Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Valeriu Roșca l-a dat în judecată pe primarul Adrian Mocioniu

Lăsat fără funcție

Valeriu Roșca l-a dat în judecată pe primarul Adrian Mocioniu

Valeriu Roșca, șeful demis al Direcției de Administrare a Domeniului Public din cadrul Primăriei Slobozia, dorește să-și recapete locul de muncă. Acesta a dechis un proces la Tribunalul Ialomița, soli­citând anularea deciziei prin care a fost lăsat fără funcție, considerând-o abuzivă. Vizat de acuzații este primarul orașului, Adrian Mocioniu. Valeriu Roșca a obținut funcția de director al Direcției de Administrare a Domeniului Public, susținut de edilul Adrian Mocioniu, în toamna anului 2017. Numirea s-a făcut în baza unui Proiect de Ma­nagement, despre care s-a vehiculat în spațiul public faptul că ar fi fost copiat din alte 4 proiecte similare...

Demisie cu cântec Singurul viscol înregistrat iarna trecută l-a lăsat fără funcție pe Valeriu Roșca, fostul șef al Direcției de Administrare a Domeniului Public din cadrul Primăriei Slobozia. Acestuia i s-a reproșat public faptul că nu ar fi acționat corespunzător cu privire la deszăpezirea orașului. Edilul Adrian Mocioniu și-a motivat public decizia, declarând: «Datele furnizate de șeful DADP nu au fost conforme cu realitatea din teren... Principala problemă a fost că nu s-a acționat atunci când a trebuit cu material antiderapant, deși în Comandament s-a raportat acest lucru... (...) La verificarea pe care am făcut-o personal în teren nu se vedea niciun fel de implicare! Nu am văzut nici măcar personalul care era raportat... În aceste condiții, astăzi am emis o dispoziție prin care am încetat contractul de management al domnului director Roșca!». La aproximativ o lună distanță de la demiterea sa, Valeriu Roșca a contestat măsura în instanță. Acesta a dechis un proces la Tribunalul Ialomița, prin care solicită anularea actului administrativ prin care a fost lăsat fără funcție. Totodată, acesta speră ca în cazul în care instanța de judecată îi va da dreptate să se întoarcă la serviciu. «Da, am deschis un proces la Tribunalul Ia­lomița, pentru că nu mi se pare corect ceea ce s-a întâmplat! Con­sider că decizia a fost abuzivă... M-am adresat instanței de judecată și sper să mi se facă dreptate!» a declarat Valeriu Roșca.

Șef interimar la DADP În momentul de față, Direcția de Administrare a Domeniului Public a Primăriei Slobozia este condusă inte­rimar de către directorul adjunct al serviciului, Valentin Dumitru. De asemenea, activitatea DADP se află sub coordonarea lui Gheorghe Puia, administratorul public al orașului. Direct vizat de acuzațiile aduse de Valeriu Roșca în cererea de chemare în judecată, edilul Adrian Mocioniu a avut o reacție laconică. «Este dreptul fiecărui om de a alege să se adreseze instanței de judecată... Este foarte bine că a mers la Tribunalul Ialomița, măcar așa vom vedea cu toții cum a stat, de fapt, situația și cine are dreptate...» a declarat Adrian Mocioniu, primarul municipiului Slobozia.

Și-ar fi copiat proiectul de management
Valeriu Roșca a fost numit la conducerea Direcției de Admi­nistrare a Domeniului Public prin susținerea primarului Adrian Mocioniu. Numirea s-a făcut în urma demisiei fostului director Ion Ștefan, implicat fiind într-un scandal public, dezvăluit de Camera de Conturi Ialomița. Pentru a se da o oarecare transparență numirii lui Valeriu Roșca, acesta a fost obligat să prezinte unei Comisii din cadrul Primăriei Slobozia un proiect de management. Surse administrative au dezvăluit public faptul că respectivul proiect ar fi fost copiat din alte 4 documente similare... Deși evident, plagiatul a fost trecut cu vederea, iar Valeriu Roșca a obținut funcția până în iarna acestui an. Surse din anturajul edilului Sloboziei susțin faptul că adevăratul motiv pentru care l-a lăsat fără funcție pe Roșca ar avea substrat politic...

13 Martie 2020, 14:15 (2120 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
«MMA politic» între primarul Mocioniu și fostul șef DADP, Valeriu Roșca
Directorul DADP Slobozia, Valeriu Roșca a fost DEMIS!
«Nu sunt mulțumit de modul în care s-a gestionat situația!»

Comentariile cititorilor:


Stelu:
(17 Martie 2020, 11:57)
Numai postaci de autist!
Răduță Aurelian-Constantin:
(17 Martie 2020, 09:03)
Primarul nostru a băgat la conducerea Județului nostru pe toți prietenii lui, de la Valeriu Roșca, la Țintă etc... Sunt oameni care nu au ce căuta în conducerea instituțiilor. Unele voci nu se fac auzite și cei care permit acest lucru. Pur și simplu, nu au ce căuta nici aceștia. Orașul nostru nu poate fii salvat, indiferent de cine ar putea veni la conducere, dacă nu scăpăm de boșorogi și de tineri precum primarul nostru cel drag, nu vom putea evolua niciodata ca sportivi și ca Județ.
Răduță Aurelian-Constantin:
(16 Martie 2020, 20:51)
De când a ajuns Director la DADP, Valeriu Roșca, nu a făcut nimic bun pentru această comunitate.
În legătură cu spălătoria lui AUTO, Dă țepe și țipă la angajații lui. Am lucrat o singură zi la el la spălătorie și mi-am luat țeapă. Am venit cu încă trei persoane, de la ora 08:00 - 20:00. Eu mi-am luat doar 7 lei amărâți pentru 12 ore lucrate, pe când celelalte două persoane, 15 lei. Toți am lucrat la fel. Cumnata mea a lucrat și ea acolo. Nu a primit decât 15 lei din 30 de lei de fiecare persoană în parte. Plus multe alte persoane.
Nu vă spun că la ora actuală, noi ca și sportivi, nu avem acces la demonstrații, fie ele Guvernamentale sau Non-Guvernamentale.
Exemplu de refuz: Magia Culorilor. L-am întrebat dacă putem să facem și noi o demonstrație de Parkour și a spus că nu suntem bineveniți. Am înțeles acest lucru. Dl. Director Constantin de la Cinema Galax, la fel. Comunițti ce pot să spun. Eram odată în parc la catedrală și ne dădeam peste cap, bineînțeles în mijloc de siguranță, adică saltea... erau niște prieteni de ai lui care ne-au apreciat și le-au plăcut cea ce facem noi și vine Roșca la noi și ne spune ca să nu mai sărim pe iarbă, băi ești nebun!? Păi vii și îmi spui tu să nu mai fac o astfel de mișcare când eu fac de 19 ani și sunt în conformitate cu legea și protejat de legea constituției în România. Am acte băieții mei, fie cine o fii la conducere, sunt singurul înregistrat de către Federația Internațională de Parkour ( WFPF ). Dacă mai veniți cu texte de genul acesta la mine, vă târăsc pe absolut toți pe ușile tribunalelor și cer și despăgubiri. Eu care sunt singurul din România care a promovat orașul la absolut toate posturile și ziarele din România, voi nesimțiților, nu ați făcut absolut nimic pentru comunitatea noastră sportivă, să vă fie rușine de la primar, la absolut toți directori.
J:
(16 Martie 2020, 14:30)
Ce vorbiți mă! Ce coincidență, miile de flori au apărut exact când era ,,profesionistul'' mare director. Au săpat și cei din fam. lui (m, t & f)?
Asociatia 35 MB6:
(16 Martie 2020, 13:33)
Florile, trandafirii, pomii din fata blocului MB6 sunt plantate de catre locatarii( pensionarii) care locuiesc in Bl.MB6, sc. B.
Da, avem locatari carora le place frumosul, isi ocupa timpul infrumusetand spatiul verde.... Consideram ca este un gest normal.
Nu mai aruncati cu noroi, nu mai faceti acuzatii fara sa stiti adevarul!  
cetatean:
(16 Martie 2020, 10:03)
pt. Julieta......in fata blocului mb6, au sapat pensionarii din scara B / domnul Rosca locuieste la sc. D/ verificati, doamna!? era o pensionara sapa cu tesla vara trecuta avand probleme de sanatate/nu mai bateti campii / 

Bureti chinezesti:
(16 Martie 2020, 07:30)
Cum sa nu se agite pentru postul si banutii oferiti pe tava de primar?Ce cirma il va mai plati cu asa salarii si beneficii,angajandu-l pe bune?A fost sansa vietii lui si va reveni doar cu psdul la putere,adica politic adica nu pe capacitate.
eu:
(15 Martie 2020, 18:31)
baaaa.....ai fost numit si destituit! vrei sa revii in functie? ce sa faci tu ma, acolo? vezi-ti de treaba ta! sau ...habar nu ai care este aia?
angajat DADP:
(15 Martie 2020, 10:27)
Normal era ca aceeasi"comisie" ce a inchis ochii la plagiat sa il inlature. Oare cati tineri sunt angajati directori"la stat"daca nu sunt favorizati de psd?Desigur,tineri pregatiti,cu proiecte printate ordonat,indosariate,nu oricum.Cam toti clientii cu patron cu tot din fostul"white spot"sunt azi angajati model,cu neveste pe state de plata tot"la stat". E bine in orasul nostru!!Lasa V. ca revine Damcila la putere si le aratati voi astora ce au fugit de partidul care i-a promovat!Vei fi numit la DADP cu decret,pe viata!
@Haiduc :
(14 Martie 2020, 15:51)
PS : Acum nu mai este ca pe vremuri, sa iei 200 de ha in jurul orasului si sa nu faci plata catre cel care ti-a facut pomana. ;)
@haiduc:
(14 Martie 2020, 15:47)
Asta e Vali, baiatul lui tata, te-ai suparat, dar cine te-a cocotat in functia asta, te-a si dat jos. De ce te superi, asta e jocul in care te-ai bagat : jmecheri, comisioane platite, baute, mese cu cine trebuie, combinatii, oameni de ultima speță. Îți urez viata lungă dar începi si fa ce trebuie pentru orasul asta.
Julieta:
(14 Martie 2020, 13:37)
R a ajuns director pe ce competentă ? Ce a făcut cât a ,,lucrat''' ? A plantat multe flori in fata blocului unde locuiește cu părinții, din mila lor și lângă spălătoria auto a fam. In restul timpului s-a plimbat cu mașina instituției la diverse baruri. Orașul arată ca după bombardament. I-a făcut cineva acestui individ vreo evaluare a competentelor și a managementului instituției ? Dacă lucra la privat era dat afara și de sr.
Ggg:
(13 Martie 2020, 19:09)
Ce proiecte știe sa facă maimuțoiul de (...)? Chiar a fost o gluma numirea acestui individ ca director. Poate ne spune, el sau (...) pe unde a lucrat și ce expertiza are pt funcția de director. Așa oraș, așa primar, așa director (Directore). Este director pus pe relațiile jigodiei de (...), alt analfabet cu aere de vedeta. Sictir nemernicilor!
cetatean:
(13 Martie 2020, 19:09)
Terminati cu prostii de (...) si (...). Ambii ar trebui sa plateasca pentru prostiile facute, noroc ca reprezentantii Camerei de Conturi Ialomita sunt niste habarnisti si nu vad prostiile acestor incompetenti .