Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

În vizită pe «moșia Elenei Neagu» din centrul Sloboziei

Ruinele Casei de Cultură a Sindicatelor

În vizită pe «moșia Elenei Neagu» din centrul Sloboziei

E acolo de pe vremea co­muniștilor. E așa de mai bine de 10 ani... Acum 2 ani, zidurile dinspre «groapa lui Stoica» s-au desprins din rosturi. Și trotuarele. În sală plouă dinainte de «Colectiv»... Și, oricum, nu are aviz ISU. În acte, aparține Sindicatelor. Dar e cunoscută drept «moșia Elenei Neagu»...

Ce s-a ales din moștenirea comuniștilor?
În Casa de Cultură a Sindicatelor e frig ca-n stradă. La intrarea pe care am ales-o noi funcționează un magazin de pantofi, un xerox și un birou de firmă, cu toate aruncate de-a valma. E și un bar, cu mese de ping-pong, dar peste iarnă e închis, din cauza frigului... La parter a închiriat cineva spațiul în care funcționa o tipografie și renovează. Ieftin, cu OSB, că nu se știe cât poate funcționa... Întrebăm de chirie, dar omul ridică din umeri: «Vă înțelegeți, e ieftin...». Cum treci de ușile de termopan, către etaj, te izbește un miros cumplit, de varză împuțită. Vine dinspre subsolul blocat, unde a funcționat ultima dată un lounge-bar. Cică acolo ar fi unul dintre buncărele orașului... La etaj a funcționat cândva o biblio­tecă. Acum ușa e închisă și din pla­foane curge apa... Miroase a igrasie și a pustiu. Biroul pe care scrie «admi­nistrator» e închis. Angajații, câți au mai rămas, aveam să aflăm că lucrează de-acasă, cu salarii minime, pe juma’ de normă... Descoperim biroul unui instructor auto, și el închis. Și o croitorie de unde suntem alungați imediat, pentru că deranjăm. De la ușa croitoriei până la ieșirea din spate a clădirii, holul e un imens coș de gunoi. Găsești de toate, de la ambalaje la resturi de stofă și de la mucuri de țigară la... nu știm la ce, pentru că n-am mai avut curiozitatea să identificăm. La fel și în curtea interioară și pe acope­rișurile intermediare... Băile n-am mai îndrăznit să le verificăm!

Cea mai mare sală de spectacole din județ...
...are ușile blocate. Nu se intră, nu se iese, totul e încuiat strategic! Reușim să găsim o breșă în sistem. Sala miroase a vechi și a scândură putredă. Printre rânduri sunt amplasate recipiente pentru colectarea apei care curge din tavan. Unde nu s-a mai putut, cineva a întins o prelată. Scena pare intactă, dar nu e. De-aici miroase a scândură... Apa a săpat-o și a trecut dincolo, înspre subsol. Nu mai plouă peste tot, că s-a in­vestit în repararea acoperișului. Dar doar cât ține turnul, în rest e la fel... Elena Neagu nu răspunde la telefon. N-a mai răspuns din 2016, când i s-a cerut să semneze parteneriatul cu au­toritățile. Atunci declara: «Nu putem renova, pentru că nu sunt bani! Datoria mea este să conserv aceste spații. Nu sunt bunurile Elenei Neagu, sunt bu­nurile Sindicatelor. Dacă cineva mă întreabă ce am făcut cu ele, pot să fac această dovadă...». Ca să poată conserva spațiile, Elena Neagu a dat în judecată Primăria Slobozia și a ame­nințat că blochează investiția în «groapa lui Stoica». Mai bine reușea! A fost lăsată în pace, iar acum conservă ce are în­chiriind spațiile. Pentru cine în­treabă, chiria e de 10 euro pe mp... Pentru cine închiriază, e mai ieftin. Unii chiriași rămân, alții stau 2-3 luni și pleacă fără să plătească. Așa sunt afa­cerile, nimeni nu se supără. Și nimeni nu vor­bește, că tăcerea e ca mierea. Mai ales dacă nu ai pe cineva la ISU, să te auto­rizeze. Așa că e mai bine să îți vezi de treabă, că unde mai găsești așa pomană în centrul orașului?

Impozit de 49 de lei pe an! În pofida dimensiunilor impresionate, pentru Casa de Cultură a Sindicatelor se plătesc taxe de numai 49 de lei anual! Cu tot cu majorarea de 5% aplicată conform legii. Motivul pentru care această stare de fapt s-a perpetuat de la mandat la mandat e că Elena Neagu a refuzat să facă reevaluarea clădirii. La cei 49 de lei se adaugă 1450 de lei anual pentru cei aproximativ 2000 pe care îi «conservă» Elena Neagu în numele defunctei Uniuni Județene a Sindicatelor Libere. Pentru că, am uitat să precizăm, Elena Neagu conservă această clădire adusă în pragul ruinei în numele acestui Sindicat care nu mai există... Și tot în numele lui nu plătește taxe și impozite reactualizate! Cât despre banii din chirii, câți vor fi fiind, nu trebuie să vă bateți capul cu astfel de întrebări. În fond, sunt 10-12 chiriași, câteva zeci de mii de lei. De-abia de iese de-un salariu decent, de președinte. Ce este cu adevărat grav, e că autoritățile locale și județene continuă să închidă ochii în timp ce clădirea se dărâmă. Că fac poze de grup pe trepte, în timp ce înăuntru plouă ca afară... Că aleșilor nu le pasă de nimic și de nimeni, d-apăi de sărmana Elena Neagu, rămasă a nimănui și incapabilă să gestioneze ceea ce a «moștenit» de la slobozeni.

16 Februarie 2020, 10:10 (4820 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Ialomița: Punctele de comandă ISU s-au transformat în ruine

Comentariile cititorilor:


Muratura :
(17 Februarie 2020, 16:08)
La subsol unde a functionat Lounge Barul lui Pasarica este acum depozitul de murături al restaurantului Taboo unde își face PSD-ul petrecerile. ;)
Angelo:
(17 Februarie 2020, 10:55)
Rușine d-na Neagu, ....fonduri europene putem cere...sa facem ceva pentru orașul asta....si așa infect....
cetatean:
(17 Februarie 2020, 08:17)
ce urat ! nepasare ,,,,bani aruncati ?! tinerii nu au unde sa se distreze in vacante si cladirea se distruge. La fel ca si cladirea (fost cinema) din fata magazinului Ialomita. Nu le pasa de nimic doar bani si putere........fir-ati ai dracu ca distrugeti tot ?!
Flory:
(16 Februarie 2020, 19:51)
Ma intristeaza sa aflu ca aceasta cladire este in paragina. Pe vremea cand eram liceeana, aici mergeam la spectacole de opera, opereta, teatru, muzica simfonica. Sper, ca cei cu atributii in acest domeniu, sa ia masuri! Doamne ajuta!
Ion :
(16 Februarie 2020, 16:13)
Acesta cladire este a noastra, a tuturor. Despre ce sindicat vorbim? Toti am fost membrii de sindicat pe vremea lui Ceausescu. Acceptam sa se degradeze si sa cada intr.o zi din peretii cladirii in capul unui trecator. Isi asuma dna presedinta a sidicatului acest risc? Pe de alta parte Slobozia are nevoie de o sala de spectacole. Salile care acum gazduiesc spectacole si alte manifestari culturale sunt neancapatoare de multe ori. As vrea sa aud ca aceasta cladire a fost preluata in patrimoniul judetean si reamenajata ,redandu.i astfel utilitatea pentru care a fost creata! Domnilor consilieri puteti face ceva?!!!!
Gica :
(16 Februarie 2020, 14:16)
De ce nu o sigileaza si închide ISU?cand au controlat o ultimă oară?
platitor:
(16 Februarie 2020, 13:55)
Primaria  a impozitat cu impozit majorat toate terenurile si cladirile darapanate din oras pe aceasta nu o vede A.V.?
Maria Irina:
(16 Februarie 2020, 13:40)
Mai contează cultura? Totul se reduce la a produce bani, cât mai mulți și cât mai repede.