Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

BÎRFE

cu atenție și îngrijorare

Doamnelor și domnilor, să știți că am așteptat cu îngrijorare, precum Președintele, dreptul la replică promis de zaraful Gigi. Căci recunoaștem public că deliberat am strecurat niște erori prin articolaș. Am fost chiar cuprinși de emoție când am citit ceea ce ar fi fost scris chiar de mânuța zarafului. Ne permitem în cele ce urmează, frustrați, să spunem pe scurt adevărul. Care adevăr sună cam așa. O relație de prietenie de peste 30 de ani a fost călcată-n picioare de Mitică al Bucșarului când, într-o zi cu soare pedelist, l-ar fi rugat fără constrângeri și comisioane pe zaraful nostru să dobândească, pe una dintre firmele zarafului Gigi, un credit senzațional de 2 mi­lioane de la Fondul de Garantare. Puțin confuz, zaraful ar fi semnat printre altele și fidejusiunea în nume propriu pentru mizilicul de credit. Corect, la schimbarea de Putere și dat fiind faptul că Mitică s-a făcut că plouă în perioada de rambursare, Fondul de Garantare, acest IFN al statului proaspăt controlat de Corpul de Control al premierului de pe-atunci, a trecut la executarea fidejusorilor. Și de-aici au început dilemele existențiale (a se citi zeci de termene la procese) pentru zaraful Gigi. Că, după cum nu știați, nea Mitică al Bucșarului a luat calea bisericilor și la Dumnezeu nu ajungi cu datorii. Așa că Mitică al Bucșarului le-a prescris și zaraful Gigi a fost bun de plată. Parțială, că doar statul nu e atât de deștept să recupereze integral ceea ce unii prăduiesc în cunoștință de cauză. Pe scurt, aceasta ar fi povestea unui drept la replică pe care l-am primit și puțini au fost cei care l-au și citit sau înțeles. Putem oricând să revenim într-o variantă extinsă asupra subiecțelului în condițiile în care, spre exemplu, Fondul de Garantare cu ale sale milioane (de euro, am omis!) a fost spoliat cu bună știință. Și, după cum se știe, nu au fost mulți cei care au reușit, cu sau fără generalul izmenelor Oprea, să jefuiască statul. PS1: Am scris rândurile de mai sus puțintel cam mult îndoiți de adevărul reliefat de documentele ce însoțesc procesele zarafului Gigi. Că doar nu putem să plângem pe umărul celui care, pe toate drumurile, spune că a fost înșelat, batjocorit, nenorocit, șamd. Nu avem cum în condițiile în care, în acele vremuri, Mitică al Bucșarului era o somitate în afaceri și zaraful Gigi era umbra milionarului posesor de echipă în Liga Campionilor. Suplimentar, se cunoșteau legăturile ombilicale dintre cei doi plus o altă pleiadă de încrengături despre care decorata decoltată Loredana știe multe și mărunte.

Dacă tot spun unii că pesedeii sunt previzibili și străvezii în decizii, în contextul celor scrise mai sus putem să le transmitem că atât Titel cât și alți instalați sunt mai transparenți ca apa. Adicătelea, după cum spuneam săptămâna precedentă, zaraful Gigi a fost proțăpit ca să rezolve ecuația Finanțelor locale unde, crede el, Daniel cu mușchideoțel și siluetătopmodel face și desface. Pentru moment, Daniel a revenit din concediu și zaraful a intrat. Însă, o instituție aflată în coordonarea prefecturală purică deja activitatea Fiscului și o altă structură, de această dată internă (de la Ministerul Finanțelor), a demarat o acțiune ce vizează Controlul, Programarea, Selectarea, etc. Că doar sunt firme necontrolate de cel puțin 10 ani în Ialomița!

Deosebit de relevante în toate schemele despre care nu am avut ce face și am scris au fost zecile de note. Redactate melanco­lic, cel puțin referitor la cazul creditării zarafului Gigi-Mitică al Bucșarului, acestea au fost îndosariate. Și complet nefolosite am adăuga noi cu gândul la personajele noastre avide de Putere, funcții și alte dobânzi. Și puțin în adormire, am completa. Urmărim cu aceeași atenție prezidențială apariția declarației de interese... Nea Gică, intră la loc în firmă!

Că tot suntem cuprinși de febra rostirii unor adevăruri, comunicăm că următoarea instituție unde zaraful dorește schimbări este meliția. Nu știm dacă va mai apuca să le execute în condițiile politice actuale, dar chiar urmărim cu îngrijorare (iar?) situația. Că pensionații sistemului s-au înmulțit și, în scurt timp, prin sediul instituției vor rămâne doar coafezele să stingă lumina.

Dacă te bagi sau ești băgat cu forța în chestiuni politice, obținând chiar și funcții la care neam de neamul tău n-au visat, nu înseamnă că ești politician. Este cazul deputatului Bully-Trotinetă. Sau al celui mai inteligent dintre doctori în motoare de avion ajuns, chiar fără știința lui, șef prin AFIR. Și mai sunt câțiva dintre care remarcăm pe acest guru al administrației publice locale, Mojo-fante de Slobozia.

Că tot am pomenit de aeronave, CNN-ul și-a cerut afilierea la A3 Slobozia după ce o tanti cu microfon a lansat știrea cu investițiile de la aeroportul Alexeni. Căci nu e de joacă cu fondurile astea de jde miliarde de euro pregătite să se pompeze în fantezii aerotico-administrative. Așadar, de la Alexeni, se va transmite în direct și în reluare via parteneriatul A3-CNN mitingul aviatic de inaugurare. Uite MiG-ul cum se-nfige!

De când cu revoluția buzelor reci de la Mediu și unul dintre palantini ieșiți la pensie pe motiv de stres aplicat de anchetatori, doctorul Solaru contactează primărei și primărițe. Îndeosebi de la pesedeu, că Luceafărul politicii Marean, cel purtător de mape cu cod COR, așa l-a învățat. PRO Românica este oferită drept alternativă acelora care pun botul la laptele, brânza sau la alte verdețuri cu care Solaru își asezonează oferta. Politică, evident! Cu aceeași atenție și îngrijorare urmărim și acest caz...

14 Februarie 2020, 17:05 (2313 vizualizări - 0 comentarii)


Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Sâmbătă 22 Feb 2020
194 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

21 Februarie 2020, 18:20


ISU Ialomița: 28 Februarie-Ziua Protecției Civile din România

Protecția civilă este o structură înființată încă de acum 87 de ani în România, cu scopul îndeplinirii sarcinilor umanitare destinate să protejeze populația civilă împotriva pericolelor, ostilităților sau ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2020, 10:50
(87 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Târgul Apicol, ediția a XI-a

Slobozia: Târgul Apicol, ediția a XI-a

Primăria Municipiului Slobozia prin Servicii Publice Slobozia SRL, în parteneriat cu Casa Mierii Cooperativă Agricolă, vă face cunoscut faptul că, în perioada 28 februarie-1 martie 2020, se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2020, 09:40
(87 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tânăr reținut pentru «furt calificat»

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au identificat un bărbat, de 28 de ani, din Slobozia, bănuit de comiterea infracțiunii de «furt ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2020, 16:15
(142 vizualizări - 0 comentarii)


4
Percheziții în Ialomița și Ilfov. Trei persoane reținute pentru «braconaj piscicol» și «furt calificat»!

Percheziții în Ialomița și Ilfov. Trei persoane reținute pentru «braconaj piscicol» și «furt calificat»!

Polițiștii din Ialomița au reținut trei bărbați în urma unor percheziții efectuate la locuințele unor persoane bănuite de «braconaj piscicol» și «furt calificat». Au fost descoperite peste 570 kilograme ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2020, 08:10
(192 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița și IPJ Ialomița, controale în trafic

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează ialomițenii că, în scopul prevenirii reapariției de focare de pestă porcină africană pe teritoriul județului Ialomița, desfășoară ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 18:10
(162 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pe linia prevenirii și combaterii infracționalității în școli

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii rutieri și cei de Ordine Publică din Slobozia au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii infracționalității în incinta și în zonele adiacente unităților ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 17:25
(153 vizualizări - 0 comentarii)


Grecii de Jos: Șoferul de 87 de ani a acroșat cu mașina un biciclist

Marți, 18 februarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident de circulație produs pe DJ101, în localitatea Grecii de Jos, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 17:20
(185 vizualizări - 1 comentariu)


8

Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Marți, 18 februarie a.c., în jurul orelor 16,00, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit în trafic pe DN2, pe raza comunei Movilița, un autoturism condus de un tânăr, de 20 de ani, din Coșereni ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 17:15
(157 vizualizări - 0 comentarii)


9

Mărculești: A intrat cu tractorul în gard

Marți, 18  februarie a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii din cadrul Secției nr. 1 Poliție Rurală Slobozia au fost sesizați prin 112 de o femeie din localitatea Mărculești, despre faptul că un tractor ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 17:10
(204 vizualizări - 0 comentarii)


10

Slobozia: Vernisaj la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Muzeul Județean Ialomița organizează o expoziție de lucrări a 22 de artiști plastici, din colecțiile Muzeului. 31 de tablouri ale unor artiști renumiți, printre care și Constantin Piliuță, Dona Noni Delavrancea ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 17:05
(178 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții în Ialomița și Ilfov. Evaziunea fiscală cu achiziții intracomunitare, în vizor!

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii Direcției de Investigare a Criminalității Economice efectuează 15 percheziții domiciliare, în cadrul unei operațiuni pentru combaterea evaziunii fiscale în domeniul ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 09:05
(501 vizualizări - 0 comentarii)


12

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

18 Februarie 2020, 18:20


13

Slobozia: Ordine de protecție provizorie pentru violență domestică

Polițiștii din Slobozia au emis marți, 17 februarie a.c., două ordine de protecție provizorie. Documentele au fost eliberate după ce două femei, victime ale violenței domestice, au făcut solicitări în acest ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 18:05
(244 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Polițiștii au dispus confiscarea a peste 160 kg de pește

Țăndărei: Polițiștii au dispus confiscarea a peste 160 kg de pește

Peste 160 de kilograme de pește din specia caras au fost confiscate de polițiștii ialomițeni pe raza localității Țăndărei. Astfel, duminică, 16 februarie a.c., polițiștii, în timp ce patrulau pe DN2A în ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 23:05
(285 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Arestat pentru «act sexual cu un minor»

Vineri, 14 februarie a.c., polițiștii au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 22:55
(249 vizualizări - 0 comentarii)


Un tânăr din Făcăeni a modificat data inspecției tehnice periodice la mașină

Sâmbătă, 15 februarie a.c., polițiștii au oprit, pentru control, un autoturism ce se deplasa pe DN3B, din direcția Fetești către Chirana, condus de un tânăr, de 21 de ani, din Făcăeni. În urma verificării ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 22:50
(270 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Șase șoferi, cu vârste cuprinse între 16 și 35 de ani, au fost depistați de polițiști conducând autoturisme pe drumurile publice fără a deține permise de conducere pentru nicio categorie de vehicule. Alți ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 22:45
(196 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Urziceni și Manasia

Aproape 100 de polițiști ialomițeni au efectuat luni, 17 februarie 2020, pe raza municipiului Urziceni și a comunei Manasia 12 percheziții domiciliare. În urma acestora au fost ridicate 4 arme, fiind aplicate ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 22:40
(227 vizualizări - 0 comentarii)


Contractele de muncă cu timp parțial, în atenția ITM Ialomița

În perioada 13-23 ianuarie 2020, s-a desfășurat, la inițiativa Inspecției Muncii, o campanie națională privind respectarea de către angajatori a prevederilor legale referitoare la încheierea, modificarea ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 16:05
(246 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: Prima de activare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința șomerilor înregistrați în evidențele Agenției, care nu beneficiază de indemnizație de șomaj că, în conformitate cu prevederile ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 10:50
(205 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Minoră de 13 ani, apel fals la 112 sub pretextul de răpire

Zeci de polițiști și jandarmi s-au mobilizat joi, 13 februarie a.c., pentru a localiza o minoră în vârstă de 13 ani care a apelat, la orele 14,00, numărul unic de urgență pentru a anunța că ar fi fost răpită ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2020, 16:35
(391 vizualizări - 1 comentariu)


Alexeni: Bărbat de 56 de ani, mort după ce a traversat prin loc nepermis

Joi, 13 februarie a.c., în jurul orelor 19,00, polițiștii Serviciului Rutier au intervenit pe raza localității Alexeni după ce un bărbat, în vârstă de 47 de ani, a accidentat mortal un altul în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2020, 16:25
(309 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A intrat cu mașina într-o țeavă de gaz

Slobozia: A intrat cu mașina într-o țeavă de gaz

Accident rutier pe raza municipiului Slobozia, în dimineața zilei de joi, 13 februarie 2020. O mașină în care se aflau un adult și doi minori a intrat într-o țeavă de gaze. Pompierii Detașamentului Slobozia ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2020, 14:05
(447 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


O femeie s-a aruncat de pe podul de la Fetești

O femeie s-a aruncat de pe podul de la Fetești

Întrucât condițiile meteorologice s-au îmbunătățit, miercuri, 12 februarie a.c., în jurul orelor 10,00, s-au reluat căutările pe Brațul Borcea al Dunării, în zona localității Vlădeni, pentru cele două persoane ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2020, 16:10
(541 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinții de Jos: Avarie la conducta de alimentare cu apă

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă de pe strada Podgoriilor, din localitatea Fierbinții de Jos, județul Ialomița, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2020, 15:20
(244 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Pieton acroșat de un autoturism

Luni, 10 februarie 2020, polițiștii din Urziceni au intervenit la un accident rutier produs pe DJ201, în localitatea Coșereni, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 16:10
(300 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Luni, 10 februarie a.c., în jurul orelor 20,00, polițiștii au oprit în trafic pe DN2C, pe raza localității Grivița, un autoturism condus de un bărbat de 63 de ani, din județul Mureș. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 15:50
(310 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Focare de pestă stinse oficial

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează cu privire la faptul că, în perioada 30 ianuarie-3 februarie 2020, la nivelul județului au fost stinse 17 focare de pestă ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 15:45
(356 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție, se oprește apa în orașul Fetești!

Pentru executarea lucrărilor de înlocuire a unei vane de legătură de pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, județul Ialomița, RAJA SA Constanța ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 15:40