Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Primăria Urziceni crede că virusul COVID-19 se transmite on-line

Primăria Urziceni crede că virusul COVID-19 se transmite on-line

Un candidat din Urziceni a deter­minat administrația locală să avertizeze populația că riscă să se contamineze on-line cu virusul COVID-19. Canidatul a propus pe pagina sa de Facebook organizarea unor cursuri on-line pentru elevii care susțin anul acesta Evaluarea Națională...

Xenofobie cu portaltoi
Gabriel Cateliu (n.red.: cu accent pe a doua silabă, nu cu «ț», domnule primar!) conduce în Urziceni o afacere de 5 mi­lioane de euro, respectiv o fa­brică de prelucrare a laptelui. Și anul acesta s-a hotărât să candi­deze la funcția de primar al orașului. Întâmplător sau nu (probabil nu, dar nu acesta e subiectul articolului...), Gabriel Cateliu a promovat pe pagina sa de Facebook o inițiativă lăudabilă. Prin intermediul Asociației AID România din care face parte (și beneficiind de sprijinul voluntar al unei profesoare de Limba și Literatura Română din oraș, voluntar al programului «Teach for Romania»), el propune elevilor care susțin anul acesta Examenul Național cursuri de pregătire on-line. Reacția Primăriei Urziceni ar fi ilară, dacă nu ar fi atât de violentă. Iată o mostră din Apelul public făcut de o instituție (n.red.: repetăm, instituție!) către locuitorii din Urziceni: «Vă sfătuim să nu luați în seamă invita­țiile la cursuri postate de Gabriel Cățeliu pe rețelele de socializare. Persoana în cauză nu are absolut nicio pregătire în acest sens și caută în mod constant să exploateze orice eveniment în vederea viitoarei campanii electorale. Nu ni se pare normal ca o problemă extrem de gravă cum este cea a coro­navirusul să fie folosită ca unealtă electorală, mai ales atunci când sunt implicați cei mici. Vă sfătuim să vă informați și să vă educați din surse sigure, nu din gurile unor persoane care numai interesul dumneavoastră sau cel al copiilor dumneavoastră nu îl au. Îl sfătuim pe domnul Cățeliu și pe toți membrii USR proaspăt ajunși în localitatea noastră din județele mai mult sau mai puțin învecinate să vină cu astfel de idei crețe din vară dacă mai sunt pe-aici».

Pace ție, Turcule! Nu este prima dată când Constantin Sava proferează amenințări la adresa opo­zanților domniei sale. Reamintim că în repetate rânduri a catalogat consilierii locali drept «proști», concetățenii «oameni jegoși», iar oficialii sistemului județean «cretini». Dar de aici și până la a susține că virusul COVID-19 se transmite on-line ni se pare cale lungă. Cât de la grobianism și indo­lență până la ignoranță crasă și prostie în formă agravantă... Pentru că încercările noastre de a-l contacta pentru un punct de vedere s-au soldat cu un eșec, i-am cerut lui Gabriel Cateliu o explicație pentru acest conflict: «Noi am dorit să transmitem un mesaj pozitiv. Înțeleg că domnul primar se teme de orice candidat, dar... Nu știu ce să vă spun! Noi ne-am dorit doar să sprijinim elevii care participă anul acesta la Exame­nele Naționale. Asociația face tipul ăsta de acțiuni de 10 ani, de când a fost înființată. Nu aș vrea să fie boicotată doar pentru că eu am decis să candidez! Sunt convins că locuitorii din Urziceni nu au nevoie de sfaturi de felul acesta de la autorități...».

10 Martie 2020, 18:10 (1880 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Primarul Constantin Sava vrea investiții de 350 mii de euro în serviciul de salubritate
Strategie de Iluminat Public de 25000 de lei, via Ioan Martin
«Ăștia sunt oamenii... jegoși!»

Comentariile cititorilor:


SEI abandonat :
(11 Martie 2020, 18:00)
Din pacate SEI AEL a fost abandonat de MEN. 
Unde s bani e și cerneala:
(11 Martie 2020, 08:36)
Pentru susținătoare domnului Cateliu Dacă recitiți o sa obs ca nu am zis absolut nimic de rău! Ba chiar am elogiat capacitatea lui, având doar funcții de conducere! El ca om e fain, treaba e cu modul în care e propulsat și cu executarea ordinelor. Lui ca om, tot binele, un băiat bun ( v am dat un hint, avem aceeași vârstă). Pe principiul PSD, USR a început sa se ascundă după tineri ca să propulseze interese personale. Auzi tu, sa aduci de la Medgidia o persoana ca aceasta sa candideze în localitatea unde ca partid ai falsificat semnături!! Fantastic! App, nu mănânc chipsuri, dar îți urez pofta buna!
Continuare :
(11 Martie 2020, 08:28)
Sistemul prezentat de dumneavoastră aparține de MEN, ceea ce s a prezentat, din punct de vedere legislativ, intra la meditații! Poate, sub o forma foarte extinsa, sa fie interpretata ca și un mod de ajutorare, fiind practicata îndeosebi în comunități defavorizate. Dar în cazul de fata, un profesor care face acest tip de predare propriului elev, în alt mod decât cel prevazut de metodologie, este meditație! Și INTERZISA!
Unde s bani e și cerneala:
(11 Martie 2020, 08:21)
Pentru domnul care considera ca am spus ceva eronat despre domnul Cateliu : Haideți sa nu exageram, dacă aveți dubii vis a vis de cât de mult îl cunosc, v am dat un hint, suntem de aceeași vârstă! El ca băiat e fain! Problema este ca nu el este cel cu sforile in mana, ci le are de mana! Fără a reproduce ce am zis anterior, nu cred sa îl fi atacat pe domnul cu nimic, eventual, sub forma ca adevărul doare, asta e, riscul politicii! As putea spune ca sunt puțin invidios pe el, rar o persoana sa afla în situația sa fie propulsat la sute de km de casa pentru a candida la un municipiu, dar na, politica e aceeași și la USR. Un lucru e cel puțin clar, USR a început sa adopte aceeași strategie ca PSD, acum votul va decide! Revenind la domnul Cateliu, ii doresc tot binele și sa se formeze el ca om, fără păpușari..app : nu mănânc chipsuri, în schimb "pofta mare"
@Continuare :
(11 Martie 2020, 01:15)
Si totuși... 
http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=51584

http://forum.portal.edu.ro/index.php?c=11

Sistem Educațional Informatizat
Suport tehnic hardware si sisteme de operare acordat chiar de cineva de la noi.


Planificat, platit, implementat și cu planuri de viitor!
Pastor:
(10 Martie 2020, 22:25)
Daca vine coronavirus la Urziceni, nu-l prinde bine pe Sava. S-a rezolvat problema, rămâne Cateliu :))) j
Băiat bun:
(10 Martie 2020, 22:23)
Fain baiatul asta, a cumpărat de la mine materiale de constructii. Este tânăr si bine intenționat.
Pentru Unde s bani:
(10 Martie 2020, 22:04)
Interesant cum vorbiti despre Domnul Cateliu ca si cum l-ati cunoaste. In realitate doar propagati informatii false in mediul online. Habar nu aveti nici cea mai mica idee despre viata dansului, dar stand in pat cu chipsuri in brate, va confera automat si dreptul de a avea o opinie. O opinie de toata mila, dar tot opinie este!
ISJ INDECIS, IZ PENAL:
(10 Martie 2020, 21:03)
conform convorbirilor dupa whatsapp      (nu vrem sa ne asumam responsabilitatea ISJ IALOMITA ???????????????????)        tot personalul din invatamant este obligat sa vina la scoala pentru a raspandii COVID19 cat mai bine. TRAIASCA ISJ IALOMITA!!!!!!!!!!!
cetatean CORECT:
(10 Martie 2020, 20:54)
Romani galbeni care ati votat ciuma galbena si pe ciumat, fiti fericiti!
Otis:
(10 Martie 2020, 20:02)
Stie cineva care sunt candidatii PNL la primariile din comunele ialomitene? Tot chilotarii batrani neatinsi inca de convid 19? Este bine venita o schimbare odata la patru ani, bine de incercat un candidat mai tanar in locul primatului rablagit. Batrane, Ctin ascundete dute ba si pune samanta de leduri ca sa culegi becuri la alegerile locale.
Continuare :
(10 Martie 2020, 19:07)
Și ca dezinformarea populației sa nu existe, solicitați un punct de vedere de la ISJ Ialomita prin care sa ne lămurească dacă un profesor poate realiza predare online în modalitatea spusa de domnul Cateliu! Eu va spun sigur ca NU! Ca urmare a video conferinței de astăzi dintre MEN și ISJ uri s au stabilit condiții speciale pentru recuperare și derulare activitate, astfel toți profesorii vor fi în scoli! De asemenea, legislația privind legea învățământului nu recunoaște genul acesta de predare (cu toate ca e o metoda bună de a strânge copii la meditații!). Am rugămintea ca înainte de publicare sa va documentați sau măcar cereți o opinie de la autorități!!
Unde s bani e și cerneala:
(10 Martie 2020, 19:00)
Culmea, alt reportaj pentru plătitori! Acum ceva tip ziarul dumneavoastră susținea un anume subprefect, care sa nu comentam.... Acum susțineți un pseudocandidat la funcția de primar într-un oraș pe care îl știa doar din auzite! Domnul Cateliu a avut o viata interesanta, cu o susținere financiara cel puțin uimitoare pentru un tânăr de aceeași vârstă ca și mine! Ca se ne rezumam, este candidatul adus de usr pentru Urziceni, mutându-se în executarea ordinelor de partid la Urziceni ( influenta și nu competenta asigurându-i o funcție de conducere la Simeria). Interesat cum un tânăr poate sa desfășoare exclusiv activități de umanitate și sa dețină doar funcții de conducere, fără a știi ce e aia execuția.