Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Încă mai speră la salvare

Handbal, HCM Slobozia

Încă mai speră la salvare

Meciul pierdut cu Rapid părea să fi pecetluit soarta HCM Slobozia. Pesimiștii deja dăduseră verdictul: retrogradarea în Liga secundă. Și aveau toate motivele să o facă. O înfrângere pe propriul teren în fața unei vecine de clasament nu poate pica bine nimănui. Mai mult, jocul echipei nu te putea duce cu gândul la viitoare minuni ulterioare. Dar, pentru că acesta este spiritul competiției, în final semnalele optimiste au avut de câștigat, iar tonul l-au dat chiar cei din conducere. «Cât timp ne mai putem salva din punct de vedere matematic, voi crede în șansa noastră... Dacă vor exista șanse de salvare până în ultima etapă, voi crede în acestea!» a declarat președintele HCM Slobozia, Nicoale Goidea. Despre salvarea de la retrogradare ne-a vorbit cu încredere și antrenorul Gheorghe Covaciu: «Avem în continuare șanse de a ne salva... Mai avem acasă meciul cu Zalău, Baia Mare și Brăila. Cu oricare din aceste adversare, dacă vom presta un joc bun, putem face o surpriză! În actuala configurație a clasamentului, o singură victorie este de ajuns pentru a ne duce la barajul de menținere în Liga Națională...». Discuția cu antrenorul Sloboziei s-a derulat imediat după jocul cu Măgura Cisnădie. Prestația echipei din această partidă a fost una încurajatoare, motiv suficient pentru a spera la un al doilea sezon în Liga Națională. Din păcate a fost un nou prilej pentru ialomițence de a pierde admirabil.

O repriză au fost peste Măgura
Partida cu Măgura Cisnădie a fost prima jucată fără spectatori în scurta istorie a Sălii «Andreea Nica». Doar oficialii celor două echipe și câțiva reprezentanți ai presei au onorat cu prezența această dispută. Un joc care se anunța a fi la îndemâna ar­delencelor, disproporția dintre cele două loturi fiind evidentă. Cisnădia tocmai ce a bifat al doilea sezon consecutiv de Cupe Europene, în vreme ce Slobozia se zbate în subsolul clasamentului. După o primă suită de ratări a venit primul gol al meciului, în contul celor de la Cisnădie. Autoarea a fost extrema dreaptă Mădălina Predoi, cea care a jucat 3 sezoane și pentru HCM Slobozia. A egalat Alexandra Georgescu din 7 metri, aceeași jucătoare ratând o nouă aruncare de penalitate. Totuși, oaspetele nu au reușit mult dorita desprindere. Vacariu și Ciolan ne-au ținut aproape prin golurile lor. Alexandra Georgescu, din acțiune de această dată, a adus Slobozia la conducere, în minutul 13. Au urmat 5 minute sterile în care am ratat câteva ocazii mari de gol, dar oaspetele nu au profitat. Andreea Polocoșer a făcut din nou un meci bun și a stăvilit avântul sibiencelor. Tot Georgescu a făcut 8-7 pentru HCM în minutul 25, iar finalul primei părți a adus multe speranțe puținilor oameni prezenți în sală. Andreea Polocoșer i-a apărat o aruncare de la 7 metri Adrianei Țăcălie, în vreme ce Toma și Vartic au învins-o pe Elena Voicu, portar orginar din Slobozia. Astfel s-a stabilit scorul pauzei, 10-8 pentru echipa noastră. Pauza ne-a căzut greu... S-a ratat la poarta oaspetelor, în vreme ce valoroasa Ada Moldovan a făcut ce a vrut pe semicercul nostru. În 4 minute s-a făcut 11-10 pentru Măgura și, chiar dacă Georgescu a egalat 11, șocul a continuat să fie resimțit. Elena Voicu a fost cu totul alt portar, a scos multe mingi, iar ardelencele s-au distanțat. În minutul 52, Toma aprindea ultimele speranțe cu golul care făcea ca tabela să arate 16-17. Speranțe deșarte pentru că finalul a aparținut în întregime oaspetelor. Le-au ajutat substanțial și jucătoarele noastre: Vacariu a ratat de la 7 metri, Sava a dat-o-n bară, iar Ilie a ratat singură cu portarul. S-a terminat 21-19 pentru Cisnădie, cu Georgescu irosind în final încă o aruncare de la 7 metri. Pentru HCM Slobozia au marcat: Georgescu-6 goluri, Ciolan-4, Toma-3, Ilie-3, Vacariu-2, Vartic-1. Echipa noastră a punctat din nou la impresie artistică, dar, din păcate, acest lucru nu ne ajută și în clasament, unde rămânem pe ultimul loc, cu doar 4 puncte.

17 Martie 2020, 11:50 (932 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
HCM Slobozia suspendă plata contractelor
Apogeul neputinței
Obligate să câștige

Comentariile cititorilor:


Benoit:
(18 Martie 2020, 23:47)
Ba, tu ai frustrări de mic copil, visezi numai paravane, conspirații și sifoane, îți dam noi banii și lasă ne, ca plângi într-una și ne ai plictisit!
Viorel:
(18 Martie 2020, 21:38)
Sunteti suporteri vocali,va respect dar trebuie să vedem lucrurile din toate unghiurile.eu sunt obiectiv si vad lucrurile fără să pun prea mult suflet.in momentul in care investesc bani,energie,pasiune intr un proiect astept sa am un rezultat.cand acesta lipseste cu desăvârșire,cand încă se baga bani,se numeste FALIMENT.pentru ce e nevoie unui oraș ca Slobozia sa treaca prin asta?raspunsul este simplu:interesele,sifonarea banului public ,paravan fiind echipa de handbal si de fotbal.jucatoarele stiu asta,vad ca nu se urmărește performanta.uite exemplu: cand nu mai exista practic nicio șansă să rămână în prima ligă,apar declaratii care jignesc neuronii!!!cui sa arunci colacul de salvare?titanicului?
Colac de salvare...:
(18 Martie 2020, 16:25)
Sunt un „suporter vocal”al echipei de handbal și nu-mi este rușine s-o spun! La momentul când scriu aceste rânduri, nu mai văd șanse reale ca echipa să nu retrogradeze direct. Sunt numai șanse teoretice și probabil la acestea s-au referit Președintele H.C.M. Slobozia, dnul Nicolae Goidea în tandem cu antrenorul Gheorghe Covaciu. Cu toate acestea nu rezonez cu toți aceia care critică cu multă vehemență folosind un limbaj jignitor venind cu argumente puierile, foarte accesibile în astfel de cazuri, fără să „meargă” la rădăcina adevăratelor motive care au generat această situație a echipei de handbal. În momentul când acești „clarvăzători” și oameni de bine ai echipei de handbal (care încă ne mai reprezintă în prima LIGĂ de handbal a țării), vor fi bine informați și vor ști ce spun în comentariile lor, voi fi de partea lor în totalitate. Până atunci, Viorele ia o pauză în a scrie pe aici, fiindcă bați câmpii, și nu ești în măsură să fii credibil atâta timp când „spui” numai chestiuni generale cu o argumentație lipsită de logică și etică în modul de a gândi și scrie.Eu nu cred că ești cocoșat și nici frustrat, și vezi bine te-am băgat în seamă ! Mai este timp atât pentru tine cât și pentru cei ca tine să aruncați colacul de salvare și să se producă o minune în sensul salvării echipei de la retrogradarea directă !  
Viorel:
(17 Martie 2020, 22:36)
Băi Benica, tu ai idee ce buget are Slobozia si cat la suta din el se duce pe cele două "sporturi de masă "?cu toții ne am dori sa vedem sportivi si rezultate la noi in oras,se pompeaza bani,si nu puțini, repet,raportat feedback ul primit rezultatul este nul(=0).daca tu esti vreun suporter vocal ce susține echipa asta ratată, te respect, dar trebuie să pricepi ca sportul inseamna performanta,dorința, si mai ales pricepere-si nu in ultimul rand rezultatele...care lipsesc cu desăvârșire .
Benoit:
(17 Martie 2020, 21:23)
Sărăcie, ești peste tot, frustratule, dacă strugurii au fost acri... vomiți pe aici! P. S. Nu te baga nimeni în seama, cocosatule!
Viorel:
(17 Martie 2020, 20:14)
Chiar ne credeti prosti pe toți?escrocii vor să ia toți banii până la finalul campionatului!!aloo?primaria???nu mai finantati amatorismul si nesimțirea!!avem probleme mari în țară,ne paște pandemia,Slobozia nu va scapa nici ea!!!finantati spitalul,lăsați handbalul,sunt penibile !!!auzi? Sa bată si ele ceva....păi până acum ce ati facut????ati mimat..desigur...goidea...lasa ne,te rog
CETATEAN:
(17 Martie 2020, 19:49)
Binenteles ca spera doar nu vor sa ramina fara salarii.Aceasta echipa este una din realizarile marete ale lui Mocioniu ,un mod practic de a sifona bani Consiliului Local Slobozia .

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Luni 06 Apr 2020
244 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Grupul de Comunicare Strategică: În Ialomița există 63 de cazuri de infecție COVID-19

Numărul cazurilor de infecție COVID-19 este în creștere la nivelul județului Ialomița. Potrivit estimărilor oficiale ale Grupului de Comunicare Strategică, în Ialomița există 63 de cazuri confirmate pozitiv ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2020, 13:15
(144 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectil neexplodat, descoperit la Armășești

Lucrările agricole de primăvară scot la iveală elemente de muniție neexplodată. Astfel, un cetățean din comuna Armășești ce executa în cursul dimineții de luni, 6 aprilie a.c., săpături pe un teren de pe ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2020, 13:10
(70 vizualizări - 0 comentarii)


Roșiori: Bătrân de 88 de ani, carbonizat în propria casă

În cursul nopții de duminică spre luni, 5/6 aprilie a.c., un incendiu a curmat viața unui bărbat de 88 de ani, din Roșiori. Alarma s-a dat în jurul orelor 21,30, când casa bătrânului a fost cuprinsă de ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2020, 13:05
(61 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Roșiori incendiu


Firmă din Fetești, controlată de polițiști după ce ar fi vândut măști neconforme

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au sancționat cu amendă în valoare de 5000 de lei un operator economic din Fetești care comercializa măști de protecție și mănuși ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2020, 12:35
(76 vizualizări - 0 comentarii)


4

Ordine de protecție provizorii emise de polițiști la Slobozia și Axintele

Sâmbătă, 4 aprilie a.c., Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată cu privire la faptul că o femeie, de 45 de ani, din Slobozia, ar fi fost agresată de concubinul său, un bărbat de 46 de ani. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2020, 12:30
(77 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 3 aprilie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele au depistat, pe raza comunei Bărbulești, un tânăr de 22 de ani, în timp ce conducea un autoturism fără a poseda permis ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2020, 12:25
(71 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: În Ialomița există 56 de cazuri de infecție COVID-19

Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității situația pe județe a cazurilor de infecție COVID-19. Potrivit estimărilor oficiale, la nivelul județului Ialomița există, în momentul de față, 56 de persoane ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2020, 13:10
(233 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii au confiscat arme la Țăndărei

Polițiștii au confiscat arme la Țăndărei

În cadrul unor acțiuni de amploare desfășurate sâmbătă, 4 aprilie a.c., între orele 14,00-22,00, pe raza orașului Țăndărei și a municipiului Slobozia, au fost constituite 20 de dispozitive de ordine și ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2020, 11:15
(602 vizualizări - 1 comentariu)


8

Amara: Incendiu la o fermă de animale. Un bărbat a ars de viu!

Un incendiu puternic a curpins în seara zilei de sâmbătă, 4 aprilie 2020, o fermă de animale din localitatea Amara. Pompierii Detașamentului Slobozia s-au luptat mai bine de 3 ore să stingă flăcările. ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2020, 23:15
(419 vizualizări - 0 comentarii)


9

Grupul de Comunicare Strategică: În Ialomița există 45 de cazuri de infecție COVID-19

Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității situația pe județe a cazurilor de infecție COVID-19. Potrivit estimărilor oficiale, la nivelul județului Ialomița există, în momentul de față, 45 de persoane ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2020, 13:10
(388 vizualizări - 3 comentarii)


10
Intervenții ale pompierilor ialomițeni

Intervenții ale pompierilor ialomițeni

La nivelul județului, pompierii militari ialomițeni au acționat pentru gestionarea a 13 intervenții destinate protecției comunității, din care 8 misiuni de acordare a asistenței medicale de urgență. Astfel ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2020, 11:05
(129 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Detalii despre șomajul tehnic

Pentru a facilita accesul în ceea ce privește depunerea documentelor de către agenții economici care vor beneficia de prevederile art. XI din OUG nr. 30/2020, pentru modificarea și completarea unor acte ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2020, 10:40
(146 vizualizări - 0 comentarii)


12

Grupul de Comunicare Strategică: În Ialomița există 37 de cazuri de infecție COVID-19

Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității situația pe județe a cazurilor de infecție COVID-19. Potrivit estimărilor oficiale, la nivelul județului Ialomița există, în momentul de față, 37 de persoane ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2020, 13:10
(381 vizualizări - 0 comentarii)


13

Ograda: Ordin de protecție emis pe numele unui bărbat care și-ar fi lovit concubina

Polițiștii ialomițeni au emis miercuri, 1 aprilie .a.c., un ordin de protecție provizoriu pe numele unui bărbat, de 34 de ani, din comuna Ograda, care și-ar fi lovit concubina. Poliția Municipiului Slobozia ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2020, 13:05
(161 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan fără permis și amendați pentru nerespectarea Ordonanțelor Militare

Joi, 2 aprilie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au oprit în trafic, pentru control, un autoturism condus de bărbat de 48 de ani din orașul Amara. În urma verificărilor efectuate ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2020, 12:40
(250 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Drăgoești și Răsimnicea

Incendii la Drăgoești și Răsimnicea

Miercuri, 1 aprilie, a.c., în jurul orelor 13,10, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu produs la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Drăgoești. ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2020, 10:20
(118 vizualizări - 0 comentarii)


Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu: «Vârful tensiunilor generate de criza COVID-19 în domeniul monetar, bancar și financiar a fost depășit!»

Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu: «Vârful tensiunilor generate de criza COVID-19 în domeniul monetar, bancar și financiar a fost depășit!»

Vârful tensiunilor generate de criza COVID-19 în domeniul monetar, bancar și financiar a fost depășit. Dacă în perioada 11-20 martie 2020 retragerile de numerar, de la BNR, ale instituțiilor de credit, ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2020, 13:40
(253 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Sancțiuni aplicate de peste 414000 de lei

Marți, 31 martie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la 65 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112, au constatat 14 infracțiuni și au aplicat peste 250 de sancțiuni contravenționale. Valoarea ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2020, 13:35
(156 vizualizări - 1 comentariu)


Roșiori: Fără permis și beat la volan

Marți, 31 martie a.c., polițiștii din cadrul Secției 4 Poliție Rurală Coșereni au oprit pentru control, pe DJ02, pe raza comunei Roșiori, un autoturism condus de un bărbat de 43 de ani, din comuna Drăgoești ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2020, 13:30
(121 vizualizări - 0 comentarii)


Federația «Solidaritatea Sanitară»: Strategia de protecție a salariaților din sănătate este eronată, crescând riscul de infectare

Federația «Solidaritatea Sanitară» solicită Ministerului Sănătății introducerea purtării măștii chirurgicale și a mănușilor ca precauțiune minimă împotriva COVID-19 pentru toți salariații din spitalele ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2020, 13:10
(106 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Cu mașina la plimbare, deși trebuia să stea autoizolat

Tot mai mulți ialomițeni sunt sancționați de polițiști întrucât nu respectă obligativitatea izolării la domiciliu, așa cum prevede Ordonanța Militară Nr. 3. Un tânăr de 20 de ani din Coșereni a fost prins ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2020, 15:25
(263 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Reținut pentru 24 de ore pentru că și-a agresat fiică

Un bărbat de 46 de ani din Căzănești a fost reținut luni, 30 martie 2020, după ce a provocat un scandal monstru în familia sa. Acesta și-a lovit fiica, apoi și-a amenințat soția. Foarte revoltat, bărbatul ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2020, 15:20
(345 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii de vegetație uscată la Valea Ciorii, Amara și Rovine. Incendiu într-o curte din Țăndărei!

Incendii de vegetație uscată la Valea Ciorii, Amara și Rovine. Incendiu într-o curte din Țăndărei!

Incendiu de vegetație uscată pe raza localității Valea Ciorii.
Luni, 30 martie, a.c., în jurul orelor 13,20, ISU Ialomița a fost solicitat să intervină la stingerea unui incendiu de vegetație uscată ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2020, 10:40
(229 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița atenționează asupra cumpărăturilor on-line

În contextul evoluției pandemiei de COVID -19 și a măsurilor de restricție dispuse de Guvernul României pe perioada instituirii stării de urgență, există posibilitatea creșterii numărului de persoane care ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2020, 09:10
(280 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița, Coronavirus: 2245 de persoane sunt autoizolate la domiciliu

Reprezentanții Centrului Județean de Coordonare și Conducere a Intervenției Ialomița informează, printr-un comunicat de presă, faptul că la această oră, pe raza județului nostru, există 2245 de persoane ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2020, 16:30
(318 vizualizări - 0 comentarii)


Medici pentru România: Suport on-line gratuit pentru pacienții cu boli cronice

Lansat în octombrie 2019, proiectul «Medici pentru România» vine în sprijinul pacienților cu boli cronice, în pandemie COVID-19. Pacienții cronici care nu se pot deplasa la cabinetele medicale, pot beneficia ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2020, 16:20
(279 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Locuință cuprinsă de flăcări

Axintele: Locuință cuprinsă de flăcări

Locuința unui localnic din comuna Axintele a fost cuprinsă de flăcări sâmbătă, 28 martie 2020. La fața locului au intervenit pompierii din Urziceni, care au stins focul după aproximativ o oră și jumătate ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2020, 16:10
(239 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Axintele incendiu


Gheorghe Lazăr: Dosar penal pentru conducere fără permis

Polițiștii din comuna Gheorghe Lazăr i-au întocmit dosar penal unui tânăr de 27 de ani, din comuna Bucu, pentru faptul că a condus pe drumurile publice fără a avea permis de conducere. Acesta a fost identificat ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2020, 16:00
(208 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

Polițiștii ialomițeni au desfășurat sâmbătă, 28 martie 2020, o acțiune preventivă pe raza municipiului Slobozia. Oamenii legii s-au deplasat în zona centrelor comerciale din oraș și au discutat cu cetățenii ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2020, 15:50
(217 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Incendii de vegetație uscată

Peste 11 hectare de vegetație uscată au ars la sfârșitul săptămânii trecute. Pompierii ialomițeni au intervenit în zona localităților Bărbulești, Fierbinți Târg, Platonești și Bărcănești pentru a stinge ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2020, 15:40
(140 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
17487-1

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...