Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Partidele ialomițene și-au stabilit candidații pentru Consiliul Județean

Faceți pariurile!

Partidele ialomițene și-au stabilit candidații pentru Consiliul Județean

Menajeria politică din Ialomița se pregătește de alegeri. Deocam­dată, ies la rampă candidații la președinția Consiliului Județean. Ca de fiecare dată sunt clienți politici vechi și oportuniști noi, politicieni fără șanse și politicieni pe care nu-i mai vrea nimeni. Până când vom alege unul, să-i trecem în revistă pe cei care ni se oferă pe tavă.

«Toate-s vechi și nouă toate»
Alegerile Locale din vară obligă fili­alele locale ale partidelor să-și lanseze candidații. După nominalizările pentru Slobozia, a venit rândul candidaților pentru Consiliul Județean. La linia de start s-au înșirat până acum, după pedegree și procentele electorale, doar PSD, PNL și PRO România. În culise se încălzesc ALDE, Partidul Ialomițenilor, PMP și Alianța 2020 USR-PLUS. De asemenea, există zvonuri privind apariția unor candidați independenți pentru Alegerile din 2020... Dar deocamdată este prea devreme, fie și pentru speculații. În așteptarea unei liste finale, concluzia rămâne aceeași: avem o inflație de candidați. Este, evident, o dovadă că pentru partidele politice care îi propun miza este mare. Pentru electoratul ialomițean însă, această funcție nu este percepută similar. Mulți dinte alegători încă se întreabă «ce este Consiliul Județean Ialomița?» și care este utilitatea instituției. În aceste condiții, singurii câștigători ai alegerilor pentru președinția Consiliului Județean Ialomița rămân partidele politice. Punct!

Soarele și luna la PSD și PNL
Ca la fiecare rundă de alegeri, președintele PNL Ialomița, Gheorghe Tinel, evită confruntarea directă cu electoratul. El o va sacrifica, în numele libe­ralismului ialomițean, pe Luminița Barcari, ex-inspector general școlar, acum secretar de stat în Ministerul Educației. Decizia nu e bătută în cuie, dar Luminița Barcari a declarat deja că este «onorată». Surprinzătoare și de-acum imprevizibilă se dovedește evoluția PSD Ialomița. Filiala îl aruncă în arenă pe vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, Cătălin Grigore. Despărțiți de opțiunile politice, cei doi sunt un cuplu instituțional vechi, încă de pe vremea când erau colegi de Inspectorat, iar politica învățământului ialomițean se negocia în același birou. Sigur, toate sunt vorbe rămase în urmă, iar gura lumii numai pământul o astupă... Dar este evident că aceste două nominalizări cu iz de alcov politic nu prezintă o garanție electorală. Iar campania, oricum a fost ea negociată, poate dezvălui ce cu gândul nu gândim toți laolaltă.

O șansă pentru ex-prefectul Gigi Petre
Paradoxal, nominalizarea Luminiței Barcari și a lui Cătălin Grigore oferă ex-prefectului Gigi Petre șansa unei candidaturi onorabile la președinția Consiliului Județean Ialomița. Ajuns la PRO România, Gigi Petre este exploatat în prezent de Marian Neacșu pe post de mocăniță electorală pentru primarii rătăciți de turmele politice de origine, pentru dinozaurii politici locali ori pentru oportuniștii de ocazie dispuși să parieze pe această nișă a social-democrației. Surse din teritoriu confirmă faptul că Gigi Petre deja s-a lansat într-un turneu local prin primăriile Ialomiței, primarii fiind obligați, de dragul trecutului comun, să asculte tot felul de bazaconii. Nu comentăm, că deocamdată nu avem înregistrări, iar cota de piață a lui Gigi Petre în politică rămâne mică. Dar îl urmărim cu interes pe rețelele de socializare unde regurgitează opinii susținute de alții, într-o încercare lamentabilă de a părea și inteligent și popular. Să mai spună cineva că nu poți să înveți calul batrân la ham!

Mulții și mărunții
Nu putem încheia această trecere în revistă a candidaților fără a pomeni câteva nume lansate de la partidele de buzunar de pe scena politică locală. Așa cum deja am precizat în urmă cu două luni, PMP l-ar propune pe senatorul Gabi Ionașcu drept candidat la Consiliul Județean. ALDE s-ar putea face din nou de râs cu procentul minuscul deținut de Ionel Gae, celălalt vicepreședinte al Consiliului, iar Alianța 2020 USR-PLUS are de ales între președinții Alexei Dărăbanu și Octavian Săvoiu. Cât despre Partidul Ialomițenilor, tare ne e teamă că acesta nu mai are vlagă nici cât să pro­pună un candidat, d-apăi să îl și susțină în lupta electorală. Sigur, președintele-primar, Ion Drăgușin, rămâne o variantă. Dar cum dinții Primăriei Bucu sunt mai aproape decât nevoile părinților spirituali ai partidului, suntem deja convinși că primarul Ion Drăgușin, ca și la mandatul trecut, își va anunța telefonic electoratul că îl susține pe cel care oferă mai mult... Mai mult bine județului, evident! Și nu vă mai gândiți la prostii, că Bucu e singura comună asfaltată din Ialomița!

6 Martie 2020, 08:20 (6520 vizualizări - 18 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Gica:
(15 August 2020, 14:24)
Sper sa scapam de schimbat borduri si pavele sau asfalt si sa avem un primar fara dosare penale si pomanaelectorala la modern si balta nemti cu mici si ciorbe de peste 
@Cetatean-cu drept de vot:
(9 Martie 2020, 08:47)
E u iti doresc doar tie succes la alegeri, dar sa citesti mai mult inainte de vot, sa te informezi corect, ca sa poti vota in cunostinta de cauza, nu precum in duminica orbului! Sa fii foarte atent ca nu cumva sa mai votezi vreo marioneta manevrata din culisele de partid. Nu exista oameni providentiali in partide, ci doar clanuri, gashti, "sindicate" (cam ca cele din sudul Italiei).
Atat timp cat nu vom avea un candidat rupt de politica, vom fi condamnati sa dansam dupa aceeasi placa: politicienii se imbogatesc din banii nostri (publici), iar noi ne vom adanci in mizerie, bagand in continuare capul in nisip precum strutzul.
amalia:
(9 Martie 2020, 08:32)
Vai pai victoras ramane pe dinafara ?
Nu se poate un om asa de capabil, alerga tot judetul, calare pe toate drumurile. ba chiar le face pe toate pe hirtie, fotografii reale postate cu tot ce face nu se poate ?????
 Cum sa-l lasi pe domnul gigolo sa nu fie aruncat in lupta, el care se vede invingantor.........
Da acum il arunca in lupta si pe fecior la primaria Amara. Oare sa fie ultima strigare Victoras......
Ai pupat tu doamnele si domnisoarele dar domnii te executa .................
@Alegator:
(8 Martie 2020, 16:57)
Stai linistit si voteaza in continuare cu psd. Apropo de "banditi si chermeze cu fetite": du-i niste chiftele lui Dragnea la Jilava  sau, daca n-ai bani de drum, lui Mazare, ca l-au transferat aici la penitenciarul Slobozia, incepand de azi..
Alegator:
(8 Martie 2020, 05:57)
De bandit și laș ce este la fiecare rundă de alegeri, președintele (...) evită confruntarea directă cu electoratul. Nu are curaj sa-l înfrunte pe amaratul ăla de (...) care este pensionar, pus pe lista (...). Pai ce viteaz ești moldovene, dai cu parul pe la spate și după, fugi banditeste. Nici cu martalogul ăla de mai ieri îi cereai  a demisia, nui ai curaj bai tăietor de plopi.
El o va sacrifica, în numele libe­ralismului ialomițean, pe (...). Decizia nu e bătută în cuie, dar (...) a declarat deja că este «onorată». 
(...) ce-ți mai placesi tie sa ieși în frunte că păduchele dupa funcții și putere și când ajungi la brățări, te dai cu capul de pereți.
Era frumos sa vedem o confruntare între doi inși, parșivi tari in clanță care 90% din viața lor au supraviețuit din banul public, cu chermeze și fetițele măritate. (...)
Pavel:
(7 Martie 2020, 19:51)
Candidatule Pro Romania, locul tau este la puscarie, sau la loc cu verdeata, nu la C.j. Ialomita.
Cetatean-cu drept de vot:
(6 Martie 2020, 22:01)
Mult succes tuturor candidatilor la alegerile locale,pentru primarie si consiliul local ! Din punctul meu de vedere,oricum electoratul  va hotari cine si cum va reprezenta comunitatea.Cel mai usor lucru din cate am observat este sa criticam.Ne-am pus vreodata intrebarea daca acel__i om din functia pe care o are poate face chiar ce vrea,are consilieri-in consiliul judetean ,inconsiliul local-care nu sunt intotdeauna de acord cu el.Acesti oameni pot face ce pot in functie de banii pe care-i au si de ajutorul primit.EXEMPLU, TE DUCI LA PIATA ,TE UITI IN BUZUNAR SI CUMPERI DOAR CARTOFI , CEAPA  SI VERDEATA,CAPSUNI SI ALTE TRUFANDALE ..,DOAR TE UITI..Asa si cu alesii locali ,daca cumpara ce au nevoie in functie de banii pe care-i au nu cred ca este o problema,dar daca ar cumpara CAPSUNI LA SUPRA PRET CAND NOI NU AVEM CARTOFI ,AR TREBUI SA RASPUNDA FARA NICI UN FEL DE PROBLEMA.
Amarean:
(6 Martie 2020, 21:36)
Si cu (...) cum ramane? Ramane liber profesionist sau inca isi mai cauta partid? Sa scapam oare de el de la judet sau i s-a facut dor de Amara, unde-i cald si bine.......
Un cetatean:
(6 Martie 2020, 20:10)
Interesanta confruntarea: Barcari- Grigore! Amandoi din invatamant! Amandoi inspectori, chiar in echipa! As merge mai mult pe Grigore. Este mai uman, ...nu unsa cu toate alifiile ca Barcari.
Tic-tac:
(6 Martie 2020, 19:37)
Stie dl Tunel ce se intampla acum cu primarul pnl la kogălniceanu??Ia sa se intereseze,ca stiu ca a primit pe whattsap informațiile pe cu pas.Si alooo!!!Diicot?DNA?POLIȚIA?Dormiti?Ia intindeti antenele cu e la kogălniceanu acum
@Bugetar:
(6 Martie 2020, 19:19)
se cunoaste ca esti bugetar si ai terminat studii superioare cu bani si spaga la o facultate neacreditata. asta e sistemul bugetar di RO, cu oameni jalnici deloc educati si foarte prost scoliti. FIMEAR SCARBA !
Bugetar:
(6 Martie 2020, 17:52)
Mai mocirlosule cu freza alba ai inceput sa cutreieri judetul noaptea ca traseistele, ca spargatorii de butiquri. Nu te mai satura dumnezeu, ma personaj de bascalie sibtrista amintire din Las Fierbinti. Acum vrei sa fi tu miez si la Consiliul judetean, stai dreacu acasa ba si trateaza-ti bolile, de cand vorbesti zici ca dai ortul popii, de dai cu piciorul in pietre ca sa nu se auda parturile, cand mergi pe strada, schimba papersurile la nepoti, lasa mai spalatule pe altii mai tineri. Ce sa cauti tu la cj, sa dai teroare la angajati cum dateai la prefectura. Ce manevre mai ai in cap sa faci. Ce iti mai trebuie ma batranule odios, nu-ti mai ajung banii pentru fetite, de tuica, sau tie frica sa iesi singur la plimbare sa nu-ti iei ceva in cap. Cat tupeu ai ba mosule. Nu publica ziarul asta tot, ca te spurcam din cap pana in picioare.
John:
(6 Martie 2020, 12:59)
Nu dezinformati Bucu nu este singara comana asfaltata din Ialomita.Alte  exemple sunt Cosambesti impreuna cu satul apartinator Gimbasani si Marculesti.De fapt aceste doua comune nu sunt pe gustul dumneavoastra pentru ca au primari PSD care au facut multe lucruri bune pentru comunitatile lor ,iar voi il sustineti pe ciuma galbena fost ciuma porotocalie penibilul deTinel Gheorghe .
PSD ist de Slobozia:
(6 Martie 2020, 12:37)
O confruntare interesanta: Barcari- Cătălin Grigore. De departe, șanse reale subt de partea lui Cătălin. dnei ii stătea mai bine in invatamant. dar...te pui cu aspiratie? oricum prin cătălin grigore, PSD se poate regenera. Atentie! fara măscărici precum: pavel si musoiu
Ieri:
(6 Martie 2020, 10:19)
Surse din teritoriu confirmă faptul că (...) deja s-a lansat într-un turneu local prin primăriile Ialomiței, primarii fiind obligați, de dragul trecutului comun, să asculte tot felul de bazaconii. Gresit, (...) merge in teritoriu, probabil sa le puna in vedere, ca daca nu iese el presedinte, va fi jale mare, plansete si zornait de catuse prin prefectura si anumite primarii. Acopera (...) tot cat poti ca meteorologii anunta tornade care ridica mizeria. Pe el il doare capul de ale lui, nu de cetatean. Nb. Redactie lasa comentariile la liber, toti avem dreptul la libera expimare.