Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consiliul Județean va cheltui 399 milioane de lei în 2020

Bugetul Ialomiței a fost bătut în cuie

Consiliul Județean va cheltui 399 milioane de lei în 2020

Consiliul Județean Ialomița a făcut publică varianta finală a bugetului pentru anul în curs. Potrivit datelo oficiale, instituția va cheltui 130,6 mili­oane de lei pentru funcționare și 262,4 milioane de lei pentru dezvoltare. Deși bugetul anului 2020 este cu 25 mi­lioane de lei mai mic decât în 2019, oficialii instituției apreciază că acesta este «cel mai echilibrat buget din ultimii ani».

O dezbatere publică formală Luni, 10 februarie a.c., la Sala «Europa» oficialii Consiliului Județean Ialomița au organizat o dezbatere publică în care au prezentat varianta finală a bugetului instituției pentru anul în curs. Evenimentul respectă obligația legală de a face publice aceste informații, însă dezbaterea a fost una formală, ca în fiecare an. Forma pre­zentată publicului va fi supusă aprobării consilierilor județeni la sfârșitul acestei luni, în cadrul unei ședințe ordinare. Con­form informațiilor prezentate, Con­siliul Județean va investi cu precădere în «in­frastructura de sănătate, infrastructra de transport, programul de stimulare a creș­terii natalității, finanțarea PJDL, finan­ța­rea sportului de performanță și a sportului de masă, premierea olimpicilor ialomițeni și premierea veteranilor ialomițeni».

Păsăreasca administrativă Între declarațiile oficiale și realitatea cifrelor diferențele sunt izbitoare. O trecere în revistă a sumelor care urmează să fie efectiv cheltuite în 2020 reflectă cosmetizarea realității administrative în care trăim. O bună parte dintre investițiile anunțate de către administrația județeană sunt cele din anii precedenți, iar cele noi, extrem de puține, vizează clădirile admi­nistrative sau obiective de importanță minoră. Procentual, peste 80% dintre proiectele de investiții ale anului în curs se află în stadiul de proiectare, avizare sau revizuire a documentațiilor. Iată câteva exemple: reabilitarea podurilor de la Adâncata (67 mii de lei), Bucu (87 mii de lei), Movilița (34 mii de lei), Țăndărei (152 mii de lei), Fierbinți (62 mii de lei), construirea adăpostului pescăresc de la Giurgeni (2,4 milioane de lei), moder­ni­zarea și dotarea incintei Spitalului Județean (21,7 milioane de lei), etc.

15 Februarie 2020, 14:20 (1766 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Ialomița are buget pentru 2020
Legile administrației Moraru pentru Ialomița
Ialomița are un buget de investiții de 84,6 milioane de lei

Comentariile cititorilor:


Constantin:
(20 Februarie 2020, 11:24)
Asta e al treilea an consecutiv cand sunt alocati bani pentru reabilitarea drumului Grivita Iazu Murgeanca si de fiecare data nu s-a indeplinit... Poate anul asta.
Mary:
(18 Februarie 2020, 14:17)
  Este mare diferență de ce fac cei de la centru, fie ei pesediști sau peneliști!! Nimic nu merge, cel puțin în acest județ, față de alte județe sau orașe!!! Vă câcâiți de ani buni să faceți un pod peste Ialomița, o pasarelă la Drajna, sau o parcate subterană în care o să cădeți în ea!!! S-a început un sens giratoriu spre Constanța, pe care trebuia să o terminați în câteva săptămâni că tot este vremea bună dar sau plictisit. Mai așteptăm!!
 Numai minciuni!!!
  Moraru a ajuns să vorbească singur precum "El" este destinat să conducă acest județ!!!
 Unde a ajuns prostia!!! Pe ce culmi!!! L-a înebunit puterea!!! Și banii!!!!!!
Refresh money 2020:
(17 Februarie 2020, 06:49)
Ce sa faca moraru cu banii? Mai intai coafeaza veniturile angajatilor CJ,ca deja au masini personale doar de top,apoi schimba mocheta la sala"Europa",da cu nitelus asfalt pe 3 bucatele de sosea si mai forteaza 3 comune sa devina orase.Asta e psdul.
Banii care nu se vad:
(16 Februarie 2020, 08:55)
A postat presedintele moraru pe fb cum trebuie sa arate soselele judetului.Esti panarama rau bre don presedinte.Ia da mataluta o fuga pă portiunea din str Lacului,doar din colt cu Decebal pân la Unirii.Corect!Are asfalt dar parca l-a băligat masina de asfaltat.Pe asa lucrari vei continua sa platesti?Intreg orasul parca e poligon de testare a suspensiilor masinilor.Sigur,tu esti destept,pui poze din Suedia(de unde va saluta diaspora puie msd)cu lucrari facute asa cum e normal.Voi ati dat DADPului pungi cu asfalt sau 2 camioane cu bitum si gata,costa 8 miliarde lucrarea...
Darlea Ionel:
(16 Februarie 2020, 08:10)
Lucrarea Repararea.era in fraza.Scuze.Ialomita e un județ sărac.Nu e bine reprezentant cred in guvern si parlament.Se vad drumurile,localitățile.Sarace.Primarii cred ca oamenii locului.Unii reusesc sa administreze bine.Altii doar pe turta lor.Sunt multi săraci,care stau la birt si carora munca nu le place.Asyia primesc ajutoare sociale. Primarii trebuie sa ii "foloseasca"cite nu ar fi de facut!!!Eu sunt pensionar si merg inca la slujba.Dar cind ajung la socrii mei,si vad ca bărbați in toata firea stau si consumă alcool,te întrebi de ce se alege praful.Consuma banii puțini.Si copiii lor poate nu au ce sa manince.Si la birturi inca tzaranii cumpara pe datorie.Sunt trecuți în caiet In 2020.Incredibil!!!
Darlea Ionel:
(16 Februarie 2020, 07:56)
Buna ziua!Am ramas uimiți sa vedem ca on Urziceni,microbuzele nu ajung într-o autogara ,ajung la gară.Nu ai unde sa stai pe o bancă.Mizeria si urâțenia din gara te face sa iti fie rusine ca ai ales sa pleci.Iar cind ajungi la gara Girbovi.drumul către Valea Macrisului.daca ai probleme cu coloana lombara sau coloana cervicala.tipi de durere de cum te zguduie din cauza gropilor.Cine trebuie sa faca lu rareș asfaltarea tepararea drumului?
cetatean:
(15 Februarie 2020, 16:28)
Degeaba au atitea bani calitatea lucrarilor in special asfaltarile lasa de dorit .Recent am trecut pe soseaua dintre Movilita si Dridu proaspat refacuta dar calitatea lucrarilor este deplorabila .
Ioana :
(15 Februarie 2020, 15:59)
Buna ziua, domnule Victor Popa v-as ruga sa va interesati despre derularea contractului cu asfaltarea in cartierul Garii Noi, deoarece sunt informatii ca lideri ai unui partid local fac presiuni pentru anularea acestui contract, pentru ca asfaltarea sa nu fie asumata ca un castig al administratiei Mocioniu. Ce vina avem noi, locuitorii acestui cartier ? Suntem blestemati ca acesti oameni sa ne conduca...