Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Încă mai speră la salvare

Handbal, HCM Slobozia

Încă mai speră la salvare

Meciul pierdut cu Rapid părea să fi pecetluit soarta HCM Slobozia. Pesimiștii deja dăduseră verdictul: retrogradarea în Liga secundă. Și aveau toate motivele să o facă. O înfrângere pe propriul teren în fața unei vecine de clasament nu poate pica bine nimănui. Mai mult, jocul echipei nu te putea duce cu gândul la viitoare minuni ulterioare. Dar, pentru că acesta este spiritul competiției, în final semnalele optimiste au avut de câștigat, iar tonul l-au dat chiar cei din conducere. «Cât timp ne mai putem salva din punct de vedere matematic, voi crede în șansa noastră... Dacă vor exista șanse de salvare până în ultima etapă, voi crede în acestea!» a declarat președintele HCM Slobozia, Nicoale Goidea. Despre salvarea de la retrogradare ne-a vorbit cu încredere și antrenorul Gheorghe Covaciu: «Avem în continuare șanse de a ne salva... Mai avem acasă meciul cu Zalău, Baia Mare și Brăila. Cu oricare din aceste adversare, dacă vom presta un joc bun, putem face o surpriză! În actuala configurație a clasamentului, o singură victorie este de ajuns pentru a ne duce la barajul de menținere în Liga Națională...». Discuția cu antrenorul Sloboziei s-a derulat imediat după jocul cu Măgura Cisnădie. Prestația echipei din această partidă a fost una încurajatoare, motiv suficient pentru a spera la un al doilea sezon în Liga Națională. Din păcate a fost un nou prilej pentru ialomițence de a pierde admirabil.

O repriză au fost peste Măgura
Partida cu Măgura Cisnădie a fost prima jucată fără spectatori în scurta istorie a Sălii «Andreea Nica». Doar oficialii celor două echipe și câțiva reprezentanți ai presei au onorat cu prezența această dispută. Un joc care se anunța a fi la îndemâna ar­delencelor, disproporția dintre cele două loturi fiind evidentă. Cisnădia tocmai ce a bifat al doilea sezon consecutiv de Cupe Europene, în vreme ce Slobozia se zbate în subsolul clasamentului. După o primă suită de ratări a venit primul gol al meciului, în contul celor de la Cisnădie. Autoarea a fost extrema dreaptă Mădălina Predoi, cea care a jucat 3 sezoane și pentru HCM Slobozia. A egalat Alexandra Georgescu din 7 metri, aceeași jucătoare ratând o nouă aruncare de penalitate. Totuși, oaspetele nu au reușit mult dorita desprindere. Vacariu și Ciolan ne-au ținut aproape prin golurile lor. Alexandra Georgescu, din acțiune de această dată, a adus Slobozia la conducere, în minutul 13. Au urmat 5 minute sterile în care am ratat câteva ocazii mari de gol, dar oaspetele nu au profitat. Andreea Polocoșer a făcut din nou un meci bun și a stăvilit avântul sibiencelor. Tot Georgescu a făcut 8-7 pentru HCM în minutul 25, iar finalul primei părți a adus multe speranțe puținilor oameni prezenți în sală. Andreea Polocoșer i-a apărat o aruncare de la 7 metri Adrianei Țăcălie, în vreme ce Toma și Vartic au învins-o pe Elena Voicu, portar orginar din Slobozia. Astfel s-a stabilit scorul pauzei, 10-8 pentru echipa noastră. Pauza ne-a căzut greu... S-a ratat la poarta oaspetelor, în vreme ce valoroasa Ada Moldovan a făcut ce a vrut pe semicercul nostru. În 4 minute s-a făcut 11-10 pentru Măgura și, chiar dacă Georgescu a egalat 11, șocul a continuat să fie resimțit. Elena Voicu a fost cu totul alt portar, a scos multe mingi, iar ardelencele s-au distanțat. În minutul 52, Toma aprindea ultimele speranțe cu golul care făcea ca tabela să arate 16-17. Speranțe deșarte pentru că finalul a aparținut în întregime oaspetelor. Le-au ajutat substanțial și jucătoarele noastre: Vacariu a ratat de la 7 metri, Sava a dat-o-n bară, iar Ilie a ratat singură cu portarul. S-a terminat 21-19 pentru Cisnădie, cu Georgescu irosind în final încă o aruncare de la 7 metri. Pentru HCM Slobozia au marcat: Georgescu-6 goluri, Ciolan-4, Toma-3, Ilie-3, Vacariu-2, Vartic-1. Echipa noastră a punctat din nou la impresie artistică, dar, din păcate, acest lucru nu ne ajută și în clasament, unde rămânem pe ultimul loc, cu doar 4 puncte.

17 Martie 2020, 11:50 (2093 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Handbalul a înghețat la stadiul de proiect
Raluca Nicolae, la «U» Cluj
A fi sau a nu fi în Ligă

Comentariile cititorilor:


Benoit:
(18 Martie 2020, 23:47)
Ba, tu ai frustrări de mic copil, visezi numai paravane, conspirații și sifoane, îți dam noi banii și lasă ne, ca plângi într-una și ne ai plictisit!
Viorel:
(18 Martie 2020, 21:38)
Sunteti suporteri vocali,va respect dar trebuie să vedem lucrurile din toate unghiurile.eu sunt obiectiv si vad lucrurile fără să pun prea mult suflet.in momentul in care investesc bani,energie,pasiune intr un proiect astept sa am un rezultat.cand acesta lipseste cu desăvârșire,cand încă se baga bani,se numeste FALIMENT.pentru ce e nevoie unui oraș ca Slobozia sa treaca prin asta?raspunsul este simplu:interesele,sifonarea banului public ,paravan fiind echipa de handbal si de fotbal.jucatoarele stiu asta,vad ca nu se urmărește performanta.uite exemplu: cand nu mai exista practic nicio șansă să rămână în prima ligă,apar declaratii care jignesc neuronii!!!cui sa arunci colacul de salvare?titanicului?
Colac de salvare...:
(18 Martie 2020, 16:25)
Sunt un „suporter vocal”al echipei de handbal și nu-mi este rușine s-o spun! La momentul când scriu aceste rânduri, nu mai văd șanse reale ca echipa să nu retrogradeze direct. Sunt numai șanse teoretice și probabil la acestea s-au referit Președintele H.C.M. Slobozia, dnul Nicolae Goidea în tandem cu antrenorul Gheorghe Covaciu. Cu toate acestea nu rezonez cu toți aceia care critică cu multă vehemență folosind un limbaj jignitor venind cu argumente puierile, foarte accesibile în astfel de cazuri, fără să „meargă” la rădăcina adevăratelor motive care au generat această situație a echipei de handbal. În momentul când acești „clarvăzători” și oameni de bine ai echipei de handbal (care încă ne mai reprezintă în prima LIGĂ de handbal a țării), vor fi bine informați și vor ști ce spun în comentariile lor, voi fi de partea lor în totalitate. Până atunci, Viorele ia o pauză în a scrie pe aici, fiindcă bați câmpii, și nu ești în măsură să fii credibil atâta timp când „spui” numai chestiuni generale cu o argumentație lipsită de logică și etică în modul de a gândi și scrie.Eu nu cred că ești cocoșat și nici frustrat, și vezi bine te-am băgat în seamă ! Mai este timp atât pentru tine cât și pentru cei ca tine să aruncați colacul de salvare și să se producă o minune în sensul salvării echipei de la retrogradarea directă !  
Viorel:
(17 Martie 2020, 22:36)
Băi Benica, tu ai idee ce buget are Slobozia si cat la suta din el se duce pe cele două "sporturi de masă "?cu toții ne am dori sa vedem sportivi si rezultate la noi in oras,se pompeaza bani,si nu puțini, repet,raportat feedback ul primit rezultatul este nul(=0).daca tu esti vreun suporter vocal ce susține echipa asta ratată, te respect, dar trebuie să pricepi ca sportul inseamna performanta,dorința, si mai ales pricepere-si nu in ultimul rand rezultatele...care lipsesc cu desăvârșire .
Benoit:
(17 Martie 2020, 21:23)
Sărăcie, ești peste tot, frustratule, dacă strugurii au fost acri... vomiți pe aici! P. S. Nu te baga nimeni în seama, cocosatule!
Viorel:
(17 Martie 2020, 20:14)
Chiar ne credeti prosti pe toți?escrocii vor să ia toți banii până la finalul campionatului!!aloo?primaria???nu mai finantati amatorismul si nesimțirea!!avem probleme mari în țară,ne paște pandemia,Slobozia nu va scapa nici ea!!!finantati spitalul,lăsați handbalul,sunt penibile !!!auzi? Sa bată si ele ceva....păi până acum ce ati facut????ati mimat..desigur...goidea...lasa ne,te rog
CETATEAN:
(17 Martie 2020, 19:49)
Binenteles ca spera doar nu vor sa ramina fara salarii.Aceasta echipa este una din realizarile marete ale lui Mocioniu ,un mod practic de a sifona bani Consiliului Local Slobozia .