Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Obligate să câștige

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia-Rapid București, sâmbătă, 7 martie 2020, orele 15,30

Obligate să câștige

Handbalistele de la HCM Slobozia și-au primit și salariile pe luna ianuarie, motive pentru care gândul lor ar trebui îndreptat exclusiv către performanța sportivă. Ultima perioadă nu a fost tocmai bună pentru echipa ialomițeană, dar lucrurile trebuie corijate urgent. Sâmbătă, 7 martie 2020, orele 15,30, HCM Slobozia își joacă supraviețuirea în primul eșalon și poate chiar existența echipei. Exagerăm un pic, dar suntem îndreptățiți să o facem, decizia Consiliului Local fiind de a nu mai aloca niciun ban echipei din iunie 2020. Sigur, nu-i un capăt de țară, se pot face rectificări bugetare, dar a fost de ajuns pentru a fi alimentate diverse zvonuri... Aceasta, ca și respingerea finanțării pentru extinderea sălii, dovedesc faptul că handbalul nu se află printre prioritățile autorităților locale, deși este singurul sport care reprezintă Slobozia pe prima scenă. Sâmbătă jucăm cu Rapidul, contracandidată în lupta pentru supraviețuire. Va fi un duel capital, pe care HCM Slobozia trebuie să-l câștige, iar jucătoarele sunt obligate să arate că susținerea iubitorilor sportului din orașul nostru nu a fost în van. În mod sigur Sala «Andreea Nica» va fi un vulcan al speranțelor, iar Ivan și compania trebuie să se ridice la nivelul așteptărilor. Gheorghe Covaciu va avea, în sfârșit, tot lotul valid, după ce Loredana Vartic a intrat în programul normal de pregătire.

Înfrângere și la Craiova HCM Slobozia s-a deplasat sâmbătă, 29 februarie a.c., la Craiova pentru meciul cu SCM din localitate. Jucătoarele noastre au făcut o primă repriză satisfăcătoare, chiar dacă la pauză oltencele aveau 4 goluri avans. În partea secundă, gazdele s-au distanțat și au învins clar cu 28-17. Multe nu ar fi de spus despre acest joc care se încadrează în parcursul echipei din ultima vreme. Pentru HCM Slobozia au marcat: Georgescu-7 goluri, Vacariu-4, Toma-2, Ilie-2, Nicolae-1, Ivan-1.

3 Martie 2020, 11:35 (1364 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
HCM Slobozia suspendă plata contractelor
Încă mai speră la salvare
Apogeul neputinței

Comentariile cititorilor:


FC Asfaltul:
(8 Martie 2020, 20:25)
Am devastat Liga florilor, 16 meciuri, 14 înfrângeri, 4 puncte din 48 posibile....din câte văd, mai mult am stat capra decât am jucat! Câți bani a costat mascarada asta???? Sa fii prostul lumii si sa mai si plătești ca sa te faci de ras, asta înseamnă sa fii jmeker! Sper ca odata cu retrogradarea sa se încheie definitiv aceasta bătaie de joc! De ani de zile atrag atenția asupra acestei aventuri prostesti, costisitoare dar inutila...
Cetățean de la bloc:
(4 Martie 2020, 13:32)
Nu i de mirare ca nu ne vrea nimeni!!!Nu avem ce cauta intr un grup select gen"liga florilor" pe ca acolo se urmărește performanta,lucru care lipseste la slobozia.se joacă intr o sală modestă ,echipa a fost aproape de fiecare data penibila ,impotenta,lipsită de orice ardoare.marile echipe care au în componența superjucatoare se simt jalnic în compania unor jucătoare modeste ,în atmosfera penibila -uneori ,creată de așa-zisii fani .stiu ca o sa fiu înjurat dar nu mi se pare demn ca un bărbat să înjure și să jignesca jucatoarele de la alta echipa ,arbitru, oficiali,etc.in situatia in care se va schimba conducerea echipei de handbal (si nu ma refer la antrenor),vom putea avea pretentii de liga 1,până atunci joc de gleznă, stop finanțarea- nu e logic sa plătești 13-15.000 salarii lunare pentru amatorism și noncombat,si sa începem să vedem exact cat ne este pătura- sa nu ne mai ramana picioarele p afara.
Zvon adevărat...!?:
(4 Martie 2020, 09:44)
Circulă de mult prin oraș zvonul că „se vrea”neexistența (oare există acest cuvânt?) echipei de handbal H.C.M. Slobozia în Liga Florilor, deci chiar dacă în articol autorul acestuia spune că „exagerează” mai mult în glumă, despre zvonul propriu zis, un sâmbure de adevăr există. Nu ne vrea nimeni (F.R.H., oamenii importanți din handbal, antrenorii, arbitrii, observatorii) în Ligă, dar ceea ce este frustrant, nici „noi” nu vrem să avem o echipă pe prima scenă hanbalistică a țării! Când spun „noi” mă refer la Primar, Coniliul Local, Conducerea administrativă a echipei și nu în ultimul rând o parte importantă a locuitorilor acestui oraș.Cineva a spus celebrele cuvinte, desigur în niște împrejurări deosebite : „Zarurile au fost aruncate!”. Fără să exagerez sau să glumesc, aproape sigur așa s-a întâmplat și în cazul echipei de handbal! Se vede din Cosmos că echipa de handbal deranjează foarte tare pe CINEVA, care în cele din urmă își va impune dorința! Da, „nu-i un capăt de țară” că se va adeveri zvonul amintit în articol, dar poate va apărea un OM curajos, care să repună în drepturile sale handbalul de performanță în municipiul Slobozia. OMULE, citește aceste rânduri și hai la treabă că timpul tău a venit!
Fost sportiv:
(3 Martie 2020, 20:47)
Cu parere de rau, oras mic, sala mica, echipa mica!