Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița nu mai are sediu

Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița nu mai are sediu

Proiectele de modernizare a Spitalului Județean de Urgență Slobozia lasă Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița fără sediu. În ultimii 2 ani, instituția a primit 3 notificări din partea Consiliului Județean Ialomița cu privire la eliberarea spațiilor pe care le utili­zează în prezent, în cadrul Spitalului Slobozia. Oficialii Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița au făcut la rândul lor demersuri pe lângă Primăria Slobozia pentru obținerea unui nou sediu, însă până acum nu au primit niciun răspuns. «Avem o corespondență purtată cu Primăria Slobozia, dar nu am primit niciodată răspuns din partea dânșilor!» a ex­plicat situația Olimpia Popescu, directorul Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița.

Se caută soluții Serviciul Județean de Ambu­lanță Ia­lomița își desfă­șoară activitatea în cadrul Spita­lului Județean de Urgență Slobozia. În ultimii 2 ani, instituția a primit 3 notificări scrise din partea Consiliului Județean Ialomița cu privire la faptul că trebuie să-și mute sediul din in­cinta unității medicale întrucât este nevoie de respectivele spații pentru desfă­șurarea lucrărilor de extindere și modernizare ale Spitalului Slobozia. Termenul limită până la care reprezentanții Serviciului Județean de Ambu­lanță Ialomița trebuie să finali­zeze procesul de mutare într-un nou sediu expiră anul acesta în luna august. Până atunci insti­tuția trebuie să facă toate demersurile pentru identificarea unui nou spațiu în care să funcțio­neze. În ultimii 2 ani, oficialii Serviciului Județean de Ambu­lanță Ialomița au purtat o cores­pondență cu Primăria Slobozia prin care au solicitat sprijinul autorităților locale în vederea atribuirii uneia dintre clădirile pe care edilii o admi­nistrează. Din păcate, demersu­rile au eșuat. «Avem o cores­pondență purtată cu Primăria Slobozia, dar nu am primit niciodată răspuns din partea dânșilor! Termenul limită este în august 2020, dar până atunci suntem convinși că lucrurile se vor re­zolva. O soluție cu siguranță va fi găsită și ni se va atribui, în cele din urmă, un sediu...» a explicat Olimpia Popescu, directorul Ser­viciului Județean de Ambu­lanță Ialomița.

Realizarea proiectelor bate pasul pe loc
În momentul de față, Spitalul Județean de Urgență Slobozia are în derulare proiecte de modernizare și reabilitare în valoare totală de 160,6 milioane de lei. Două dintre proiecte sunt finanțate cu fonduri guvernamentale, prin Programul Național de Dezvoltare Locală 2, iar alte 4 sunt finanțate prin fonduri euro­pene. Toate cele 6 proiecte ar fi trebuit să se afle în stadiu de execuție în mo­mentul de față, însă realizarea lor bate pasul pe loc. Oficialii administrației ju­dețene susțin faptul că întârzierile cu privire la implementarea acestor pro­iecte sunt ge­nerate de procedurile greoaie în ceea ce privește realizarea unor serii de expertize tehnice privind oportunitatea proiectelor. De menționat este faptul că acestea sunt cele mai importante proiecte de modernizare de care a beneficiat Spitalul Județean de Urgență Slobozia în cei 50 de ani de activitate.

18 Februarie 2020, 08:05 (1773 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Flory:
(20 Februarie 2020, 20:23)
Da! Servicii privare la ambulanta, spitalizare...... Cotizatii la CAS, CASS, care? Nu mai avem drepturi in tara noastra!!!! Sa platim suplimentar. Sa se infiinteze spitale sociale!!!!! Bravo si respect pentru toti medicii dedicati, cu dragoste pentru meseria lor, cu empatie si vocatie pentru aceasta!!!!!!! Poate o sa ne dea Dumnezeu un ministru care se gandeste la nevoile si durerea noastra, a tuturor romanilor. Rabdare, dragilor! Vine si dreptatea!
HA ,HA.HA:
(19 Februarie 2020, 07:25)
IN FOSTUL C.A.P. puneti paturi faceti birouri 
Stie Tot:
(18 Februarie 2020, 12:01)
Solutii sigur ca se pot gasi . E destul spatiu nefolosit in curtea spitalului , dar e mai de preferat sa se pastreze mizeria in stadiul actual , cu multa vegetatie uscata pe care nu vrea nimeni sa o vada , decat sa se ia in considerare construirea unui sediu pentru Ambulanta .Dar aici sunt aspecte care nu sunt spuse . Ambulanta apartine de Ministerul Sanatatii , iar Spitalul Judetean de Consiliul Judetean . Aici nu pot intra prea mult cu bocancii cei de la Consiliul Judetean . Doar pot face presiuni pentru numirea managerului .Nu prea pot avea de castigat si material  , e mai greu ca se baga cei de mai sus.Se impune o intrebare , insa .De ce s-au facut proiectele de extindere a spitalului in acest fel , fara a se tine cont de Ambulanta ? Oare nu ar fi de preferat un serviciu privat de ambulanta ?
Maria:
(18 Februarie 2020, 09:02)
De răsul curcilor.....Ambulanța nu va mai avea sediu lângă spitalul pe care îl deservește că cică se modernizează. Ei au gandit cănd au făcut proiectele? Nu trebuiau să găsească și o soluție pentru acest aspect! Vai de noi, ne facem că facem! Fără cap, fără perspective....