Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Apogeul neputinței

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia-Rapid București 16-18 (8-10)

Apogeul neputinței

HCM Slobozia a pierdut și cu Rapid, iar aceasta nu a fost neapărat conse­cința schimbărilor pe care antre­noarea Carmen Amariei le-a făcut la echipa feroviară. Pur și simplu handbalistele lui Gheorghe Covaciu și-au arătat limitele. Au luptat din răspu­teri, au ajuns în poziții favorabile de a înscrie, dar au finalizat lamentabil. Învălmășeală în poziționale, lipsă de inspirație pe contraatac, ingrediente care n-au cum să te ducă spre victorie... Iar rezultatul final e cu atât mai dureros cu cât nici Rapidul nu a rupt gura târgului.

Ineficiență record Semnele rele în meciul jucat sâmbătă, 7 martie a.c., în Sala «Andreea Nica», s-au arătat încă de la început, când Alexandra Georgescu a ratat o aruncare de la 7 metri. A imitat-o apoi rapidista Daniela Todor, primul gol marcându-se abia în minutul 4, autoare fiind Andreea Ivan. S-a mers apoi cap la cap o perioadă, Slobozia ratând în multe rânduri, prin Toma și Georgescu. Ieșirea la rampă a Ștefaniei Lazăr a în­semnat desprinderea Rapidului. Extrema dreaptă a bucureștencelor a punctat pentru 7-3 și apoi pentru 8-4. Au ratat și rapidistele suficient cât să mai recuperăm din handicap. Scorul pauzei, 8-10, a fost stabilit de golul Cătălinei Sava. Ana Ciolan punctează în startul părții secunde și ne apropiem și mai tare de Rapid. Primul moment de grație este adus de Georgescu și de Vacariu, din 7 metri. Avem 12-11 în minutul 36 și începem să visăm... Suntem treziți iute la realitate de altă serie de ratări la poarta oaspetelor, în vreme ce noi primim goluri. Lazăr, jucătoarea meciului, face 14-12 pentru Rapid, iar HCM pleacă din nou în urmărirea adversarei. Tandemul Vacariu-Georgescu își face din nou treaba în atac și, în minutul 49, avem 16-15. A fost ultima zvâcnire spre victorie a echipei noastre. Au urmat 11 minute fără gol, cu 5 ratări în tabăra noastră, între care și o aruncare de la 7 metri. Oaspetele au profitat și au răsturnat din nou rezultatul în favoarea lor. La ultima fază, Ștefania Lazăr decide soarta celor 3 puncte. A fost 18-16 pentru Rapid, care se desprinde la 5 puncte de echipa noastră. Vacariu-7 goluri, Georgescu-3, Ciolan-3, Moldoveanu-1, Ivan-1, Sava-1 au fost marcatoarele echipei noastre. «Jucătoarele noastre nu au suficientă ex­periență pentru a face față presiunii mari pusă pe umerii lor!» ne-a declarat preșe­dintele HCM Nicolae Goidea, cel care ne-a dat și o veste bună: «Indiferent de ce se va întâmpla în acest sezon, handbalul va continua să existe la Slobozia!».

Cu Cisnădie fără spectatori
Miercuri, 11 martie 2020, de la orele 18,00, HCM Slobozia primește vizita celor de la Măgura Cisnădie, într-un meci restanță din etapa a 15-a. Conform directivelor Guvernului și ale autorită­ților locale, meciul se va juca fără spectatori, măsură luată pentru majoritatea evenimentelor sportive în încercarea de a se limita extinderea coronavirusului.

10 Martie 2020, 12:20 (2229 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Handbalul a înghețat la stadiul de proiect
Raluca Nicolae, la «U» Cluj
A fi sau a nu fi în Ligă

Comentariile cititorilor:


Viorel:
(11 Martie 2020, 15:54)
Un caine moare de drum lung și prostul de sărăcia altuia.!!!daca sunteti sclavi si suportati injosirea,Sa va fie de bine.eu am scris aici de mai mult timp și s a văzut că am avut dreptate!jucatoarele nu au decat vina ca nu si au aparat corect șansele, au mers "la prosteala".,50% conducătorii sunt de vina!!!veti vedea ca marea lor majoritate vor găsi echipe în prima ligă si vor arăta acolo un altfel de handbal,exemple exista:Băcăuanu,Ostase,ilie,Drăguț,etc..care au mimat si ele la randul lor la slobozia si apoi joacă în cupele europene si echipa națională. P.s.mai am de scris si o voi face la sfârșitul campionatului (de fotbal)
Aliosa:
(11 Martie 2020, 12:32)
Viorico, stai liniștită ca nu mai au buget pt a continua, în schimb tu tot sărăcie o sa ramai! Și la propriu și la figurat!
Rapidist de mic.:
(11 Martie 2020, 06:49)
Bucuresti...Rapid Bucuresti Hai Rapidu Hai Rapidu haidee.Ole Ole Multumim Rapidule!!
Viorel:
(10 Martie 2020, 21:57)
Felicitări!!!veti rămâne în istoria sportului slobozean ca fiind cea mai slabă echipa care a activat vreodată pentru acest oraș. Rusine!Rusine!Rusine sa va fie!!!încasati bani nemeritati,stati in chirii plătite de primărie,mimati fenomenul sportiv,sunteți penibili (e)cu toții!!aveti bunul simt si plecati!,în caz că nu va goneste coronavirusul!!!