Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

Contractele de muncă cu timp parțial, în atenția ITM Ialomița

În perioada 13-23 ianuarie 2020, s-a desfășurat, la inițiativa Inspecției Muncii, o campanie națională privind respectarea de către angajatori a prevederilor legale referitoare la încheierea, modificarea, suspendarea, executarea , înregistrarea și transmiterea în registrul general de evidență a salariaților a contractelor individuale de muncă cu timp parțial. Au fost aplicate 8 sancțiuni contravenționale în valoare de 11000 lei și 2 angajatori au fost depistați că au primit la muncă un număr de 12 persoane în afara programului de lucru stabilit în contractul individual de muncă cu timp parțial.

17 Februarie 2020, 16:05 (856 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Angajații Hoztech, amendați pentru că au colaborat cu ITM
ITM protejează «țepele» de pe piața locală a forței de muncă
ITM Ialomița: Cele mai importante modificări la contractul individual de muncă

Comentariile cititorilor:


jhon:
(9 Martie 2020, 10:34)
buna ziua,cu respect,va aduc la cunostinta onorata institutie din ialomita,ca in curind vor fi niste controale severe ,in urma carora vor fi vizati cei care reprezinta si fac parte din conducerea ITM IALOMITA,datorita neluarii niciunei masuri impotriva CUIBULUI DE EVAZIUNE DE LA CONCEPERE SI PANA IN ZILELE DE AZI,SOCIETATEA CARE FABRICA AGENTI DE VINZARE PE BANDA RULANTA,CARE NICIODATA NU RESPECTA NORMELE SI REGLEMENTARILE PREVAZUTE DE LEGISLATIA MUNCII IN VIGOARE---SALARIZARE:un concept necunoscut practic,decit teoretic,nerespectare salarizarii conf.L 53/2003,privind garantarea platii salariului brut pe tara,nu este posibil sa semnezi un stat de plata care prevede salariul brut si sa te alegi cu 300-400 lei,sa nu pomenim de respect fata de angajat,de la cine?de la persoana nr 1,o bruta,un om fara scrupule,a tot stiutor[stiutor de tot ce nu este normal],care prin marionetele analfabete ca si el,pe carecu cinste le poseda,a reusit si mentine in continuare un regim de dictatura,presiune negativa,limbaj obcen,comportament animalic asupra unor oameni care-i baga bani in buzunar zilnic.OARE NIMENI LOCAL NU CUNOASTE ACESTE LUCRURI?
Filipache:
(19 Februarie 2020, 09:35)
De curiozitate, la AGFD când aveți de gând să vă duceți. E un puștiulică angajat personal de manager pe un salariu fabulos, dublu față de cel al directorului tehnic. Interesant este că respectivul puștiulică nu are nici studii superioare și nici competențe pe postul pe care a fost angajat. Cum explicați acest lucru?
la spital:
(19 Februarie 2020, 07:30)
alo I.T.M veniti in control si la spitalul din slobozia sa vedeti ore ne platite fara a se putea lua concedii si alte nereguli deficit de personal se iese la pensie si nu mai angajeaza nimic