Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pacienți mulțumiți pe hârtie de condițiile din spitale

În Ialomița

Pacienți mulțumiți pe hârtie de condițiile din spitale

Sănătate fără cusur în Ialomița. Este concluzia la care a ajuns Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița după ce a analizat o serie de chestionare pri­vind gradul de satisfacție al pacienților tratați în 2019, la cele 4 spitale din județ. Oficialii au dat asigurări că răspunsurile celor 800 de persoane intervievate au fost sincere. Dincolo de cifre, realitatea din spitalele ialomițene este cu totul alta, iar pacienții au fost nevoiți să se arate satisfăcuți pe hârtie, cel mai probabil, trăind cu teama că le-ar putea fi refuzate consultațiile.

Chestionare pentru pacienți Chestionarele privind satisfacția pacienților care primesc îngrjiri medicale în spitale au fost inventate de Casa Națională de Asigurări de Sănătate cu scopul de a descoperi hibele din sistemul medical românesc. Acestea au fost oferite Caselor Județene de Asigurări de Sănă­tate și distribuite mai departe în unitățile medicale cu paturi. În Ialomița, prin aceste chestionare au fost intervievați 800 de pa­cienți, internați anul trecut într-unul dintre cele 4 spitale din județ. Chestionarul cuprinde 16 întrebări, printre care și «Ați fost mulțumit de procedura de internare?» sau «Cum apreciați atitudinea personalului din spital?». Din datele Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița a reieșit faptul că peste 700 dintre pacienții care au primit îngrijiri medicale la Slobozia, Țăndărei, Fetești sau Urziceni s-au declarat foarte mulțumiți de condițiile din spitale și chiar de atitudinea cadrelor medicale. Iar oficialii instituției i-au crezut pe cuvânt. «Aceste chestionare se fac la nivel național. Ele sunt distribuite pacienților, aceștia răspund fără a-și da numele... Eu cred că au fost sinceri atunci când au răspuns! Și trebuie să credeți și dumneavoastră că în spitale se fac în prezent proceduri medicale care în trecut nu existau...» a declarat Mihai Geantă, președintele Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița.

Realitatea din spatele cifrelor Văzut pe hârtie, gradul de satisfacție al pacienților este îm­bucurător. Realitatea este însă cu totul alta, iar serviciile medicale oferite de spitalele din județ și atitudinea medicilor lasă, de cele mai multe ori, de dorit. La Spitalul Județean de Urgență Slobozia, pentru eliberarea unei banale fișe medicale necesară susținerii examenul auto, de exemplu, cei care o solicită trebuie să aștepte până la 3 zile. Toate acestea întrucât medicii care ar trebui să efectueze consultațiile nu sunt în cabinete. Asistentele ridică din umeri neputincioase, scuzându-se în locul medicilor... De asemenea, Spitalul Slobozia nu are linie de gardă pentru Radiologie, așteaptă de 5 ani un pediatru și un neonatolog, iar cele două aparate CT pe care le are sunt mai mereu defecte, pacienții fiind nevoiți să beneficieze de astfel de exami­nări la spitalele din alte județe. De asemenea, nu de puține ori medicii refuză să se prezinte la Unitatea de Primiri Urgențe pentru a oferi consultații pacienților. Mai mici ca dimensiune, Spita­lele Țăndărei, Fetești și Urziceni se confruntă la rândul lor cu lipsa dotărilor necesare funcțio­nării și cu cea a medicilor. Tocmai de aceea, cei mai mulți dintre pa­cienții care se adresează acestor spitale sunt transferați de urgență la Constanța sau la București. Iar exemplele privind disfuncționa­litățile din Sănătatea ialomițeană pot continua...

12 Martie 2020, 08:10 (998 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Spitalele din Ialomița au cheltuit peste 300 mii de lei pentru a fi acreditate
8,6 milioane de lei pentru achiziția de aparatură medicală
Medicii din Ialomița negociază «ca la piață» transferurile bolnavilor către spitalele din alte orașe

Comentariile cititorilor:


???:
(12 Martie 2020, 18:46)
Cum adică medicii nu sunt in cabinete??Lipsesc de la servici toată ziua sau ,,doar"câteva ore?? Daca lipsesc si ei vreo două ore ca se duc sa-si faca cumpărături sau cu masina la service, nu se pune..Ce, vreti din 4 ore de program sa le stea pe toate in cabinet???Domnilor ziaristi, vreti sa spuneti ca in Romania se muncește 8 ore pe zi, la stat?? Sunt rare cazurile in care se muncește cu adevărat în cele 8 ore de program, dar nu medicii domnule!!!Ei stau (cel puțin în policlinică), vreo două ore și după ora 12, nu mai gasesti pe nimeni...ei au program redus,ca pentru lehuze, si din cauza asta li s_au mărit salariile, ca se duc sa alapteze..Dar d_na manager de ce nu_i verifica??Ce fel de program e ăsta?? Adică noi trebuie sa lipsim de la munca sa_i prindem pe ei la cabinete???De ce nu se face si program dupa masa?? 4 ore dimineata si 4 ore dupa masa....Cum le iese lor pe pontaj 40 de ore pe saptamana, mai ales daca nu fac gărzi??La asta nu se gandeste nimeni??? Ei își iau salariu uriaș la sfarsit de luna si atat!
Resemnare:
(12 Martie 2020, 14:58)
Foarte bine scris acest articol, ce reflecta adevarul despre activitatea tuturor spitalelor de stat din Romania.
In continuare doctorii se cred niste dumnezei, fara de care noi pacientii  nu supravietuim, decat daca ne inchinam in fata lor cu plicurile doldora de bani ce ii ajuta pe ei  sa devina humanoizi.
Doar nu va imaginati  Casele de sanatate ca vor formula in asa fel chestionarele, incat sa reiasa cu adevarat ce se intampla in spital de la momentul prezentarii la medic, perioada internarii si pana la externare.Frica de spital, frica de a avea un diagnostic gresit si frica de felul in care esti tratat de personalul din spital, se reflecta in completarea formularelor.
700 de pacienti s-au declarat foarte multumiti???
A verificat cineva toate formularele???Eu nu cred...Toate sunt facute sa dea bine, si noi ramanem in aceeasi tristete, amaraciune, disperare ca nu se va schimba nimic nici in mentalitatea medicilor si nici in a celor care trebuie sa-i verifice.

P.S.Totusi, comparativ cu multe spitale din Bucuresti, din punct de vedere al curateniei, spitalul din Slobozia este un spital curat.
tedyy:
(12 Martie 2020, 09:45)
Nu exista asistente neputincioase. Toate sunt mai destepte decat doctorii.