Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Nicolae Sitaru, cronica unei demisii anunțate

adio PLUS, adio Cioloș

Nicolae Sitaru, cronica unei demisii anunțate

bonus: N-a fost un consilier județean rău

Săptămâna trecută, Nicolae Sitaru a anunțat că se retrage din politică. Lasă în urmă două mandate de consilier județean, două partide pe care le-a girat și un hambar de promisiuni electorale neonorate. O dată cu el dispare și ultima fărâmă de încredere a naivilor care și-au închipuit că politica se poate face și cu oameni integri...

Adio, PLUS Nicolae Sitaru a anunțat săptămâna trecută printr-un comunicat de presă că renunță la calitatea de membru de partid în PLUS Ialomița, filială care l-a curtat îndelung pentru a se bucura de notorietatea sa politică. «Având în vedere că în Adunarea generală a Asociației Producătorilor de Porumb din România am fost ales președinte al Asociației sunt obligat, conform deontologiei funcției pe care o ocup, să nu aparțin niciunui partid politic!» își justifică Nicolae Sitaru gestul. Decizia lui de a părăsi PLUS este însă cunoscută de la sfârșitul anului trecut, alegerile despre care Nicolae Sitaru vorbește fiind doar un pretext. Retragerea lui Nicolae Sitaru confirmă teoria potrivit căreia nici acest partid nu satisface exigențele politice ale ex-consilierului județean.

Ambiții mari, partide mici Nicolae Sitaru nu este la prima tentativă de a face politică. El este unul dintre susținătorii înființării Partidului Ialomițenilor, în care s-a înscris «sătul să facă politica impusă de la Centru, cu pumnul în gură...». La înscrierea în PLUS Ialomița, în 2019, tot Nicolae Sitaru declara: «E un semnal de implicare publică, mai degrabă... Niciunul dintre noi nu mai poate aștepta pe margine! Toți trebuie să facem ceva pentru toți!». De la momentul acestor ultime declarații au trecut 6 luni, timp în care implicarea sa în viața publică a județului a fost aproape inexistentă. Justificarea, altfel ireproșabilă, condamnă PLUS Ialomița la anonimat politic și uitare. Și uite așa, din cetățean activ și implicat, vector de imagine și lider politic, Nicolae Sitaru se transformă într-un om de afaceri interesat exclusiv de interesele sale private.

N-a fost un consilier județean rău
Nicolae Sitaru are, neîndoielnic, și merite. În perioada în care a ocupat funcția de consilier județean PD-L a fost un observator atent și responsabil al activității desfășurate în Consiliul Județean. Luările sale de poziție au fost pertinente, iar activitatea sa notabilă. Printre altele, el a generat scandalul «Green Harvest». Nicolae Sitaru a contestat atunci public rezultatul licitației organizate de Consiliul Județean Ialomița. Ulterior, ancheta DNA demonstrat că observațiile sale publice sunt întemeiate, demonstrație care a condus la întocmirea Rechizitoriului ex-președintelui Consiliului Județean, Vasile Silvian Ciupercă.

19 Februarie 2020, 09:20 (2500 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Sitaru a fost cooptat la PLUS Ialomița
Nicolae Sitaru a demisionat din Consiliul Județean Ialomița

Comentariile cititorilor:


BANEL:
(26 Februarie 2020, 21:05)
De ce oamenii care vor sa faca /sa coordoneze cu pricepere o activitate, fie ea si politica se retrag, si ne lasa in compania lui, dragnea, dancila, iordache, stefan, codrin, firea si multi alti tembeli ? ITI MULTUMIM PTR TOT D-

LE SITARU
Bogdan:
(20 Februarie 2020, 21:37)
,,A'' ? nu prindem ideea ,foarte ambiguu
giovani/cetatean  textul scris, nu are nicio coerenta logica in exprimare.

A:
(20 Februarie 2020, 17:46)
N a vrut domnu sa i invete pe usr isti meserie?descurcareala si alte alea?pacat! era si timpul s o ia prin porumb!
giovani:
(19 Februarie 2020, 19:25)
uite asa unii se cred buni la toate si nu iau in calcul rolul intamplarii.apoi cred ca au gasit solutii elegante si se minuneaza de cat de abili sunt.
@cetatean:
(19 Februarie 2020, 12:56)
Pacat?! Trebuia sa faca ceva pentru comunitate, cat a fost in viata politica. S-a vazut implicarea pentru comunitate, prin miile de hectare gestionate , vile, masini si altele.
cetatean:
(19 Februarie 2020, 10:01)
Pacat!Oamenii seriosi se retrag!