Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Colectarea selectivă a deșeurilor, misiunea imposibilă a primarilor din Ialomița

Colectarea selectivă a deșeurilor, misiunea imposibilă a primarilor din Ialomița

Administrațiile locale din Ialomița sunt departe de ceea ce înseamnă colectarea selectivă a deșeurilor așa cum o impun normele europene. În timp ce unele localități se află abia la început de drum în ceea ce privește înființarea unor servicii de salubrizare sustenabile, altele se confruntă cu indiferența cetățenilor atunci când vine vorba despre curățenia mediului înconjurător. La rândul lor, statisticile vin să confirme impasul în care Ialomița se află din punct de vedere al colectării selective. Ultimele cifre datează din 2018 și arată o diminuare semnificativă a cantităților de gunoaie strânse în sistem selectiv.

Mai puține deșeuri colectate
Colectarea selectivă a deșeurilor a devenit obligatorie începând cu 2014. La rândul său, Ministerul Mediului promo­vează această modalitate de gestionare a deșeurilor prin peste 20 de acte normative, publicate pe pagina de internet a instituției. Cea mai nouă lege adoptată în acest sens este Legea 31/2019, care completează și modifică alte 4 legi și Ordonanțe de Urgență emise de același minister în ve­derea «gestionării deșeurilor de ambalaje». În ciuda reglementării excesive, demersurile în ceea ce privește colectarea selectivă bat pasul pe loc. În Ialomița, datele culese de Agenția Județeană pentru Pro­tecția Mediului arată o scădere a canti­tă­ților de deșeuri colectate în sistem selectiv. Ultimele statistici ale instituției se opresc la anul 2018, dată la care, la nivelul județului, erau colectate doar 453 de tone de deșeuri din plastic, hârtie sau sticlă. Cantitatea a scăzut dramatic prin comparație cu 2014, când în Ialomița s-au colectat selectiv 855 de tone de deșeuri.

Haos administrativ
Colectarea selectivă este o adevărată provocare pentru localitățile ialomițene. Toate acestea în condițiile în care Legea 31/2019 are prevederi clare în acest sens pentru edili: «să asigure colectarea separată pentru cel puțin deșeurile de hârtie, metal, plastic și sticlă din deșeurile muni­cipale, să stabilească dacă gestionarea acestor deșeuri se face în cadrul unui singur contract al serviciului de salubrizare și să organizeze atribuirea conform deciziei luate». În orașul Căzănești, de exemplu, procesul de colectare a deșe­urilor se realizează cu dificultate având în vedere faptul că societatea din care Pri­măria Căzănești face parte, Adi Salubris Grivița, se află în reorganizare. Toți membrii acestei entități vor să stabilească un nou statut și, de asemenea, să voteze prețuri mai mari pentru colectarea deșeu­rilor. În prezent, la Căzănești, prețul colec­tării este de 4 lei/cetățean, urmând ca după ședință să ajungă la 7 lei+TVA/cetățean. «Prețurile de colectare nu au mai fost modificate din 2012. Între timp toate s-au scumpit: motorina, piesele de la mașină... Este nevoie de această majorare! În pri­vința colectării selective, unii cetățeni înțeleg și se conformează, dar sunt și unii care nu o fac...» susține Alexandru Măchiță, primarul orașului Căzănești. La Fetești, reprezentanții administrației locale susțin faptul că deși au amenajat spații pentru depo­zita­rea selectivă a deșeurilor, cetă­țenii tra­tează totul cu indife­rență. «Vina este exclusiv a cetățenilor! Noi avem spații se­parate pentru hârtie, pentru plastic... Dar oamenii aruncă gunoiul tot, la grămadă! Sunt situații în care nici nu mai ajung cu el la coșul de gunoi, îl lasă pe unde pot, adică la marginea străzii...» reclamă situația Sorin Gafițoi, primarul municipiului Fetești.

Gunoaie aruncate la voia întâmplării O situație similară celei de la Fetești se petrece și la Slobozia. Deși administrația locală a cheltuit, în 2018, pentru amenajarea unor platforme speciale cu scopul de a crește gradul colectării selective a deșeurilor, se pare că investiția a fost inutilă. Toate acestea în condițiile în care la platformele achiziționate de Primăria Slobozia gunoaiele sunt aruncate la voia întâmplării, fără a fi sortate, așa cum scrie pe respectivele platforme.

25 Februarie 2020, 11:50 (1256 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


#CETATEAN:
(2 Martie 2020, 12:03)
Exista o explicatie, normal. Ea se numeste: Contract de salubritate dat cu dedicatie de catre stoica pesedistul, unei firme...tot pesediste. De aceea matura cu maturoaie de nuiele la fel ca in evul mediu de ridica praful de pe sosea si trotuar si-l baga in plamanii, casele si masinile noastre. Tot daia nici nu selecteaza plasticul si alte deseuri reciclabile, ca sa nu investeasca in echipamente, utilaje; e foarte ieftin sa cumperi o matura de nuiele si obtii profit maxim, pe cand daca ai cumpara aspiratoare stradale si masini de spalat sosele, trotuare (cum ar fi normal) profitul s-ar mai diminua, la fel si comisionul pentru partid.
O sa continue cu modul asta mizerabil de a actiona atata timp cat noi, cetatenii, ii vom lasa sa faca ce vor (autoritati si prestatori de servicii)! Atata timp cat nu protestam la toate mizeriile lor, vor face o munca de mantuiala, ne vor polua la greu atat aerul cat si solul si vor face profit maxim de la niste mamaligi ca noi!
CETATEAN:
(29 Februarie 2020, 16:43)
Degeaba selectam gunoiul daca cei de la Polaris il pune la gramada....atunci cand ridica gunoiul cei de la Polaris amesteca tot. Exista vreo explicatie?
giovani:
(25 Februarie 2020, 17:57)
Politia locala face joc de glezne pe bulevardul Matei Basarab pe bani extrem de multi si nu se ating de obligatiile pe care la au in Legea POLITIEI LOCALE, L 155/2010 ,art,9 "controleaza respectarea prevederilor legale privind conditiile de ridicare,transport si depozitare a deseurilor menajere si industriale" plus alte 9 obligatii de protectie a mediului. 
reciclare:
(25 Februarie 2020, 12:56)
Primaria Slobozia ar putea achizitiona niste aparate simple pentru colectarea pet-urilor, a sticlelor si a dozelor din aluminiu alimentar, asa cum au spre exemplu market-urile din strainatate. Pentru pet-urile introduse in aparat sa se elibereze un bon, iar suma respectiva sa se scada din impozitul anual; ar fi o masura care ar trezi un interes cetatenilor, iar in felul acesta nu ar mai arunca plastice peste tot stiind ca reprezinta o valoare. Dar primarul viseaza mega sali polivalente care nu vor fi terminate niciodata, intr-un oras saracit, pustiit si poluat.
Exista in oras o societate specializata in producerea pet-urilor si nu suntem in stare sa reciclam macar?
In momentul de fata firma care ridica gunoiul pune la gramada in aceeasi masina atat gunoiul menajer cat si sacii galbeni plini cu pet-uri. In mod clar tot gunoiul se amesteca si cred ca asa ajunge in pamant, fara sa fie sortat din nou de catre firma respectiva. Initial plasticul se colecta separat...