Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Noul Regulament de Urbanism închide vulcanizările, spălătoriile și service-urile auto din oraș

Oamenii de afaceri din Slobozia reclamă

Noul Regulament de Urbanism închide vulcanizările, spălătoriile și service-urile auto din oraș

Un nou Regulament de Urbanism promovat de primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu, pune în pericol siguranța a zeci de afaceri din oraș. Potrivit acestui demers administrativ, patronii spălătoriilor auto, service-urilor auto și vulcanizărilor vor fi obligați să-și relocheze investițiile în afara orașului. Situația a fost reclamată public de Dragoș Soare, candidatul PNL pentru Primăria Slobozia, în cadrul unei conferințe de presă: «Este o reacție fermă, serioasă pentru a bloca un posibil abuz la care acești oameni sunt supuși!». Noul Regulament de Urbanism al Sloboziei urmează a fi propus spre aprobare în ședința ordinară Consiliului Local, desfășurată luna aceasta.

O reacție firească Potrivit noului Regulament de Urbanism, avizat de primarul Adrian Mocioniu, patronii care dețin spălătorii auto, service-uri auto și vulcanizări vor avea la dispo­ziție între 3 și 5 ani pentru a-și muta afacerile în zonele din afara Sloboziei. În caz contrar, ar putea să suporte rigorile legii. Prevederile cuprinse în actul administrativ promovat de actualul edil al orașului sunt greu de în­țeles având în vedere faptul că micii afa­ceriști locali care adminis­trează aceste spații dețin toate autorizațiile și avizele necesare desfășurării activităților în deplină legalitate. Situația cu privire la actul administrativ pe care l-a avizat Adrian Mocioniu, primarul Sloboziei, a fost reclamată public de către Dragoș Soare, candidatul PNL pentru Primăria Slobozia. Acesta a expus situația în cadrul unei conferințe de presă declarând: «Este o reacție fermă, serioasă, pentru a stopa un posibil abuz la care acești oameni sunt supuși! Discutăm de relocarea unor afaceri fără niciun fel de justificare logică și fără niciun pic de respon­sabilitate față de investițiile acestor oameni... Serviciul de Urbanism nu are la bază niciun studiu de impact vizavi de ce generează blocarea acestor afaceri mai mici sau mai mari!». Mai mult, noul Regulament de Urbanism, în forma în care a fost reali­zat, are prevederi și pentru viitor. Astfel, toți investitorii care vor dori să realizeze acest tip de afaceri sunt obligați să identifice zone amplasate în afara Sloboziei...

Memoriu adresat autorităților Noul Regulament de Urbanism urmează a fi supus pentru aprobare în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia organizată luna aceasta. Riscul ca documentul să fie aprobat de consilieri este mare. Tocmai de aceea Dragoș Soare a inițiat un Memoriu pe care îl va înainta municipalității cu scopul de a scoate de pe ordinea de zi documentul controversat. «Eu am inițiat un Memoriu prin care voi solicita ca acest Regulament să nu intre în dezbatere la ședința Consi­liului Local... La momentul de față nu există niciun plan în baza căruia s-a luat deci­zia realizării acestui Regu­lament de Urbanism. A fost făcut fără a fi analizați mulți indicatori...» a mai spus Dragoș Soare. Prezenți la conferința de presă au fost și câțiva proprietari de service-uri auto, spălători și vulca­nizări care ar putea fi afectați de decizia municipalității, în cazul în care Regulamentul de Urbanism ar putea fi aprobat de consilierii locali ai orașului. Aceștia au precizat faptul că vor face la rândul lor demersuri pentru ca actul administrativ să nu fie aprobat. «Noi avem auto­rizații și toate documentele legale! Normal ar fi fost să-i depisteze pe cei care fac astfel de activități fără astfel de documente legale, să fi desfășurat o acțiune de depistare a acestora... La rândul nostru intenționăm să facem demersuri către administrația locală pe cont propriu!» a declarat unul dintre afaceriștii prezenți.

3 Martie 2020, 14:35 (5731 vizualizări - 29 comentarii)

Comentariile cititorilor:


CETATEAN:
(11 Martie 2020, 19:37)
Acest regulament este o facatura in disperarea de a se agata de un nou mandat Mocioniu ,nu are nici o valoare si binenteles vreund fundament legal in afara de cel al sefei de serviciu de la juridic .
Alexandra :
(5 Martie 2020, 10:25)
Dna Liliana, ne plângem de mizeria făcută de șoferii care frecventeaza spălătoria de la Clubul Tineretului, dar de adăposturile de pisici improvizate la scara blocului nu spuneți nimic? Sunt ok? Am numărat într o ora peste 10 pisici. Este o mizerie infernala la scara blocului. Pisicile alea umbla prin gunoiul de lângă bloc și împrăștie mâncarea. Nu mai zic de doamnele binevoitoare care le lasă mâncare și apa în tot felul de castroane infecte așezate peste tot. Și probabil tot aceleași doamne sparg semințe pe jos.
Adi:
(5 Martie 2020, 10:21)
Multe ateliere nu au autorizatii,faci sesizare si nu se intampla nimic,o mana spala pe alta,se lucreaza pana la orele 23,nu poti sta vara cu un geam deschis,sun la politia locala degeaba,isi repara masinile personale prin astfel de dughene agentii,domnu Soare e deconectat de aceasta realitate sau poate doar face campanie ca doar si el intentioneaza sa mute ferma de langa biserica in afara satului.
Liliana:
(5 Martie 2020, 10:04)
Singura solutie este apelarea in acelasi timp la institutiile statului. Astazi ,cei de la Clubul Tinertului ,am depus o sesizare la Primarie. Urmeaza Garda de Mediu, Directia pentru Sanatate Publica etc! -Am aflat azi-EA -MARTI,10 MARTIE 2020, orele 17- SEDINTA LA PRIMARIA SLOBOZIA - CU PATRONII DE SERVICE, SPALATORII, VULCANIZATI! ESTE SEDINTA PUBLICA! Noi, cei de la Clubul Tineretului , vom merge cat mai multi acolo. Daca am fi uniti si am veni cat mai multi care ne afecteaza prezenta acestor servicii, am avea castig de cauza, potrivit legii si bunului simt!
Nicu:
(5 Martie 2020, 09:25)
Eu stau lângă o spălătorie auto care funcționează ilegal nu are autorizație de construcție a fost anulată de curtea de apel bucurești definitivă iar aceasta spălătorie funcționează în continuare încălcând pana si o hotărâre definitivă din 2009 funcționează ilegal autoritățile sloboziei stiu aceasta problema din 2009 dar nimenea nu face nimic spălătorie aceasta se afla lângă casa mea la 1 metru de gard produce disconfort total ,multe alte neplăceri precum foarte multe accidente din cauza acestea traficul este foarte îngreunat in zona ,zgomot nu mai spun iar cei care cred ca o astfel de activitate este corecta de ase desfășura lângă case in orasi la 1metru de gard habar nu au doar sa vina sa vada si sa locuiască ei lângă spălătorie auto si după aceia vedem daca le convine aceasta spălătorie se afla pe str viilor nr 56 lângă sediu alde si autoritățile spală mașinile acolo chiar si cel ce spune că patroni spalatoriilor au investi bani in ele dar cu parere de rau cand le-au construit nu sa gandit ca afecteaza viața oamenilor de lângă acestea eu consider că aceste spălătorie lângă casele noastre sunt bombe ce atentează la viata oamenilor.Afara din orasi.
Liliana:
(5 Martie 2020, 09:25)
Mocionitza cu 5 foi- Blocurile de la Clubul Tineretului sunt din 1975. Nu a fost intai spalatoria si apoi locuintele.Majoritatea eram copii cand ne-am mutat aici! Era asa frumos si liniste! Nu erau garduri si alergam pe iarba si pe teren! Acum curtea e plina de jeg, tribuna stadionului e distrusa, mormane de muzerie troneaza! Nu ne-a intrebat nimeni, respectiv Cornel Vasile-PSD- daca suntem de acord cu infiintarea spalatoriei. Acum vreo 8 ani am facut sesizare la Garda de Mediu. Nu s-a rezolvat nimic! De ce? Directorul Garzii de Mediu era chiar Cornel Vasile! Doar nu era sa isi dea amenda singur si sa isi ia taraba sa plece! Vrajeala! Ne spunea ca el a creat cateva locuri de munca pentru oras! Intelegem! Dar la mintea si zapaceala din capul nostru nu s-a gandit? Sa vina el sa stea o zi , sa vada ce zgomot si mizerie e! Acum a adus un nou proprietar care reconstruieste. Se aude ca va fi o spalatorie cu jetoane, non stop! Pe noi nu ne intereseaza PSD,PNL etc! Vrem sa avem liniste! Pe spalatorie nu este sigla niciunui partid!
Gabi:
(5 Martie 2020, 09:07)
Nu am nimica cu nimenea dar nu este normal sa ai o spălătorie lângă blocuri,lângă case,s-au in orasi toate trebuiesc in afara orasului pentru a nu afecta viața oamenilor si disconfortul produs de aceste spălătorie iar patroni a acestor spălătorie trebuia sa se gândească foarte bine cand construiesc spălătorie in orasi ei se gândesc doar la ei la bani care scot după aceste spălătorie alt ceva nu-i intereseaza nu se gândesc la viata celor ce locuiesc în împrejurul acestor spălătorie. AFARA Din Orasi Cu eleeeeeeee
Dă-i cu șampon :
(5 Martie 2020, 06:50)
Dar oare cine a autorizat toate afacerile pe care le vrea mocio relocate?Ce considerent a stat la baza aprobarii,de ce le muta?Cand esti in psd aprobi orice,apoi la masa altui partid devi european,cu drepturi pentru cetateni...Toate aceste afaceri au autorizatii de functionare,totul legal.Cum si cine le-a autorizat/avizat? Bine sau rau amplasate tot ce este in categoriile vizate sunt functionale dupa obtinerea tuturor aprobarilor.
Georgel:
(4 Martie 2020, 21:13)
Nu cunosc o situatie in care un service auto este langa o scara de bloc sau chiar la parterul acestuia asa cum intalnim in marile orase europene. La Slobozia sunt service-uri auto doar pe langa case a caror proprietari si-au dat acordul de functionare la autorizatia de constructie a acestora . Totodata avem institutii abilitate care pot interveni in cazul in care se intampla ca una din aceste activitati sa nu respecte regulile de functionare. Este corect ca spalatoriile de langa blocuri sa-si adapteze respectiv sa-si inchida locatiile astfel incat sa nu deranjeze locatarii din inprejurimi. Decizia primarului de a trata toate aceste afaceri la fel chiar daca au deranjat sau nu locatarii este una radicala si in afara legii.
Valentin:
(4 Martie 2020, 20:47)
Ăsta e praf in ochi ca sa distraga atenția opiniei publice de la alte "combinatii" facute pe ultima sută de metrii a mandatului. 1.Crearea pistei de biciclete si a benzii de autobuze. Aici se vor câștiga bani frumosi de catre firma care va executa lucrarile si va asfalta... care o fi aia oare? Sa fie tot Oyl? 2.Defrisarea unei bucăți din parcul Ialomița pt interesele noului mall de pe Variantă apartinand intamplator firmei Oyl si crearea unei șosele prin parc. Lucrare făcută din banii slobozenilor care va fi executată de firma Oyl ;) Că de... se apropie alegerile si e bugetul mic la partid coane, "după posibilități". Si sa nu credeti că il duce pe Mocio capul la atatea dracii. Se aude prin targ că V.T. se laudă că el este eminenta cenusie si papusarul din spatele primarului.
Pasarica:
(4 Martie 2020, 20:36)
"IMM" nu ai mai trecut demult spre Slobozia Nouă... s-a ocupat parcul industrial. Mai e însă un alt parc industrial neocupat in totalitate, cel de la Combinat care nu e al primariei ci e privat. Nu dăm nume că le facem reclamă. Crezi ca il interesa pe Mocio la final de mandat sa bage niste bani in bugetul primăriei ani buni de acum încolo?
Mocionitza cu 5 foi:
(4 Martie 2020, 20:28)
Să rămână în oraș pt ca nu le poți duce in zona industrială sau in afara orașului, dar să existe o distanță minimă de 200m de locuinte, scoli, spitale, instituții publice. De exemplu vulcanizarile si service-ul din Bazar, pe cine încurcă? Sunt la distanță de locuințe sau instituții. Pana la urma sa o luam logic, sa construiesc in câmp? Iar dacă e sa construiesc la margine dar e in intravilan, si ulterior se construieste o casă langa mine, ce fac? Iar mut taraba?
Andrei:
(4 Martie 2020, 18:22)
Tinand cont de faptul ca animalele pot provoca accidente grave oamenilor, propun mutatrea tuturor cabinetelor veterinare pe Marte.
VASILE:
(4 Martie 2020, 16:30)
As vrea sa stiu cine a autoruzat functionarea servisului de pe strada indeoendentei intr-o locatie de cativa metri patrati si unde circulatia rutiera este de multe ori blocata din cauza autovehiculelor venute la reparat.cred ca este nevoie de relocarea acestuia in alta parte pentru a elibera strada.
Liliana:
(4 Martie 2020, 13:43)
Gigel-Cred ca implica cheltuieli mutarea unui service auto. Inteleg ca le da un timp in care sa o faca. Ar trebui ca Primaria etc sa le acorde niste facilitati si asa sa nu suporte prea multe cheltuieli cu aceasta schimbare! Solutii exista, daca se vrea! Cu ce suntem noi vinovati sa suportam ambitiile afaceristilor si incapatanarea alesilor locali?! Ii intreb doar atat , si pe afaceristi , si pe cei alesi, daca ar rezista o zi ,atat, in casa mea , in zgomotul in care traim de vreo 8 ani de zile si mizeria pe care o produce aceasta spalatorie in jur? Cum ar fi sa fac si eu o spalatorie langa blocul sau casa unui ales local sau langa casa sau blocul unui afacerist? Este o intrebare retorica!