Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Aș fi onorată să mi se propună să candidez pentru președinția Consiliului Județean!»

Luminița Barcari, secretar de stat în Ministerul Educației

«Aș fi onorată să mi se propună să candidez pentru președinția Consiliului Județean!»

Luminița Barcari, fost inspector general școlar în Ialomița, a participat la o conferință de presă organizată de deputatul PNL Gheorghe Tinel. În cadrul acesteia, Luminița Barcari a rezumat activitatea din cadrul Minis­terului Educației în decursul lunii trecute de la numirea în funcție și a con­firmat că reprezintă un potențial candidat al filialei PNL Ialomița pentru Consi­liul Județean. Ca de fiecare dată, deputatul liberal Gheorghe Tinel a refuzat să-și asume responsabilitatea unei candidaturi pe plan local.

Un secretar de stat ocupat
«Suntem o echipă și funcțio­năm ca atare!» și-a început Luminița Barcari pledoaria pu­blică de susținere a schimbărilor structurale operate la nivelul Mi­nisterului Educației la acest început de an. Ea a sus­ținut că la acest moment deciziile ministeriale sunt total transparente. Printre mă­surile enumerate de Luminița Barcari s-au numărat bursele profesionale pentru elevi, anularea unor norme metodologice discri­minatorii și investițiile în obiecti­vele șco­lare. De asemenea, Luminița Barcari, nu a ratat ocazia de a exploata electoral majo­rările de salarii de 5% ope­rate în siste­mul de învățământ în luna ianuarie 2020. «Vreau să îi asigur pe colegii mei că vor exista creș­teri salariale și în septembrie, așa cum au fost și în ianuarie!» a mai precizat domnia sa. În plus, Luminița Barcari a de­cla­rat că este interesată de susținerea inițiativei In­spec­toratului Școlar Ialomița de extindere a clădirii instituției în spațiul viran din imediata vecinătate: «Am solicitat Inspec­to­ratului Școlar să facă o notă de fundamentare către Minister pentru a primi fi­nanțare în vederea extinderii acestei clădiri!».

Candidat de serviciu la locale
Expunerea Luminiței Barcari în noua sa calitate confirmă inten­țiile deputatului PNL Gheorghe Tinel de a folosi «candidați de serviciu» pentru funcțiile de la nivel județean. Nominalizată inițial pentru o candidatură la Primăria Fetești, Luminița Barcari a devenit acum «candidat de serviciu». În cadrul conferinței de presă, deputatul liberal Gheorghe Tinel a refuzat încă o dată să-și asume reponsa­bilitatea unei candidaturi în administrația publică locală. «Avem candidați pentru toate funcțiile eligibile din județ! La Con­siliul Județean nu știu dacă voi candida eu sau altcineva... Veți afla la timpul potrivit!» a declarat deputatul PNL. În schimb, Lu­minița Barcari a recunoscut că nu exclude o eventuală nominali­zare: «Mă aștept să fiu nominali­zată pentru funcția de primar pentru orașul Fetești... La Consi­liul Județean, vă spun sincer, nu m-am gândit! Aș fi ono­rată să mi se pro­pună să candidez pentru preșe­dinția Consiliului Județean...» a declarat Barcari. Reamintim că la acest moment niciuna dintre fili­alele locale ale partidelor politice nu a nominalizat vreun candidat.

25 Februarie 2020, 18:15 (2688 vizualizări - 15 comentarii)

Citiți și:
«Autoritățile știu ce au de făcut!»
«Vom avea candidați proprii pentru toate cele 66 de administrații locale. Și pentru Consiliul Județean!»
«De la 1 ianuarie 2020 va crește valoarea netă a salariului minim!»
«Doamnă ministru, sunteți vinovată!»
«Moraru e un politruc mărunt!»

Comentariile cititorilor:


Hai Sictir:
(4 Martie 2020, 15:00)
Nu va mai potoleste Dumnezeu! Ba ca "de ce candideaza?", ba ca "de ce nu candideaza?"! Mai usor.... ca inaintea lui mai avem de injurat la "campionul Moraru" , "hai sictir Stoica", "Cai verzi pe pereti Mocioniu", "Ionascu zis Bidoane", "Neacsu caratorul de mape" si lista poate continua cu multi pana la el! Nu zic ca e perfect, dar spre deosibire de altii el s-a mai miscat si i-a mai dat pe cei mai sus mentionati cu capul de pereti.... asa de control! 
OM:
(4 Martie 2020, 14:53)
Inainte de toate felicitari! Tinel a aratat ca nu este un singur om in tot si toate.... Bravo lui! A demonstrat ca are capacitatea de a se lasa pe el si a numi un om capabil pentru a candida! Voi cei ce injurati pe aici sunteti prea obisnuiti cu gandirea pesedisto-comunista ( un om sa le faca pe toate si sa le conduca pe toate! 
FELICITARI INCA ODATA! 
PS: Astept injuraturi de la incuiati!
Pascuale:
(3 Martie 2020, 08:32)
Tinel nu este capabil sa conduca un  judet. Nu are sange in instalatie sa candideze. Lui tinelus ii este frica ca nu cumva sa castige ca ce o sa faca daca se intampla, el stie ce capacitate redusa are
Cetatean:
(29 Februarie 2020, 19:31)
Dupa gandirea unor cititori, daca el candida la CJ erau adevarate cele spuse depre Moraru &co .. .dar asa... nu mai sunt adevarate!!! Ba din contra omul a atras atentia asupra tampeniilor pesdiste fara sa aibe un interes ascuns!
Gigel:
(29 Februarie 2020, 19:27)
Decizia nunei candidaturi se ia in cadrul partidului, nici pe strada si nici impus! Nu cred ca i-a pus cineva pistolul la tampla dnei pentru a candida...
@Flori:
(29 Februarie 2020, 09:51)
Ca sa-ti mai treaca naduful mergi la Jilava si du-i niste chiftele lui Dragnea..
Flori:
(29 Februarie 2020, 07:40)
Mare păcat de femeia asta..pentru o funcție îi face jocul mizerabilului de moldovean. L-ai tot atacat pe Moraru și Mocioniu ca până la urmă să te ascunzi în spatele unei femei de frica antipatie venită din partea populației. Vai de capul tău.. de bun ce ești nici măcar 5% din ialomițeni nu te vor. Marș la tine în Moldova%!
Maria Irina:
(28 Februarie 2020, 16:25)
Scuze,mai aveți ași în mânecă?
Maria Irina:
(28 Februarie 2020, 16:23)
Domnul Tinel,mai avetichete ași în mânecă? Ați promovat "doamne" și în deconcentrate,care sunt foarte"capabile".
gogu:
(26 Februarie 2020, 22:10)
Bravo domnu Tinel! Daca ne scapui ce ciumatii astia  care au ruinatjudetul si extermina populatia, ai votul nostru!
Gore:
(26 Februarie 2020, 21:41)
Bai moldovene tie frica sa participi la alegerile locale si iti bagi primata la inintare. Dati demisia din parlament si fii barbata daca te tine curu. Gigi Petre fostul jeg a judetului a declarat, ca unde participi tu vine si el contracandidat sa te bata! Ho moldovene ca nu iti da in cap cu parul. Ba sa sa fii chiar asa de fricos libidinos nu credeam. Esti gaina jumulita Tinele
Victor CIORDEA:
(26 Februarie 2020, 20:05)
toti se inghesuie la ciordeala din banii publici
JAN:
(26 Februarie 2020, 18:33)
LA CROITORIEEEEEEEEEE

ilie:
(26 Februarie 2020, 12:08)
Nu are curaj moldoveanu sa se confrunte cu alti candidati la Coniliu Judetean
Sd:
(25 Februarie 2020, 20:13)
Parsiv rau moldoveanu asta de la Fierbinti Tg. Tie frica Tinele ca pierzi si ramai ca sica somer.