Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Alexandru Stoica, candidat oficial PI la Primăria Slobozia

Independent a avut dreptate

Alexandru Stoica, candidat oficial PI la Primăria Slobozia

Partidul Ialomițenilor și-a asumat oficial candidatura lui Alexandru Stoica pentru Primăria Sloboziei. El ar fi fost desemnat în urma unui sondaj de opinie. Anterior, atât Alexandru Stoica cât și conducerea PI au negat această posibilitate...

E oficial Un comunicat de presă remis publicității luni, 9 martie 2020, confirmă oficial înscrierea ex-primarului Alexandru Stoica în cursa pentru Primăria Slobozia. Comunicatul este semnat de președintele Partidului Ialomițenilor, Ion Drăgușin și susține că nominalizarea a fost făcută «în urma unui sondaj de opinie realizat în luna februarie 2020». Anterior, atât Alexandru Stoica cât și conducerea PI au negat această posibilitate. «Nu știu nimic... Prima dată am auzit de la dumneavoastră din ziar!» declara Ion Drăgușin la începutul lunii februarie. De aceeași manieră îl seconda în declarații și Alexandru Stoica. «Nu știu nimic... Nu am stabilit nimic concret! Dar în politică nu poți să iei niciodată decizii definitive...» declara Stoica.

PI adună ce a mai rămas Alexandru Stoica nu este singura achiziție a PI. Surse interne confirmă faptul că și alți lideri cu notorietate ai PSD Ialomița vor fi lansați în cursa electorală pentru Alegerile Locale. Acest scenariu este confirmat indirect și de declarațiile prședintelui PSD, Marian Pavel. În cadrul conferinței de lansare a candidatului PSD pentru Slobozia, Alexandru Potor, el a reiterat o afirmație publică surprinzătoare: «Am spus-o și o repet! Eu îl susțin la Alegeri, pentru președinția Consiliului Județean Ialomița, pe Cătălin Grigore, actualul vicepreședinte!». De asemenea, există zvonuri privind racolarea de către PI a unor primari în funcție, de la PNL și PSD. Deocamdată este însă prea devreme pentru nominalizări oficiale. Vom reveni cu amănunte.

9 Martie 2020, 09:15 (2110 vizualizări - 14 comentarii)

Comentariile cititorilor:


robinet:
(10 Martie 2020, 22:43)
Cine este PI? cati membri are? 
Stoica doar vrea sa arate ca poate. Intre noi fie vorba nu mai poate de mult, dovada mustata...
Profetie: o sa ia mai multe voturi ca (...) :))))))
Geo:
(10 Martie 2020, 21:57)
Subscriu Lili :,,.Sictir!” Panarame fara Dumnezeu.
@#pasajladrajna si gigi:
(10 Martie 2020, 08:38)
#pasajladrajna si gigi, daca glumiti e ok, facem haz de necaz...dar, in cazul lui stoica pesedeul s-a confundat pana la identitate cu omul: stoica era chiar presedintele psd slobozia; tot ce manevra prin partid punea in aplicare si in primarie si consiliul local. Anterior functiei de primar a fost viceprimar in echipa si stransa legatura cu ionascu. Deci chiar daca ionascu a fost "autorul" apei nepotabile si al proiectelor "groapa", piata si parc industrial, stoica era mana dreapta a lui ionascu, prietenul si seful sau politic pe plan local. Mai vorbim si de trecutul lui stoica de dinainte de revolutie, cand era sef la garzile patriotice? comunist inflacarat! dupa care, la evenimentele din decembrie'89, fiind oricum in cladirea actualei prefecturi, a baut un whisky cu primul secretar si a obtinut statutul de revolutionar, beneficiind de toate facilitatile conferite de aceasta calitate. Mare om, ce sa zicem.
Gigi, ai dreptate pe de o parte cand incerci sa-l scuzi ca nu a luat singur deciziile. Dar, asa actioneaza mafia (politicieni corupti din acelasi partid si firmele lor de casa), intai te compromit cu ceva, dupa care nu mai scapi de ei si faci ceea ce ti se cere. Asta referitor la proiectele costisitoare, insa pentru idioteniile ca statuia lui mos craciun, cred ca intelegi si tu faptul ca decizia i-a apartinut in totalitate lui stoica, deoarece autorul statuii este tatal angajatei de atunci din primarie (sefa de la urbanism). Ce vrei mai clar de atat? Faptul ca stoica a jucat cum i-au dictat interesele politice si de afaceri, nu il scuza cu nimic, dimpotriva: Nu e bun pentru vreo functie publica, punct! Iti este drag de el, ia-l acasa, noi nu-l vrem nici macar paznic la DADP.
PSD ist de Slobozia:
(10 Martie 2020, 07:23)
Veti fi surprinși, chiar dacă ubva castiga va propulsa partidul in consiliul local. Omul are ceva ce ceilalți nu au- capacitatea se a comunica cu toti oamenii, dincolo de asa zisa prostie. Stoica nu e asa, iar cine il cunoaste stie ca e un om f.f.f.instruit. a facut o scoala serioasă pe vremuri. Aparențele înșeală. Nu e exclus chiar sa castige.
Zău așa! :
(10 Martie 2020, 07:18)
Unde ati avut bre sondajul care l-a dat castigator pe asta in februarie? In Groenlanda? Australia?Cine l-a uitat pe acest ipochimen?Un examen psihologic v-ar fi pus pe lista un om,nu arătarea care a batjocorit orasul,râzând apoi ca apucatul.E bine ca oferiti sanse altor candidati la reusita,voi aveti banusori,nu e problema,dati inainte cu"muieti-s posmagii? "!! (inainte de sondaj stia si" olandezu"?,ca a tras ăla niste sfori,romaneste)!
#pasajladrajna:
(9 Martie 2020, 21:40)
Poate că problema nu este omul, ci partidul din partea căruia a candidat, nu-i asa?
gigi:
(9 Martie 2020, 17:50)
Daca e democratie de ce sa nu se inscrie in cursa electorala cine vrea si crede ca are sanse, 1-parcarea subterana nu licitatia a avut loc in anul 2009 dar din cauza contestatiilor lucrarea a inceput in anul2015 in urma deciziei Curtii de Apel Buc, 2- Parcul Industrial la fel proiect aprobat inainte ca Stoica sa fie primar, 3-Piata Unirii la fel proiect aprobat inainte se fie Stoica Primar, 4- Autogara/Hotel e investitie privata , ca investitorul nu a respectat proiectul nu raspunde primarul sau altcineva din primarie. Proiectul pentru statia de tratarea apei si tot ce tine de investitia cu apa nu era Stoica primar. Pentru cele de mai sus nu cred ca e normal sa raspunda Stoica pentru simplu fapt ca el le-a preluat .Pentru panoul de catarat nu cred ca era o gaura in cr ca nu a avut autorizatie si de ce sa nu recunosc cu statuia are si el o vina dar nefiind artist nu putea nu il putea contrazice. Ma ingrijoreaza faptul ca suntem din ce in ce mai rai agresivi in exprimare sunt oameni care nu mai au masur in a jigni etc.din cite stiu eu romanii nu au fost asa
#pasajladrajna:
(9 Martie 2020, 17:13)
Fotografia exprimă perfect răspunsul la intrebarea: ce ai făcut concret in mandatul de primar pe care l-ai deținut?
Lili:
(9 Martie 2020, 16:29)
HAI SICTIR!!
Cetatean de la bloc:
(9 Martie 2020, 13:24)
Dragi slobozeni votați cu incredere partidul idiotilor.!!!dacă nu v ati saturat de prostie si nesimțire pe banii vostrii ,votați măscărici!!!daca mai vreti gropi și parcuri economice votați și nu va uitați!!!daca nu v ati saturat de nesimțirea celor care conduc sportul ialomitean ,in speță cel slobozean ,susțineti in continuare echipa de handbal!!!nu toaca decât un miliard vechi pe lună!!!-votați beizadele si hahalerele politicii!!!
B-314-*DA:
(9 Martie 2020, 13:21)
Un fel de "placuta suedeza", dar autohtona, merita stoica ca candidat!
Ce nu inteleg, un partid minuscul ca PI asta, isi permite sa ne sfideze cooptand si propunandu-ne ca candidat (cacofonie intentionata) pe sinistrul asta care a nenorocit orasul? a avut numai esecuri rasunatoare: el a inceput proiectele cu groapa, Piata Revolutiei, parcul industrial pustiu, info chiosc, etape la statia de tratare a apei care nu au potabilizat apa, panou de catarat fara autorizatie, autogara/hotel cu dosar penal, statuia lui mos craciun, etc. Bai PI va bateti joc de noi? Ati luat-o pe urmele PSD? Nu ne mai jignesti bai primatule, spunandu-ne prosti de impungem si hai sictir? Nu ne mai faci de ras pe la TV cu celebra fraza: "noi de ce sa n-avem parcare subterana, suntem mai de la tara"? daca prostia ar durea, te-ai rostogoli non-stop.
sau,
miza o fi un fel de blat...adica, in mod clar el nu are sanse sa castige inca un mandat, dar poate sa rupa voturi de la altii care au sanse, facand astfel jocul pesedeului, caz in care iese primar de la psd, sau o noua "gluga de ciocani" ca sa-l parafrazez.
Sfatul meu: Ia-ti consilierii cu care ai tras chiolhanuri prin China, imbarcati-va in "caricioplan" cu destinatia Wuhan! Esti un virus pentru Slobozia si ar trebui sa te bagam in carantina pe viata!
Cu mana lor:
(9 Martie 2020, 12:24)
Partidul Jalomitenilor a decis: membri sai sunt, vorba candidatului, "prosti de-mpung!"
anonymus:
(9 Martie 2020, 11:24)
PI PI
Mary: