Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

COVID-19 costă Ialomița 1,7 milioane de lei la prima strigare

Autoritățile se pregătesc de ce e mai rău. Și speră la ce e mai bine!

COVID-19 costă Ialomița 1,7 milioane de lei la prima strigare

Plenul Consiliul Județean Ialomița s-a întâlnit sămbătă, 14 martie 2020, orele 10,00, in cadrul unei ședințe convocate «de îndată». Cei 23 de consilieri prezenți au aprobat alocări bugetare de 1,7 milioane de lei pentru activitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia și achiziționarea unei izolete care să poată fi folosită în cazul apariției unor cazuri de infecții cu COVID-19.

Ialomița se pregătește pentru COVID-19
Sâmbătă, 14 martie 2020, consilierii județeni s-au reunit în cadrul unei ședinte «de îndată» pentru a decide alocarea unor fonduri bugetare în cazul apariției unor infecții cu COVID-19 în Ialomița. Cei 23 de consilieri prezenți au decis alocarea a 400 mii de lei «în vederea asigurării resurselor financiare necesare instituirii de măsuri în vederea prevenirii și limitării efectelor epidemice de infectare cu virusul COVID-19». De asemenea, s-a aprobat alocarea unei sume de 50000 de lei pentru «achiziționarea unei izolete cu presiune negativă pentru transportul pe targă». Consilierii județeni prezenți au mai aprobat și rectificarea bugetului Spitalului Județean Slobozia cu 1,3 milioane de lei, sumă necesară achiziției de echipamente medicale necesare in cazul unei intervenții rapide în cazul confirmării apariției COVID-19 în Ialomița.

Prudență da, isterie nu
Dincolo de importanța momentului, merită remarcată încă o dată atitudinea ridicolă a autorităților județene implicate în adoptare deciziilor, de la Instituția Prefectului și până la oficialii Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Dornici să sublinieze importanța poziției pe care o ocupă și total lipsiți de simțul măsurii sau al ridicolului, vorbitorii prezenți (n.red.: niciunul medic de profesie!) au oferit lecții publice despre efectele COVID-19, au pledat pentru închiderea granițelor județului sau au cerut confirmări publice privind «data la care vom scăpa de această nenorocire». Singura poziție publică lucidă și care merită consemnată este cea a consilierului județean PSD Octavian Ianc, avocat de profesie: «Îmi puteți explica, vă rog, de ce acest virus este atât de periculos încât să luăm în discuție închiderea granițelor județului!? Cred că aceasta este o măsură extremă, ultima din șirul celor care pot fi adoptate...».

Coronavirusul trece, autoritățile rămân
Evident, ignorarea riscurilor generate de apariția COVID-19 este o greșeală. Iar autoritățile județene și cele locale au obligația de a se pregăti pentru orice scenariu posibil. Însă lipsa de măsură din discursurile publice ale oficialilor ialomițeni transformă/anulează aceste eforturi administrative legitime și munca a mii de oameni aflați in prima linie în cazul unor eventuale intervenții. Mai grav e însă faptul că această postură infatuată și omniscientă a oficialilor ialomițeni riscă să distrugă încrederea populației în capacitatea decizională a sistemului. Dacă în vremuri normale oamenii pot îngădui incompetența și prostia la nivelul administrației, în situații de criză ca aceasta, gradul de toleranță scade. După scandalul public de joi, 12 martie a.c., din cadrul Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița, acesta este al doilea moment în care autoritățile județului dau dovadă de dilentantism administrativ!

14 Martie 2020, 17:10 (1799 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Avioane (de) pe hârtie la aeroportul de la Alexeni
Consiliul Județean Ialomița legiferează pentru mandatul viitor
Scandal public în Consiliul Județean Ialomița: Mariana Iancu, trimisă din nou la școală!

Comentariile cititorilor:


@MeMe,@Marinel:
(17 Martie 2020, 11:52)
"Se extind popii", "popii fac ce vor". O fi bine, o fi rau? Daca va uitati  in dreapta paginii acestui articol, e un articolas cu "popi": 'O noua campanie de donare de sange'. Acest lucru se intampla de 3-4 ori pe an la initiativa Episcopiei si toti preotii din judet, insotiti de credinciosi, doneaza sange. N-am vazut ONG-uri ateiste insotite de 'liber-cugetatori' (altfel viteji la mistocarit credinta si biserica) sa faca acelasi gest. Insa, cu siguranta, se vor regasi printre beneficiarii acestui sange. Ei, prietenii sau rudele lor.
Marinel :
(17 Martie 2020, 07:32)
Sa se extinda popii pana fac un mic Vatican in zona E14, ca oricum fac ce vor,ideea este de mizeria lasata in urma de angajatii DADP ului!Daca era Vali,spalau angajatii totul,nu ramanea atat ciment si nisip aruncat pe sosele.Valica are expeeienta cu spalatul,mai bine il reangajeaza sa ne spele intreg orasul sa fie curat,chiar daca trotuarele sunt strambe iar pavelele montate parca in gluma.Daca mai era Valisor cheltuiala se ridica doar la o semnătura la 1,7 milioane lei.Ca stie sa faca impateala psdista,nu gluma! Nu ne rusinam nici cu primarul sau victoras de la CJ,ca au aceeasi scoala a psdului. Cu starea de urgenta,se vor face anumite angajari fara concurs,niteluse cheltuieli fara justificare,le-a servit-o iohannis exact la fileu.Peste o luna veti scrie de 4 milioane de lei cheltuiti.
MeMe:
(16 Martie 2020, 14:58)
ptr Ana :
Ref la lucrarile din zona E14 : spatiul unde este PROFI a fost cumparat de Episcopie, de aceea se renoveaza acum pe banii Primariei! 
In vreo 2 ani (sau cat mai are contract!) se desfiinteaza magazinul PROFI si se extind popii . Probabil ca vor cumpara si apartamentele din Bl E14 ptr ca au facut deja oferte ... si astfel inchid si soseaua dintre Episcopie si parc (poate iau si parcul...).
Succesuri!
Manevrarra prostiei:
(16 Martie 2020, 07:24)
La noi se calca lumea in picioare la deschiderea unui magazin chiar daca nu au nevoie de ceva de acolo.Atitudinea de imbulzeala,plimbare prin magazine pentru 1 produs ori doar sa caste ochii e plimbarea de frumusete.Aluia ce a batut un izolat in carantina ii dadeam o medalie,pentru simt civic.Inconstienta duce la cheltuieli ce vor fi decontate tot de romani,ca orice ban se restituie,cu cheltuieli pe izolete,si alte minuni cumparate pe sume imense.Agitatia se produce evident datorita mesajelor din media,mai ales TV,chiar daca esti intreg mintal si fizic dupa doua ore de"senzational", "de ultima ora",functioneaza manipularea maselor perfect.
Mare atenție!:
(15 Martie 2020, 13:04)
Trbuiesc luate masuri rapide și urgente in ceea ce privește marketurile si supermarketuri unde azi erau sute de oameni in spații inchise,așteptând zeci de minute la casele de marcat !clar că nimeni nu respecta distanța recomandată!in condițiile actuale sunt necesare măsuri mai drastice(ex.limitarea numarului de persoane la intrarea in magazinele respectice)!!!!
Ana :
(15 Martie 2020, 10:12)
"prostete" nu au inceput a se vinde prin tara?Unii spala trotuare,sosele iar in Slobozia dupa reabilitarea trotuarelor zona Episcopie/Statie E14 lucratorii au lasat o mizerie de nedescris.Nisip,praf de ciment,oare daca lucrarile sunt efectuate de serviciul primariei DADP,acestia sunt scutiti in a lasa zona de lucru curata,cum e normal?La Slobozia nu se curata nici mizeria vizibila,ce sa vorbim despre virusi,bacterii...
Dottore:
(14 Martie 2020, 20:27)
Atâta s-a putut...ce aveți cu ei?