Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primarul Mocioniu a semnat pentru o investiție de 28 milioane de lei

Un nou proiect megalomanic la Slobozia

Primarul Mocioniu a semnat pentru o investiție de 28 milioane de lei

Marți, 18 februarie 2020, primarul Adrian Mocioniu a semnat contractul de finanțare pentru «reabilitarea căilor de rulare ale transportului public» din Slobozia. Proiectul are o valoare de 28 milioane de lei și ar urma sa fie finalizat până în anul 2023...

Bani europeni pentru Slobozia
Pentru că parcarea subterană nu a fost de ajuns pentru slobozeni, administrația locală a decis că Slobozia are nevoie și de «reabilitarea căilor de rulare ale transportului public». Proiectul, demarat în urmă cu 3 ani, a ajuns în faza procedurilor de semnare a contractului de finanțare. Primarul Adrian Mocioniu a semnat marți, 18 februarie 2020, la Călărași, acest contract prin care Slobozia va beneficia de fonduri europene în valoare de 28 milioane de lei pentru reabilitarea bulevardelor Matei Basarab și Chimiei. Investițiile presupun, printre altele, resistematizarea infrastructurii, piste pentru biciclete și o infrastructură de comunicații pentru «managementul adaptiv al traficului». Termenul de finalizare al acestor investiții este 2023... Investiția se va derula în paralel cu cea care vizează modernizarea transportului public, în valoare de 36 milioane de lei.

Soluții marca Mocioniu Primarul Adrian Mocioniu a prezentat acest proiect în cadrul unei conferințe de presă joi, 20 februarie 2020. Întrebat ce soluții alternative au fost identificate pentru relocarea autoturismelor parcate pe cele două bulevarde și arterele adiacente în perioada implementării investiției, acesta a răspuns evaziv: «Întotdeauna există soluții... Luăm în calcul construirea unor parcări în oraș și la intrările în municipiu!». Potrivit explicațiilor oferite, în oraș vor fi amplasate două parcări pentru autoturismele parcate de-a lungul bulevardelor, iar la intrările în oraș alte două de tip «park&ride». Primarul Adrian Mocioniu nu a putut însă preciza care vor fi sursele de finanțare pentru construirea acestor parcări și nici data la care urmează să fie finalizate. «Pentru una dintre ele am prevăzut în bugetul anului 2020 bani pentru studiul de fezabilitate...» a mai precizat el.

20 Februarie 2020, 15:20 (3036 vizualizări - 23 comentarii)

Citiți și:
COVID-19, agent electoral pentru primarul Sloboziei
Înfrățirea Sloboziei: «Frații» chinezi din Nanyang nu (mai) răspund la e-mail
«Centrul de carantină de la Amara a devenit un focar de infecție!»
Himerele investiționale ale administrației Mocioniu

Comentariile cititorilor:


Tepes:
(27 Februarie 2020, 20:52)
pai astia sunt prosti asteapta 4 ani si in ultima sapatamana se gandeste ce ne lipseste noua ,si ce mai trebuie facut ,pana acum nu am vazut sunt chiori,pai din jepuri se vede frumos ,pa vad ei ce jegos si inputit este orasu,si lucrarile care se fac de mantuiala care toti prosti aproba  receptia la lucrari facute de diferite firme care sparg bani la greu, sa fiti ai dreacu de nenorociti ca nu va mai saturati de bani, si din prostie faceti mai rau panaramele dreacu
VIOREL:
(26 Februarie 2020, 17:04)
Prin semnarea acelui proiect primarului i-a crescut salariul cu 25%,pentru citeva luni cit mai sta pe functie binenteles -deci interesul a fost in primul rind cel personsl .
Alecu A Alecu:
(25 Februarie 2020, 10:36)
@Incompetenta    : Esti in urma cu catalogarile. De doi ani am spus ca sunt mandru de primarul nostru. Este nr1 in Romania... la PROSTIE  !!!!!
Mary:
(24 Februarie 2020, 13:51)
Din beție te trezești, dar din prostie niciodată!!! 
Noe fara potop :
(24 Februarie 2020, 06:57)
Are cineva informatia despre cat de mult este indatorat orasul cu prostiile derulate doar in ultimii 10 ani?Oare ce este frumos in Piata Revolutiei/Perlea?Nu verdeata,nu arbori,placile de piatra sunt puse de amatori.Dar subterana?Au fost demarate ca proiecte cu bani europeni dar le vom achita noi,locuitorii.Care zona a orasului poate fi declarata frumoasa si modernizata?Carosabilul intregului oras este fisurat,plini de gropilici,gropi,canale ce rup masinile.Tot ce a insemnat gardulet viu este taiat,avea si el rolul sau-nu s-a mai plantat.Dupa epoca de aur ceausista, aatia au adus "medievalismul tardiv".Zona Primariei arata ca la Bagdad insa aia au fost bombardati.Am auzit ca primarul are consilieri,pe dracu,pe lacu'. Si aia sunt la fel de tampiti??
Incompetenta:
(23 Februarie 2020, 21:39)
Nu am crezut ca Slobozia poate avea un primar mai incompetent decat Stoica...ei bine, m-am inselat!Baiatul asta e un dezastru...stati sa iasa la suprafata toate prostiile pe care le-a facut!
Alecu A Alecu:
(23 Februarie 2020, 19:49)
@...: Ilustra necunoscuta sigur este vreo PITI care traieste inca bine din mila salariului bugetar ce-l cheltuieste pe infrumusetare. Mai stie insa sa perie la momentul oportun sefii dandu-le si ceva din suflet. Despre investitii .......
#pasajladrajna:
(22 Februarie 2020, 19:12)
Miza intregii povesti: Pentru una dintre ele am prevăzut în bugetul anului 2020 bani pentru studiul de fezabilitate...
slobozean:
(22 Februarie 2020, 13:32)
Mai bine terminați ce-ați început, nu începeti alte lucrări pe care sa le lăsați nefinalizate...
Oare cetățenii acestui oraș vor afla vreodată ce se întâmplă cu bugetul orașului, vor afla cum sunt împărțiți banii cu adevărat și nu ce li se spune ,, oficial''??!!
Ciuma rosie nu moare:
(22 Februarie 2020, 12:00)
Sunt 280 miliarde lei vechi.Noi in oras nu stiu daca mai suntem 28.ooo vom avea povara de peste 1 miliard /caciula,dar scazand elevii,somerii si pensionarii=ne pregateste mocioniu pentru tot ce este bun! Pentru piateta Perlea si subterana vom plati alti bani,in alte banci!Pi#@ti-vă pe noi,ca ne meritam soarta!! Cui dracu faceti voi pe plac??
@....:
(21 Februarie 2020, 23:26)
Ilustra necunoscuta, care judeci comentariile slobozenilor, ar trebui sa-ti vezi lungul nasului nu sa-ti versi frustrarile pe cei care-si platesc taxele si darile din care edilii orasului isi ridica salariile uriase. Daca chiar asa de grele sunt accesarile de fonduri europene, sa plece in gaurile de unde au iesit toti mancatorii de rahat ai politicii locale si judetene. Sunt comune si orase in tara care acceseaza acele fonduri fara nicio problema, schimband radical viata locuitorilor acelor localitati. Pt ca pot si sunt competenti, nu niste aroganti, mincinosi ordinari, care-si iau leafa de pomana in ditamai capitala de judet!
....:
(21 Februarie 2020, 19:35)
Aparent, nici un domn/ doamna ce a postat un comentariu aici, nu stiu ce sunt alea fonduri europene, nu stiu cat de greu este sa accesezi fonduri europene, nu stiu ce cerinte drastice sunt cerute pentru a fii eligibil. Pentru problemele ce au fost in oras sunt si alti oameni vinovati, mai ales societatea civila. Ar trebui in primul rand sa va vedeti lungul nasului, sa incercati sa va autoeducati si apoi sa vorbiti!! La vorbe suntem cu totii buni, la fapte mai pai. Imi e rusine ca m-am nascut in acest oras cu asa oameni de 2 bani: judeca si critica inainte sa cunoasca! Nu sustin partidele poltice, nu sunt adepta a ceea ce face politica in ziua de astazi, dar felicitari pentru aceasta reusita!
carmen:
(21 Februarie 2020, 18:22)
Vrea si el ultimul parandarat in urma contractului de proiectare , sa aiba si el bani sa poata cumpara un loc de viitor candidat la Primaria Slobozia la un mini partid pentru ca  PRO ROMINIA si PSD ii dau reject .
cetatean:
(21 Februarie 2020, 17:32)
Asta a luato razna de tot.
Maria Irina:
(21 Februarie 2020, 17:16)
Astea sunt povesti nemuritoare.