Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

Prefectura Ialomița, Coronavirus: 9 persoane, izolate la domiciliu la Fetești, Urziceni, Manasia, Amara și Dridu. Alte 4 persoane, izolate la domiciliu sub supraveghere medicală!

Având în vedere situația epidemiologică creată de numeroasele cazuri de coronavirus confirmate în regiunile Lombardia și Veneto din nordul  Italiei,  precum și numărul mare de cetățeni români care au vizitat sau care s-au stabilit în aceste regiuni și care este posibil să se întoarcă în țară, vă aducem la cunoștință faptul că Guvernul României a luat cele mai ferme măsuri pentru a preveni apariția cazurilor pe teritoriul țării noastre. În acest sens, ministerele de resort prin organele tehnice, au dispus măsura ca persoanele care se întorc din țările afectate să fie izolate la domiciliu pe o perioadă de minimum 14 zile, sub supravegherea organelor sanitare ale Direcției de Sănătate Publică, medicilor de familie, asistenților comunitari și mediatorilor sanitari. Pentru persoanele care vor veni din cele 11 localități ale provinciilor Lombardia și Veneto, precum și din provincia Wuhan, la momentul sosirii pe teritoriul țării se va institui carantină obligatorie, într-o locație avizată de DSP și aprobată prin hotărarea Comitetului pentru Situații de Urgență. Până în prezent, în județul Ialomița sunt izolate la domiciliu 9 persoane, în localitățile Fetești, Urziceni, Manasia, Amara și Dridu. Izolarea la domiciliu se va face pe o perioadă de minimum 14 zile, persoanele fiind monitorizate zilnic, prin verificarea simptomatologiei de către organele medicale amintite mai sus. Pentru alți 4 cetățeni care s-au întors în cursul zilei de astăzi din Italia s-a dispus izolarea la domiciliu sub supraveghere medicală. Menționăm faptul că la nivelul județului Ialomița nu sunt persoane aflate în carantină. Totodată, facem precizarea că până în la acest moment pe teritoriul  României nu au fost confirmate cazuri de infecție cu virusul Convid-19. Instituția Prefectului va informa în timp util asupra eventualelor modificări ce vor interveni în situația epidemiologică privind coronavirus, la nivel de județ.

25 Februarie 2020, 19:15 (3400 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Prefectura Ialomița, Coronavirus: Posibil infectat cu noul Coronavirus, decedat la Țăndărei
Prefectura Ialomița, Coronavirus: Peste 2500 de ialomițeni sunt autoizolați la domiciliu
Prefectura Ialomița refuză să ofere informații publice!

Comentariile cititorilor:


Crai de crai:
(1 Martie 2020, 07:14)
La Dridu este,  Convid-19 ? De aia umba staful primăriei cu gurile cusute. Cinezoi va spart stai sa vezi ....ico când o lua și fita.  Lasă cai bun la casele voastre că va apăra de dușmani. .....ica , ...urel  nu a luat încă  ? Bă ești nebun cum dracu va găsit Convid-19  taman pe ăștia din Dridu. Pesta va adus ăla de muncește la baraj, acu tot în zona va dat. Bai voi aveți blesteme multe pe voi. Pe voi nu ia dumnezeu ușor ușor. Ba să înceapă cu staful politic al ciumei ngalbene. Mă dă pe bune tractor nu are Convid-19taman din asta ? Da ăla cu tuaregu alb când de imbogateste. Cu o bila de-asta cu țepi. Glumesc dalear domnu.
Flory :
(26 Februarie 2020, 21:10)
DSP-ul sa faca vizite si instructie in scoli, medicii de familie sa instruiasca asistatii! Asistenta sociala din primarii sa mearga prin sat, nu sa ceara zilnic situatia din scoli!  O populatie informata, nu speriata, va face fata si acestui obstacol!!!! Sa ne pazeasca Domnul!!!!!!