Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrația locală restricționează accesul în parcurile Sloboziei!

Măsuri de securitate sporite

Administrația locală restricționează accesul în parcurile Sloboziei!

Potrivit unei hotărâri a Comitetului Local pentru Situații de Urgență Slobozia, accesul în parcurile orașului va fi restricționat. Autoritățile locale susțin că măsura a fost luată pentru protejarea populației împotriva răspândirii epidemiei cu noul Coronavirus.

Acces restricționat în parcuri Miercuri, 18 martie 2018, Comitetul Local pentru Situații de Urgență Slobozia a emis un nou set de măsuri care vizează reducerea riscului de contactare a COVID-19. Cea mai importantă dintre acestea vizează restricționarea accesului populației în parcurile din oraș. Conform Hotărârii, «în scopul prevenirii infectării cu coronavirusul Covid-19 se restricționează accesul în parcurile din municipiul Slobozia. În acest sens, Direcția de Administrare a Domeniului Public și Poliția Locală Slobozia vor marca cu banda de interdicție zonele de acces în parcuri, precum și locurile de joacă. Acestea vor fi marcate și cu măsuri de informare a populației. Membrii grupului de cetățeni care se implică voluntar în activitățile de prevenire și combatere a efectelor noului coronavirus vor sprijini activitatea Comitetului Local al Municipiului Slobozia prin distribuirea către populație a măsurilor ce trebuie respectate în această perioadă». De asemenea, Hotărârea mai vizează restricții privitoare la activitatea de servire și consum a produselor alimentare, precum și organizarea și desfășurarea de evenimente.

18 Martie 2020, 16:40 (1743 vizualizări - 10 comentarii)

Comentariile cititorilor:


In spatele casei de cultură :
(20 Martie 2020, 16:59)
Cu toate că au fost avertizați de un echipaj de poliție,  un grup de consumatori (semințe si alcool) la bordura din spatele mașinii, continuă să sfideze regulile bunului simț.

Acum stau pe uscat...dar nu se abțin ei prea mult. 
 
Poliția este rugată să verifice  mai des zona!
Hai cu maneau,ca ne era dor! :
(20 Martie 2020, 16:54)
Ce noroc pe noi,ca cei din UGIRA,au inteles si stau linistiti in case (!?).Nici nu sunt veniti din Anglea sau Hitalia... Nuuuu.Au stat pititi in dulapuri,de aceea nu ii vedeam.Au umplut parcarile dintre blocurile 55 si 36 pana la ei,acolo,dar Mocio are nevoie de voturi,cum sa-si deranjeze tocmai simpatizantii?Iar"locala"are angajati ce locuiesc la etjul unu si nu isi pun mintea cu ugiristii.Mai treceau jandarmii dar nici aia nu mai au treaba cu ei.E bine.Puradeii zburda-n voie,pirandele urla ca nebunele dupa cafele,pestii plimba limuzinele,nu e rau,e exact cum ne asteptam de la incompetentii de Abaza si Ivan!Cantarină!Pardon 'carantina,d-aia dă virus!UGIRA e pe harta doar la alegeri!
Răduță Aurelian-Constantin:
(20 Martie 2020, 00:10)
Adevărul este că nu avem ce face. Noi suntem plătitori fie că ne convine situația sau nu, fie că acceptăm adevărul sau minciuna. Suntem făcuți ca să fim păcăliți și manipulați. Degeaba vă răciți gura deoarece ei tot fac așa cum vor ei. Treaba este bună că folosesc soluțiile, treaba este proasta că au delimitat spațiile publice. Oamenii vârstnici nu au stare locului și stau mai mereu pe afară, fie că sunt bulevarde sau parcuri. Aceștia se îmbolnăvesc cel mai repede din cauza problemelor lor de sănătate. Și nici nu evită spațiile publice.
proromanica:
(19 Martie 2020, 17:28)
dupa ce au cheltuit pentru dezinfectii acum inchid? Zilele trecute se laudau cu dezinfectii noaptea ,la locurile de joaca etc si avcum inchid.  O sa dea cineva socoteala pentru aruncatul asta cu bani aiurea?
Floarea soarelui :
(19 Martie 2020, 16:41)
"Săracii" spărgători de semințe. Unde își mai fac ei siesta de noapte? 
Alexandra:
(19 Martie 2020, 11:55)
Sa ia masuri pentru stationarile in grupuri de pe b-dul Chimiei
anonymus:
(19 Martie 2020, 11:25)
Faceti ceva cu aia care-si fac veacul pe Chimiei si cu hodorogii care stau unu' in altul pe bancile de pe bulevarde.
cetatean:
(19 Martie 2020, 10:59)
Felicitari pentru masura,Politia locala ar trebui sa ia masuri si cu privire la grupurile de tineri sau batrani care casca gura pe strada.Aceste masuri ar trebui adoptate pentru binele nostru al tuturor.
Un cetatean:
(19 Martie 2020, 09:46)
Politia sa dea amenzi, sa se ia masuri drastice pe plan local, national! Sa dovedeasca urgenta! Nu sa se plimbe in parcuri! Ca nu se intelege de buna voie. Lumea intelege numai " cu bata"! STATI IN CASA! Ce dracu tot cautati pe strazi! Calitatea umana in zilele astea trebuie sa creasca, nu sa dam dovada de inconștiență si prostie!
........:
(18 Martie 2020, 18:55)
Mi s-ar parea normal sa ii scoata si pe cei de la Paza, de la scoli,(ca nu au ce sa pazeasca acum ca doar scolile sunt inchise) ca sa sprijine Comitetul de Urgenta Slobozia si sa ii ajute pe colegii lor de la Politia Locala. Poate, cei de la Politia Locala ies si ei, sa ii mai trimita acasa si pe inconstientii care se plimba pe strazi!