Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spargeri date în magazinele cu haine din Helsinky comise de un ialomițean din Amara

Spargeri date în magazinele cu haine din Helsinky comise de un ialomițean din Amara

Un bărbat de 37 de ani din Amara este principalul suspect al unui dosar de «furt calificat», deschis pe numele său de autoritățile judiciare din Finlanda. Acesta era în vizorul polițiștilor după ce a dat mai multe spargeri în magazinele cu haine de lux din Helsinky.

Mod de operare inedit Cazul bărbatului din Amara a intrat în atenția polițiștilor din Helsinky încă de acum 3 ani. Modul de operare al infractorului era foarte bine pus la punct. Din actele de urmărire penală înaintate organelor judiciare din România a reieșit faptul că hoțul intra în ma­gazinele cu haine de lux, apoi așeza articolele de îmbrăcăminte într-o geantă de voiaj. Respectiva geantă era căptușită la interior cu folie de aluminiu folosită la gătit. Se pare că din cauza aluminiului, scannerele anti-furt amplasate în interiorul magazinului nu erau acțio­nate în momentul în care infractorul trecea de zona de securitate. Hainele erau apoi trimise în România și vândute la prețuri mult mai mici decât cele din magazine. Estimativ, din 2017 și până în prezent, hoțul ar fi sustras haine din respectivele magazine în valoare de aproximativ 100 mii de euro. În prezent, cercetările autorităților judiciare din Finlanda s-au încheiat, însă suspectul este de negăsit pe teritoriul acestui stat. Tocmai de aceea, procurorii și polițiștii finlandezi au demarat procedurile de cooperare judiciară internațio­nală și solicită sprijinul autorităților judiciare românești pentru identificarea suspectului. Pentru ca cercetările să poată continua în Finlanda și dosarul să fie trimis în judecată, suspectul trebuie înștiințat cu privire la acuzațiile care îi sunt aduse. Mai mult, în momentul în care va fi identificat, suspectul va fi extrădat în Finlanda pentru a răspunde penal conform legislației din acest stat european.

14 Februarie 2020, 15:15 (1988 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Alex:
(19 Februarie 2020, 16:20)
Clanul vaca
Fidel Castro:
(18 Februarie 2020, 01:44)
Articol de doi lei, ziceți de multinaționale care fura din România cu contracte false de management si alte vrajeli de ocolit taxele.
#vangurapsd:
(16 Februarie 2020, 09:00)
Astia merita premiati ca fura in toata "ioropa" si cheltuie banii in Romania.Suntem noi misto ca platim ca nebunii in "klaufand""care 'n fur"si banutii ajung in Franta/Germania.Noi suntem onesti!Tara prostita!
Aura:
(14 Februarie 2020, 20:23)
Terminati cu vrajeala asta bai nebunilor, cu folia de aluminiu folosita in bucatarie la gatit. Incercati la oricare magazin si o sa vedet ca este minciuna. Am magazin si auzisem de la niste rapciugosi ca se poate fura produse impachetate in folie de aluminiu. Am luat o camasa am ambalat-o bine, infasurata in folie de 8 ori. Fix moțul de la rahat, alarma se declansaza. Gasiti alte metode si numai vorbiti din legende cu ilene cosanzene. La politia si procuratura din il. numai la stropeala si tampenii te astepti. Iar de la aia din Fifilanda unde prostia este cat casa poporului ce sa zic..... ba la aia copii de 12 ani citesc pe litere silabisind iar socoteala o face pe degete. La La La