Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Slobozia nu e groapa de gunoi a nimănui!»

Dragoș Soare, candidat PNL la Primăria Slobozia

«Slobozia nu e groapa de gunoi a nimănui!»

Dragoș Soare, primul politician care și-a anunțat candidatura la Primăria Slobozia, a susținut marți, 18 februarie 2020, o conferință de presă. El a acuzat public administrația locală de incompetență, corupție și abuz. Conferința de presă a fost susținută alături de deputatul PNL Gheorghe Tinel, la sediul Organizației.

Începe campania pentru locale
Dragoș Soare, candidatul PNL la Primăria Slobozia, a lansat primele atacuri publice împotriva actualei guvernări locale. Dragoș Soare a susținut public că primarul Adrian Mocioniu este «lipsit de respect față de concetățenii săi care îi plătesc salariul» și a declarat că autorizația de construire eliberată pentru groapa de deșeuri periculoase este ilegală. «Slobozia se află în centrul celei mai mari aglomerări urbane din România, are o poziție geografică excepțională, cu canale de comunicare către toate zonele de interes economic. Dar cu toate astea, noi dezvoltăm aici activități economice bazate pe deșeuri periculoase... Slobozia nu e groapa de gunoi a nimănui! Vom acționa în instanță Primăria și vom cere anularea autorizației de construire! Mai ales că domnul Mocioniu a recunoscut public că nu există un Plan Urbanistic Zonal... Ori legea spune clar că în absența acestui plan nu se poate construi în zona respectivă! Există documente oficiale care demonstrează modul în care a fost ocolită legea și care vor fi depuse de noi în instanță...» a declarat acesta, printre altele.

Un pariu pentru viitor
Un al subiect abordat de către Dragoș Soare a vizat bugetul orașului Slobozia pentru anul 2020. El a subliniat că bugetul anului în curs este mai mic decât cel al anului precedent și că este construit exclusiv pentru acoperirea cheltuielilor de funcționare a instituției. «Sunt prevederi bugetare care nu au legătură cu realitatea... Nu există nicio preocupare pentru reducerea cheltuielilor și nici pentru susținerea investițiilor! Domnul Moioniu se joacă cu banii publici și viețile noastre, ale slobozenilor...» a mai declarat Dagoș Soare. Candidatul PNL susține că în perioada imediat următoare va monitoriza strict activitatea administrației din Slobozia și va semnala toate derapajele care apar. Totodată, el va prezenta slobozenilor alternative reale de soluționare a problemelor existente și soluții administrative pertinente pentru investiții. «Nu candidez doar pentru obținerea unui mandat... Candidez pentru că sunt cetățean al acestui oraș și vreau să rămân aici! Proiectele mele sunt pentru 10 ani! Adică două mandate și jumătate cel puțin...» și-a încheiat pledoaria candidatul PNL la Primăria Slobozia, Dragoș Soare.

19 Februarie 2020, 13:05 (3555 vizualizări - 24 comentarii)

Citiți și:
«Da, candidez!»

Comentariile cititorilor:


30 mai 2019 bis:
(27 Februarie 2020, 21:58)
Proiectul de hotărâre privind celula 2, deșeuri periculoase, a fost retras.   http://sloboziail.ro/sedinta/2020/sedinta_27.02.2020.html 
Nu există comunicare in PNL? Care a fost motivul retragerii?
Nicu :
(23 Februarie 2020, 08:18)
Da mă Dragose,de aia fac aia ce vor.Noi urlam ca din gura de sarpe inutil.Adauga intreg orasul care este poluat cu mult praf,fara vegetatie ca s a toaletat "la ras", strazile nu se mai spala de cativa ani,treaba cu deseuri chimice e bomboana pe coliva!
Nini:
(22 Februarie 2020, 09:50)
Numirile facute de Tinel ii fac rau candidatului Soare...in rest,l as vota,merita incercarea....
Slobozean :
(20 Februarie 2020, 22:05)
În afară de succes, mult noroc! Nu sunt susținător PNL, dar susțin Omul! Chestiunea care se pune este: câtă putere are un primar? Pentru că în afară de viziune,trebuie să ai atât cu ce și cu cine să realizezi! Iar în afară de acestea, foarte important, nu trebuie ținut cont de culoarea politică! Politicul,mai mult distruge decât realizează! Lăsați culoarea politică și lucrați spre binele comunității. Lăsați interesele personale și de grup. Abia atunci poate răsări și soarele în inima bărăganului. Cândva, orașul avea de toate.Industrie și agricultură. Acum,mai mult mort și divizat. De ce? Pentru că fiecare a dorit să se ridice deasupra celuilalt indiferent de consecințe. Există o maximă. DIVIDE ET IMPERA! (Dezbină și cucerește!) Pentru a fi o putere este nevoie de uniune, nu de dezbinare. Aceasta este o problemă la nivel național.
activitate 2016 2017:
(20 Februarie 2020, 19:08)
"legat de problema gestionarii deseurilor la nivelul judetului Ialomita si in conformitate cu normele europene , am propus un proiect integrat de gestionare selectiva a deseurilor prin care am oferit o solutie viabila in vederea rezolvarii acestei probleme si respectarii legislatiei nationale si europene . Am oferit de asemenea si solutia de finantare pentru atingerea acestor obiective si am adus justificari legate si de impactul economico-social al acestui proiect "
sursa:  
http://www.cicnet.ro/sites/www.cicnet.ro/files/articole/2016-06-28/1256/raportactivitatesoaredragos.pdf

vezi si: Raport de activitate 2017

laurentiu ghiauru:
(20 Februarie 2020, 16:34)
sincer eu sunt la alde sau poate la pnl ca nici nu mai stiu dar oricum nu conteaza ,fac ce vrea muschii mei si la slobozia  se vor depozita deseuri periculoase.
Reli:
(20 Februarie 2020, 13:47)
Succes!!!
@Boc:
(20 Februarie 2020, 12:02)
Politica ciumei rosii: ceilalti au devalizat tara, nu psd sub comanda lui Iliescu,Nastase, Dragnea si gasca lor de baroni mafioti. Apropo de Boc: vezi ce face la Cluj Napoca si compara cu ce fac psd-istii la Slobozia. Nicio pensie nu a fost taiata, cat despre salarii, doar ale bugetarilor, cei pe care psd i-a facut votantii sai de serviciu prin marirea de salarii. Taierile de salarii au fost returnate conform planificarii facute de guvernul Boc dupa ce acesta a reusit scoaterea tarii din criza economica mondiala in care guvernul Tariceanu, sustinut de psd, a intrat cu toata viteza(sustineau in 2008 ca economia"duduie").
crina:
(20 Februarie 2020, 10:54)
succes! 
Vio:
(20 Februarie 2020, 08:30)
Pai,mai domnu' Soare,omul PNL-ului numit politic la mediu , a dat aviz favorabil construirii celulei cu nr 2 . Cum facem ? Dumneata ,ca posibil viitor primar,nu ai decat sa constati ce avize dau oamenii din partidul din care faci parte si sa te conformezi ,adica sa dai OK-ul . Alta putere,nu prea ai . Ne cam iei de prosti !
tata:
(20 Februarie 2020, 08:26)
atentie d-l astru. nu puteti conduce primaria si orasul fara PUZ!!!!!
gogu:
(20 Februarie 2020, 08:14)
La cat ne-a indatorat ciuma rosie ca sa realizeze o groapa nefunctionala si o instalatie de apa nepotabila, votam orice in afara de ei.Acum e momentul sa scapam de ei!
Boc:
(20 Februarie 2020, 06:58)
PNL = PDL. Taieri de pensii , salarii, cele mai mari furturi de la revolutie incoace (anrp, vamile cu blaga , anaf-ul cu blejnar) , udrea , videanu....etc. Ce pretentii sa ai la actualul pnl , vopsit in galben din portocaliu.
votant:
(20 Februarie 2020, 06:48)
nu știe nimeni ce va fi....dar știm exact ce a fost....ce a făcut actuala administrație și ce au "realizat'cele din trecut pentru oraș...nu că n au făcut nimic...dimpotrivă...au făcut totul sa ne deterioreze viața în acest oraș...nu vad unde este denigrarea...este realitatea
30 mai 2019:
(20 Februarie 2020, 00:47)
A fost un proiect de hotărâre nehotărâtă. Exista oare și o soluție de a evita nelegalitatea acesteia? Unii spun că da, alții cred că nu.