Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Procurorii DIICOT din Slobozia și polițiștii spanioli, pe urmele unei rețele infracționale specializată în furturi

Descinderi la palatele romilor din Țăndărei

Procurorii DIICOT din Slobozia și polițiștii spanioli, pe urmele unei rețele infracționale specializată în furturi

Organele judiciare au revenit la palatele romilor din Țăndărei. Marți, 18 februarie 2020, procurorii DIICOT din Slobozia, împreună cu polițiști din Spania, au desfășurat 7 percheziții domiciliare pe raza orașului. Vizați au fost mai mulți suspecți, membri ai unei rețele infracționale, specializată în furturi de bijuterii din magazinele de lux spaniole. Pe numele a două persoane ar fi fost emise mandate europene de arestare de către autoritățile din Spania.

Sechestre puse pe bunurile suspecților Din primele informații, ancheta a început în Spania, acolo unde romii din Țăndărei ar fi coordonat activitatea unei rețele de hoți care acționau în marile orașe spaniole. Aceștia ar fi sustras bijuterii și ceasuri scumpe din magazine de lux. În baza unui acord de cooperare judiciară internațională, polițiștii din Spania au colaborat cu procurorii DIICOT din Slobozia pentru identificarea suspecților. Cu această ocazie, marți, 18 februarie a.c., procurorii și polițiștii din Spania au mers la Țăndărei și au organizat 7 percheziții domiciliare. În urma descinderilor, pentru doi suspecți autoritățile române ar fi făcut demersuri în vederea extrădării în Spania. De asemenea, anchetatorii ar fi pus sechestre pe mașinile de lux pe care suspecții le-ar fi achiziționat în urma vânzării bunurilor pe care le furau din magazine. Cercetările în acest dosar continuă pentru a se stabili întreaga activitate infracțională a celor vizați.

18 Februarie 2020, 17:15 (9934 vizualizări - 35 comentarii)

Citiți și:
Traficanții de minori din Țăndărei au fost achitați definitiv!
Șefa Serviciului Administrativ al Primăriei Slobozia, suspectă într-un dosar instrumentat de DIICOT-Structura Centrală
DIICOT: 13 percheziții și șase persoane arestate

Comentariile cititorilor:


Jhon:
(20 Februarie 2020, 22:01)
Foștilor și actualilor polițiști le recomand să se abțină de la comentarii denigratoare despre Poliție, vă faceți numai rău, zic, nu-i obligatoriu să urmați sfatul...doar găndiți-o pe asta.
A:
(20 Februarie 2020, 18:11)
Pe la Amara cand va duceti in vizita?doar cand aveti nevoie de euroi?
Diana:
(19 Februarie 2020, 22:23)
Fraților, are mai puțină importanță numele celui care este comandant la Țăndărei, dar noi locuitorii orașului putem să o spunem foarte clar: este cel mai slab mandat de comandant din câte cunosc eu, are cele mai slabe rezultate din istoria Poliției Țăndărei și atenție, aici mă refer la rezultate reale, palpabile, rezultate pe care le văd cetățenii, nu cele din statisticile interne.
Păcat de această instituție că este populată cu asemenea specimene.
Gigi piticu:
(19 Februarie 2020, 22:19)
Bai terminativa dreacu si nu mai vorbiti urat de tigani aia fr la tandarei,tigani au valoare ma slugilor,stati cuminti ca dau drumu la bate pe voi,iaute ai dreacu saraciile dreacu nu au ce face si vorbeste urat pe aici,sa moara mie robert daca voi nu habar nu aveti de cine vorbiti
Gigi:
(19 Februarie 2020, 20:36)
Eu știu ca au fost țiganii pe la DGA pentru fostul agent de la rutieră care și a cumpărat 2 camioane
Elvețianu:
(19 Februarie 2020, 17:49)
Da tată, nu mai puteți de grija polițiștilor din Țăndărei, dar cu ce vreți să-și trăiască și ei viața, că vor și ei o mașină bună, o soție liniștită, o amantă tânără, ceva bani prin conturi și prin buzunare, 2-3 case/vile. Când ești sărac și nu prea ai alte ocazii, de ce să nu îți faci prieteni noi, chiar dacă sunt mai creoli, e valabili și ei că au banu la greu.
Că mai închid și ei ochii la o amendă, la un permis, la o spargere (mică, nu dalea mari), la o agresiune și un scuipat, asta e decartăm, dar sunt și ei oameni.
Așa că mai lăsați-i în pace pe polițai și mai ales șe șeful lor, că-i băiat de caracter.
dobre:
(19 Februarie 2020, 17:36)
au grija cainelui acum , nu au timp de romi. la ce controale trimise au fost cred si eu. sunt un cunoscator al politiei si am mare banuiala ca multe comentarii anti comandant sunt la doamna secret de la etajul 1. asa cred eu la cum pune problema si cat am suferit
@Filipache:
(19 Februarie 2020, 11:34)
La Țăndărei avem agenți de poliție ultragiați de romi, avem agenți de poliție amenințați de romi, avem reclamații și sesizări nenumărate ale cetățenilor obișnuiți privind acțiunile ilegale ale romilor, de la instalarea acelor patrule prin cartier până la injurii, amenințări, loviri, jigniri și altele de același gen. La Țăndărei romii parcheză și pe trecerile de pietoni și chiar și în intersecții și echipajele de poliție trec pe lângă ei, cu o singură excepție notabilă. O femeie agent care are mai mult sânge în ea decât jumătate din polițiștii din Țăndărei.
Toate acestea se întâmplă la Țăndărei și conducerea IPJ Ialomița acoperă aceste lucruri, pentru că actualul comandant de la Țăndărei face parte din gașca lor, cunoaște mismașurile și nu se pot dezice de el.
Vreți adevărul, discutații cu polițiștii care au curaj să dea amenzi romilor, discutați cu polițiștii care au avut curaj să semnaleze abaterile repetate ale comandantului de la Țăndărei.
Porca:
(19 Februarie 2020, 11:27)
Și a luat doua camioane acum, iar țiganii au început sa vorbească pe la colțuri ca nu produceau ei cât le cerea el
jan :
(19 Februarie 2020, 11:24)
voi romani aveti dreptate ca tigani au palate ca tigani au masini de lucx ,da sa stiti ca voi romani santeti usa de biserica sfanta ,voi nu furati voi toata ziua munciti si nu aveti nici o vina voi santeti ca copii domnului,dar vati pus antrebarea dc voi santeti nevinovati si noi tigani santem vinovati ,ca nu va lasam sa muriti ca caini va scoatem foamea din burta scarbelor ce santeti ,aveti dreptate sa vb ca de noi ca va primim la mesele noastre sa mancati si cand vedeti cum traeste tiganu apare invidia si tot ce vb voi este dela invidie nu este ce spuneti voi ca politia trece cu vederea ; pa timpu lu ceausescu da trecea politia cu vederea dar acuma no sa mai vedeti asa ceva si asa nu mai vb si va aratati ca santeti destepti ca nui nimic de capu voatru stati ca babele alea la colt si barfiti ,an loc sa vedeti ca tara noastra e vanduta si vin straini si face lege pa pamantu tau romanule numai santem stapani pa nimic voi vedeti ca aduceti tigani cate o masina ,an tara asta vedeti voi nu veti ca tara noastra e vanduta mai prosti ca romani nu eczista pa planeta ami bat gura degeba sa anteleaga prosti barfitori
@porca:
(19 Februarie 2020, 11:05)
nu se da numele dar stai linistit ca e simplu de aflat
@Filipache:
(19 Februarie 2020, 10:37)
Că vorbiți de DGIPI sau DGA, există în Ialomița? Sincer, ați văzut vreo acțiune notabilă a acestora de vreo câțiva ani încoace? Pur și simplu nu există!
Aveți dreptate toate acțiunile polițienești sunt derulate de alte unități de poliție, din afara județului Ialomița.
Iar cu comandantul de la Țăndărei să fim serioși, niciodată nu va putea face management când vine în Țăndărei la ora 08.00 și pleacă la 16.00 (de foarte multe ori, mult mai devreme). Într-un oraș cu atâtția romi și o asemenea problematică, tu comandantul poliției trebuie să stai permanent în localitate. Dar nu-i vina lui, e vina celor care l-au numit și care-l acoperă în continuare.
Tandariada:
(19 Februarie 2020, 10:30)
Haoleu, se calca romii pe picioare la acest articol! Ii recunosti usor dupa cum sfarteca limba romana..
Porca:
(19 Februarie 2020, 09:58)
De ce nu ii dați numele agentului (...)?
@samuel:
(19 Februarie 2020, 09:44)
actele sunt false