Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

«La Cluj, jucătoarele au evoluat execrabil!»

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia, președintele Nicolae Goidea este tranșant

«La Cluj, jucătoarele au evoluat execrabil!»

Viața handbalistică merge mai departe. Fetele de la HCM Slobozia au meci în Cupă la Baia Mare, iar peste 10 zile reiau jocurile din campionat, deplasându-se la Craiova. Totuși, înfrângerea rușinoasă de la Cluj continuă să doară, iar președintelui Nicolae Goidea îi este greu să treacă peste aceasta. Întrebat despre cauzele usturătorului eșec, acesta a făcut o analiză tran­șantă: «Evoluție execrabilă a jucătoarelor care au crezut că victoria se poate obține doar prin simpla lor prezență pe teren... Au avut în față handbaliste de 16, 17, 18 ani, care au dat o lecție de handbal de manual mai experimentatelor sportive ale echipei noastre în frunte cu Ivan, Toma și Georgescu. La Cluj s-a jucat pe valoare și inimă... Se pare că jucătoarele noastre nu au avut niciuna, nici alta!».

Covaciu a vrut să plece Așa cum se întâmplă în toate sporturile de echipă, după meciul de la Cluj s-au ridicat multe voci împotriva antre­norului Gheorghe Covaciu. De altfel, cel care conduce de peste 2 ani echipa și-a înaintat demisia, dar a fost convins în cele din urmă de conducere să-și ducă munca mai departe. «La acest meci nu poți învinovăți antrenorul. Când Ivan face pași pe 3 atacuri consecutive, Georgescu nu e în stare să dea o pasă de 2 metri, iar Obedeanu aruncă mingea în out de două ori la rând, ce vină are antrenorul?! Ciolan marchează un singur gol... În apărare este un mare bulevard între jucătoare, cu toate că antrenorul le spune clar ce să facă. Toată săptămâna premergătoare meciului am asistat la antrenamente și pot spune că, tactic, Gheorghe Covaciu a pregătit jocul excelent! Avem un antrenor extraordinar, dar lotul de jucătoare are limite tehnice, tactice și fizice... S-a făcut maximul posibil cu ele, iar acum se vede rezultatul posibilităților financiare limitate pe care le-am avut în vară, când nu am putut aduce două-trei jucătoare cu experiență... Am adus jucătoare din eșalonul secund, ne-am bătut pentru ele cu alte echipe din Ligă dar, din păcate, Vacariu, Ilie, Moldoveanu întârzie să progreseze... Toată lumea din exterior știe ce trebuie făcut, dar eu spun un singur lucru: performanța sportivă se face cu bani! Deși eu sunt de părere că sportul trebuie susținut exclusiv din surse private, la noi toate cele 14 echipe din Ligă sunt finanțate din bani publici... Când vreodată bugetul Primăriei Slobozia va putea rivaliza cu cel din București, Craiova, Buzău, Vâlcea sau Slatina?» explică Nicolae Goidea.

S-au achitat restanțele Săptămâna trecută, HCM Slobozia a ajuns la zi în privința salariilor handbalistelor. Din păcate, acest lucru s-a petrecut după meciul cu Universitatea Cluj. Acest fapt a dat apă la moară celor care pun evoluția slabă a echipei noastre în meciul din Ardeal pe seama restanțelor salariale pe care clubul le avea la jucătoare. Același Nicolae Goidea susține că jucătoarele au fost înștiințate de multă vreme asupra faptului că vor exista anumite întârzieri la plata salariilor: «În luna octombrie 2019, am avut o ședință cu jucătoarele în cadrul căreia le-am explicat că sunt anumite probleme din punct de vedere financiar, iar lucrurile se vor rezolva și vor avea plățile la zi undeva spre sfârșitul lunii martie 2020... Ca lucrurile să fie și mai transparente, le-am spus că cine nu este de acord cu aceste întârzieri salariale poate rezilia contractul fără probleme și este liberă să meargă la orice echipă dorește... La unison toate au spus că rămân împreună la bine și la greu și nu vor să plece nicăieri! M-am bucurat că au avut această atitudine, în ciuda faptului că știau de problemele financiare...». În finalul discuției pe care am purtat-o, președintele HCM Slobozia a conchis: «Trebuie să trecem și peste această înfrângere așa cum am trecut peste toate de la începutul campionatului... Să ne facem o analiză pentru o perioadă pe timp scurt, mediu și lung. Mai sunt 10 etape și vedem ce se va întâmpla!».

18 Februarie 2020, 14:05 (2621 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Handbalul a înghețat la stadiul de proiect
Raluca Nicolae, la «U» Cluj
A fi sau a nu fi în Ligă

Comentariile cititorilor:


Alx:
(21 Februarie 2020, 14:13)
Bine ar fi sa plece și goidea și sa plece toți ,mănâncă bani degeaba,tot pe ultimu loc sunt handbalistele,fotbal vrem nu handbal
Viorel:
(20 Februarie 2020, 10:25)
Haideți fetelor ca se poate!!!!circula vești în mediul online ca echipele din liga florilor la handbal vor baga in teren pt meciurile cu slobozia copile de 12-14 ani !!!Nu de alta dar s a văzut că cele de 16-18 pot fi ridicol de bune. P.S.Plecati cu toții!!!de la mic la mare!!!
Suporter:
(19 Februarie 2020, 13:01)
Niciodată bugetele de la Slatina, Cluj, Zalău nu sunt mai mari decât al nostru, 100%. Așa ca domnul Goidea nu mai vorbi ce nu trebuie sa induci lumea in eroare, asumați !!!
Peste 10 etape...!:
(19 Februarie 2020, 07:05)
Bine ar fi ca peste cele zece etape rămase să mergem măcar la BARAJ! La BARAJ, fetele noastre să facă ceeace au mai făcut, adică să ne salveze de la o retrogradare care în momentul de față pare iminentă. Să răspundă handbalistic tuturor acelora care le-au criticat și apoi să plece la alte echipe în funcție de oferte și valoarea lor. Dacă în presă domnul Goidea a făcut declarații foarte aspre, îmi imaginez ce le-a spus jucătoarelor în mod direct. Este o vorbă, „mai bine mai târziu, decât niciodată” apropos de poziția dn-ului Goidea, dar mă tem că-i prea, prea târziu! Da, are dreptate că fără bani nu poți face mare lucru în Liga Florilor! Fără un PRIMAR curajos și iubitor de sport de performanță va fi foarte greu să avem handbal de LIGĂ și fotbal la nivelul Ligii 2. Poate că are o anumită vină și antrenorul Covaciu...! 

Cetățean de la bloc:
(18 Februarie 2020, 22:25)
Unde sa plece dom le?HCM slobozia plătește bine pt fitness.ca handbal mai pai