Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

BÎRFE

cu atenție și îngrijorare

Doamnelor și domnilor, să știți că am așteptat cu îngrijorare, precum Președintele, dreptul la replică promis de zaraful Gigi. Căci recunoaștem public că deliberat am strecurat niște erori prin articolaș. Am fost chiar cuprinși de emoție când am citit ceea ce ar fi fost scris chiar de mânuța zarafului. Ne permitem în cele ce urmează, frustrați, să spunem pe scurt adevărul. Care adevăr sună cam așa. O relație de prietenie de peste 30 de ani a fost călcată-n picioare de Mitică al Bucșarului când, într-o zi cu soare pedelist, l-ar fi rugat fără constrângeri și comisioane pe zaraful nostru să dobândească, pe una dintre firmele zarafului Gigi, un credit senzațional de 2 mi­lioane de la Fondul de Garantare. Puțin confuz, zaraful ar fi semnat printre altele și fidejusiunea în nume propriu pentru mizilicul de credit. Corect, la schimbarea de Putere și dat fiind faptul că Mitică s-a făcut că plouă în perioada de rambursare, Fondul de Garantare, acest IFN al statului proaspăt controlat de Corpul de Control al premierului de pe-atunci, a trecut la executarea fidejusorilor. Și de-aici au început dilemele existențiale (a se citi zeci de termene la procese) pentru zaraful Gigi. Că, după cum nu știați, nea Mitică al Bucșarului a luat calea bisericilor și la Dumnezeu nu ajungi cu datorii. Așa că Mitică al Bucșarului le-a prescris și zaraful Gigi a fost bun de plată. Parțială, că doar statul nu e atât de deștept să recupereze integral ceea ce unii prăduiesc în cunoștință de cauză. Pe scurt, aceasta ar fi povestea unui drept la replică pe care l-am primit și puțini au fost cei care l-au și citit sau înțeles. Putem oricând să revenim într-o variantă extinsă asupra subiecțelului în condițiile în care, spre exemplu, Fondul de Garantare cu ale sale milioane (de euro, am omis!) a fost spoliat cu bună știință. Și, după cum se știe, nu au fost mulți cei care au reușit, cu sau fără generalul izmenelor Oprea, să jefuiască statul. PS1: Am scris rândurile de mai sus puțintel cam mult îndoiți de adevărul reliefat de documentele ce însoțesc procesele zarafului Gigi. Că doar nu putem să plângem pe umărul celui care, pe toate drumurile, spune că a fost înșelat, batjocorit, nenorocit, șamd. Nu avem cum în condițiile în care, în acele vremuri, Mitică al Bucșarului era o somitate în afaceri și zaraful Gigi era umbra milionarului posesor de echipă în Liga Campionilor. Suplimentar, se cunoșteau legăturile ombilicale dintre cei doi plus o altă pleiadă de încrengături despre care decorata decoltată Loredana știe multe și mărunte.

Dacă tot spun unii că pesedeii sunt previzibili și străvezii în decizii, în contextul celor scrise mai sus putem să le transmitem că atât Titel cât și alți instalați sunt mai transparenți ca apa. Adicătelea, după cum spuneam săptămâna precedentă, zaraful Gigi a fost proțăpit ca să rezolve ecuația Finanțelor locale unde, crede el, Daniel cu mușchideoțel și siluetătopmodel face și desface. Pentru moment, Daniel a revenit din concediu și zaraful a intrat. Însă, o instituție aflată în coordonarea prefecturală purică deja activitatea Fiscului și o altă structură, de această dată internă (de la Ministerul Finanțelor), a demarat o acțiune ce vizează Controlul, Programarea, Selectarea, etc. Că doar sunt firme necontrolate de cel puțin 10 ani în Ialomița!

Deosebit de relevante în toate schemele despre care nu am avut ce face și am scris au fost zecile de note. Redactate melanco­lic, cel puțin referitor la cazul creditării zarafului Gigi-Mitică al Bucșarului, acestea au fost îndosariate. Și complet nefolosite am adăuga noi cu gândul la personajele noastre avide de Putere, funcții și alte dobânzi. Și puțin în adormire, am completa. Urmărim cu aceeași atenție prezidențială apariția declarației de interese... Nea Gică, intră la loc în firmă!

Că tot suntem cuprinși de febra rostirii unor adevăruri, comunicăm că următoarea instituție unde zaraful dorește schimbări este meliția. Nu știm dacă va mai apuca să le execute în condițiile politice actuale, dar chiar urmărim cu îngrijorare (iar?) situația. Că pensionații sistemului s-au înmulțit și, în scurt timp, prin sediul instituției vor rămâne doar coafezele să stingă lumina.

Dacă te bagi sau ești băgat cu forța în chestiuni politice, obținând chiar și funcții la care neam de neamul tău n-au visat, nu înseamnă că ești politician. Este cazul deputatului Bully-Trotinetă. Sau al celui mai inteligent dintre doctori în motoare de avion ajuns, chiar fără știința lui, șef prin AFIR. Și mai sunt câțiva dintre care remarcăm pe acest guru al administrației publice locale, Mojo-fante de Slobozia.

Că tot am pomenit de aeronave, CNN-ul și-a cerut afilierea la A3 Slobozia după ce o tanti cu microfon a lansat știrea cu investițiile de la aeroportul Alexeni. Căci nu e de joacă cu fondurile astea de jde miliarde de euro pregătite să se pompeze în fantezii aerotico-administrative. Așadar, de la Alexeni, se va transmite în direct și în reluare via parteneriatul A3-CNN mitingul aviatic de inaugurare. Uite MiG-ul cum se-nfige!

De când cu revoluția buzelor reci de la Mediu și unul dintre palantini ieșiți la pensie pe motiv de stres aplicat de anchetatori, doctorul Solaru contactează primărei și primărițe. Îndeosebi de la pesedeu, că Luceafărul politicii Marean, cel purtător de mape cu cod COR, așa l-a învățat. PRO Românica este oferită drept alternativă acelora care pun botul la laptele, brânza sau la alte verdețuri cu care Solaru își asezonează oferta. Politică, evident! Cu aceeași atenție și îngrijorare urmărim și acest caz...

14 Februarie 2020, 17:05 (2711 vizualizări - 0 comentarii)


Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
29 Mar 2020
233 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Prefectura Ialomița, Coronavirus: Posibil infectat cu noul Coronavirus, decedat la Țăndărei

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a inițiat o anchetă epidemiologică în urma decesului unui bărbat, de 39 de ani, din orașul Țăndărei. Acesta a fost consultat la Spitalul Orășenesc din Țăndărei, unde ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2020, 16:40
(471 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Polițiștii sunt la datorie pe străzile din județ

Ialomița: Polițiștii sunt la datorie pe străzile din județ

În urma unei acțiuni preventive desfășurate la nivelul județului joi, 26 martie a.c., polițiștii au intervenit la 72 de evenimente, cele mai multe dintre acestea sesizate pe numărul unic de urgență 112 ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2020, 16:35
(190 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

Din cauza lucrărilor de reparații ale rețelelor de distribuție a energiei electrice, Enel Dobrogea anunță faptul că, în perioada 30 martie-3 aprilie 2020, în anumite zone din localitățile Urziceni, Rași ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2020, 16:30
(145 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Obținerea certificatului de situație de urgență

În Monitorul Oficial nr. 248, a fost publicat Ordinul nr. 791/24.03.2020, privind acordarea certificatelor de situație de urgență operatorilor economici a căror activitate este afectată în contextul pandemiei ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2020, 11:35
(118 vizualizări - 0 comentarii)


4

Incendiu la un autocamion pe Autostrada A2/km 146

Joi, 26 martie, a.c., în jurul orelor 23,35, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la un autocamion cu semiremorcă, produs pe Autostrada A2, în zona podului de la ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2020, 11:10
(133 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Incendiu la o anexă gospodărească

Joi, 26 martie, a.c., în jurul orelor 19,15, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Ciochina. La locul solicitării ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2020, 11:05
(86 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: La volan sub influența drogurilor

Un tânăr de 21 de ani a intrat în vizorul organelor de anchetă fiind depistat în trafic sub influența substanțelor interzise. El a fost oprit pentru un control de rutină în ziua de miercuri, 25 martie ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2020, 17:45
(132 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomițeni cercetați penal pentru că și-au agresat soțiile

Doi bărbați, de 40 și 33 de ani, domiciliați în Gheorghe Lazăr și Slobozia, sunt cercetați penal pentru că și-au agresat soțiile. În ziua de miercuri, 25 martie a.c., ambii au fost reclamați, prin numărul ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2020, 17:40
(148 vizualizări - 0 comentarii)


8

Prefectura Ialomița, Coronavirus: Peste 2500 de ialomițeni sunt autoizolați la domiciliu

Potrivit unei informări transmise de Comitetul Județean pentru Situații de Urgență al județului Ialomița, la nivelul județului nostru există 77 de persoane aflate în carantină și alte 2551 autoizolate la ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2020, 17:35
(222 vizualizări - 0 comentarii)


9

Federația «Solidaritatea Sanitară»: Dacă refuzați în continuare testarea personalului atunci nu va mai avea cine să vă trateze!

Deși Președintele României a solicitat public autorităților să testeze cu prioritate salariații din Sănătate;
În condițiile în care absența testării a generat tragedia de la Spitalul Județean Suceava ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2020, 10:20
(203 vizualizări - 0 comentarii)


10
Făcăeni: L-ați văzut?

Făcăeni: L-ați văzut?

Polițiștii ialomițeni au dat în urmărire un tânăr de 17 ani, domiciliat în comuna Făcăeni, care a dispărut de la domiciliu. Miercuri, 25 martie a.c., familia acestuia a sesizat Poliția precizând faptul ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2020, 16:25
(468 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Platformă digitală adresată profesorilor

Ministerul Educației și Cercetării a lansat platforma Digital pe educred.ro (digital.educred.ro), un spațiu creat pentru toate cadrele didactice care doresc să valorifice noile tehnologii în activitățile ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2020, 16:20
(197 vizualizări - 0 comentarii)


12

RAJA SA Constanța: Înrerupere apă la Fetești!

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul 150 mm, de pe strada Vlad Țepeș, din municipiul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2020, 16:15
(131 vizualizări - 0 comentarii)


13

ISU Ialomița: Măsuri de prevenire a incendiilor de vegetație uscată

Pompierii ialomițeni adresează cetățenilor o serie de recomandări cu privire la arderea controlată a vegetației uscată care acoperă miriștile. Operațiunea este strict interzisă, dacă nu este aplicată ca ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2020, 16:10
(128 vizualizări - 0 comentarii)


Federația «Solidaritatea Sanitară»: Modelul pe care se bazează Guvernul în gestionarea crizei Coronavirus este greșit!

Federația «Solidaritatea Sanitară» lansează o solicitare publică, adresată Guvernului, de reanalizare a strategiei ce stă la baza managementului crizei declanșate de COVID 19, propunând două completări ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2020, 12:05
(157 vizualizări - 0 comentarii)


Comunicat de presă al Comitetului de Supraveghere al Băncii Naționale a României

Comitetul de Supraveghere al Băncii Naționale a României, întrunit în ședință de urgență, a clarificat modul în care băncile și IFN-urile din România trebuie să aplice reglementările în vigoare în contextul ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2020, 11:50
(199 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Unde se pot obține relații despre procedura de finanțare a șomajului tehnic?

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziția angajatorilor ce urmează să trimită salariații în șomaj tehnic, două numere de telefon și o adresă de e-mail mail dedicată, ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2020, 16:50
(245 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ordin de protecție provizoriu, emis de polițiști

Polițiștii din Slobozia au emis un ordin de protecție provizoriu pe numele unui bărbat de 46 de ani, care domiciliază în oraș. În cursul zilei de luni, 23 martie 2020, oamenii legii au fost sesizați de ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2020, 16:45
(305 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Polițiștii au aplicat amenzi de 62000 de lei

Slobozia: Polițiștii au aplicat amenzi de 62000 de lei

Intrarea în vigoare a Ordonanței Militare Nr. 2 s-a lăsat cu amenzi la Slobozia. 37 de persoane au fost sancționate contravențional de polițiști în seara zilei de luni, 23 martie 2020, deoarece nu și-au ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2020, 16:40
(655 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Urziceni: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Un tânăr de 32 de ani a murit și un altul, în vârstă de 19 ani, a fost grav rănit după ce mașinile în care se aflau au fost implicate într-un accident rutier. Automobilele s-au ciocnit în dimineața zilei ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2020, 14:55
(488 vizualizări - 1 comentariu)


Grivița: Rănit într-un accident rutier

Un bărbat de 34 de ani a avut nevoie de îngrijiri medicale, fiind victimă a unui accident rutier. Evenimentul s-a petrecut în ziua de 22 martie 2020, pe raza localității Grivița, ca urmare a impactului ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2020, 14:50
(327 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Două tone de furaje s-au făcut scrum

Pompierii din Urziceni au intervenit sâmbătă, 21 martie 2020, pentru stingerea unui incendiu produs în gospodăria unui localnic din localitatea Jilavele. Flăcările au cuprins un grajd, în care se aflau ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2020, 14:45
(305 vizualizări - 0 comentarii)


Platonești: Incendii de vegetație

Pompierii din Țăndărei au intervenit, în ziua de 21 martie 2020, pentru stingerea a două incendii de vegetație uscată, sesizate pe raza localității Platonești. Astfel, au ars aproximativ 600 mp de teren ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2020, 14:40
(245 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Coș de fum, cuprins de flăcări

Locatarii unui imobil din localitatea Maia au trecut duminică, 22 martie 2020, prin clipe de panică. Totul din cauza unui incendiu care a cuprins coșul de fum al centralei termice, pe care oamenii o foloseau ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2020, 14:35
(146 vizualizări - 0 comentarii)


ONRC: Se suspendă depunerea declarației privind beneficiarul real

Activitatea Oficiului Național al Registrului Comerțului, în sensul depunerii declarației privind beneficiarul real, se suspendă din cauza epidemiei provocată de noul Coronavirus. Suspendarea vizează întreaga ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2020, 14:30
(213 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Conducea în stare de ebrietate

Polițiștii din Fetești au depistat în trafic un bărbat de 41 ani, în timp ce conducea un autoturism aflându-se sub influența buturilor alcoolice. În urma testării cu aparatul Drager, acesta a indicat o ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2020, 14:20
(204 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Șofer de ocazie la 16 ani

Un minor de 16 ani din comuna Bărbulești i-a pus pe jar pe polițiștii din zonă. Acesta a furat un automobil și a făcut câteva ture prin localitate. Pentru a fi oprit, polițiștii au instituit filtre și l ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2020, 14:50
(326 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prinși la volanul mașinilor pe care le-au furat

Doi tineri de 19 și 28 de ani, din localitățile Adâncata și Manasia, s-au ales cu dosare penale după ce au fost identificați în trafic, pe data de 19 martie 2020, la volanul unor automobile pe care le-au ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2020, 14:45
(287 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: Circula pe drumurile publice cu viteză ilegală

Polițiștii ialomițeni au întocmit un dosar penal unui cetățean bulgar, în vârstă de 51 de ani, care a fost depistat conducând pe drumurile publice cu viteză prea mare. El a fost tras pe dreapa în ziua de ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2020, 14:40
(367 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Măsuri pentru protejarea angajaților din fermele zootehnice

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează administratorii fermelor de animale din județ cu privire la implementarea unor măsuri de autoprotecție a angajaților. Astfel ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2020, 12:55