Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primarul Adrian Mocioniu transformă bulevardele Sloboziei în șantiere

Un proiect care paralizează orașul

Primarul Adrian Mocioniu transformă bulevardele Sloboziei în șantiere

bonus: Urban Scope SRL nu are scrupule

Marți, 18 februarie 2020, primarul Adrian Mocioniu a semnat contractul de finanțare pentru «reabilitarea căilor de rulare ale transportului public» din Slobozia. Joi, 20 februarie a.c., edilul Sloboziei a organizat o conferință de presă în care a explicat rațiunile acestei investiții care va afecta întreg orașul. Pro­iectul are o valoare de 28 milioane de lei și ar urma sa fie finalizat până în anul 2023. Acesta se va desfășura în paralel cu cel care vizează modernizarea transportului public, în valoare de 36 milioane de lei, care urmează să fie semnat în perioada următoare.

Trei ani pentru două contracte
În luna decembrie 2019, Adrian Mocioniu anunța public că Slobozia are 11 proiecte de investiții care vor fi finanțate din fonduri europene. Joi, 20 februarie a.c., același edil declara în cadrul unei conferințe de presă că doar pentru două dintre aceste pro­iecte au fost semnate contractele de finanțare... Primul dintre acestea vizează reabilitarea unei grădinițe în Cartierul Bora și are o valoare de 2,5 milioane de lei, iar cel de-al doilea, semnat pe 18 februarie 2020, vizează «reabili­tarea căilor de rulare ale transportului public» pe bulevardele Matei Basarab și Chimiei. Pentru restul proiectelor (pentru care autoritățile au primit asigurări că vor fi semnate «fără probleme») avem deocamdată doar studii de fezabilitate la prețuri pipe­rate, din fonduri publice. Iată câteva exemple: sistem alternativ de mobilitate urbană (77350 de lei), sistem inteligent de trafic (114240 de lei), sistem inteligent de iluminat public (153510 de lei), terminal intermodal pentru reducerea emisiilor de carbon (141610 lei), sală de sport polivalentă (83300 de lei), cimitir uman (53550 de lei), rețea integrată de piste de biciclete (113050 de lei)... Și exemplele pot continua! Revenind la conferința de presă în cadrul căreia a fost anunțată semnarea contractului, ea a fost susținută în prezența celor care au lucrat la accesarea acestor fonduri, respectiv șeful Biroului de Finanțări Externe, Alina Ciobanu și Radu Dragomir, directorul general al firmei de consultanță Urban Scope SRL, firmă care a asigurat consultanță pentru 6 din cele 11 proiecte de investiții comandate de Primăria Slobozia.

Mocioniu «demolează» bulevardele orașului
Lăudabilă în fond, investiția în va­loare de 28 milioane de lei pe care o susține primarul Adrian Mocioniu nu rezistă în fața unei analize sumare. Potrivit datelor prezentate, banii vor fi utilizați pentru resistematizarea bulevardelor Matei Basarab și Chimiei. Concret, pe cele două artere de circulație vor fi construite piste pentru biciclete, benzi delimitate fizic pentru transportul public, spații verzi, trotuare noi, infrastructură de comunicații, etc. Întrebat, printre altele, ce soluții alternative au fost identificate pentru relocarea autoturismelor parcate pe cele două bulevarde și arterele adiacente în perioada implementării investiției, acesta a răspuns iritat și evaziv: «Întotdeauna există soluții... Luăm în calcul construirea unor parcări în oraș și la intrările în munici­piu!». Adrian Mocioniu a detaliat aceste afirmații absurde susținând că în oraș vor fi amplasate două parcări pentru autoturismele parcate de-a lungul bulevardelor, iar la intrările în oraș alte două de tip «park&ride». Edilul Sloboziei nu a putut însă preciza care vor fi sursele de finanțare pentru construirea acestor parcări și nici data la care urmează să fie fina­lizate. «Pentru una dintre acestea am prevăzut în bugetul anului 2020 bani pentru studiul de fezabilitate...» a mai precizat primarul Mocioniu.

Alegerile nu sunt o soluție
Dincolo de absurdul hilar al declarațiilor primarului Adrian Mocioniu, investiția parafată prin semnarea contractului de finanțare pare una ireversibilă. La fel ca în cazul «apei lui Ionașcu» și a «gropii lui Stoica», slobozenii sunt condam­nați să suporte o investiție căreia nu-i înțeleg implicațiile, nu și-o doresc și, mai grav, pentru care vor suferi indi­ferent dacă primarul Adrian Mocioniu mai obține sau nu un mandat. Spunem acest lucru pentru că primarul Sloboziei a făcut deja precizarea că în decursul acestui an vor fi rambursate primele plăți eligibile făcute de ad­mi­nistrație pentru accesarea investițiilor din fonduri europene. Valoarea estimată a acestor proiecte este de 21 milioane de euro. Asediat de întrebările lansate în cadrul conferinței de presă, primarul Adrian Mocioniu a sfârșit prin a declara, printre altele: «Acesta este trendul în toată Europa! Toate orașele Europei au aceste faci­lități, toate orașele din România accesează fonduri pentru asta... Această inițiativă ar trebui lăudată, nu criticată! Oricum scrieți ce vreți, indife­rent de explicațiile care vi se oferă. E problema dumneavoastră, nu a mea!».

Urban Scope SRL nu are scrupule Concludentă în contextul creionat mai sus este și poziția directorului general al firmei Urban Scope SRL, firmă implicată în finalizarea a 6 din cele 11 proiecte inițiate de Adrian Mocioniu. «Trebuie să înțelegem că nu primim bani euro­peni pentru as­faltare, ci pentru reducerea emisiilor de carbon!» a declarat Radu Dragomir în cadrul conferinței. El a dat asigurări că toate cele 6 pro­iecte pentru care firma lui a oferit consultanță vor fi semnate, însă nu a putut justifica în niciun fel utilitatea acestor investiții. «Eu vă spun franc că am scris aceste proiecte pentru bani!» a mai precizat el. Potrivit declarațiilor lui Radu Dragomir, firma Urban Scope SRL asigură consultanță în accesarea acestui tip de investiții din fonduri europene pentru 20 de municipii din Romania. Reamintim că ziarul nostru a atras deja atenția asupra acestei stări de fapt încă de anul trecut. Relatam atunci că Urban Scope SRL a fost înființată în luna martie 2016 de Dorel Vasile Dăneci și Cătălina Florina Gondrea, doi pensionari cu domiciliu declarat în comuna Bogdănești, județul Vâlcea. În cei 4 ani de activitate firma a fost implicată în numeroase scandaluri pu­blice la Constanța, Galați și Focșani. Cel mai răsunător scandal este însă cel de la Iași, unde soluția de mobilitate urbană implementată pe bani europeni de către Urban Scope SRL a ajuns să facă obiectul unui dosar penal instrumentat de DNA.

3 Martie 2020, 07:50 (3367 vizualizări - 27 comentarii)

Citiți și:
Aproape 1 milion de lei pentru un loc de joacă în Cartierul Bora!
Contract de 4 milioane de lei pentru piste de biciclete la Slobozia
Camioanele care aprovizionează supermarketul «ilegal» blochează domeniul public
«Anticorupția» costă 287 mii de lei

Comentariile cititorilor:


cetatean:
(10 Martie 2020, 12:13)
Apropo de inspectorii Cameri de Conturi care se afla in control la Primaria Slobozia sper sa nu uite sa verifice si creditul de aproximativ 2 milioane de euro pe care l-a contractat pentru terminarea gropii in 2018 si pe care l-a restituit (deturnat) drept restituire avans la suma de la ministerul fondurilor pentru suma cheltuita si nu a mai terminat lucrarea in termenul legal,in anul 2019.
EXULESCU:
(9 Martie 2020, 15:24)
Se pare ca in scurt timp (...) impreuna cu cei mai devotati colegi experti in fonduri alesi si alese dupa sprinceana vor petrece citeva zile de perfectionare pe fonduri la un hotel cu piscina de patru stele .Sa nu te faci de ris (...). Recunostinta de la (...) ca Ialomita se afla pe ultimul loc in absortia de fonduri europene .
coleg:
(6 Martie 2020, 14:54)
Biata (...) trebuie sa o ia de la capat cu pregatirile unui nou primar, referitor la limbile folosite.
cetatean:
(5 Martie 2020, 23:44)
Acest primar disperat impreuna cu directorii sai a promis ca va rezolva si ceva din nitratii si nitritii din apa s-a plimbat prin Italia impreuna cu nea Vasile de la Braila dar pina la urma nu a mai rezolvat nimic se pare doar a cheltuit 7 mil lei ,cred mai mult pentru parandarat.Un nou subiect pentru Camera de Conturi care tocmai se afla in control la Primaria Slobozia.
ionel:
(5 Martie 2020, 15:15)
Apropo de mall-ul de pe varianta Oylul de ce nu plateste impozit pe teren pentru suprafata de 41000 mp ,Poate reglementeaza acum Camera de Conturi ca tot se afla in control ,sau compenseaza prin messele platite lui Ambrus .
Cioropinas dy Amaras:
(4 Martie 2020, 21:03)
Miza nu sunt banii de consultanta pt firma de apartament. Miza e mult mai mare. Banii pt lucrarile ce urmeaza a fi executate. Aceste lucrari vor fi atribuite către Oyl. Oyl care ajunsă cu lucrările in centru la intersecția M.Basarab cu St.cel Mare va executa si lucrarile noii șosele prin parcul Ialomița catre mall-ul lor de pe Variantă. Își fac si soseaua necesara afacerii lor si iau si banii ;)
Mark:
(4 Martie 2020, 19:55)
Poate ar trebui sa ne adunam și sa protestam împotriva deciziilor luate de acest cretin. Cum rămâne cu "groapa"? Pe asta a rezolvat-o și acum se apuca de altele?
xx:
(4 Martie 2020, 11:27)
Nu inteleg de ce deschideti atatea proiecte , fara sa le finalizati pe cele  incepute . Primarul care v-a rezolva problema apei potabile va ramane in amintirea urbei (il punem in locul lui Mihai Viteazul ).Dorim primari care in mandatul lor sa rezolve macar o problema stringenta .  
marius:
(4 Martie 2020, 09:43)
dupa apa lui ionascu si groapa lui stoica (idiotenii dupa care slobozia inca trage), urmeaza strazile lui mocio. mai avea cateva luni de mandat si nu avea nicio prostie notabila....Vai de orasul asta...Mai, daca nu-i duce capul, macar sa arunce ochii la alte administratii locale si sa fure niste idei, gen reabilitare termica a blocurilor.Dar daca ei fac prostii si plateste orasul niste zeci de ani, ce le pasa?
Răduță Aurelian-Constantin:
(4 Martie 2020, 09:14)
Nu anonymus, nu primarul este devină aici, ci Roșca care știe numai să defrișeze... A fost și el odată sau de mai multe ori în viața lui în America și face cum este acolo. Acum eu prost ce sunt și vin, este normal să defrișăm pomii care ne oferă oxigen? Vă mai mirați și de unde s-au format tornadele... Pai aerul cal, cu cel rece, normal că se formează tornadele., pomii sunt o perdea, sunt pentru a impiedica aerul cald cu cel rece să se întâlnească... Că despre ce ai pățit tu, nu ești singurul care pățește... Au vile și au nevoie de lemne pentru foc. Acest oraș oricum se duce de râpă cu asfel de conducători.
Răduță Aurelian-Constantin:
(4 Martie 2020, 09:05)
Păi și cu groapa? Sau rămânem în groapă, fiindcă de asta suntem buni. Oricum nu se face nimic bun în Slobozia, nu sunt în stare să facă pentru tineret, dar pentru oraș... Că despre laude, toți suntem buni vorbitori, dar până la fapte, este cale lungă.
nimic face mult zgomot:
(4 Martie 2020, 08:15)
Multumim pentru ideile tale nimic&mult zgomot. Este deasemeni si dreptul tau de a te exprima, la fel cum o facem si noi. Niste oameni adevarati, curajosi au murit la razmerita din 89 pentru ca noi sa ne putem exprima liber! Eu nu sunt de acord cu faptul ca un primar ales, chiar si cu 99,99% din cetatenii cu drept de vot, ar avea "legitimitatea" sa nenoroceasca, sa falimenteze localitatea in slujba careia se afla. Exista si institutia demisiei! Asta presupune sa aiba onoare, bun simt, sa constientizeze faptul ca este limitat, incompetent pentru demnitatea de primar. Nu o va face, majoritatea politicienilor nu au coloana vertebrala. Ei se conduc doar dupa principiul: "dupa noi potopul"! Calca peste cadavre, la propriu pentru a se imbogati din banii nostri.
De asemeni, mai exista o institutie democratica: a protestului: pica guverne si prim-ministri, un primar de ce nu ar pica in acest fel? Pare ilogic faptul ca acum pe ultima suta din primul si ultimul sau mandat sa angajeze astfel de cheltuieli pentru niste proiecte incerte, care nu vor fi incepute macar si cu atat mai putin finalizate de catre el (sau de catre urmatorul primar). Miza in schimb o constituie banutii de acum, adica plata acelor studii de fezabilitate exorbitante. Arunca pe piata o duzina de proiecte noi, mai putin utile, in detrimentul repararii unor greseli perpetuate din trecut (apa nepotabila, groapa si infrastructura care chiar lipseste din anumite cartiere). De aceea cred ca miza o reprezinta comisioanele provenite din plata SF-urilor catre mirobolanta firma de apartament (proiectantul). Doar se apropie campania electorala, iar investitorii primaverii din partidul primatului au arici la buzunar.
Ana :
(4 Martie 2020, 07:02)
Dar pentru urbanizarea cartierului Garii Noi ca ne-ati pacalit sa ridicam case acolo ca va fu un caetier modern de ce nu se aloca bani?Prin primarii sai psdisti si mai nou migrati prin alte partide,mincinosii au turnat niste balastru pe sosele,trotuare in mijlocul carora sunt plantati stalpi de iluminat si gata! Cartier pentru tineret!Nenorociti care de trei mandate-ionascu-stoica-mocioniu zambesc tembel,politicieneste-golaneste,aproband diverse lucrari de modernizare ce nu ar trebuit făcute urgent.Si care in final sunt de neutilizat dar cu banii cheltuiti.Avem rate nenorocitilor si am crezut in voi,mergand cu familiile acolo,nenorocitilor!
Gigel:
(3 Martie 2020, 19:58)
In continuare: Noi, locuitorii nemultumiti ai orasului, suntem dispusi sa riscam sa apara o "alta ciuma", pentru ca de asta pe care o avem acum suntem satui. Adica nu prea avem ce sa pierdem, in cel mai rau caz va fi ca acum. Tu, daca esti din anturajul primarului, poate iti poti pierde functia si beneficiile. Sincer, ne pasa mai mult sa avem o sansa, cat de mica, decat sa ramanem asa.
Gigel:
(3 Martie 2020, 19:52)
Draga "mult zgomot pentru nimic!", ai exprimat exact o gandire primitiva demna de Antarctica. Adica alegem un primar pe 4 ani, si apoi tot ce face el este legitim si noi trebuie sa acceptam. Si urmand logica ta, priceperea primarului (daca a fost bun sau nu) se vede la alegerile locale? Frate, ai tras pe nas? Se vede in jur, in ceea ce a facut sau nu, in mostenirea pe care o lasa. Dar poti trai in continuare cu imaginatia ta - dar nu va schimba realitatea!