când, domnule Ghiauru, ne veți spune adevărul? Când aerul va conta pentru Agenția pentru PROTECȚIA mediului? www.calitateaer.ro
Iazu:
(14 Februarie 2020, 04:56)
Eu am încredere in instituțiile statului “D.N.A.”,vor face lumina in acest caz atât la mediu cât și la Primăria Scinteia!
Mecla Gigel:
(13 Februarie 2020, 21:32)
În spate este Shimon Kashti și Oana Niculescu-Dascălu, mana lui dreapta de la Cleantech
Stiutorul:
(13 Februarie 2020, 21:29)
Da, chiar Shimon kashti este în spate
giovani:
(13 Februarie 2020, 19:53)
realitatea ne arata ca dupa obtinerea autorizatiilor de functionare este foarte dificil (uneori imposibil) de oprit.acum este momentul in care populatia sa iasa la proteste,sa initieze actiuni de blocare a derularii procedurii de autorizare,sa lupte.dupa este deja prea tarziu.
Stefan:
(13 Februarie 2020, 17:54)
Pentru "simplu". Dumneavoastră aveți idee ce înseamnă o instalație de piroliza, ce poluare produce. Poluarea se va întinde pana la Slobozia cel puțin. O stație de piroliza afectează mediul în o jurator pe o raza de cel puțin 50Km. Agricultori, legumicultorii cei care au animale vor fi afectați. Adio pepeni, porumb, soia și rapiță. Afara cu cei care vor sa prelucreze deșeurile, sa se ducă în tara la ei unde este nisip și pământ sterp. T