Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Oamenii sunt cea mai prețioasă resursă a bugetului Sloboziei în 2020!»

Octavian Săvoiu, președintele PLUS Ialomița

«Oamenii sunt cea mai prețioasă resursă a bugetului Sloboziei în 2020!»

În urmă cu câteva zile (luni, 17 februarie 2020) a fost votat bugetul Sloboziei pentru anul în curs. Și același buget va fi rectificat joi, 27 februarie 2020, pentru a majora bugetul de dezvoltare de la 5 la 20,7 milioane de lei. Cifrele confirmă însă o realitate dure­roasă, cu bani puțini la buget. Avem la dispoziție o sumă care depășește cu puțin 100 mili­oane de lei. Și dacă acest buget sărac nu era de ajuns, aflăm că din el aproximativ 83 milioane de lei re­pre­zintă cheltuieli de funcționare. Jumătate din aceste cheltuieli, adică apro­ximativ 40 milioane de lei sunt cheltuieli cu salariile din primărie și din instituțiile subordonate. Ce rămâne pentru investiții și dezvoltare reprezintă, din păcate, cele 20,7 milioane de lei, care vor fi aprobate joi...
Modul în care este utilizat acest buget va fi cu siguranță un subiect în campania electorală pentru Alegerile Locale care ne bat la ușă. Mă aștept să avem candidați care ne vor promite o reformă din temelii a administrației pu­blice locale și automat concedieri și scăderi ale costurilor salariale, alții ne vor promite investiții private care vor aduce multe milioane la capitolul venituri la buget. Ambele variante sunt în teorie corecte, dar practic trebuie să fie și susținute de politici naționale. Și, din păcate, au nevoie de timp pentru a fi implementate. Iar timp nu mai avem!
Și-atunci? Ce faci, ca administrație, când ai la dispoziție bani puțini? Soluția de început este să folosești mai eficient ce ai, pentru că toate celelalte soluții necesită timp pentru a produce efecte și pentru a genera rezultate. Așa că avem de ales între a privi acest buget ca un dezastru, lamentându-ne cu vechea scuză a grelei moșteniri sau a considera cele 40 milioane de lei, cât reprezintă cheltuielile salariale, ca bază de plecare pentru proiectul viitoarei administrații. Eu, personal, voi alege a doua variantă. Angajații din Primăria Slobozia nu sunt doar o cheltuială la buget, ci o resursă umană, una din punctul meu de vedere neexploatată eficient. Și aici este cheia dezvoltării! Întrebați orice manager al unei organizații de top și vă va răs­punde că OAMENII SUNT CEA MAI PREºIOASÅ RESURSĂ pe care organizația lui o deține. Uitați-vă la modelele de succes de la noi, Oradea sau Cluj, și comparați-le cu dezastrul administrativ din București... Veți vedea că nu bugetele primăriilor au făcut diferența, ci oamenii!
Ca să construiești ai nevoie de ajutorul unei echipe. De unul singur nu poți ajunge prea departe... Angajații Primăriei Slobozia formează echipa pe care viitorul primar va trebui să se bazeze și succesul viitoarei administrații va fi dat de capa­citatea lui de a o forma și exploata administrativ. Avem 40 mi­lioane de lei din buget la Secțiunea Salarii în Primăria Slobozia. Și sunt salarii bune, competitive pentru piața locală. Foarte bine, atunci! Nu mai rămâne decât să îi cheltuim cu oameni profesioniști și implicați. Va fi capabil viitorul primar să impună profesionalismul drept criteriu esențial de angajare și de păstrare a postului? Va reuși el să reaprindă pasiunea pentru muncă a angajaților performanți din Primăria Slobozia făcându-i să se simtă implicați și mândri de urmărirea și atingerea unor obiective comune? Rămâne de văzut! Iar până atunci aștept cu nerăbdare programele candidaților și opiniile lor despre acest subiect.
Evident, această perspectivă pe care o enunț nu exclude necesitatea unui aparat administrativ mai suplu. Ceea ce vreau să subliniez este că trebuie să folosim eficient resursele limitate pe care le avem, iar cheia succesului administrativ în următorul mandat o reprezintă profesionismul și implicarea angajaților din Primăria Slobozia. Niciun partid nu are un candidat care oferă soluții minune. Dar noi toți avem datoria de a identifica la aceste alegeri locale candidatul care ne poate capacita. Slobozia suntem noi toți, nu doar cei care ne reprezintă! (Octavian SĂVOIU, președinte PLUS Ialomița)

28 Februarie 2020, 16:05 (2114 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Un PLUS de Educație pentru România, un PLUS de Educație pentru Ialomița
Apel către cetățenii județului Ialomița
«PLUS vrea, știe și poate!»

Comentariile cititorilor:


slobozean:
(1 Martie 2020, 12:39)
Voi nu realizați că vorbiți degeaba și nu aveți nicio șansă să câștigati alegerile !?!?
E corect și frumos ce spuneți, dar nu e suficient in bătălia alegerilor.Pentru a avea o șansă uniti-va cu PNL, altfel vorbiți în vânt!
Nepretuit ialomitean :
(29 Februarie 2020, 10:44)
Suntem foarte pretiosi pana va vedeti cocotati pe functii ca apoi va faceti ca ploua.Chiar! A plouat(in sfarsit) peste oras iar intreg orasul a fost o imensa băltocire.Nu stiai ca pieton pe unde sa mergi pentru a nu fi stropit de turisme.Dupa reparariile coordonate de priceputul casei psdiste - Rosca,in tot orasul se formeaza baltoace la nesfarsit.A se vedea cel mai rapid toata portiunea de la coltul Bdul Unirii spre Basarab,unde s-a largit soseaua, spe partea cu parcul.Angajatii Prefecturii și ai CJ nu observa ca nu au voie.Nici ai primariei ca e sarcina de la sefi sa nu comenteze.Misto! Ce ziceai de nepretuire??
Om:
(29 Februarie 2020, 07:26)
Băiețică visezi ori minți, ia zis tu cum scapi tu de curvele blonde si amantele brunete, aduse în primărie pe posturi bune de către primari? Sa le ia acasă la el nu poate, că nu are spatiu în declarația de avere, să le de-a înapoi la fraieri bârfește tot satul.
Ce faci cu ele ? Le treci pe numele tau și le tăvălești in continuare?  Le înapoiezi încornoraților? Le dai afara, cum că sunt protejate?
Alegator:
(28 Februarie 2020, 20:32)
Interesantă teorie, dar să încercăm și să o transpunem în practică. Cum o să facem cu angajații care deja sunt în Primărie, racolați pe criterii politice, de rubedenie sau amantlâcuri? Cum facem cu palantinii și tudoranii existenți deja în funcții și pe posturi de conducere?  
Dacă nu se restartează tot și nu se dau concursuri pe bune, degeaba îi dăm cu teoria, nu vom avea succes! Ideea este frumoasă, filozofia este pozitivă, dar cam atât!
Oricum, succes!
giovani:
(28 Februarie 2020, 19:06)
candidatii anuntati pana in prezent si cel care va castiga dintre ei sufera de legitimitatei (cei mai multi o simt dar nu o inteleg),nu sunt adevarati lideri,pentru  ca daca ar fi li s-ar ingadui si greseli. A umbla la salariile  angajatilor care sunt corecti este o mare prostie.