Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Centrul de carantină de la Amara a devenit un focar de infecție!»

Primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu

«Centrul de carantină de la Amara a devenit un focar de infecție!»

DSP Ialomița: «Afirmațiile din spațiul public potrivit cărora imobilul utilizat pentru carantinare este un focar de infecție sunt false și tendențioase!»

Marți, 17 martie 2020, la orele 15,00, primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu a organizat o conferință de presă în cadrul căreia a făcut declarații șocante. În opinia sa, Centrul de carantină de la Amara este compromis, dat fiind faptul că persoanele aflate în carantină nu au respectat măsurile impuse de către autorități. Primarul Sloboziei a subliniat că singura soluție pentru protejarea populației o reprezintă autoizolarea și a susținut că este pregătit să ia măsuri drastice împotriva celor care încalcă deciziile Comitetului Local pentru Situații de Urgență.

Declarații șocante Adrian Mocioniu susține că are informații privind încălcarea condițiilor de carantină din Centrul de la Amara, singurul deschis până acum la nivelul județului Ialomița. Potrivit declarațiilor sale, persoanele cazate în Centru au avut contact unele cu altele, încălcând astfel obligațiile impuse de către autorități. «Din informațiile pe care le dețin, acești oameni nu au respectat măsurile de carantină care li s-au impus! În opinia mea, Centrul de carantină de la Amara a devenit un focar de infecție! Vă spun asta în condițiile în care am fost prezent în 15 focare de epizootie, dintre care jumătate sunt comune oamenilor și animalelor...» a declarat, printre altele, Adrian Mocioniu. El a sugerat că responsabilitatea pentru situația din acest moment aparține Direcției de Sănătate Publică: «Cu un astfel de director este foarte greu să ții situația sub control!».

Măsuri de securitate extinse la Slobozia În cadrul conferinței de presă au fost prezentate și măsurile adoptate de autorități pentru prevenirea riscurilor generate de apariția COVID-19. Astfel, la nivelul Primăriei Slobozia există 3 comisii care se ocupă de monitorizarea persoanelor izolate la domiciliu, achiziționarea de echipament necesar dezinfecției spațiilor publice din oraș și preluarea sesizărilor cetățenilor. În activitatea instituției sunt implicate Direcțiile din subordine, dar și Poliția Locală Slobozia. Primarul Sloboziei a subliniat că singura soluție eficientă pentru protejarea populației o reprezintă autoizolarea. El a făcut un apel public către populație solicitând respectarea măsurilor de prevenție impuse și a avertizat că este pregătit să sancționeze drastic cetățenii care nu respectă sau ignoră aceste măsuri.

DSP Ialomița: «Afirmațiile din spațiul public potrivit cărora imobilul utilizat pentru carantinare este un focar de infecție sunt false și tendențioase!»
În data de 17.03.2020, inspectorii sanitari din cadrul Serviciului de Control în Sănătate Publică al Direcției de Sănătate Publică Ialomița au efectuat o acțiune de verificare a condițiilor igienico-sanitare din locația în care sunt carantinate persoanele venite din zonele de transmitere extinsă a COVID-19, constatându-se următoarele:
-La etajul 1 al pavilionului A sunt cazate 21 de persoane carantinate, fiecare cameră are baie proprie, frigider, televizor, asigurându-se materiale de igienă personală și de curățenie în cantități suficiente;
-La etajul 1 al pavilionului B sunt cazate 5 persoane carantinate, fiind aceleași condiții ca în pavilionul A;
-La parterul pavilionului A sunt cazate 7 persoane sosite din aceeași localitate din Italia, în trei camere diferite, cu grupuri sanitare și baie separate pe sexe;
-Alimentația zilnică constituită din 3 mese pe zi se asigură în sistem catering, aceeași firmă asigurând și aprovizionarea cu apă plată îmbuteliată în cantitate suficientă;
-Asistența medicală continuă este asigurată prin personalul medical din cabinetele medicale școlare;
-La data controlului era în curs de efectuare dezinfecția holurilor din pavilioanele A și B, precum și a spațiului de cazare pentru cea de-a doua persoană depistată ca purtătoare de COVID-19;
-Pubelele cu deșeuri menajere provenite din alimentația zilnică și din îngrijirile personale, erau depozitate într-un loc special amenajat, închise, urmând a fi preluate zilnic de o firmă specializată pentru neutralizarea lor.
În urma verificărilor igienico-sanitare ale inspectorilor sanitari de stat din cadrul Serviciului de Control în Sănătate Publică al Direcției de Sănătate Publică Ialomița, s-a constatat că locația în care se află centrul de carantină îndeplinește condițiile igienico-sanitare de funcționare, starea generală de carantină este corespunzătoare iar persoanele aflate în carantină s-au declarat mulțumite de condițiile de carantinare.
În concluzie, afirmațiile din spațiul public potrivit cărora imobilul utilizat pentru carantinare este un focar de infecție, sunt false și tendențioase, făcute în scopul alarmării nejustificate a populației. Invităm cetățenii județului Ialomița să se informeze numai din surse autorizate.

17 Martie 2020, 16:35 (6843 vizualizări - 30 comentarii)

Citiți și:
COVID-19, agent electoral pentru primarul Sloboziei
Înfrățirea Sloboziei: «Frații» chinezi din Nanyang nu (mai) răspund la e-mail
Primarul Mocioniu a semnat pentru o investiție de 28 milioane de lei

Comentariile cititorilor:


Flory :
(23 Martie 2020, 21:16)
Dragilor, aveti impresia ca ne aude cineva? Doar stampila conteza! Ne mai miram de ce ne imbolnavim, de ce platim atatea taxe? De unde atatia bani pentru tratamentul romanilor veniti acasa acum, in plina pandemie? Sanatate!!!!!
Gaby:
(21 Martie 2020, 20:03)
Nu ie bine ca nu-i spital
Bogați pe spatele nostru:
(19 Martie 2020, 08:04)
Cei ce dețin hotele de ce nu ajuta cum o fac cei din spania ,italia pentru a pune la dispozitie camerele pentru izolare,carantină etc .Slobozia Amara sunt multe locați
Cetatean:
(18 Martie 2020, 18:16)
Dl.primar, ne poate spune, daca asistentele de la centru de carantina de la Amara sunt echipate corespunzător.Ca presupunem ca nu sunt cantonate acolo in permanenta.Ele isi fac tura si apoi pleaca acasa.In drum spre casa intra la magazine, intra in contact cu vanzatorii, cu vecinii. Prezintă pericol ptr.ele si ptr.noi, comunitatea! Ca am vazut pe fbk ca nu li se dau echipamente!Ca cereau DSP-ului echipamente, dezinfectanti!
Un analist:
(18 Martie 2020, 14:18)
Sa incercam sa analizam putin: Pe cei de la Paza ,de la scoli, care sunt in subordinea Primariei, de ce nu -i luati sa va ajute la controlul de la izolarea de la domiciliu? ( ca presupun ca au fost instruiti periodic, ca metode de paza si control).Ca in perioada asta scolile sunt inchise, cursurile suspendate! Asa cum inteleg, ca au fost detasati asistentii medicali de pe scoli in Centrul de Carantina-Amara! Politia Locala sa umble prin oras,sa faca controale, sa spuna la megafonul masinii: sa se stea in casa, sa nu mai umble pe strazi, ca niste inconstienti! DSP-ul sa bage in izolare, carantina obligatorie pe toti cei care vin din afara, indiferent, daca vin zona rosie, galbena, verde!
@Răduță Aurelian-Constantin:
(18 Martie 2020, 12:15)
Auzi cumetre, ai facut tu analiza solutiei sa stii cat de eficienta este, sau daca cumva e apa chioara si au bagat ca de obicei banii in buzunar ? Solutia cu care au dat e super buna, la fel de buna cum e si apa potabila in Slobozia, adica o mare BATJOCURA !
romi:
(18 Martie 2020, 10:31)
Abia a venit de la perfectionare,impreuna cu (...) si o grupa de colege, este de inteles ca a devenit cocos, a inceput sa il puna pe (...) sef de comisii sa cheltuiasca banii contribuuabilor, mai ales ca Iohanis le-a aruncat manusa sa cheltuiasca fara a tine cont de nici o lege.Trbuiesc refacute rezervele pentru urmatoarea perfectionare.
Răduță Aurelian-Constantin:
(18 Martie 2020, 10:08)
Foarte bine a făcut că a dat cu dezinfectant prin absolut tot orașul, aici măcar este de apreciat că mai distrug și ei din microbi. Am văzut cu ochii mei mașina de la DADP cu dezinfectant pe ea. Oricum CORONAVIRUS, nu este mai puternic decât gripa pe care noi o avem în România. Pandemia îi afectează doar pe cei cu probleme de sănătate. Oricum, mai dați cu soluții!!! Dar ce se întâmplă cu Armata Americană? Ce se întamplă cu tancurile prin orașe și țări!? Semne de întrebare, tratațiile ca atare.
@Marilena Mijea:
(18 Martie 2020, 09:59)
Un singur raspuns: important e faptul ca-mi platesc impozitele si taxele, achitandu-ma de obligatiile de cetatean al orasului,si  mai putin numele meu. Primarul si-a indeplinit oare promisiunile, si-a facut datoria de edil?
total incompetent:
(18 Martie 2020, 08:30)
Mai fecior, tu esti platit din banii nostrii sa te ocupi de administrarea eficienta si legala a Sloboziei. Habar nu ai de nimic, ai demonstrat asta in toti acesti ani. Macar acum ai mintea lucida si trimite toti politistii locali sa aplice intocmai prevederile legale privitoare la starea de necesitate impotriva noului virus. Sa mearga din spatiu comercial in spatiu comercial sa ii determine sa facea ceea ce trebuie pentru protejatea sanatatii populatiei si daca e cazul sa fie inchise : salile de jocuri de noroc, cofetarii, patiserii, covriigarii, frizerii-coafor dar si marile magazine mai ales cele alimentare unde se dau cosurile de plasitic si carucioarele din mana in mana fara sa fie dezinfectate !
Taxiurile sunt focare de infectie se plimba cu ele diversi dubiosi proaspat veniti in tara din zone infestate cu noul virus, din zona Tandarei vin multe masini cu numere straine (nu am nimic cu ei dar acestia nu respecta nimic din ceea ce se impune in aceasta perioada). Cine are obligatia sa ii verifice de unde au venit si ce risc potential pot avea asupra sanatatii populatiei ? Evident numai politia poate sa ii opreasca si sa verificea acest aspect.

Ai asa multe de facut pentru noi cei care iti platim salariul, iar dumneata administrezi treburile primeriei Slobozia ca un incompetent.
TRECI LA TREABA !
Of....:
(18 Martie 2020, 08:20)
Ex: barbat , aprox.50 ani  a venit duminica din Franta. A fost  pe la toate instituttiile sa anunte ca a fost in strainatate :DSP, medic de familie, a sunat la un nr de tel dat de la DSP.....toti i au zis sa se duca la munca ca nu are nimic. A fost intrebat daca are febra . Atat ! A umblat toata ziua inre institutii  ,. nici macar nu i au zis sa stea izolat la domiciliu.  Aseara era in parc se juca cu copii. Si cati nu or mai fi ca el....Institutiile statului sunt depasite, acum cand inca nu a inceput nebunia ! 
#orasulealnostru:
(18 Martie 2020, 07:23)
Bre dar sa vezi la matale in primarie ce focar de mizerie! Cumetrii,afilieri,e o colcaiala acolo,te ia greata!Daca nu te votau aia 5-6.000 de aiuriti ce pun stampila din "90 doar pe ghimpii trandafirilor,banuiam ca si tu erai numit pe pile de pesedisti!Dar cum poti vedea focarele sau mizeria acum?Ca esti in al 4lea an de mandat si pana ai trecut la aia" pro"draci laci vedeai doar pulpe epilate si chiloti tanga!Ai schimbat regimul alimentar, nebunaticule?Cum reusesti?
Ptr Marilena Mijea:
(18 Martie 2020, 00:05)
Pai si daca isi dau , ii cunosti stimata doamna Mijea?! Ce e la matrimoniale?!
Marilena Mijea:
(17 Martie 2020, 22:40)
O singură întrebare:de ce nimeni dintre cei care comentează nu își dă numele real??
Ptr anonymus:
(17 Martie 2020, 22:24)
Pai tocmai de aia a plecat de la psd mai balalaule, ca nu merita sa fie acolo. Se vede acum guvernarea pnl si oamenii sai , impreuna cu taticul lor.