Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consiliul Local a aprobat bugetul Sloboziei pentru 2020

Pe repede înainte

Consiliul Local a aprobat bugetul Sloboziei pentru 2020

Luni, 17 februarie 2020, Consiliul local Slobozia s-a reunit în cadrul unei șe­dințe extraordinare. Cel mai important proiect de pe ordinea de zi a fost cel privind aprobarea bugetului Sloboziei pentru anul 2020. Primăria Slobozia nu a respectat procedura legală de a supune bugetul dezbaterii publice.

Buget votat la limită Bugetul Sloboziei pentru anul 2020 a fost votat la limită, de 12 din cei 14 consi­lieri locali prezenți în sală. Cele două abțineri aparțin grupului PNL. Conform proiectului de hotărâre, bugetul Sloboziei pentru anul 2020 este de 103,2 milioane de lei. Bugetul Sloboziei pentru anul 2020 este unul dintre cele mai dezechilibrate bugete ale ultimi­lor ani. Astfel, la secțiunea de funcționare sunt prevăzute cheltuieli de 86,9 mi­lioane de lei, în timp ce pentru secțiunea de dezvoltare sunt prevăzute cheltuieli de numai 5 mili­oane de lei. Ar mai fi de precizat că jumătate din bugetul de funcționare, respectiv 41,1 milioane de lei, vor fi cheltuiți pentru salariile din cadrul Primăriei Slobozia și institu­țiilor subordonate. Bugetul a fost votat în mai puțin de 10 minute, fără ca vreunul dintre consilierii prezenți să aibă vreo obiecție.

Legea e opțională pentru Mocioniu Spre deosebire de anii trecuți, anul acesta primarul Adrian Mocioniu a refuzat să pre­zinte bugetul în cadrul unei dezbateri publice, cum cere legea. Rea­mintim că, în conformitate cu prevederile art. 39 și art. 76 din Legea 273/2006 privind finan­țele publice locale, această dezbatere a fost organizată în fiecare an. «Am organizat această dezbatere în fiecare an, însă nivelul de interes a fost minim... Chiar m-am simțit penibil anul trecut, când în sală au fost numai doi ziariști! Am prezentat bugetul pe site, pe rețelele de socializare, la TV... Iar joi voi organiza o conferință de presă în care voi pre­zenta din nou bugetul. Eu sunt mulțumit, căci este un buget care ne permite să continuăm investi­țiile începute și să asigurăm co-fi­nanțarea pentru toate proiectele de investiții din fonduri europene!» a declarat primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu.

20 Februarie 2020, 08:10 (1965 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Cântecul de lebădă al Consiliului Local Slobozia
Schimb de terenuri pentru finalizarea complexului comercial din «Pepinieră»
Nota de plată a sensului giratoriu din Slobozia crește la 3,2 milioane de lei
Slobozia va cheltui 39 milioane de lei pentru salarii
Legile administrației Moraru pentru Ialomița

Comentariile cititorilor:


Paul G. :
(23 Februarie 2020, 08:14)
Si in afara salariilor uriase ce veti face cu acest buget?Ati pacalit tinerii sa ridice case in acel cartier marginas si va bateti joc de viata lor! Măgarilor! De peste 10 ani acolo este haos!Sunt rate la banci pe care le platim si voi sapati subterane si alte proiecte aberante,ce nu se finalizeaza.Sunteti foarte idioti si nu stim cum sa scapam de voi! Ciuma rosie!Toate soselele orasului sunt pline de gropi si denivelari,canalele de scurgere sunt plasate prost,nu preiau apa,doar lovim cu rotile in ele.Asemenea sunt si trotuarele,este un chin sa mergi cu carucior cu bebelus,oare femeile stupizilor nu plimba odraslele prin oras,sa vada cum este??Cretinoizilor ce aprobati repartizarea cheltuielilor,vrem sa vedem si lucrari benefice traiului nostru aici!
Ileana:
(20 Februarie 2020, 21:33)
Stimabili locuitori ai urbei, nu vi se pare că postăm degeaba tot felul de comentarii, mai mult sau mai puțin argumentate, și idioții își văd de treabă.
Nu ar fi mai oportun să luăm exemplul locatarilor unui bloc din Slobozia care s-au săturat de abuzurile administrației locale și l-au dat pur și simplu în judecată pe primarul fante, pentru a-și cere drepturile. 
Nu credeți că asta ar fi conduita firească în cazul în care se încalcă legea?
Sunt curios să știu ce opinii aveți?

anonymus:
(20 Februarie 2020, 10:34)
E o bataie de joc, aproape 95% din acest buget se va duce pentru salarii uriase ale acestor lenesi, pe chiolhanuri pentru secretarele acestui incompetent, artificii, circ pentru prostime si alte balarii de acest gen. Pentru oras aproape nimic...ce se face efectiv ca orasul asta sa fie mai bun, sa avem apa curata, drumuri decente, amenajari, etc??? Nimic!!! Votati de fiecare data aceiasi nemernici care va fura si va vaitati pentru prostiile pe care singuri le faceti. Ne-ati distrus viitorul cu prostia voastra.
bla-bla-bla:
(20 Februarie 2020, 09:27)
Buget minim,ziceti? Pariu, ca in preajma alegerilor fac rost de bani spre a dovedi "priceperea si sfortarile " actualilor ?